N°. 80. GOESSCHE ••v n s m s /sef V 2k v* A1i- 1 COURANT. DEN 5 OCTOBER. NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort, zfe» 30 SeptemberBrieven ait Berlijn verze keren, dat niet alleen de reserve van het 7 en 8 armee-corps, die in Westfalen en de Rijnprovincie gelegerd zijnmaar ook die der overige corpsen en van de lijfgarde, dit jaar niet, gelijk anders gewoonlijk tegen den 18 October geschiedt, met verlof huiswaarts zal keeren. Onder vele andere bevorderingen bij het pruissisch leger be hoort ook die van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden tot Chef van het 15de regemenc infanterieen van prins Albert van Pruissen, tot bevelhebber der 5de divisie cavalerie. Oe Hertog yan Bordeaux is den 22 dezer te Munchen ge arriveerd, en scheen eenigen tijd in Beijeren te willen doorbrengen. De Allgemeine Zeitung geelt het volgende berigt uit Rome van 18 September: Gisteren avond is Z. H. de Paus van Castel-Gandolfo alhier teruggekomen en heeft het paleis van het Quirinaal op Moote Cavallo betrokken, hetwelk hij, orn de gezondere ligging, boven het Vatikaan, voor zijn verblijf verkozen heeft, De Nederlandsche gezantgraaf de Liedekerke-Beaufort is na eene afwezigheid van verscheidene maanden op zijnen post alhier teruggekeerd. Voor eenige dagen werden hier een twintigtal jonge lieden uit achtenswaardige familien des avonds op de straat in hechte nis genomen. Zij behoorden grootendeels tot de hier bestaande zang.vereeniging, enkeerden uit een gezelschap terug, tot groot vermaak der menigte koren uit opera's zingende. Zij hadden aan de vermaning der politie om met zingen op te houden niet- dadelijk gehoor gegeven en werden deswege in hechtenis geno men, maar na eenige dagen weder vrijgelaten. Sedert spreekt men hier bijna van niets, dan van dit voorval, hetwelk velen aan overdreven dienstijver van ondergeschikte beambten toeschrij en ik maak er alleen melding van om te verhoeden dat vvii - u het gebeurde door valsche en overdrevene geruchten vergroot worde." FRANKRIJK. - Gisteren is voor het hot der pairs de openbare regtsple ging in de zaak van Lodewijk Napoleon begonnen. Een twin tigtal hoofdbeschuldigden staan thans met dien Prins voor het hof te regt. Hij zelf is voor de balie veischenen, in het zwart gekleedmet de star van het legioen van eer op de borst, en de knevels en het hoofdhaar even kort gesneden als Keizer Napoleon zulks plagt te dragen. De generaal Montholon zac naast hem op de bank der beschuldigden. Men heeft niet on opgemerkt gelaten dat de Prins, vóór het binnentreden der pairs op een' vrolijken toon roet zijne advocaten Berry er en JVIarie sprak. Na het voorlezen der acte van beschuldiging, zijn tegen drie ure nadenmiddag de verhooren begonnen. Prins Lodewijk heeft vooraf verlof gevraagd en verkregen om een opstel van zijoe hand voor te lezen waarin hij zich zeiven deed voorkomen als vertegenwoordiger van her beginsel der volks souvereiniteit en dus ook van de zaak des Keizerrijks. Hij heeft tevens ervan gewaagd, dat hij de vertegenwoordiger van Frank rijk was, bij deszelfs wensch, om de nederlaag van Wacerloo te wreken. Op vele hem vervolgens gedane vragen heeft de Prins geweigerd te antwoordenof zich aan hetgeen hij vroeger gezegd had gedragen. Hij heeft erkend, schrijver te zijn van een werkje, getiteld: Idéés Napolèonnienneswelk geschrift kort vóór den aanslag te Boulogne in Frankrijk verspreid is ge worden. De generaal Montholon en de kolonel Voisin hebben erkendbij de expeditie te Boulogne geweest te zijn, maar be weerdvan het plan dier onderneming niets dan weinige oogen- blikken voor dar dezelve zou aangevangen worden geweten te hebben. Ook hebben zij beide ontkendgeweten te hebben dat hunne namen onder da proclamatjen hebben gestaan. Ver volgens heeft de voorzitter de heeren Parquin en Persignij ondervraagd Heden zijn de laatste beschuldigden ondervraagd en vervolgens het getuigenverhoor een aanvang genomen. Men wacht in Toulon het napolitaansche exercitie eskader, *1 welk uit verscheidene bodems moet bestaan. Indien hetzelve merkelijk die haven aandoet, zal bet goed ontvangen worden. Men betoont steeds eene bijzondere werkzaamheid in het makeo van toebereidselen ten oorlog. Alom worden de soldaten vlijtig geoefend. Men spreekt van een kamp bij St, Omer van de nieuw oprerigten regimenten van kampen bij Metz en bij Before, elk van 15000 man, Men schijnt geene nadere berigten uit de Levant te heb ben bekomen dan van den 6 uit Alexandrieen van den 9 uit Konstancinopelwelke laatste over Duitschland