COtJIANT, -'CM, N°. ST. GOESSGHE VRIJDAG DfN 30 OCTOBER. KIEU-WSTIJDINGENi DUITSCHLAND, Frankfort, dsn 23 OctoberVplgens heden ontvangene brieven uit Weenen, meende men daar het er voor te kunnen houden, dat de zaak van Mehepied*Ali in Syrië geheel verloren was, en dat Ibrahim-V>assa weldra er op bedacht zou moeten wqzen om voor zijn persoon een goed heenkomen te zoeken. Mogt deze meening gegrond zyn, dan zou het vraagstuk betref fende Syrië opgelost wezen vdór de bijeenkomst der Fransche kamers Ia her bezit van Egypte zal Mehemed*K\\ blijven, en alzoo za] Frankrijk geen voorwendsel tot eenen oorlog hebben. Het verbod van den uitvoer van paarden hééftofschoon men den oorlog niet vreest, aFomme in Duitscbland een gunsiigen in druk gemaakt. De Pruissische gezant aan het Fransche hoi, baron v, Arnim% is op zijoe reis naar Parijs, hier aangekomen. Men verzektit, dat Pruissen te Parijs eene krachtige bemiddelende houding zai aannemen, waarin hetzelve gewis door Oostenrijk on dersteuöd wordt. „De Bonds-vergadering houdt voortdurend hare gewone bij» eenkonistem Dé Pruissische gezant generaal v. Schöleris steeds ongesteld, en uit hoofde van zynen gevorderden ouderdom, is men beducht voor zijn toestand, «as Sedert eenige dagen spreekt snen van een te Wiesbaden té houden congres van ministers" In Beyeren wil men dezer dagen bij het departement van oorlog eene bedrijvigheid bespeurd hebbenwelke zou aanduiden dat men ook daar te lande maatregelen van voorzorg neemt tot uitrusting van het leger. Bij dit berigt worde aangemerktdat het uitbreken van eenen Europeschen oorlog wel is waar steeds onwaarschijnlijk voorkomt maar dat niettemin het nemen van maatregelen van voorzorg in Dukschland raadzaam te achten is, te meer, omdat op den loop van zaken in Frankrijk weinig staat is te maken en men bedacht moet wezen op het vo?ren van eeo hoogeren toon voor dit Rijk, wanneer het mee zyae nu slechts aangevangene wapening verder gevorderd zal wezen. Uit Odessa schiyft men van den 6 dezer: De ontzagwekkende voorbereidselen van Rusland voor het geval van botsingen in het Oosten duren steeds voort In Sebastopol en de omstreken dier stad. Jiggen, onder bevel van den generaal Luders48,000 man met een artilleriepark van 82 kanonnen, gereed oin op den eersten wenk te vertrekken; sterke afdeelingen staan in Ressarabie, bij den Kaukasus en een a(gezonder dgoed uitgerust legerkorps aan de Aziatisch Turk sche grenzenom'van dien kant elk oogenblik tot hulp der Otroniannixche regering te kunnen toesnellen. Hetgeen reeds vroeger vermoed werddat het namelijk in dit jaar niet meer tot een beslissenden veldrogt tegen de Circassiers zou komen bevestigt zich evenzeer, als dat de voorgenomen togt naar Chi wa dit jaar geen voortgang hebben zal. Ais reden van dit uit stel geeft men voornamelijk op de tegenwoordige vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Rusland en Engelandwaarin men dóór zoodanigen veldcogt vreezen zou eene s:oornis te weeg te brengen." Uit Aken schrijf: mendat Z. M de Koning van Pruissen dezer dagen by gelegenheid dat hoogstdezelve door een der ter huldiging afgevaatdigde ingezetenen dier stad dringend verzocht werd om in de verzoeken tot vrijlating des aartsbisschops te be willigen, verklaard heeft, dat hij steeds alles aangewend heeft tot vereffening van die zaak- dat thans nog met het hof van Rome daarover onderhandeld wordten dat deze onderhandeling steeds hoop geeft op eene gevvenschce beslechting., Te Weenen wil men tijding ontvangen hebben, dat de Port? hare overijling in het afzetten van den Onderkoning reeds erkend heeften dat dien ten gevolge Reschid-Pacha aan de Vertegenwoordigers der vier yerbonden Mogendheden heeft ver klaarde dat die besluit niet als. beslissend en onherroepelijk moet as tf ge mérkt worden, zoodat zij er gaarne op terug wil komen, mits de Onderkoning langs den wettigen wegzijn beklag daarover indient. Men verwonderde zich te Weenen dat de Europische provin» cien van Turkije, waar zooveel gisting Iieerschc, dagelijks van troepen ontbloot worden1, en hechtte dus eeoig geloof aan het gerucht, dat Oostenrijk op zich genomen zou hebben, de orde in 'Albanië Bosnië, Macedonië enz. te handhaven. i~ De Sardinische Regering blyft. voortgaan met het veror denen van verdedigings-maatregelen en met het op voet van oor« jog brenger, derrtrpèféq, inzonderheid der artillerie, voorname» lijk' aan de' grenzen van Piemont. ENGELAND. Londen, den 25 October Het linksehip Calcuttavan 84 stukken, ligt in