N% 00. GOESSCHE c MAANDAG ANT. BFN 9 NOVEMBER. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Frankfort den 30 OctoberUir Tries: schrijft roeti van den 23 October Volgens berigten uit Athene heeft de Grieksche consul in Volo aan zijne regering doen wetendat de stadhouder van Thessalie hem een bevel der Porte had medegedeelduit kracht waarvan aan de Grieksche koopvaarders verboden wordtlangs de Turksche kusten handel te drijven. Koning Otto had zich ten gevolge daarvan tot de groote mogendheden gewend, met verzoek om bij de Porte aan te dringen op de intrekking van dezen drukkenden aanvankelijk reeds ten uitvoer geleiden maat regelen had van de gezamenlijke boven de coezegging hunner krachtdadige bemiddeling ontvangen. Op de reis, welke de Koning en de Koningin onlangs naar de Grieksche eilanden gedaan hebben, ware bijkans een vreesse lijk ongeluk gebeurd zynde de Koningin in gevaar geweest van op Parasin eene marmergroeve door eene nedersrortende rotsmassa verpletterd te worden. Gelukkig zijn Hare Majesteit en de haar vergezellende overste Hess slechts met eenige ligte kwetsuren vrijgekomen." Dusseldorp den 3 November. Gisteren avond zijn de stoom booten Victoriavan het dusseldorper genootschap, en Drusus van de Rijn.en IJsel-maacschappy bij Scurzelb.rg tegen elkander aangevaren waardoor de Drusus een aanmerkelijk lek aan de boeg heeft bekomen en in een zinkenden toestand aan den grond is geraakt. De passagiers zijn door de Victoria over» genomen en naar Dusseldorp gebragr, (Een nader berigt houdt in dat bij dit onheil twee personen om *t leven zijn geraakt Van de poolscbe grenzen wordt gemeld dat de berigten uit zuidelijk Rusland, nopens de krygstoeruscingen daar te lande, Zvei uiteenloopen, In de brieven welke van overheids-perso» nm alkomstig zijn, worde van geene miiicaire maarregelen ge» waagdof hetgeen des wegens van elders is gemeld cegenge- sproken. In bijzondere er» handelsbrieven word: daarentegen verzekerd, dat er niet minder dan drie divisien gereed zijn, om dadelijk naar Klein Azie, of den Bosporus, te worden overge scheept, In deze berigten wordt ook gewaagd, van het ont werpom een deel van de russische vloot in de zuidelijke ha vens van de Oostzee te lacen overwinteren uithoofde de scheep vaart in de golf van Finland in den winter gedurende vier maan* den wordr gestremdten einde te allen tijd van herzelve dat gebruik te kunnen maken, *t welk de omstandigheden mogten vorderen doch wordt tever.s gemelddat het niet blijktdat dit ontwerp tot rijpheid is gekomen. ENGELAND. Londen den 2 NovemberDe admiraal Codrhigton heeft te Schet rness de beide driedekkers Howe en Brittannia in oogen schouw genomen. Elk dezer vaartuigen heeft eene equipagie van 1200 man, en heeft daarenboven nog een zeker aantal stuk ken zwaar geschut aan boord alsmede eene menigte krijgsbe hoeften. Beide zullen mee den eersten de reis naar de Middel landsche zee aannemen. Aan de uitrusting der verdere linie achepep wordt steeds met den meescen ijver gearbeid Men schijnt bier te lande beducht, dat het nieuwe Fran- sche ministerie met een zeer sterken tegenstand zal moeten wor stelen, De berigten uit Lissabon, van den 28 October, Ie/eren rog niers troostrijks op voor de houders van de Portugesche o^li gafjen De beide kamers hebben eene wet goedgekeurd, waarby eenige maatregelen zijn genomenom het misbruik van de vrij held der drukpers tegentegaan. Men zal in de eerste plaats van Pe uitgevers der nieuwsbladen eenen min of meer belangrijken borgrogt vorderen en ook eenige wijziging maken in de zamen stelling van de regtbank der gezworenenwelke omtrent die mis bruiken moeten beslissen. De markies Sandalha had zich over Cadix naar Madrid begevenom zich mee den generaal Kspar tero te beradenen dien te bewegenom het thans in Portugal bestaande bewind de hand te reiken. FRANKRIJK. Parys, den 3 NovemberBerigten van den 3 dezer, gewa gen by voortduring van de vrees voor onlusten in die hoofdscad. Den avond te voren hadden weder eenige benden werklieden de stad onder her opzingen van den Marseillaanschen marsch doorkruisr en onder de vensters van den heet Guizot en elders het geschreeuw van: Weg met de Ministers! doen hooren. Een persoon die met een rood vaandel aan het hoofd van eene dezer benden liepis in hechtenis genomen. Eene geestige