1840. N°. 76 GOESSCHE MAANDAG COURANT. DFN 21 SEPTEMBER. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie Zee land: Breogt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat op Donderdag den eersten October aanstaande des voormiddags ten tien ureop het Raadhuis der stad Tholenonder nadere goed keuring van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie in het openbaar zal worden verpacht het overzetveer van Gorishoek op den IJersekendamvoor den tijd van zeven jaren, ingaande den eersten Januarij 1841 en eindigen met den laatscen Decern her 1847 t op de voorwaarden welke rer Provinciale Griffie van Zeelandten Raadhuize der stad Tholenen in het Gemeente huis te Scherpenisseter inzage van de gegadigden zijn nedergelegd. Middelburgden 15 September 1840 De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH, fögjfcgttbmalfitsg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van dien verwittigen bij deze een ieder die het aangaat Dat het Kohier voor de Belasting voor het Veefondsover het Dienstjaar 1840, door Zijne Excellentie den StaatsraadGou- verneur dezer Provincie, op den 11 der ioopende maand execu* toir verklaard, op heden aan den Ontvanger van 'sRijks Belastin gen ter invordering toegezonden is; en vermanen mitsdien ieder Belastingschuldigen zijnen Aanslag na bekomen berigt, overeen komsiig Wet te voldoen. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze op de gewone wijze worden publiek gemaakt» Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 19 September 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOORvan Nisse Ter ordonnantie van dezelve, De Siads-Secretaris - l. de FQUWJz, NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Berlijn den 14 September De dagbladen van Warschau maken melding van deplegtige intrede aldaar van H. M. de Kei» zerinde Prinsessenden Grootvorst troonopvolger en Prinses Maria van Hessen Darmstadt De stoet was bij uitstek prach tig en de toevloed van nieuwsgierigen overgroot. Voor de hoofdkerk zijn H. H. M. M. opgewacht door de kacholyke geestelijkheid met den bisschop aan 't hoofd welke na dat de Keizer het teeken des kruises had gemaaktnaar binnen is gegaan, en een te Deum heeft aangeheven. Vervolgens hebben H. H, M, M. in hun paleis, in de grjeksche slotkapel, de godsdienst bijgewoond. Tot laat in den nacht is de stad geïl lumineerd geweest. Volgens brieven uit Alexandria, rot 16 Augustus, had toen nog geenerlei verandering io de denkwijze en besluiten van den Onderkoning plaats gehad. Hij scheen bij voortduring op den bijstand van Frankrijk te steunenen sloeg alle raadgevingen rot schikking van de hand. Duizenden arbeiders werkten dage' lijks aan de batterijen aan het ontwapenen van fregattendie binnen hec arsenaal gebragt moesten worden en aan het in staat van defensie stellen der linieschepenwelke zich binnen de ha. venin slagorde moesten scharen. De troepen en de nationale garde werden rusteloos in den wapenhandel geoefend. Ter reede van Alexandria bijna onder de vensters van het seraillagen toen de engelsche schepen Prinses Charlotte van 120 stukken, op hetwelk de admiraal Stopford zijne vlag heeft geheschenBellerophon van 90 en de corvet Daphne van 24 stukken, benevens nog twee stoomfregatcenterwijl het oosten rijksch eskaderonder den contre-admiraal Bandeirauit twee Jregacten en twee kleinere schepen bestond. Frankfort, den 15 September. Bijzondere breven uit Kon. stantinopelvan den 26 Augustusmelden dat het antwoord van Mehcmed Aliy op de aangebodene voorwaarden van Rifat- leyis uitgevallen zoo als men zich dat had voorgesteld en dat het bewind des Sultans derhalve geenszins verwonderd is ge weest van te vernemen dat deze landvoogd geweigerd heeft', dezelve aantenemen. In Konscantinopel werden bij voorcdu» ring maatregelen genomen, om eene volksbeweging, wanneer die onverhoopt mogt uitbreken dadelijk te kunnen bedwingen Velen echter scheen het toe, dat dergelijke maatregelenofschoon altijd blijken opleverende van voorzigtigheidevenwel nier vol* strekt noodig waren en dat men bij de menigte geene zooda nige teekenen bespeurde van ontevredenheid als welke eene na» by zijnde uitbarsting zouden doen vermoeden, De Porce heeft van de Pruissische eo Oostenrijkscbe