N°. 89. GOESSCHE 1840. ir VRIJDAG Amm-:,, -:v. fe;/ ,r if: COURANT. BEN 6 NOVEMBER. NIEUWSTIJDINGEN# DUITSCHLAND. Frankfort, «fc» ai October* Het onderzoek omtrent de feier ontdekte zatnenspanning wordt met den meesten ijver voort gezet- Er zijn op nieuw eenige lieden in verzekerde bewaring genomen. In 't geheel moet het aantal der gearresteerdenbij na uitsluitend handwerkslieden, tot dusver slechts 12 beloopen Volgens hetgeen men verneemt van de omwentelingsplannen dezer lieden, zijn dezelve even beiagcbelijk als buitensporigen slechts in zoo verre bedenkelijk, dat zij werktuigen zijn van de Fransche progaganda. Bij herhaling wordt verzekerddat de Fransche regering zelve kennis heeft gegeven van de hier bestaande zanten- spanning. He generaal Perowsky die aan het hoofd der in den vo rigen winter mislukte onderneming tegen Chiwa gestaan heeft, heeft onlangs te Orenburg de volgende bekendmaking uitgevaardigd omtrent het herstel der betrekkingen tusschen Rusland en Chiwa: 7a odra derhalve het opperhoold van Chiwa het ware be lang van zijn land inzag, haaste bij zich de edelmoedigheid des Keizers tl te roepen, nadat hij vooraf de voornaamste eischen van Rnsland onvoorwaardelijk vervuld had ïn Julij des vorigen jaars vaardigde hij eenen firman uit waarbij hij aan de hem on tterwerpen volkstammen onder bedreiging van zware straffen ver biedt, rooverijen en gewelddadigheden aan de grenzen van het Russische rijk te plegen en Russische onderdanen gevangen te houden. Tevens heeft de Khan eener onze r officierendie in Chiwa gevangen was, teruggezonden en hem stellig verklaard, dat hy bereid was aan den Keizer alle voldoening re geven die verlangd werd. Als bewijs van de opregtheid zijner gezind, beid heeft hij alle op zijn gebied aanwezige Russische gevange nen in vrijheid gesteldhen met geld ondersteund en onder ge* leide van zijnen gezant naar Rusland gezonden. De gevangenen en de Chiwasche gezant, Atanïas Hod~ scha Reis zijn den 24 September in Gutieff aangekomen. Daar de Chiwaërs alleen herwaarts komen om aan onze hoofdvorde ring te voldoen zoo heeft Z. M. de Keizer bevolen dat de Chiwasche gezant naar St. Petersburg komen mag; dat de in Rusland aangehouden Chiwasche kooplieden vrijgelaten, de in beslag genomen koopwaren aan hen teruggegeven en aao die genen hunner, welke zulks behoeven, de middelen tot den te rugkeer in hun vaderland geschonken zullen worden; en einde» lijk de in dfcn laatsten tijd afgebroken handelsbetrekkingen met Chiwa weder aangeknoopt worden moeren. Wat de maatregelen ter beveiliging van den handel op duurzamere grondslagen be« trefr, dezelve zullen worden vastgesteld door de tusschen de Keizerlijke regering en bet opperhoofd van Chiwa te openen onderhandelingen. Ik acht mij verpligt, deze heilzame bedoe lirgen des Keizers ter kennis te brengen van de bewoners der aan my toevertrouwde provincie ENGELAND. Londen, den 1 OctoberOnze avondbladen van 31 Octo ber vermelden den dood van den admiraal C\ Elphinstone Flcm wing, wiens benoeming tot bestuurder van het invalidenhuis te Greenwich voor eetnge maanden groote ergernis verwekte, om dat die zeer begeerlijke betrekkingnaar men meendeslechrs aan vlootvoogden behoorde te worden gegeven die belangrijke diensten aan den lande hebben bewezen De dood van den admiraal Fleming is op dit oogenblik van eenig algemeen belang, omdat men thans zijne berrekking wel niet aan den tegenwoordigen vlootvoogd in de Middellandsche zee, sir Robert Stopforddie onder de verdienstelijkste veteranen der Brirsche zeemagt geteld wordtzal kunnen onthouden. Sir Charles Adam zal waar» 1 schijnkjk in zijne plaats over de vloot in de Middellanschfi bevel gaan voereo. Bij voortduring komen in de Engelsche bladen blijken voor* dat men in de onderscheidene zeehavens aan hecjkanaal druk aan het uitrusten van linieschepen, fregatten en andere oologsvaarrut- gen arbeidtdie alle voor de Middellandsche zee bestemd ?ijn en zich gereed moeten houdenom onder zeil te gaan. Op. dlC oogenblik bestaat de vloot van sir Robert Stopfordbehalve de oorlogschepen van den tweeden en derden rang ende stoom booten, uit 13 of 14 linieschepen; doch men beweert, naar de genomen toebereidselen te oordeelen dat die scheepsmagt binnen drie maanden tot 32 of 34 linieschepen zal kunnei» worden gebragtals wanneer zij de Fransche ver zal over» treffen die zoo het schijntin geen geval tot meer dan 22 linieschepen kan worden versterkt De