C OUR A N T. N°. 71. GOESSCHE VRIJDAG DEN 11 SEPTEMBER; BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. De Burgemeester der Gemeente JJersekeadverteert hiermede I, WILLEMSE, DUITSCHLAND. Berlijn, den 5 SeptemberDen 10 dezer zal de plegtige huldiging van Z. M. den Koning ce Koningsberg geschieden waardoor vele toebereidselen gemaakt worden- Volgens berigten uit die stad, hebben thans aldaar de manoeuvres van het bij Lauth verzamelde legercorps plaats, welke dagelijks door HH. MM., den Koning en de Koningin bijgewoond worden, Het beri&t der gelukkige bevalling van H. K. H. Mevrouw de Prinses Albert van Prnissen was met 36 kanonschoten in genoemd leger aange Hanover den 4 September. Gisteren heeft de Weener ge neesheer Dr. Jagerde katarakt-operatie aan het oog van Z K„ H. onzer Kroonprins volvoerd. Uit het hare van alle Hano veranen rijst naar den gtootenGod, die ons Koninklijk Huis en ons land beschermt, de bede dat Hij deze onderneming met het gelukkigste gevolg zegene en dat de innigste wenschen des ge- heelen lands m voile mate mogen worden verwezentlijkt. Frankfort, den 5 SeptemberTe Berlijn beschouwt men het als een gunstig teeken voor het behoud van den algemeenen vrededat de minister van oorlog onlangs bevel gegeven heeft tot het ontslag der reserve van het leger, op gelijke wijs als zulks gewoonlijk in het najaar plaats heeft Daarbij wordt cch ter tevens opgemerkt, dat de Pruissische armee zoo voortreffe lijk georganiseerd is, dat binnen den tijd van veertien dagen, driemaal honderd duizend man onder de wapenen zouden kun nen staan, waartoe men in Frankrijk drie maanden zöu noodig hebben. ENGELAND» Londen den 5 September. Prinses Augustade oudste zuster vao wijlen den Vader der Koningin die sedert lang zie- kelyk geweest is schijnt thans in een hopeloozen toestand te verkeeren. Prins Albert is eergisteren van Windsor naar Londen geredenom de doorluchtige kranke te bezoekan. FRANKRIJK, Parijs den 5 September De avond van gisreren is veel be* ter dan de vorige voorbijgegaancn de coaiiiien kunnen als ge- ~A\ fi/y W: dnt de KERMIS aldaar dit Jaar zal invallen op Dingsdag den 22 Septemberen eindigen op Zaturdag den 26 September daaraanvolgende. 1 JJersekeden 8 September 1840, K IEÜ WSTIJDINGEN. kondigd. In berigten uit Hanover leest men dat zich tegenwoordig in het Hannoversche eenige buitenlandsche paardenkoopers be vinden die regen hooge prijzen een buitengewoon aantal paarden epkoopen. Men hield het daarvoor, dat dezelven voor hec Fr&nsche leger bestemd waren. Volgens berigten uïc Berlijn wa ren ook in ruissen vreemde paardenkoopers verschenen, maar had de regering een verbod uitgevaardigd, om in de tegenwoor dige omstandigheden paarden naar buiten,'s lands uit te voeren Z. M. de Koning der Belgen is den 4 dezer te Koblenz aangekomen en heeft den volgenden morgen zijne reis naar Wiesbaden voortgezet. 1 Het stadje Scnnebergin Saksen.Meiningen isin den nacht van den 27 op den 28 Augustus, groocendeels afgebrand. De kerk het raadhuis en meer dan tachtig woonhuizen zijn eene prooi der vlammen geworden Brieven uit Konstaotinopel van 17 Augustus melden, dat de fransche gezantde heer de Pontois na het bekomen van nieuwe instructien uit Parijs, eene nota bij de Porce heeft inge cjiend. waarin hij zich beklaaatdat deze laatste, zonder cenig zins acht te slaan op Frankrijk, met de andere groote mogend heden een verdrag over de regeling der oostersche zaak heeft gesloten. In deze nota kwam echter tevens voor dat Frank' tijk, ofschoon het niet anders dan met leedwezen kon zien, dat roeit hetzelve in eene zaak van zoo veel belang voorbij gegaan Wssechter ook bij deze gelegenheid zijne matiging niet wilde verloochenen en geenen hinderpaal tegen eene eventuele blok kade van Egypte en Syrië in den weg zou leggendat Frankrijk echter genoodzaakt zou zijnde rol van een rusti- gen aanschouwer te laten varenzoodra de gebeurtenissen zoo <ac? mogten komen dat eene russische vloot in den Bosporus mogt binnenloopen en een Russisch leger tot verdediging van Koristantinopel gebruikt mogt wordenBij deze mededeeling maakt de betigtgever de volgende aanmerkingen Is deze nota, waar aan naauwelijks te twijfelen valt, een uitvloeisel der door den heer de Pontois "ir Parijs ontvangene voorschriften en heeft het kabinet der Tuilerien ditmaal her vaste voornemen, om zich zelf in het vervolg