zijn ontvangen. In bijzondere brieven uit Athenevan het midden der maand September wordt verzekerd dat de tijding van het sluiten van het vijfvoudig verbond in Griekenland veel indruk heeft gemaakt en dat men onder de bevolking veel geestdrift voor de Franschen heeft meenen waarrenemen. De aankomst van de Fransche oorlogsvloot in het gezigc van eerstgenoemde stad zal daartoe wel iets hebben bijgedragen. Het zeggen wasdat genoemde vloot aldaar de versterking zoude afwachten welke uit Frankrpk der waarts moest worden gezonden, Gelijk bekend is, zal die ver* sterking zich vooreerst iot twee linieschepen de Jena en Sci- pionbepalenwelke reeds naar de Levant onder weg zijn, NEDERLANDEN. *5 Gravenhage den 1 October Gisteren verspreidde zich al* hier het gerucht dat Z, M de Koning voornemens zou zijn dc teugels van het bewind neder te leggenen de regering aan Hoogstdeszelfs Zoon, Z K. H. den Prins van Oranjeop te dragen, (zie her artikel uit Amsterdam in ons vorig nommerj Dat gerucht houdt zich heden staandeen men brengt daarmede in verband een' raad van ministers en eene byeenkomst der leden van den raad van State, welke dezen middag hebben plaats ge gehad; gelijk mede het aanstaande vertrek van HH. KK, HH. den Prins van Oranje en den Erfprins naar het Loo, waar cie Prinsen eene zamenkoni&c met Hunnen Doorlacbtigen Vader en Grootvader zouden hebbenen waar ook H. K. H. Mevrouw de Prinses Albert van Pruissen verwacht wordt. Ook meenc men, dat de komst van Z. Exc. den luitenant generaal Fagel oic Parijs, die kort vóór bet vertrek des Kooings alhier was aange komen en met Hoogscdezelven napr het Loo gereisd is, betrek* king zou hebben tot dit gewigtig besluie Zijner Majesteit. Ver der wil men weten dac de ministers en da. leden van den Raad van State tegen aanstaanden Woensdag naar het Loo zijn opont bodenalwaar alsdan de plegtige afstand van den Troon aan den Prins van Oranje zou piaacs vinden. Z. Exc. de minister van finantienontwaar geworden zijnde dac vele ambtenaren* onder het departement van financiën behoo* rendemet het doel om Z. Exc. over hunne bijzondere be langen te sprekenzich van hunne standplaatsen verwijderen zon der daartoe het benoodigde veriof tot afvvezendheid te hebben verkregenwaardoor alzoo in hunne dienstwaarneming niet kan voorzien zijn, heeft bii missive van den 4 September, n.° 52, de heeren gouverneurs der respective provinciën uitgenoodigd om ieder dier ambtenaren te waarschuwenzich daarvan te ont houden en dat zij, zich bij hem minister voorstellende, van ambcelijk verlof, overeenkomstig de bestaande regiementen en in- struccien zullen behooren voorzien ie zijn. In de algemeene vergadering der leden van het Delfsche departement der Nederlandsche maatschappij ter Bevordering van Nijverheidvan den 26 September 11.zijn aan ingezetenen dier stad de in de laatste algemeene vergadering der gemelde maat schappij te Haarlem toegekende medailles op eene plegtige wijs uitgereikt, als: aan J. Hoogendam en A de Kivet de zilveren medaille met de daaraan verbondene geldelijke bijdrage, wegens het, voor minderen prijs en van nog betere hoedanigheid dan van buiten 's lands machinaal maken van alhier en elders in groo ten getale gebezigd wordende dun uitgedraaide en zeer zinde lijk bewerkte houten bakkenvoornamelijk ter overdekking van de botervaten bij verzendingenvan welke monsters mee eene beschrijving van de werktuigen en paardenkrachc, daartoe gebe zigd wordendewaren ingezonden. En voorts aan A. PerkJr de gouden medaille, voor het fabriceren reeds over drie jaren en met een uitmuntend gevolg reeds in aanzienlijke hoeveelheid afleveren van gezuiverde heldere blanke sneldroogende lijnolie. In de maand September zijn over den ijzeren weg tus» schen Amsterdam en Haarlem vervoerd 33,089 reizigers, en heeft de opbrengst bedragen f 15,508,80. 'sGravenhage den 2 October Naar men verzekert, heefc Z. M bij besluit, op het Loo genomen, aan Z. K, H prins Frederik der Nederlanden op deszelfs verzoekeewol ontsiag verleend uit zijne betrekkingen van admiraal der vloot en van grooc-meester van het departement der artillerie onder dankbe tuiging voor de door Z K. H. in die betrekkingen aan den lande bevvezene diensten, Het gerucht wildat Z K. H. zich naar Silezie zal begeven, MAANDAG V Nf ÜfeS DUITSCHLAND. ven Parijs, den 30 September. Men verzekert, dat binnen wei nige dagen het Koninklijk bevelschrift het licht zal zien waar bij de eerste ban der nationale garde mobiel zal worden verklaard.

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1