de haven van Portsmouth gereedom n'rfar Maf. ta te stevenenen Zich met het eskader onder sir Stópjord te (vereenigen. De admiraalsvlag van sir Edward Codrington is kan boord van de QueenNan no stukken, gebescbén. <;M«n Zegtdat ook de Rot/al Adelaide, insgelijks van no stukken paar de Middellandsche zee bestemd is Aan de uitrusting van de St% Vincent, van 120 stukken, wordt in genoemde haven druk gearbeiden verscheidene schepen van 50 stukken srsan aldaar op stapel, zoodat eene buitengewone en steeds toenemen» de drukte in de uitrusting heerscht. Van de Kaap dé Goede Hoop5 Augustuswordt ge- meid, dat het bekende Kaff.r-hoofd Din gaande vijand van de uitgewekene zoogenaamde Boerendoor een der inlandsche volks* stammen is om het leven gebragt. Zijn broeder Pandade te genwoordige vorst dér Zooio's, staat mét de uitgewekenen in vriendschappelijke betrekking, Aanstaanden maandag zal de ceu« tfalé afdeeiing deswege éene bijeenkomst hoüden. FRANKRIJK. Parijs den 24 October. De taal der revolutionaire bladen blijft onheilspellend, In den National van den 25 vindt roen een artikel, hetwelk aldus eindige: Men ziet herdenkbeelden van sraatsschokken omsingelen reeds het ministerie der verbondene mogendheden [zoo noemt de National het op te treden bestuur in Frankrijk] voor hec zich gevormd heefr. Het stelsel van 7 Augustus [Koning J.o- dewijk Philipsbevindt zich op hetzelfde standpunt, ais Karei X, toen deze gereed stond het ministerie Polignac in het aar.» zyn te roepen. De raadgevingen om door wetteloos geweld zich uit het gedrang te redden herhalen zich. De vijftienjarige strijd werd tusschen openbaar gezag en den middelstand gevoerd: in de laatste tien jaren is er strijd tusschen het openbaar gezag en de volks-souvereiniceic. Toen stond de vrijheid, chaos staat de nationale waardigheid op het spel. Onder den oudsren tak der Bourbons gold het slechts een vraagstuk van binnenlandschen aard thans geldt het de toekomsthet bestaan zelfs des vader- lands. Lage hovelingen herinnerden aan Karei X onophoude lijk het 14de artikel van het charterthans rakelen laffe dienst knechten eiken dag het leerstuk van dé persoonlijke regering [des Konings] op. Karei X en zijne vrienden verkondigden overal dat de inkruipselen der liberale party den troon onder mijnden en men die partij moest overwinnen of zich van de ze- rel laten dringen. Hec stelsel van 7 Augustus heeft raadslieden die overal rond bazuinen, dat de democratie alles overweldigt, dat z(j slechts den oorlog wilom het regerend stamhuis omver te werpen. Men moet dusom dat stamhuis te behouden den vrede tot eiken prijs bewaren den vrede met de schande de onteering, de verachting van Europa. Karei X wilde zij nen degen niet aan den burgerstand overgevende mao van 7 Augustus wil den zijnen tegen den vreemdeling niet trekken De lessen van het verledens verlichten het oog des blinden niet ot lieverer is eene door het noodlot voorgeschrevene helling, die men volgen moet, zonder dat al de waarschuwingen der ge» schiedenis den loop kunnen stuiten." Sommigen koesterden den 25 te Parijs nog eenige hoopdat het den Hertog de Broglie gelukken zouom eene toenadering tusschen den Koning eo den heer Thiers te bewerken. Meo meende toendat in geen géval de kamers op den bepaalden dag den 28 October zouden kunnen worden geopend. Door onderscheidene dagbladen wordt thans de zinsnede in de troonrede opgegeven welke de oorzaak van het verschil tusschen den Koning en de ministers is geweest. Dezelve luide aldus: Sedert lang heb ik aan Europa al de opofferingen gedaan welke met de waardigheid van Frankrijk strookeo. Deze op offeringen heb ik gedaan om den vrede met de Mogendheden te bewaren en de beschaving vqor de ijsseiykheden van den oor» log te behoeden. Ik weet echter wat ik aan Frankrijk, aan de eer van mijnen naam en aan den roem van mijn land verschul digd benen zoo wij den vrede bewaren moogt gij u verze kerd houden, dat wij dien alleen op voorwaarden bewaren zul len die Frankryk hec regt zal hebben toe te juichen." Aan het bepaald ontslag van hec ministerie i3 nu geen twijfel meer, althans wat de aanbieding van hetzelve betreft, Hec regeringsblnd kondigt het in deszelfg nommer van heden aan. Men merkt echter opdac de. Moniteur er niet bijvoegtdac het ontslag aangenomen is. Hieruit wil men steeds afleiden als ook op grond, dat reeds bij de aanbieding van dar oorsïag de- Kpnipg zich niet bepaald deswege heef: uitgelaten, dar de

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1