BUITENGEWONE GOESSCIIE {T 1/ ZATURDAG DEN 10 OCTOBER 1840. Goes, den dO October. Eene buitengewone Staats-Cou- rantvan den 8 dezer, behelst de volgeude PRO CL AM A TIE. iWij WILLEM bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-JYassau, Groot- Hertog van Luxemburgenz., enz., enz. Aan allendie deze zullen zien of hooren lezensalut Doordrongen van eerbiedige dankbaarheid voor de hulp, bemoediging en bijstand, waaraan de almagtige Opperbe stuurder der Volken het Ons, in de hooge betrekkingen, waartoe Hij Ons geroepen heeft, nimmer heeft laten ont breken, mogen Wij met genoegen terug zien op den tijd kring van bijna zeven en twintig jarengedurende welken Wij het hoogst gezag in Ons Vaderland en in Ons Groot- Hertogdom Luxemburg gevoerd en, naar Ons vermogen getracht hebben het geluk en het welzijn van Onze be minde onderdanen, en het heil van het Land, waaraan Onze vaderen door zoo naauwe banden verbonden zijn ge weest en ook Wij zoo innig verknocht zijnovereen komstig de regelen en voorschriften der Grondwet te be vorderen. Menigvuldige zegeningen van den Allerhoogste hebben Onze Regering gekenmerkt, zelfs onder den druk van de staatkundige gebeurtenissen der laatste jaren, waarin Wij den nadeeligen invloed, welken groote en onophoudelijke zorgen en verdriet op Ons hebben uitgeoefendin alle uitgestrektheid hebben ondervonden. Die zorgen en moeijelijkheden van het hoog bestuur blij ven zwaar op Ons wegen Wij gevoelen ze dagelijks meer en meer hij het klimmen onzer jaren, en bij het besef der op Ons liggende verpligting om voortaan in de behan deling der zaken van het Koningrijk eenige andere regelen te volgen dan die, welke vódr de veranderingen en bij voegingenonderdaags in de Grondwet gebragtdoor kaar waren vastgesteld en voorgeschreven. Door Onze Publicatie van den 4 September laatstleden hebben Wij aan die veranderingen en bijvoegingen volle beslag gegeven, en alzoo is het begin barer werking op handen. Dat tijdstip hebben Wijna ernstige overdenkinghet geschikte geacht, om gevolg te geven aan het sedert lange bij Ons bestaan hebbende voornemen, om de overige le vensdagen, welke God Ons gunnen zalin rust, en bevrijd van de zorgen der Regering door te brengen, onder dank bare herinnering aan al het goede, dat Zijne lieide en wijsheid Ons hebben geschonken, Eene vaste, krachtige, mannelijke handjeugdiger leef tijd, bevrijd van den druk van geklommen jaren, en niet weifelende door vroegere herinneringenworden voortaan tot het bestuur van het Koningrijk, en tot bevordering van deszelts geluk en welzijn vereischten, hij Ons volle ge voel en overtuiging, dat de last der regering Ons vooit- - aan geheel zoude ter neder drukken en buiten staat stellen om den nog overigen tijd van Ons leven aan de goede en wakkere behartiging der belangen van Onze beminde on. derdanen toe te wijden, hebben Wij na rijp beraad, uit eigene geheel vrije willebeslotenOnze lange Regering op den dag van heden, onherroepelijk te eindigen, en Ons KoninklijkGroot-Hertoglijk en Hertoglijk gezag over te dragen op Onzen beminden Zoon den Prins van Oranje die de wettige opvolger is Onzer Koninklijke, Groot-Her toglijk e en Hertoglijke Kroonen. Wij danken Onze beminde onderdanen voor de menig vuldige blijken van vertrouwen en verknochtheid welke Wij-, gedurende Onze Regeringvan hen in de ruimste mate hebben mogen ondervinden en overtuigen Ons, dat zij met liefdeen eerbied hunnen nieuwen Koning zullen ontvangenaan wien het Vaderland reeds zoo veel verpligt is, en die. met een diep bewogen hart, doch met man nelijk en moed, onder het nederig opzien tot de hulp en bijstand van God Almagtig, de Nederlandsche, Luxemburg- sche én Limburgsche Kroonen op den dag van hedenuit Onze handen heeft aanvaard, om door Hem en Zijne wet tjge opvolgers bezeten te worden, ten gevolge der plegti- ge acte van Onzen vrijwilligen afstand en overdragtwelke in de archieven van het Koningrijk en van het Groot-Her togdom door Onze zorg wordt overgebragtom aldaar te worden weggelegd en bewaard. Ten slotte lasten en bevelen Wij, dat onze tegenwoor dige Proclamatiemet welke Wij Onze Regering eindigen zal worden afgekondigd in eene plegtige openbare teregt- zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, van de Provinciale Geregtshovenvan de Criminele Regtbank te Amsterdam en van de Arrondissements-Regtbanken, mits gaders van de puije der Raadhuizen van de