oorlogzuchtige party it» Frankryk beklaagt zich bij voortduring, dac men de gunstige gelegenheid laat voorbijgaan, om aan de Engelsche zeemagt ee«| gednehten slag toe te brengen. De vloot van sir Robert Stop ford weegt wel op dit oogenblik regen de Fransche, die laat» stelijk in de baai van Salamina lagop, doch de Engelsche schc# pen zijn langs de kusten van Syrië en Egypte verspreid, terwijl de Fransche zich tot nu toe bijeen hebben gehouden. FRANKRIJK. Parijs den 31 October, By koninklijke ordonnantiën vat» den 29 dezer is het nieuwe Kabinet dus zaraengesreld De maarschalk Soulthertog van Dalmatie president van den Raad en minister van oorloge voor justitie en eerediensr. de heer Martin du Nordbuitenlandsche zaken, de heer Cuuot* bin- nenlandsche zaken, de graaf Duchdtelfinantien de heer Eu* mann; marine en koloniën, de admiraal baron Duperré\ land bouw en koophandel, de heer Cunin-Gridaineopenbare wer ken, de heer Testeen openbaar onderwijsde heer Villemain, De baron Roussintot hiertoe vice-admiraalis tot den rang van admiraal verheven. Door den nieuwen president der Ministers, maarschalk Soult is, in zijne hoedanigheid als minister van oorlog, gisteren een# dagorder aan het leger uitgevaardigdvan den volgenden inhoud Soldatenhet vertrouwen van den Koning heeft mij aoti uwe spits teruggeroepen Ik heb de eer aanvaard van over u te bevelen, verzekerd u altijd gewyd te zullen vinden aan de vervulling der pligten die de wetten, de militaire reglementen en de roem der Fransche wapenen u opleggen. De gehoorzaam heid aan uwe chefs, de strenge inachtneming der Krijgstucht de naauwgezetheid in de dienstde handhaving der militaire broederschapwelke het welzijn en de kraebt der legers uit maakt, ziedaar wat de Koning en her land van u verwachten, wat zij altijd bij u vinden zullen zoo als in de schoonsre tijd vakken onzer jaarboeken. Gij kent mij, gij weet dat ik veel vorder; dac ik nooit noch de nalatigheid in de dienst noch hec pligtverzuim verdraagmaar tevens weet gij dat mijne zorg voor u, voor het behoud uwer regten, voor de verbetering van uw lot, rusteloos is, en dat ik my telkens gelukkig acht wanneer ik de koninklijke beloooingen voor mijne wapenbroeders kaï» verwerven. Ik reken op u, gelijk gy op mij kunt rekenen, hetzij wyin overeenstemming met onze dappere nationale gar# de tot handhaving der orde rooecen zamenwerken en den eer bied voor de wet verzekeren, hetzij de Koning ons roept tot verdediging van het grondgebiedde eer en der waardigheid vaa Frankrijk." Deze dagorder geeft stof tot vele gesprekken, en sommigen zien daarin de vrees voor het uitbreken van onlusten doorstralen aichans zeker het besef der noodzakelijkheid; om door eene krach tige toespraak het misnoegen te bedaren hetwelk de verande ring van Ministerie by een gedeelte van het leger heeft te weeg; gebragt. Inmiddels vereenigen zich alle partijen in den lof def stipte regrvaardigheid van den grijzen Veldheer en in dien zijner onvermoeide werkzaamheidwelke hem, ofschoon hy reeds zijn vijf en zeventigste jaar bereikt heefteiken morgen vóór vijf ure doet opstaan terwyl de hoofden zijner bureaux voor zes ure hunne rapporten en den uitslag hunner werkzaamheden van den vorigen dag bij hem moeten indienen. NEDERLANDEN *s Gravenhage, den 3 November: '7. M, Koning Willem Frederik.\% Zondag avond, omstreeks negen ure. van het Loo alhier aangekomen en aan het Paleis in het Noordeindé afgestapr. Gisteren hebben Hunne Majesteiten de Koning en Koningin en de verdere leden van hec Koninklijke geslacht bij Z. M, Ko ning Willem Frederik gedineerd. •~l - 1 By de op den 16 November 1839 uitgevaardigde bekend making zijn de redenen ontwikkeldwelke Z. M. bewogen had den, eene militaire expeditie tegen Chiwa te ondernemen Deze expeditie had ten doelde Chiwaërs door kracht van wapenen te dwingen om aan de billijke eischeo der keizerlijke regering te voldoen de als slaven in. Chiwa gevangen gehouden Russen te bevrydenaan de rooveryen eo buitensporigheden aan de gren zen des rijks een einde te maken, en voor het vervolg de reg ten en belangen der Russische onderdanen tegen alle aanranding te beveiligen. Deze maatregel isnog eer hij ten volle uitge voerd was, genoegzaam geweest, om de Chiwaërs te overtuigen dat eene langere hardnekkige voortzetting der /vijandelijkheden noodzakelijk de rampzaligste gevolgen voor hun land zou moe ten hebben,

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1