N\ 91. GOESSCHE 1840. FRAN T. nieuwstijdingen. VRIJDAG t-.'.r?-2S. v. .DFN 13 NOVEMBER. DUITSCHLAND. Frankfort den 6 November. Brieven uit Konstantinopel tot den 18 October, behelzen gewigtige tijdingen wegens den verderen loop der gebeurtenissen in Sy ië. Soliman-pacha. was den 8 naar Beyruth teruggekeerd waar mede hij tot op dien tijd gemeenschap had opengehouden maar den 9 heeft hij die plaats geheel ontruimd en is zij door de gealliëerde troepen bezet geworden. Het springen van eene mijn heeft drie Engelsche zeelieden het leven gekost. Het kamp bij Dschuoich is opgebroken en de troepen hebben zich te Bey- juth geconcentreerd. De Gealliëerden vernamen den io. dat Ibrahim, met drie duizend man zijner beste troepeneene sterke stelling in de na* bijheid der stad had ingenomen. Een corps van vierduizend Turken, door Sclim-pacha aangevoerd, wien de generaal Joch- mus en de commodore Napier toegevoegd waren terwij! vier duizend bergbewoners, onder de bevelen van den Engeischen consul'generaal in Egypte, overste Hodgesde flank dekten, viel hem aan, overweldigde zijne positie, nam duizend Egypte* naren gevangendoodde of kwetste de overigen, of joeg hen op de vlugt. Het vaandel van Ibrahim en twimig stukken ge schut vielen in handen der Turken welke zich in dit gevecht uiterst dapper hebben gekweten. Genoemd vaandel is naar Kon* stantinopel overgebragc. De emir Beschir was den ii, met zijne geheele familie ep achthonderd personen van zijn gevolgte Saida aangekomen om zich te onderwerpen. Hy is, op last van den admiraal Stop- fordmet eene stoomboot naar Beyruth overgebragcen de emir JLl-Kaszimin zijne plaatstot vorst der Drusen verheven. Men schreef de afzetting en het overbrengen van emir Beschir naar Engeland daaraan toedat hij met spoedig genoeg aan de voorwaarde voldaan had, om twee zijner zonen, als gijzelaars, naar het Turksche leger te zenden. De tijding dat hij van al zij ne waardigheden ontzet was moet hem sterk getroffen hebben hij had echtervoor zijn vertrek de Drusen bevolenzich met de Martnicen te vereenigenen met hen gemeene zaak tegen Ibrahim*p$chvL te maken. Het verlies, op verschillende wijzen, nu reeds door het Egyp tisch leger in Syrië geledenwordt op twintig duizend man berekend, Men bleef den aanval der gealliëerden op Tripoli en vervol gens op St. Jean a'Acre te gemoet zien, en verwachtte op geen dezer punten sterken wederstand dewijl de Egyptenaren geheel ontmoedigd waren. De admiraals" Stopford en Bandiera hebben bekend doen maken, dat de koopvaardij schepen, cot uiterlijk op den twin tigsten dog na den aanvang der blokkade van Alexandrie, die haven ongehinderd zoude kunnen verlatenvoor zoo ver zij geen contrabande of krijgsmateriëel aan boord hadden, gelijk ook de van buitenslands aankomende schepeu die niet dan geoorloofde waren aan boord hadden de haventot uiterlijk op gezegden tijd zouden mogen binnenioopen. Voorts wilde men in de Tut ksche hoofdstad weten dat Me hemed Ali zich onvoorwsardeluk aan de uitspraak van Frankrijk te zijnen opzigte had onderworpen en dat er nog veel hoop voor hem bescond om Egypte te behouden wanneer hij slechts niet langer aarzelde om de bepalingen van het Londensche trac taat goed te keuren Ook de Oostenrykscne Regering heeft den 30 October een bevel uitgevaardigd waarbij de uit-en doorvoer van paarden verboden wordt. in de fabrijkstad Iserlohn fbij EIberfeld) is de openbare rust dezer dagen op eene vrïi bedenkelijke wys verstoord gewor den door de werklieden. Nadat gedurende verscheidene dagen zamenscholingen hadden plaats gehad voor de fabnjk van de hee ren Schmidt Zonenter zake van het in dienst nemen van jonge meisjes ter verrigting der werkzaamheden: die te voren door mannen gedaan werden, i9 het in den namiddag en avond van den 1 dezer rot grovere buitensporigheden en tot geweldeoa rijen gekomen. Ettelijke honderd fabrïjkwerkers trokken met veel gedrubch door de stratenwierpen by verscheidene rege ringsjeden de glazen in, en bestormden ten laatsten het huis van den heer Schmidtdat van binnen door andere werklieden ver dedigd werd De burgemeester, welke de oproerige menigte tot bedaren trachtte te brengen werd door een' slag met een steen aan het hoofd gevaarlijk gewond. Te gelijktr tijd werd de gevangenis overweldigden de vroeger gevangen genomene belhamels in vrijheid gesteld. Eerst nadac aan