LEES HIER» deszelfs balkon zich gedurig aan het volk vertoond, M n kon echter niet nalaten zich te herinneren, dat in 1835 van ditzelfde balkon het lijk van den generaal Bassa aan het woedende volk was voorgeworpen# De te Barcelona gegevene feesren zijn den 4 met een groot vuurwerk besloten waarbij een houten fort naar dat van Morella gelijkendeals eene toegift op het vuur werk, in de lucht is gesprongen. De geneesheer', n te Barce lona waren her nog oneens over de vraagnaar welke badplaats de jonge Koningin Isabella zou moeten vertrekken o n hare kwijnende gezondheid te herstellen, Welligc zou alles eindigen met den raad, om naar Madrid cerug re keeren en daar het wai ter van de eene of andere gezondheidsbron te gebruiken. De generaal Espartero bevond zich den 4 noz niet ce Barcelona, maar de beide hoofdpartijen aldaarnamelijk de gemagtigden en de ex alt adosvleiden zich evenzeer, dat die veelvermogen de veldheer, dadelijk na zijne aankomst, zijnen invloed zou ge bruiken tot het brengen van zoodanige wijzigingen in de staats regeling, als ieder dier partijen wenschelijk keurt Parijs, den 13 Julij. Den 12 dezer was het gerucht in om loop, dat de regering bevel gegeven had, om den maarschalk de Bourmont op zijne reize door Frankrijk iti verzekerde bewa ring te nemen. Dit gerucht vondt echter weinig geloof, Een der legicimistische bladen van Marseille geeft te kennen dat de volksbewegingen te Marseille veroorzaakt zijn door den ijver, welken een aantal aanzienlijken dier party aan den dag hadden gelegdom den maarschalkin wien zij vooral ook den ver overaar van Algiers vereerden te begroeten. Een deel der be volkiog schijnt zich daarover te hebben willen wreken. Naar men wil, was, toen het volk te Marseille het rijtuig van den maarschalk omringde en mei steenen wierpdeze niet daarin tegnn woordig. Hij was uit vrees voor levensgevaarin zijn hotel ge bleven en is eerst te middernacht van daar naar de stoomboot, die hem naar Cette moest overbrengenvertrokken. - De bemiddelingdoor Frankrijk aan de hoven van Lon den en Napels aangebodenheefr tot het gewenschre einde ge leid, Na lange en moeyelijke onderhandelingen is het door ons gouvernement gedane voorst-i door de beide partijen aange «omen Van Engeland is de definitive toestemming daartoe ont vangen en gisteren I* de afgezant van Napels, in naam van zijne regeringinsgelijks tot hetzelve toegetreden. Dadelijk is een courier naar Napels vertrokken. De voorwaarden van deze schikking zouden naar men algemeen verzekert zijn dat de Koning vau Napels de vryheid van handel in zwavel herstelt dat hij eene schadeloosstelling geeft aan de compagnie, hande lende onder de firma Tasxalsmede aan Engeland voor de verliezenwelke hetzelve door her monopolie geleden heefren voor de onkosten veroorzaakt door het blokkeren van de Sici- Jiaansche kusten, In de gewone bijzondere correspondentie uir Parijs van den 13 Ju'y 'ees£ ft160 Men verzekert ons, dat de plotselinge aankomst van den 'heer de Bourmont eh diens zoon in Frankrijk aan het hof en onder de leden van het kabinet veel onrust verspreidt, Men wil weten dat er sedert eenigen rijd eene levendige gemeenschap tüsschen de Hertogin van Berry en haren zoon den Hertog van Bordeaux heeft bestaan. Ook heeft men veel beweging onder onze legitimisten opgemerkt, van welken verscheidenen eene reis naar Duitschlaud tot bet bezoeken van het verbannen Koninklijk geslacht hebben gedaan Daar alverder de Herrog van Bordeaux thans zijn twintigste jaar heeft bereiktschijnt men een geheim voorgevoel te hebben dat de oudste tak der Bourbons eene soongelijke volksbeweging voorbereidt, als die in de Vendée van 1832. Maar ditmaal zou de hertogm van Berry door haren zoon vergezeld worden en zij zich vleijen vso in onderscheidene gewesten van Frankrijk nog veel aanban gers te vinden. Daarom is ook de verdenking opgerezendat de reis des gewezen maarschalks ten doel heeft, om de gemoe deren te polsen en zelfs welligtom eene uitgestrekte zamen spanning tot stand te brengen Indien hij werkelijk zulk eene zending heeftmoet men erkennendas de legitimisten van Kirchberg in den maarschalk de Bourmont eenen slechten zaak waarnemer hebben gekozen. Zij moeren wel weten dat de politie al zijne stappen van nabij gadeslaat, en dac hij niets zal kunr.en uitrigren waarvan men niet dadelijk de ware beweeg reden zal trachten te doorgrooden. Overigens gelooven wijdat de regering thans meer dan ooit op hare hoede moer zijn, en al de openbare en heimelijke handelingen der legitimisten oaauw in acht nemen. Zij hebben hunne hersenschimmige ontwerpen niet laren varen, en hoewel het aantal hunner aanhangers dagelijks geringer wordtschijnen zy overtuigd dat het gezift alleen van den pretendent genoeg, *aam zal zijn, om den vetflaauwden ijver van dezen op te wek ken. Wtj zijn verre van te geloovendat hunne pogingen iets wezenlijk gevaarlijks hebben, maar al lijden zij schipbreuk, kunnen zij toch de rust in den staat in