Hoofdplaatsen dei Provinciën, en der Arrondissementen, alwaar zij bo vendien zal worden aangeplakt ter plaatsen waar zulks al daar gebruikelijk is, en eindelijk, dat zij in het Staats blad zal worden geplaatst. Gedaan op het Looop heden den zevenden van Octo ber 1840. PROCLAMATIE. Wij WILLEM IIbij de gratie Qods, Koning der NederlandenPrins van Oranje- Nassau Groot Hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Geliefde Landgenoot en en Onderdanen van alle rangen en standen Door o.e koninklijke Proclamatie van mijnen hoogst ge- ëerbiedigden ca hartelijk geliefden Vader'is U de gewig. tige en treilende gebeurtenis hekend geworden, dat onzer aller Vader en Koninggedrukt door de zorgen van eene zeven en twintig-jarige Regering, bestendig toegewijd a -n het welzijn vun het getrouwe Nederlandsche Volk, en dpor veel zegen maar ook dper veel verdriet voor hef. Looit! van den Staat gekenmerkt, zich, bij het klimmen zijner jarenbewogen heeft gevonden die zware taak op heden aan mij over te dragen. Diep gevoelt gij allen met mij het groot verlies, dat het Vaderland door dezen afstand lijdt en hoe moeijelijk het voor mijZijnen opvolgerwezen zal in de plaats te treden van eenen Koning, die mei zoo veel wijsheidge durende lange jaren, voor het geluk en welzijn van Ne derland heeft gezorgd. Doordrongen van het gewigt der pligten, thans op mij rustende aanvaarde ik de Regering met het vaste voor- mennen, om, onder den Goddelijkea zegen, niets onbe proefd te latendat strekken moet tot het geluk van het Nederlandsche volk enden luister Van het Koningrijk, eh zal de Grondwet, dat piegtanker van Neériands vrijheid en volksgeluk, op de nieuwe haan, welke ik intrede, steeds mijne gids en geleidster zijngelijk ik dit mét plegtigea eede staven zal hij mijne grondwettige- huldiging- in de Hoofdstad. Tot bereiking echter van het groote doel. waarnaar.ik streve, tot bevordering van heil en voorspoed voor Land en Volk, behoeve ik kat vertrouwen, de liefde cn 'de trouw mijner onderdanen. Mogenzij mij die gevoelen# in dezelfde mate toedragen, als aan mijnen hoogst geëer biedigden en hartelijk, geliefden Vader van hen is te beurt gevallenzoo zullen Wij", Koning en Volksterk door eendragt, en steunende op den bijstand van den Al lerhoogste?! de toekomst rustig ingaan v Deze zijn, geliefde Laudgenooten en Onderdanen, mij ne wenschen, voornemens en verwachtingen in dit vöor ons allen zoo plegtig en gewigtig oogenblik. Mijne daden zullen, met de hulp van God, mijne woorden bevestigen, engelijk het mij heeft mogen gebeuren voor de Onaf hankelijkheid van Nederland met net zwaard te strijden* zoo zal ik. ook nu aan hetzelve geheel .mijn leven en alle mijne krachten toewijden. Lasten en bevelen, dat de tegenwoordige Proclamatie zal worden afgekondigd in eene plegtige openbare teregt- zi tting van den Hoogen Raad der Nederlandenvan de Provinciale Geregtshoven, van de Criminele Regtbank te Amsterdam en van de Arrondissements-Regtbanken mits gaders van de puije der Raadhuizen van de Hoofdplaatsen der Provinciënen der Arrondissementenalwaar zij bo vendien zal worden aangeplakt ter plaatsen waar zulks aldaar gebruikelijk is, en eindelijk, dat zij in het Staats blad zal worden geplaatst. Gedaan op het Looop heden den zevenden van October 1840. (geteekend) WILLEM. Van ivege den Koning l {geteekend) van Doorn, PUBLICATIE. Wij WILLEM IIbij de gratie GodsKoning der Nederlanden, Prins van Oranje-NassauGroot- Hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Aan allen die deze zullen zien of hooren lezen, salut Alle openbare burgerlijke hogere en lagere Ambtenaren» gelijk mede alle officieren van het legervan de vloot en van de schutterijvan welken rang zij ook mogen zijn, worden bij deze in hunne tegenwoordige betrekkingen be vestigd En zal deze worden afgekondigd in eene plegtige teregt- zitting van den Hoogen Raad der Nederlandenvan de Provinciale Geregtshoven, van de Criminele Regtbank to Amsterdam en van de Arrondissements-Regtbanken, mits gaders van de puije der Raadhuizen van de Hoofdplaatsen der Provinciën en der Arrondissementen, alwaar zij bo vendien zal worden aangeplakt ter plaatsen waar zulks aldaar gebruikelijk is en eindelijk zal deze in het Staats blad worden geplaatst. Gedaan op het Loo, op heden den zevenden van Oc tober 1840. geteekendWILLEM. Van wege den Koning, mi -v

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1