1840, IV0. 57. GOESSCHE VRIJDAG COÜRA N T, 3)FN 17 JÜIÏJ IN IE ÜWSTIJDINGEN, DUITSCHLAND. Frankfort, den io Julij. Men schrijft uit Berlijn dat Z, iVJ. de Koning van Pruissen zich waarschijnlijkna afloop van den hofrouw van zes weken, naar Erdmannsdorf in Silezië op het landgoed der vorstin von Liegnitzzal begeven. Na Hoogstdeszelfs terugkoirst zullen denkelijk de opengevallen hoo» ge staaisambren worden vervuld ook spreekt men van eene op banden zijnde zeer uitgestrekte amnestie, en van de daarscelling van nieuwe belangrijke gebouwen en gedenkteekenenzoo te Sansüouci als elders. De Koning heefe aan verschillende Gezanten, onder anderen aan den Nederlandschen gezantgraaf de Perponcheraudiëntie verleend om hunne geloofsbrieven aan te nemen- Ook heeft Z. M den Nederlandschen generaal-majoor Trip in audiëntie ontvangen die hem de brieven van rouwbeklag en gelukwen® sching. namens zijnen Souverein heeft overhandigd. Naar men ui'is het Russisch Gouvernement voornemens, op bet eiland St- George, op den linkeroever van den Donau eene quaranteine-inrigting te vestigen waardoor de schepen ver pligt zuilen zijn by Sulina aan te leggendat alzoo het hooid- entrepot aan den mond van dien stroom worden zou. Uit Petersburg wordt van den 2 geschrevendat de berig- ten nopens de granen uit de provincie iets geruststellender begon* oen te worden. Op sommige plaatsen scheen wel het winter koren geheel verloren en zomerkoren in de plaats daarvan ge zaaid te zijn maar op andere had het winterkoren zich hersteld. Volgens berigten uit Konstantinopel van 24 juny was dien dag aldaar aangekomen eene stoom'oooc van AKxaudrieaan boord waarvan zich Sami-Bey eerste adjudant van Mehemed- Ali, bevond, die door zijnen meester belast was met het over brengen vno eenen brief van gelukwensching aan den Sultan ter gelegenheid van de geboorte van deszelfs eerste dochter. Men meende dat zyne zending ook nog een ander doel had waar oimicot echter nog niets bekend was, daar de depêches, die bij moest overbrengen nog in de quarantaine waren Berigten uit Aiexancirie van 16 Junij meiden dat de zending van Sami- Bv, dec* vertrouwden vriend van Mehemed-Alihet gevolg is vao de ontvangst der tijding van C/wrew-Pacha 's afzetting en ten doel heeft eene nieuwe poging te doen tot het aanknoo- pen van regtstieeksc'ne vredes-onderhandelingen met de Porie, te weiken einde die gezant ook zou voorzien zijn van rijke ge schenken voor den Sultan en deszelfs raadslieden. Deze beng ten voegen er bij dat de Onderkoning zich tot den afstand van Kandia bereid verklaren en tevens beloven zou de Porie in al Je omstandigheden en tegen wieo het ook zijmet raad en daad te ondersteunen. De Russische gezant yon Butenieff"die eenige maanden met verlof naar Rusland zou reizen scond op zijn vertrek. De Russische cor.sul generaal te Bucharesrde heer yon Titow die den gezant gedurende zijne afwezigheid zgu vetvangenwat flen 23 te Konsiantinopel aangekomen. De gezondheids-toestand was in de hoofdstad voldoende, Uit Smirtia schrijft men van 21 Junij: Zoo even ontvangt men hier het berigtdat achtTurksche fregatten en vier Turksche brikken, nadac het grootste deel der Turksche bemanning daarvan afgenomen en door Egyptische ma» tvozen en soldaten vervangen was, van Alexandrie naar de Syri sche kusi gezeild zijnotn de onlustendie daar ook in de zee plaatsen uitgebarsten zijnte dempen. De indruk dien dit be* rigt in onze stad gemaakt heeft, is onbeschrijfelijk De handel wijze van Mehemed-h\\op hetzelfde oogenblik dat hy te Kon. siantinopel verlof vraagt om de Turksche vlootmet zekere plegtigheiddoor zijnen zgon derwaarts ie laten terugvoeren heeft hier ve-ontwaardiging verwekt, en de kwade trouw var dezen man, die z ch het genie van het Oosten laat noemen, in een helderder licht gesteld, dan eenige zijner vroegere handelingen." ENGELAND. Londen den 12 Julij. Volgens berigt v3n de Kaap de Goede Hoop 26 April, warm de Melville van 72, Blonde van 42, cn Pylades van 18 stukken regtstreeks naar Chira gezeild, en zou eerstdaags de Blenheim van 72 stukken deiwaarts volgen. Een ministerieel blad spreekt van eene voordragtdie spoe dig zou plaats hebben nopens een regentschap voor her onver hoopt geval, dat H. M. ontijdig mogt komen te overlijden, sret achterlating van een kind. Men noemt Prins Albert als degeeo die alsdan tot regent ver Itlaard zou worden, Men verwacht HM. KK, HM. den hertog en de hertogin van Nemours eerstdaags alhier. Er zijn vertrekken voor Hoogst» dezelve in gereedheid gebragt, Eergisteren is de zaak van Eduard Oxford voor het cen« traal crimineel geregtshof alhier aangevangendienu eene maand geleden, twee pistoolschoten op H. M, en haren gemaal heeft gelost, en dienvolgens van hoogverraad beschuldigd is. Een overgroot aantal nieuwsgierigen woonde deze regtspleging by. Oxford legde dezeifde Jigtzinnigheid en weJgemoeciheid aan den dag, als bij vorige gelegenheden.