Parijssche schrijfstertnevrouw deGirandin, beweert dat allen die te Parijs iets te verliezen hebben, zich over het buitengewoon slechte weder verheugen, daar de ondervinding geleerd heeft, dat geen volksoploop, uit welke gewigtige redenen ook ontstaan, op den duur regen den regen bestand is. Volgens brieven uit Lyon lijdt men daar en in den omtrek zeer door de gestadige piasregens. Ten gevolge daarvan zijn de Rhone en de daarop uitloopende riviertjes zoodanig gezwollen dat op vele punten overstroomingen hebben plaats gehad. Te Lyon waar her wirer nog hooger is gerezen dan bij de laatste groote oversrroommg van 1812, zijn een aantal huizen vernield of zwaar beschadigd Op de Parijssche beurs van den 3 had men veel hoop dat het ministerie Soult-Guizot in de aanstaande bijeenkomst der wetgevende kamers, die den 5 begint, de meerdeiheid zou heb- oen. Het onchr.-ekt anders niet aan geruchten wegens voorne mens bij dac bestuur, om, zoo die meerderheid megt ontbre ken, toe de ontbinding over te gaan i Te Bilbao zyovolgens een berigt van daar van den 24, eenige onluscen onder de bezetting die 2000 man--sterk is uitgebroken. De soldaten hebben beter en meer brood geëischt. De gewestelijke overheid heeft hen door eenè uitdeeiing van geld tevreden gesteld, Daarop hebben de soldaten eene re gelmatige uitdeeiing van wijn gevorderd en niet onduidelijk te kennen gege ven dat zij met geweld de aloude voorregten der Baskische provinciën zouden afschaffen, indien men aan dien nieuwen eisch niet voldeed. De gewestelijke overheid, die slechts over eene wacht van 300 man kon beschikken heeft ook dit maal moeten toegeven. Twee telegraphische depechestot de gebeurtenissen in het Oosten betrekkelijk, zijn bekend gemaakt. De eerste daarvan bevestigd het berigt, reeds over Weenen omvangen dat de Emir Besckir de zaak van Mehemed.Ali verlaten heeften dat de op* stand in het gebergte sterke voortgangen maakte. Zij voegt er 'oij, dat Ibrahim-Pacha al de hem overige krygsmagt op één punt zou zamentrekken. De tweede depeche den 27 October van Maka afgezonden, behelst bet nader nieuws, dat de Emir Beschir aldaar dien mor» gen aan boord der EngHsehe stoomboot Cyclopevan S.ïda was gearriveerd, hetwelk hij den 21 had verlaten, en dat hij, met vijftien leden zijner familie en honderd vijftien personen van zyti gevolg, zich naar Engeland zou begeven De redenen, welke den Emir genoopt of verpligt hebben, niet in Syrië te blijven gelijk de over Weenen ontvangen berig ten deden vermoeden, dac het geval geweest zou zijn, kent men nog niet In andere brieven uit Alexandrie wordt gezegr, dat men aldaar nog altijd vrees vooreen bombardement voedde, waarom het paleis van den Pacha en al de overige gebouwen, aan den oever ge* legengeheel ontruimd waren. Mehemed-Pacha zou aan hetFransch gouvernement eene nota hebben toegezonden waarin hij zich over de handelwijs van dac gouvernement, ce zijnen opzigre, maar vooral over die der vier Verbondene Mogendheden beklaagt. Dit alles, gevoegd bij den val van den minister Thierswiens vriendschappelijke verzekeringen den moed van Wlehemed.Ali on* dersceunaen vermeerdert bij alle vrienden van den vrede de hoop dac de Onderkoning zich zal onderwerpen en met het behoud van Egypte voldaan wezen; dat het traciaat van 15 Julij alzoo ten uitvoer zal zijn gebragc, zonder dar de tusschenkomsr van Rus land vereischt is, en dat lord Palmerston en de minisrer Guizot elkander willende verstaan, de oorlog, die de wereld dreigde, niet zal uitbarsten Volgens een thans gemaakte berekeomgzijn, sedert de optreding van het ministerie Thiersen dus sedert den 1 Maarc dezes jaars tor den J9 September, voor fr. 249,929,082 aan buitengewouen credieten verleend; of met andere woordenzijn met deze som de ramingen v?n het eenmaal vastgestelde budjec overschreden Meerendeels hebben deze credieten voor de bui tengewone wapeningen moeten dienen doch de kosten der ver» sterking van Parijs zijn daaronder nog slechts voor een zeer kleine gedeelte begrepen. Men verondersteltdieo ten gevolge dac de uitgaven de ontvangsten voor het jaar 1840 alleen 2 of 300 millioen franken zullen te boven gaan. BELGIE. Brussel, den 6 NovemberOfschoon de Belgische wetge» vende kamers nog niet bijeen zijn gekomen, zijn dezer dagen

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1