niet weder te lo genstraffen dan kan men nic de opgegevene woorden vrij dui delijk de toekomstige gedragslijn van Frankrijk opmaken Al ieeo moer ik nog opmerken, dat, zoo Frankrijk de in bepaalde gevallen onvermijdelijke voldoening der door Rusland gedane be» Jofce tot het veileenen bijstand verhinderen wil het zich blijkbaar niet aan den regten man heeft gewend die man is Mehemed Alt. Van zijn gedrag zal het afhangen, of de casus foederis voor Rusland bestaan zal. Mogt het den Onder.Koning in hec hoofd komen pro tegen de hoofdstad opterukken dan zou het schier belagcheltjk zim van de vier mogendheden datgene te vor deren wat in de nota omschreven is. Daarentegen is her mtj niet bekend, welke maatregelen door de vier verbocderte mo gendheden beraamd zijn tor stuiting van zijne ontwerpen, zoo hg eenen inval in Diarbekir [erj dus oostelijk van de tegenwoor dige stellingen van zijn leger] onderneemt Dit laatste geval is echter het waarschijnlijkste, en veel waarschijnlijker dan het voort rukken van Ibrahim s leger in Klein-Azie Alrijd echrer Jhic bet in Frankrijks hand, om het verleenen van russiscben bijsrand re voorkomen. Het oefent toch te Alexandria den grootsten invloed uit, en kan, indien de opregce bedoelingen van Frank rijk aldaar miskend mogcen worden zich elk oogenblik met de overige mogendheden vereenigen, otn eene voorwaartsche bewe- ging van het egyptische leger aan den Taurus te verhinderen. De heer de Pontois zou zich geweldig bedriegenzoo hij nog andere mogelijkheden om het verleentn van den russischen bij stand te verhinderen veronderstelde. Dit scheen de fransche gezant ook wel te gevoelen, daar uit zijne kunstig gestelde nota zoo wel de Sukan als Reschid-bassa de hoop schijnen te heb ben opgevat dat aan de toetreding van Frankrijk tot de ce Londen genomene besluiten geene onoverkomelijke hinderpalen io den weg staan. Men moet evenwel niet uit het oog vei lie zen» dat de diplomatieke voorzigcigheid vordert» om air yd eene achterdeur open ce houden. Aan den anderen kant is het niec volkomen waar, zoo als de heer de Pontois in zyne nota bewecjt, dat Frankrijks toetreding van den wil des Sultans afhangt." De deelneming aan de associatie, tot bevordering van hec herroepen der Unie neemt te Dublin en in andere plaatsen van Ierland sterk toe» O' Connell verzekert in al de redevoeringen welke hij rot aanprijzing daarvan uitspreektdat het doel geene geiieele afscheiding; van Engelandmaar alleen het verwerven van een afzonderlijk Parlement en andere voorregteo is. Ook vermaant hij zijne landgencocen hunne roevlugt niec tot de wa* penen te nemen, voor dat zij door de Engelschen aangevallen mogten worden, en rekent, ingeval van nood, op den bijstand der talrijke Ieren, die te Liverpool, Manchester en in andere steden van Engeland woonachtig zijn. Te Plymouth alwaar in de vorige week Hr. Ms. linie schip de Calcutta en in den loop dezer week de Bombaij bei de voerende 84 stukkenin gereedheid gebragt zynworden thans ook onverwijld bevelen van wege de admiraliteit ter toe rusting van de linieschepen de Nile de Clarencede Vengeance en de Foudroijant te gemoet gezien. Voorts heeft herinsehe pen en hec aanhoudend verzenden van troepen te Woolwich ten einde mee de gewapende sioomboot de Stromboli en de transport schepen de Prince George en de Pestonje Bomanjee naar de Middellaodsche zee en naar China overgebragc te wordendezer laatste dagen in die zeehaven eene buitengewone drukte doeo heerschen. De Times welk blad door deszelfs herhaalde uitweidingen in de jongst verloonende maand over den zwakken toestand on zer zeemagc, vergeleken met die van Frankrijk en Rusland, eindelijk aan de slaapziekte van Hr. Ms. ministers een einde ge- maakc en aan de Koninklijke dokken te Plymouthte Ports* mouthte Deptford en elders een geheel onder aanzien gegeven heeft, dringt thans ten ernstigste bij Hr, Ms. kabinet uan, orn ook voor eene betere en volkomene bemanning der weinige sche pen te zorgen, rnec welke Engeland des ooods eenig vertoon zou kunnen maken daar tot dus verre luidens het gemelde blad een aantal dier bodems naauwelijks eene halve bemanning telt. Ook het niet aanwezig zijn in deze bedenkelijke oogenblikken van een Brusch smaldeel in her kanaalrekent de Times Hr. Ms. ministers ais eene onvergeeflijke en strafbare fout toe.

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1