regeringen ingenieurs-officieren verzochtcm de kasteelen aan beide de oevers van de Dardanellen in staat van tegenweer te stellen en derzel» ver werkenzoo veel mogelijk te verbeteren. Men twijfelde nietof aan deze aanvrage zoude van de zijde van Oostenryk worden voidain. Eene gelijksoortige aanvraag, eenigen ryd ge» leden aan Pruissen gerigc, was door den overleden Koning nog geweigerd geworden. In andere berigcen nit Konsrantinopel wordt gemeld dat de troepen, welke met de turksche oorlogsvloot, onder bevel van den Öruschen scheepskapitein Walkervooreerst naar Cyprus zijn vertrokken, voorzien zijnvan zes batterijen veldgeschut, gekom- maodeerd door den pruissischen artillerie«kapitein Laue en nog daarenboven van twee gemonteerde beig.batterijen. Met deze expeditie zijo tevens verzonden 25000 stuks geweren bestemd voor de bewoners van Syne welke openlijk de zijde van den Sultan tegen den OnderoKoning willen kiezen. Te gelijk zijn van wegen de Verheveoe-Porte, prociamatien aan de Syriers ge zonden waarin hun verschillende voordeelen met vermindering van belastingenonder den waarborg der vier mogendheden worden toegezegdindien zij zich op nieuw aan het gezag des Sultans willen onderwerpen en door de Engeischen schijnr geld ce zijn gegeven, om den bekenden Emir Betchirdie tot nog toe heefc geoordeelddat zijne belangen vorderden dat hij met den Onder-Koning in goede verstandhouding verbleef, om te koopen en van meening ce doen veranderen. Eindelijk is nog naar Rome geschreven, om bij het pausselyke bewind te bewer. ken dat de Pacriarch der Drusen en Maroniten van dien kant mogt worden vermaand om het gezag des Sultans te eerbiedigen. Ook uit Malta moeten geweren naar Syrië worden gebragtbe« sterna voor de wapening der syrisebe insurgentenen men vleid-* ue zien ui rs.u;isiaiKiuupciCiai, iinich San uu een en anaer eenige tijd zoude zijn gelaten, om zijns uitwerking te doen, en dan op eenmaal een genoegzaam corps troepen onder bedek» king van engelsche oorlogschepen op de kust van Syrië werd aan wal gezet, het denzelven aan geenen bijval en krachtdadige ondersteuning zoude ontbreken. FRANKRIJK. Parijs, den 16 September. Volgens een dagblad, schijnt hec zeker, dat de reserven van 1834 en 1835 onverwijld onder de wapenen zullen geroepen worden Het blad zegt echter, dat men intusschen daaruit niet moet afleidendat de regering den oorlog als onvermijdelijk beschouwt. Het hof der pairs heefc heden het verslag der instructie in de zaak van Lodewijk Napoleon gehoord. De lezing heeft meer dan vier uren geduurd. Eerst overmorgen zal het hof deszelfs arrest nemen ten aanzien der personen die ip staat van beschul diging moeten gesteld worden. Het geheel der gearresteerden be draagt nog meer dan 50. Bij gelegenheid der jongste woelingen zal men zich herin neren dat er bij een student papieren gevonden zijn waardoor een jonge advocaat de neef van deo abc de Lamennaisin de zaak is gewikkeld geworden. Gisteren nacht is deze jonge advo caat alhier, onder geleide van twee gendarmes aangekomen, en op de conciergerie gebragt. Er loopt een gerjchc, dat Barbés% een der belhamels van hec gewapend oproer van hec vorige jaarmei negentien andere gevangenenuit Mont St. Michel ontsnapt is: negen dezer laatscen zouden weder in hechtenis genomen zijn. In de bijzondere correspondentie uit Parijs van den 16 September leest men Wij vernemendat er brieven uit Malta van den 5 Sep* tember ontvangen zijn. Dezelve behelzen eene belangrijke tij* ding. De graaf PValewsky [onlangs met eene zending der Fran* sche regering aan Mehemed-Ali belast] zou aan den Ondeiko ning een ontwerp van schikking aangeboden hebbentot welks aanneming deze eindelijk zou hebben besloten. De graaf zou dadelyk naar Konscantinopel vertrokken zijo, ten einde, door cusschenkomsc van onzen gezant, den heer de Pontoishetzelf de ontwerp aan den Divan te doen aanbieden, Men verzekertdatonder meerdere bepalingen van dat ontwerper ook eene zou gevonden worden berekend om de schikking der Ooscersche zaken, welke eerst onmogelijk scheen, gemakkelyker te maken. Mehemed-Ali zou toegestemd hebben om zich met het bezie van Syrië gedurende zijn leven te ver* geooegen."

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1