de oproerlingen toezeggingen gedaan waren betrekkelijk het wegzenden der vrou* welijke werklieden, is de menigte bedaard; maarden volgenden morgen is de woehng op nieuw begonnen. Toen echter zijn troepen io de stad binnengerukten is eene gewapende burger wacht, die inmiddels door de ingezetenen zeiven opgerigt was, in het geweer gekomen. ENGELAND. Londen den 7 November. De aanspraak van den Koning der Franschen heeft alhier een gunstigen indruk gemaakt. Men vindt die zoo duidelijk en vredelievend als de omstandigheden slechts even toelieten. De arbeid io onze arsenalen en havens duurt onafgebroken voort Men verwacht dat onze zeemagt ia werkelijke dienst spoedig op een zeer geduchten voet zal gebragt.zijn. Er is onder anderen eene veld battery in gereedheid gebragt, die naar Syrië bestemd is. Zoodra de Koningin van het kasteel te Windsor vertrokken is zullen groore werkzaamheden worden aangevangen in de vertrek ken van H. M. ter inrigring van de kamers voor het konink lijke kind en het aan deszelfs dienst verbonden personeel. De Koningin is voornemens om in de eerste dagen van January naar Windsor terug te keeren en alsdan geruimen lijd daar te blijven, De fameuze kaas voor de Koningin bestemd en die ge. maaki wordt van de melk van zeven honderd en vijftig koeij-n, zal weldra tot volkomenheid zijn gebragt. De pachthoeve van den fleer Dunksrton van West-Pennard alwaar deze kaas is ten tooc gesteld, wordt dagelijks door eene menigte nieuwsgie rigen bezocht De dag op welken dit product aan H. M. zal worden aangeboden is nog niet bepaald. Ook zegt men nog nier, op welke wijze dit product naar Londen zal worden ge bragt. Men zegt, dat het voornemen is, om de reuzenkaas door acht der schoonste koeijen uit het Westen van Engeland te doen voorttrekken. Onze bladen van den 7 November vermeldendat de ad miraliteit eene stoomhoot heefr afgezonden om aan de onder scheidene ryks-scheepstimmerwerven re Woolwich, Plymouth, Portsmouth, Pembroke, Chattham en Sheerness bevelen over ts brengen tot het met kracht voortzetten van den arbeid aan ai de op stapel staande oorlogschepen en het daartoe aannemen ven een groorer aantal werklieden. Bij die gelegenheid doet men eene opgave van de oorlogschepen die binnen een niet zeer lang tijdsverloop op die werven in gereedheid zouden kunnen worden gebragt om zee te bouwen- Het blijkt daaruit, dat tor die bo- dems 5 linieschepen van cusschen de 110 en 120 stukken, 17 linieschepen van 70 tot 90 stukken, 33 fregatten korvetten en kleinere oorlogsvaartuigenwaarvan bet minste 8 stukken voeren zalalsmede 6 stoomschepen behooren, - Reeds hebben wij gemeld, dat op he: Adelphi-tbearer alhier een rooneelspe! in 3 bedrijven en in proza, getiteld: Mevrouw Lajfargewas opgwoerd Dit stuk., hetwelk, zeg gen de Engelsche dagtdarien, eene zeer goede moraal heeft, is met grooren bijval ontvangen, vooral wegens het talent der too. neelspelersde Heer Tales en Mv. Tates. De inhoud van dit toonedsruk komt in weinige woorden hierop neder Eerste bedrijf Marie Capelle is smoorlijk verliefd op eet» jong officier de heer Charles Clavet maar de heer Carat haar oom, verzet zich eigen hun huwelijk. Clavet besluie Frankrijk te veriaten, en zich naar Afrika te begeven. Marie.. hem ontrouw geloovendestemt nu toe, hare hand aan dett Heer Lajfargete geven, dien zij verafschuwt. Intusschen grijpt tusschen de gelieven eene opheldering plaais, en zij nemen het besluit zich door steenkolendamp te verstikken. Het nood» lottig komfoor wordt aangestoken zij zijn op het punt van ie' sneventoen de Heer Garat in de kamer komten hen aanf den dood on-rukt. Tweede bedrijf Het tooneel speelt op Glandiereen oud door de rosten overloopen kasteel. Marie Capp'ellethans Mevr Lajfargedoet rottenkruid koopen en begeeft zich op een bal by hare vriendin, de Gravin de Leotaud Daar one* moet zij haren vroegeren minnaar, die haar aanspoort met hem te vlugten; maar waarvan zullen zij leven zij be-» zitten niets. Nu ontvreemdt Marie Capelle de ju weden harer vriendin, om een bestaanmiddel te verschaffen Clavetechter, is een man van eer: hy weigert de vrucht harer misdaad met haar te deelen en verlaat haar voor altijd Derde bedrijf. Door hare wroeging gefolterddoet de schul dige vrouw het den rotten toegedachten arsenicum in een glas

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1