- Op de hem als gewoonlijk gedane vraag, of hij schuldig of niet schuldig was, heef? bij cp zekeren vasten toon gezegdniet schuldig De verdedigers des beschuldigden trachtten hem 3ls krankzinnig te doen voorkomen. De procureur generaal heeft zulks bestreden en onder ande ren gewezen op de verdachte papierendie ten huize van Oxford gevonden zijn, en volgens welke hy in naauwe betrekkiogen zou staan tot zeker geheim genootschap onder den naam van hec Jonge Engeland aangeduid. Gisteren is de behandeling der zaak voortgezet en ten einde gebragt. Nadat de opperregter de zaak geresumeerd had, en het moeije» lijke aangeroondom nopens de verstandsverbijstering bepaalde grenzen aan te wijzenverklaarde hij het aan de beslissing der jury over te laten te oordeelenof zoodanige verbijstering hier al dan niet bestond. De gezworenen verwijderden zich een half uuren teruggen keerdwas de uitspraak als volgtWij oordeelendat de ge vangene schuldig is aan het lossen van twee pistoolschoten op H M doch wij kunnen niet beslissen of de pistolen met kogels geladen warenyet mits de gevangene op dat oogenblik krank- zinmg was. Daar hierin nog geene regcstreeksche vrijspraak van den beschul digde scheen te liggen, lokte de procureur-generaal eene nieuwe overwinning van de jury uit, tot eene juistere opstelling van bonne uitspraak. Na zich een wijl op nieuw verwijderd te hebbenkwamen de ge7vvorenm ten half zeven ure voorden hove met de verklaring: schuldig maar tevens krankzinnig. Dit gaf tor nieuwe redekavelingen aanleiding ten slotte waar van het hof de vraag aldus voorstelde spreekt gij den gevangene vrij ter zake van krankzinnigheid? Dit werd bevestigend beant woord waarop de uitspraak van het hof aldus geformuleerd werds Niet schuldigter zake van krankzinnigheid De procureur-generaal vroeg nogtans in het belang der kroon dat de gevangene, naar goedvinden der Koningin, in verzekerde bewaring mogt blijvenhetgeen werd toegestaan» FRANKRIJK. Parijs, den 12 Julij. Het half-officieel blad deelt mede. dat de admiraal Baudin even vóór deszelfs vertrek naar Rio da ta Plata, tegenbevel ontvangen heeft, en in her opperbevel over het smaldeel van Brazilië door den heer Mackau vervangen is. Het is onbekend wat aanleiding tot zulk een overwacht besluit gegeven hebbe. Te Marseille heeft dezer dagen eene woeling plaars gehad ter gelegenheid van de aankomst van den maarschalk Bourmont uit Italië. Men beweertdat de personen van het gevolg vao dien veldheer de kleuren van de henogin van Berry droegen dat daarop de volksmenigte in beweging geraakt is en door de legitimisten eerekreeten voor den maarschalk aang. heven zijn en dat de tegenpartij daarop den marseillaanschen marsch beeft ge zongen. De militaire overheid heeft tersiond troepen doen uit rukken, om de orde te herstellen, en den «raaischalk te doen begeleiden naar het vaartuig waarmede hij naar Cetre is ver trokken De menigte heeft to n naar het rijtuigwaarin de maarschalk gezeten was met steenen geworpenwaardoor dei zdfs zoon gtkwetst geworden is, In een onzer genebtste bladen vindt men thans eenen brief uit Barcelona van den 4 Julywaaruir blijkt, dat de beide Konin» ginnen aldaar we*k lijk door geheel de bevolking met geestver» voering onrvangen zijn. Zij hebben den 30 Jonij bare intrede gedaan, op eene soort van trijmfkar, die met acht witte paar den be-pannen was De huizen waren even zoo versierd, als bij enen geeetelijken omgang Her volk heefr onophoudelijk de '•reeten v:m - Leve de Koningin Leve de vrijheid! Leve de staatsregeling! doen hooreo. Intusschen tracht de nritfsc brij ver in vele buzondei heden aan te toonendat de groote meerderheid van het Spaansche o!k nog altijd van eene wezenlijke grond, wettige vrijheid niet hec minste begrip heeft. De Koninginnen bewonen het paleis van den kapitein-generaalen hebben vao

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1