N°. 79. GOESSCHE C6UEAN T. iit VRIJDAG DEN 2 OCTOBER. NIEUWSTIJDINGEN# DUIT'SCHLAND, Een geacht duitsch dagblad behelst een berigr van den Neder-Rijn waario voorkomt, dat het onlangs te Koningsber gen door Z. M. den Koning gegevene antwoord op hec verzoek der provinciale Stenden van Oost-en West.Pruissenbetreffende de invoering eener meer algemeene volks vertegenwoordiging en staatsregeling, ook in Rijn Ptuissen eenen diepen indruk ge maakt heeft dat ook in deze provincie dergelijke verzoeken gedaan zijn maar dat menwel wetendedat de door ve len gekoesterde verwachting van eene meer letterlijke vervulling der na den bevrijdings-oorlog gedane belofte omtrent het invoe ren eener constitutieongegrond was en moest zijnen ook geenzins overtuigd zijnde van de wezenlijke voordeden van con- stitutien zoo als die in andere landen bestaan's Konings rondborstige verklaring dienaangaande met vreugde en dankbaar heid heeft vernomen; dat men zich intusschen verheugt over 's Kooings toezegging van eene aan de behoeften des tyds beant woordende voortgaande ontwikkeling van de bestaande instelling der Stenden want dat het in de daad noodig isdat san de bescaande Stenden eene hoogere beteekenis verschaft worde in dier voege, dat ook het volk waarachtig belang daarin kan stel len. Dit doet het volk echter dan aileen (aldus vervolgt de schrijver}, wanneer het van hunne werkzaamheden iets verneemt, en de vruchten daarvan ziet. Maar tot hiertoe is de belangstel ling in de Stenden zelfs nog minder dan zij werkelijk verdienen en niet aiïeen het volk over het algemeen maar zelfs de kies- geregtigden leggen weinig deelneming aan den dag. Hier is dus nog veel te doenwant eene grootere deelneming des volks in het staatsleven eene ievendigere belangstelling daarin is voor onzen Staat bijzonder wenschehjken zou een einde maken aan vele woeiingendie thans in het duister plaats hebben. De openbaarheid is een afleider van veel kwaaden wordt nog niet naar waarde geschat. Maar wat kan men niet verwachten van eenen Vorst, die zijnen tijd zoo goed toont re kennen, en met beproefde ondervinding de regering aanvaardt Bijzondere berigten uit Weeneo van 21 September hou den het volgende in Gisteren verspreidde zich het, zoo men beweerde door han. delskoeriers uit Triest hier aangebragce herigedat Mehemed-Ali zich aan de bepalingen van het traciaat van 15 Jalij onderwor pen had en vond veel geloofzoodat de prijzen ter beurze on gemeen in de hoogte gingen. Ik schonk echter aan dar berigc weinig vertrouwen te minder omdat langs een officieleo weg niets daarvan bekend was geworden. Zoodanige officiële beves riging zag men dan ook den geheelen dag mee gespannen ver wachting te getroetmaar tot op dit oogenblik is dezelve niet ontvangen. Daarentegen houden de met den laatsten post aar. gekomen berigten uit Konstancinopel van den 9 dezer het vol gende in [hetwelk ook door de Oostenrijksche Beobachter wordt medegedeeld] Daar Mehemed-Ali aan het einde van den eersten termijn die hem bij de overeenkomst van 15 Julij gesteld was, nog al tijd in zijne weigering volhardde om zich aan de voorwaarden derzelve te onderwerpen, en dien ten gevolge geheel Syrië als weder onder de heerschappij der Porie teruggekeerd beschouwd moet worden zoo heeft Z. H, de Sultan de stadhouderschappen waaruit dat gewest bestaat, aan de volgende ambtenarenver- ieend: [volgen de benoemingen van een aantal Pacha's voor Syrië.] Het Turksche regeringsblad van den 8 behelst een berigc nopens de onlustenwelke onlangs te Tokac in Klein-Azie zijn voorgevallen, volgens hetwelk de rust aldaar door de krachtda dige tusschenkomsc van Pacha den van Siwas hersteld en de bel hamels gevat en naar Konstantinopel gezonden warenom daar teregc gesteld te worden. De door de Fraosche regering aan den Egyptischen stad houder afgezonden graaf IValewsky is gisteren (den 8}, inec de stoomboot Papin in deze boofdscad aangekomen. Heden heeft de met een bijzonderen last herwaarts gezoo« den adjudant des Keizers van Rusland baron Lieven een ge hoor bij den Sultan gehad. Naschrift Zoo even verneemt mendat heden middag ten twee ure Rifaai-Bey met de Turksche stoomboot Tajiri Bahriy aangekomen is Volgens de gelijktijdig ontvangen be rigten uit Alexandrie van den 5, had Rifaat-Beyvergezeld door de vier consuls.generaalzich op dien dagwaarop de tweede termijn verstreken was bij Mehemed-Ali vervoegd, om van hem een stelhg antwoord te vragen nopens de aanneming der hem voorgestelde voorwaarden. Dit antwoord viel zoo