gevaar brengenen is, het dus noodighun elk middel om kwaad te doen te ootne< men Daarom zien wij ook geenszins met genoeg 0 de tegen woovdigheid van 13 ot 14.000 Spaaosche Carlisten op ons grondgeoied die ongetwijfeld geneigd zouden zijn om voor de Fransche legitimisten partij te rrekken. Wij hopen, dat men deze uitgewekenen zoodanig verspreiden zaldat zij buiten tnagte zijnom iets tegen de rust des lands te ondernemen." Van de zijde de Fransche regering zijn thans berigten van den generaal Galbois die in de provincie Constantino bevel voert tot den 29 Junij openbaar gemaakt Zij luiden over 't algemeen gunstig. Men heeft in de provincie de terugwerking van den feilen oorlog dien Abd el-Kader in het westen van het voorma lige regentschap den Franschen aandoet, ondervondenmaar de in opsraod geraakte stammen zijn overal gemakkelijk bedwongen. Er hebben zich in de stad Constantiee scbeiks vertoonddie zich aan de Frar.schen kwamen onderwerpen en nog nooit in die hoofd stad geweest waren. De bijzondere brieven uit de stad Algiers loopen tot den 14 July, de dagteekening van de laatste iegerberigten van den maar schalk Valée. De manschappen der expeditionnaire kolonne, waarmede hij toen te Belida was aangekomenmoeten door hec vuur des vijands en door ziekte zeer versmolten, maar voorat uitgeput zijn van de doorgestane vermoeijenis De laatste stroop» togt der Franschen tot het kastijden van den stam van Mouzaïa, moet werkelijk zeer gelukkig zijn uitgevallen. Eenige hon ier- den ruitersdie voetknechten achter zich op h-t paard hadden hebben dien stam overromdelp, 600 runderen en 2 of 3000 schapen buit gemaakt, en een vrij groot aantal priesters, vrou wen en kmderen naar Belida gevoerd. Men begroot het aantal der zieke en gekwetste soldatendie thans de hospitalen te Mou- zaïaBelida, Bouffarickde legerplaats van Douera en Algiers vullen op 5000. BELGIE Brussel, den 12 Junij. De raad dezer stad heeft gisterera weder beraadslaagd over de plaatsing van het paleis van justitie, en toen met 12 tegen 7 stemmen, besloten, om dit gebouw in het midden der stad te behouden. Brussel, den 13 Julij, Het schijnt zeker, dat de heer Dujardinnaafloop van de werkzaamheden der gemengde com missie te Utrecht, tot gezant te Koppenhagen zal worden be- noemd. Men spreekt nog van andere diplomatische promorien# Zoo zou onder anderenonze gezant te Romede graaf d'Oultre montdoor den heer Dumortier vervangen worden; de baron de Stassart zou mee eene bijzondere zending naar Spanje wor den belast. Men schrijft uit Gent, dar de beroemde hoogleeraar Sie- genbeek die stad bezocht heeft, en aldaar de laatste vergadering van de maarschappij der Vlaamsche letterkunde heeft bijgewoond. Een der leden de heer van Duysebeeft tot hem eene impro visatie in dichtmaat gerigt, waarop de Nederlandsche schryverin zeer minzame bewoordingen heeft geantwoordde maatschappij geluk wenschende met haren ijver in de beoefening der nationale letterkunde NEDERLANDEN» 's Gravenhage den 14 JuUj. Naar men thans verneemt was werkelijk in de vergadering der Staten van Holland de vraag ontstaanof er eenige stap van hare 2ijde moest worden gedaan herzij bij den Koning, of bij de Tweede-Kamer, nopens de voorgeHomene splitsing van Holland. De leden der Statendie tot leden der buitengewone vergadering der Tweede Kamer be« noemd warenverklaarden alstoendacindien dit voorstel zou worden behandeld zij niet vrij zouden zijn in de door hen in de dubbele Tweede-Kamer, over dat vraagstuk, uirrebrengen stem en dat zij, in dar gevalin die Kamer geene zitting zou den kunnen nemen. De meerderheid der vergadering scheen met deze heeren intestemmenen hec gevolg hiervan moet dan ook geweest zijn, dac er besloten werd, dac er van de zijde der Staten, omtrent dit onderwerp, geen stap hoegenaamd zal wor« den gedaan. De zitting der Staten van Holland is gisteren alhier gesloten. Z. M. heeft bepaald, dat de twee bataljons jagers voort aan afwisselend in de residentie 'sGravenhage en in de vesting Bredatelkens voor den tijd van een jaarzullen garnizoen houden. Den ti de/er is van den Helder, onder bevel van den schoui-by-nacht Machielsen naar zee gezeildhet exercitie eska derbestaande uit het fregat Sambrekorvet Argo brikken VenusWindhond en Courier. Den r dezer is te Vlaardingen aangekomen de 3de haring jageraanbrengende 140 tot haring. ADVERTENTIEN. De genen welke geoegen zijn derzelver MEE DE ter berei« ding in d-m aanstaanden Teelt, aan te voeren in de Meescoof DE HOOPstaande te Geersdijkgelieven daarvan aangifte te doen «óór of op den 19 Augustus 1840, bij den Boekhouder P C SWEMER te Colijnsplaat y zu lende op dien dag des morgens ten- io uren aldaar de neurten van Reeding bij loting worden bepaald terwijl de Meede welke van buiten 'slands rot in de haven van Cortgeen ot Geersdijk worde aangevoerd, van daar buiten kosten der eigenaren in de Stoof zal worden gebrage. Ter Boekdrukkerij van F. KLEEUWENS ZOON,

Goessche Courant | 1840 | | pagina 2