sluitenen binnen welke grenzen men die iroge uitvoerende weg, dien Frankrijk omtrent dit vraagstuk te volgen heeft, is volkomen afgebakend en in geen geval kan deszelfs ondersteu ning aan den Onderkoning ontbreken Veel sterker is de taaldie sommige Parijssche bladen voe* renwelke als de vertegenwoordigers der zeer liberale partij en dus ook van de linkerzijde der kamers van afgevaardigden zijn aan te merken. De Courrier Francais zegtdat de hoon die Frankrijk te Londen is aangedaan, nog groorer isdan men vermoeddedaar de overeenkomst tusscben de vier groote mo gendheden aan den Franschen gezant Guizot eerst medegedeeld is nadat deze onderteekend was, endoor het verzenden naar de hoven van St. PetersburgBerlijn en Weenendie daaraan hun ne bekrachtiging moeten schenkeneen begin van uitvoering er Jangd had. Drie dagen vóór de raededeeling aan den heer Guizot warenvolgens den Courrier Frangaisreeds bevelen aan den Engelschen vlootvoogd Stop ford afgezonden. Groote gebeurtenissen zegt dit bladna eenen hevigen uitval tegen lord Palmerstonzijn in het Oosten te wachter». Frankrijk heeft ze niet uitgelokt, maar mag zich niet onverhoeds laten overrompelen. Het beteekent weinig, standvastigheid in s aackundige nota's te roonenmen moet voor alle mogelijke ge beurtenissen gereed zijn, Engeland vermeerdert zijne wapeniogen; de onzen kunnen niet op denzelfden voet blijven, Wij wen schen den oorlog nietmaar wij vreezen dien nog minderen Frankrijk bezit middelen om dien op zulk eene uitgestrekte schaalmet zoo veel kracht en zoo lang achtereen te voeren als men slechts wil. Twee millioen zijn voor rekening der schatkist, io de kelder der bank nedergelegd. Dit is genoeg voor de eerste kosten van het te velde trekken Door het amortiseren der staatsschuldbrieven te schorsen en jaarlijks voor 200 millioen aan hosschen te verkoopenzouden wg onze hulp middelen met 300 millioen 's Jaars en ons leger met 300, 000 man kunnen vermeerderen. Geen volk is, met uitzondering der Franschenin staatom zonder geldleeningen den oorlog te voeren. Wij kunnen dien tien jaren volhouden zonder tot het krediet onze toevlogt te nemen. Het is goed hen daarvan te verwittigen die zich nog onze vrienden noemen zoo wel als hen die den moed mogten bezittenom zich tot onze vijanden te verklaren, Men heeft Frankrijk willen afzonderen; welnu! wij zullen alleen oprukken en zien wat het Europa der Koningen daarbij winnen zal, De afzondering van Frankrijk stelt Frankrijk aan het hoofd der volken. Ons blijvendank zij God beginselen geld soldaten en kanon over. Een en ander is genoeg, om Europa in opstand te brengen en de lotsbestemmingen van dat werelddeel te veranderen," Nagenoeg gelijke strekking heeft de taal der revo'ucionnaire bladen. Deze verheugen zich blykhaar over de mogelijkheid dac eene algemeene oorlog hunne beginselen zou kunnen doen zegevieren. Het gematigde, doch aan den minister Thiers vij» aodige Journal des Débats geeft zijdelings te kennen dat de staatkunde van dezen minister tot nu toe geenszins zulk een guns tigen invloed voor Frankrijk gehad heeft als sommigen gemeend hadden daarvan te mogen verwachten. Ditzelfde blad, ofschoon blijkbaar niet gerustuit echter de verwachting dat het gevaar van eenen algemeenen oorlog, even gelijk zulks na 1830 reeds dikwijls bet geval is geweestnog zal worden afgewend. Volgens de gewone bijzondere correspondentie uit Parijs van den 27 Julijwerd dien dag eene raadsvergadering der ministers over de zaken van het Oosten gehouden die des namiddags ten drie ure nog voortduurde. Het gerucht had zich algemeen ver spreiddat de Moniteur van den 28 een koninklijk bevelschrift zou mededeelen waarbij eene buitengewone ligting van 240,000 man werd voorgeschreven. Dat gerucht heeft op de Parijssche beurs van den 27 eenen ongunstigen indruk gemaakt. Welligt moet men het vooral betreuren, dat al deze oorlog zuchtige geruchten te Parijs in omloop zijn gekomen, juist op bet oogenblik dat de viering van het omwentelings-feest de woel zieke bevolking der hoofdstad reeds van zelve in beweging bragt. Dat feest is den 27 begonnen. De Koning iszoolang het duurt, het paleis der Tuilerien komen bewonen. Den eersten dag, den 27, heeft het feescwaarvan thans eeist her program» ma bekend is gemaakt, zich toe lijkdiensten in de kerken voor de in 1830 gesneuvelde burgers bepaald. Dien dag is het dus van geen staatkunig belang geweestmaar de plegtigheden van den 28 als wanneer het stffolijk overrchot eer gesneuvelden op den befaamden grooten lijkwagen naar de kelders onder de omwentelings-zuil moest worden overgebragt, werden door sommigen met ongerustheid te gemoet gezien. Een der revolutionnaire bladen, de Nationalvermaant de lieden va zijne partijom zich in het belang der goede zaak den 28 rus» tig te houden. Of die aanmaningen werkelijk goed genieend zijnlaat zich betwijfelen. Het genoemde blad spreekt van op» ruijingen der werkliedendie in de wijnhuizen der voorsteden waren