ontwij- kead uit, dat het als eene weigering, om zich aan de overeen komst van 15 Julij te onderwerpenbeschouwd moest worden, en dat dien ten gevolge liifaat-Bey nog den eigen dag Alexan» drie verliet, om naar deze hoofdstad terug te keeren. Deze uit eene authentieke bron afkomstige berigtenzege bovengemeld schrijven uit Weenen, bewijzen de ongegrondheid der berigten uit Triest, die echter waarschijnlijk op eene dwa ling berustenwant ook brieven uit Konstantinopelvan windes goede hand, houden in, dat te Konstantinopel beweerd werd, dat Mehemed-Ali zich onderworpen, maar tevens den Sultan verzocht had, om hem voor zijn leven hec beheer van Syne te laten behouden. Het antwoord van Mehemed-Ali schijnt wer» kelijk zoo iets te behelzen, en de listige stadhouder zal zich weiligt verbeeld hebben, dat hij door zulk een ontwijkend be* scheid ten minste tijd zou winnen van welk gevoelen ook graat" IValewsky schijnt geweest te zijn, vermits hij, zoo men zegt, daartoe strekkende voorstellen naar henvaaris heeft overgebragr. Natuurlijk vale er na die alles, aan eene vredelievende uit voering van het traktaat van 15 Julij naauwelyks meer te denken en deze beschouwing heelt dan ook aan onze beurs de bezorgd heid doen terugkeerenen de fondsen weder tot hun vroegeren stand doen dalen. FRANKRIJK. Parijs, den 26 SeptemberMen berekent? dat zich tegen woordig, zoo in als rondom Parijs, ongeveer honderd duizend man troepen van allerlei wapeöen bevinden. De Monitenr van gisteren kondigt aan, cfat, bij een Ko ninklijk bevelschrift van den 16, voor hec ministerie van marine en koloniën een buitengewoon crediet van 931,000 fr. voor het vermeerderen der bestaande corpsen ter zee dienende artilleristen is toegestaan. Bij een ander bevelschrift van denzelfden dag is voor het genoemde ministerie een ander crediet van 3,254,000 Fr. geopend, met het doei, om hec aantal zeeofficieren in de hoo> gere graden re vermeerdereneene verhooging van soldij der matrozen onder bepaalde voorwaarden tot stand te brengen de volcooijing der werkplaatsen voor het vervaardigen van stoom werktuigen te verhaasten en eenige buitengewone uitgaven voor de koloniën te doen. Na de bijeenkomst der wetgevende kamprs zullen deze buitengewone credieren geregulariseerd moeten worden. Men heeft de navolgende teïegraphische depeche uit Al giers vau den 21 dezer, over Toulon ontvangen: De maarschalk Valée aan den minister van oorlog Ik heb door den generaal Changarnier doea aantasten het kamp van het kalifaat Beiv»Salem nabij de Bondonaou, De vij and is ganscheli/k verslagen; 129 lijken van inlanders zijn in onze handen gevaden; wij hebben 17 gevaDgeneo gemaakt, 40 paarden200 geweren en onderscheidene muilezels genomen van onze zyde is één man gesneuveld en zijn er 6 gekwetst. De provincie van Algiers is rustig. De stoomboot van Bona is niet aangekomen die van Oran komt zoo even ter reede. -Ten aanzien van de fransche krijgstoerustingen worde ge meldt, dat door elk der 14 regimenten artillerie, 12 batterijen veldgeschut zullen moeten wotden ingerigt'twelk, elke bacre- rij op 6 stukken gerekend, een bedrag van 1008 stukken zoude uitmaken, Lieden, der zake kundig, berekenen echter, dat in de eerste twee maanden niet meer dan 42 batterijenbehoorlijk bespannenin gereedheid zullen kunnen wezen. De troepen te lande zullen worden vermeerderd, met 9 bat- tail'ons tirailleurs12 regimenten infanterie, en 6 regimenren ruiterijdoor welken maatregel aan omstreeks 2000 officieren eene rangs-verhooging zal worden verzekerd. Men maakc de juiste aanmerking, dat de militaire positie van Parys aan geene zijde door de plaatselyke ligging en den loop van de Seine beter is verdedigd dan aan de westzijde en aan den kant van Passy en Auteuil, en dat juist aan die zijde roet den mèesten ijver aan het op igten der forten wordt gearbeid. BELGIE. Brussel, den 26 SeptemberDe Septemberfeesten zijn zeer door het ongunstige weer belemmerd. De algemeene illuminatie van her park alteen is zeer Ie'Sterrijk geweest, en naar wensch uirgevallen. De openbare uitdeeling der eereprijzen aan de kwee» v .-J, fvvj», Frankfort, den 26 SeptemberUit Pruissenfschrgfr men, dat de kozakken welke langs de poolsche grenzen geposteerd waren, en over welker gedragingen dikwijls door de grensbe woners geklaagd isna teruggetrokken en vervangen zijn door beschaaide beambten. Men verwachttedat deze verandering allezins gunstig zou werken op het handels-verkeer aan die grenzen.

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1