beproefd. Men heeftzegt dit blad van een onver mijdelijk gevecht, dat den 28 zou piaars hebben, gesproken; men heeft zich in bijzonderheden wegens de krijgskundige rigting die aan de beweging gegeven stond te worden verdiepten als ainjd om aan die fabelen geloof te doen vinden den naam van achtbare burgers misbruikt, wie men als de hoofden van eene geduchte samenspanning doet voorkomen." - Het gerucht heeft zich te Parijs verspreid, dat Lodewijk Bonaparte in het geheim m die hoofdstad gekomen isen dac alle pogingen der politie om de verblyfplaars van dezen Prins op te sporen vruchteloos geweest zijn. NEDERLANDEN» 's Gravenhage den 26 JulijZ M, heeft dezer dagen aan de koninklijke school van nuttige en beeldende kunsten re 's Bosch voor den tijd van drie jaren verlenging van subsidie verleend. - Onder hec werkvolk aan de droogmakerij van den Zuidpias heeft in de eerste dagen der vorige week vrij ernstige coinbustie plaats gegrepen. Zij begon den 20 des namiddags re Zevenhui zen, alwaar drie arbeiders (twee van welke alhier in arrest zit ten terwijl de derde het ontvlug: is}met een rood vaandel in den polder kwamenen aan de overige arbeidersdie ten ge* taie van vijftienhonderd aldaar werkzaam waren met geweld de voortzetting hunner bezigheden beletteden. Het getal dergenen die zich by hen voegden groeide zoo sterk aan, dat het werk in den ganschen polder weldra gestaakt moest worden terwijl onderscheid den arbeiders werden geslagen en mishandeld. Deze werkeloosheid en wanorde hebben dingsdag en woens» dag aangehouden niettegenstaande een detachement voetvolk uic Gouda en een detachement curassiers uit Leiden op de plaats gekomen waren. De heer Officier by de Arrondissements-Regtbank te Rotterdam, woensdag middag berigt van het gebeurde ontvangen hebbende, is dadelijk derwaarts vertrokken en heeft het gansche garnizoen uic Gouda dien nacht naar Waddingsveen doen oprukken, alle ingan* gen van den polder door de militaire magtwaarbij zich een aantal geregtsdienaars en veldwachters gevoegd had doen afzet:» tenroet dat gunsrig gevolgdat hec grootste gedeelte der ar beiders zich donderdag morgen weder aan het werk heeft bege ven, en de rusc niet verder is gescroord geworden. Aan het beleid en de activiteit door den heer Keyzerburge» meester van Zevenhuizenbij deze gelegenheid aan den dag gew iegd wordt algemeen de grootste lof toegezwaaid. Voor hec Cleefsche schuttersfeestdat morgen een aan* vang neemt, worden drukke toebereidselen gemaakt; de schnt- terstent worde smaakvol gedecoreerdmee toepasselijke insig* niën en opschriften met guirlandes van geurige bloemen ee frisch groen in den Forstgarcen prijkt reeds een Gothische tempeldieeven als de boomen in dit lustoordmet duizen den lampions versierd wordt, welker uitwerking in den laten avond van morgen, zoo dit feest door goed weder begunstigd moge wordeneenen genotvolien avond voorspeltzullende dit genot niet weinig verhoogd worden door de heerlijke too» nen van de krygsmuzykwaarop het corps rauzijkanten van hec 25 regemenr, onder de leiding van den verdienstelijken kapel meester Engelmanhet publiek vergasten zal; zijnde dit uitge lezen tr.uzijk-corpsdat daartoe expres uit Keulen ontboden is, dezen avond binnen Cleef aangekomen, en te Emmerik, alwaar hetzelve met de stoomboot aankwam afgehaald en ontvangen door de directie van het Cleefsche schuttersfeest, hetwelk door den hoofdman en de adjudanten vertegenwoordigd werd. Hec een en ander belooft aac de ingezetenenen van Cleef en aan de menigte vreemdelingendie daartoe van alle zijden reeds zijn aan gekomen dagen van genot en vreugde. Heden is Joseph^ Bonapartegewezen koning van Spanje, met gevolg, uit Londen te Rotterdam aangekomen en aan Hen* driksens New Bath-Hotel afgestapt. Goes, den 31 JulijHeden nacht is de Schuur der Hof stede Goenje in den Wilhelminapolder afgebrand. De brand wierd gelukkig spoedig ontdekt, en daardoor mogten de Ingeze tenen hunne pogingen bekroond zienom het Woonhuis en hec afzonderlijk staande Wagenhuis te behouden behalven de brand spuit van Wilhelminadorp zijn ook uic de naburige Gemeenten van Goes, Wolfaartsdijk en Kloetinge brandspuiten toegesneld, en nuttig werkzaam geweest; de oorzaak van het ongeluk is onbekend. ADVERTENTIEN. Heden beviel van eene welgeschapene DOCHTER T. BRAAM, Echtgenoore van Goes, W. VERBURG, Az. den 29 July 1840, Eenige Kennisgeving. gtcvïdftfrui# tc0cw Brattbschabc fJvcmicu. De Ondergeteekende Agenten der Nederlandsche Blaat schap» pij van Brandverzekering te Tielberigcen mits dezen, dac ten hunnen Kantore dagelijks wordt gevaceerd, iot het verze» keren tegen Brandschade, van alle GEBOUWEN, mitsgaders van MEUBELEN, KOOPMANS GOEDEREN, enz.De aigemeen erkende soliditeit dezer Maatschappy doet de onderge teekende roet vertrouwen dezelve in de aandacht hunner Stad en Landgenooten aanbevelen. Goes, den 31 Julij 1840. H. SCHAAPMAN Comp. Ter Boekdrukkerij van F. KLEEUWENS ZOON.

Goessche Courant | 1840 | | pagina 2