LEES HIER. De Engelsche Commissarissen hebben eene bijeenkomst met den president van den Raad der Ministersden heer Thiers gehoudenen men dacht bij die gelegenheid dat het handels- tractaat zou geteekend zijndoch die moet door eene of andere weinig beteekende zwarigheid wederom verhioderd zijn geworden. NEDERLANDEN. 's Gravenhage, den 6 Julij. Eergisteren avond is de eerste nieuwe haring te Vlaardingen aangekomen. De jager had 28 tonnen haring aan boorddie voor f 700 de ton verkocht zijn. Bath den 8 JulijGedurende de afgeloopeoe maand Junij zijn langs het kantoor van expeditie en uiterste wacht alhier ingekomen 193 schepen, als: 108 met zinksteen2 met gebakken steen, 10 met straat- steenen 3 met hardsteen 10 met \10uts en steenkolen 26 mer Stukgoederen, 13 met meubelen, 5 met gezaagd en ongezaagd hout, 4 met houtwerk, 1 met stokvisch 1 met rogge, 5 me: kalk (ongel, kluit), 1 met krijt (ongemalen), 4 met potaard en brusselsche aarde. En bij hetzelve uitgevaren 3 met gebakken-zand-en molen, steen, 2 met aardewerk, 1 met houtwerk 6 roet hoepen 31 met brandhout, 4 met gezaagd en ongezaagd hout, 1 met fijn werkhouc, 16 met stukgoed, 1 met wol, 26 met haardasch 2 met jenever, 24 met granen en zaden 1 met meekrap, <5 met aardappelen en groenten, 6 met kaas, 6 met hooi, 1 mee raapkoeken, 1 met meubelen2t met drooge en gezoute visch 9 met beer. Waarvan 266 onder Nederlandsche en 95 onder Belgische vJagte zamen bedragende 361 schepen, behalven de 60 stoomschepen en de 219 schepen welke batlascscheeps zijn in en uitgevaren. ZIJ DE-F ABRI] KEN IN HOLLAND Sedert 1836, zijn te Gorincbem en Henkelom, onder de be gunstiging en de bescherming van de regering zijde-fa brijken opgerigt; dezelve staan onder de directie van den heer Vellicus7 die daartoe van gouvernementswege werd beroepen en aangesteld. Op dit oogenbllk zijn er reeds twintig Nederlanders aan deze fabrijk werkzaam. Uit een deswege opgemaakt berigt ontleenen wij het volgende Sedert het begin van 1836, tot nu toe, zijn er omstreeks 36 leerlingen voor de onderscheidene bedrijven dezer fahrijk werk zaarr. geweestwaarvan echter na eene meer of min gevor derde industriële opleiding, het etablissement verlaten hebben, als het gevolg van hunnen lust tot lediggang. Indien de meeste ouders der lagere volksklasse het meer beoogde, dan konden de fabrijken in het algemeen meer door inlandsche werklieden wor den bezetdoch nu moeten vele chefsuit een welbegrepen eigenbelang, buitenlanders de voordeelen doen genieten welke aan vele behoeftigen onzer natie brood zouden verschaff n Ook met de onderhavige zijde fabrijk wordt dat bewaarheid Het ver zoek van den ijverigm directeur aan de bestuurders der Geretor meerde en Roomsch-Katholijke weeshuizen gerigt, om hem eehige weeskinderen tot opleiding toe te vertrouwen, is hem door laatst genoemde besruqrders, de heilzame bedoeling van den heer Vel- licus ondersteunende goedgunstig toegestaan Het blyte onbe grijpelijk, dat de Protestancsche bestuurders du liberaal beginsel nier aannamen. Aan deze ondersteuning van Roomsch-Katholijke bestuurders is het toe te schrijven, dat van de 14 weefgetou wen er 10 door de Nederlanders bezet zijn. De stoffen, welke men op de bestaande weefgetouwen bewerkt, kan men aldus verdeelen i°. Een weefgetouw met drie werktuigen a la Jacquardwkar op tr.en dubbele satijn dat iszonder eene stroeve keer zijde vormt. 2.0 Twee soortgelijke getouwen voor zijden behangsels en andere rijke meobelsic raden. 30. Een voor shawls en andere kledingstukken des dames. 40 Tien gewone, vooi allerlei stoffen welke gevraagd woeden zoo als: fluweel, satijn, gros de Napels, taf, sergie levantinenz. Al deze.goederen hebben de lengte van die der Fransche en Pruissische, namelijk 50 tot 114 Fransche duimen, zoodar de Zelve te dien opzigte en betrekkelijk de qualiteit, niet voorde buicenlandsche behoeven onder te doen. Het allervoornaamste na eene goede qualiteit, iï eene gelijk heid van prijs met het buitenlandscbe fabrikaat, waarop uitslui tend het oog gerigt dient te wezen. Om hierin zoo veel moge lijk te voorzien, heeft men het raadzaam geacht, eene tweede fabrijk op het dorp Heukelom aanceleggen daar de levensmid delen in eene kleine plaats gewoonlijk goedkooper zijn dan in groote weshalve de loonen naar evenredigheid minder behoeven te bedragen, hetgeen her fabrikaat allezins bevoordeelt. Ook de uitbreiding van hec etablissement draagt het zijne tot het goed Itoope bij Door het grooter aantal werklieden zou dit nieuwe vak van nationale nijverheid meer onder ons bekend en naar waarde geschat worden. Men zal zulks te gereeder begrijpenwanneer men sreltdac Amsterdam alleen circa f 4,000.000 aan zydenstof fen op vreemde markten inkoopt En al rekende men deze som voor het inkoopskapitaal van al onze handelsceden te zamen dan zouden er 2000 weefgetouwen noodig zijn, om aan deze aanvtage te voldoenen oiet minder dan 4000 menschen zou? den werk erlangen, Tot nog toe bestaan er slechts 41 zooda nige weefgetouwen in geheel ons Vaderland en het getal der werklieden gaat geene 80 te boven. De vrees dat het loon eener zijdefabrijk geen behoorlijk bestaan zou opleveren voor de werk. lieden is ongegrond; een vlijtig werkman kan zijn loon totJ 12 'sweeks doen stygeo en een kind dat van 6 jaren begonnen is, kan op zijn elfde jaar reeds f 4 's weeks winnen terwijl daaren boven het duurzame van hec loonalle vrees voor broodsgebrek doet ophoudeD. De industrie kan nimmer te sterk aangeprezen wotdenzy staat met de welvaart van een volk in het naauwste verband Lyoti is door diezelfde nijverheid de tweede stad van Frankrijk gewor den. Rouaan Mulhausen Sédan, Elboeuf en zoo vele andere steden heoben hare opkomst en welvaart aan de industrie te danken. Wij hopen dan ook, aldus zegt de verslaggever ten slotte, voor de welvaart der Vaderiandsche nijverheid, en- eer voorziening in de behoefte der lagere volksklasse, dat deze nieuwe tak van industrie voorrdurend moge bloeyen en beoefenaars vinden ook onder den gegoeden stand, van wien men ten minst?n een leer zaam voorbedd mag verwachten. De heer Vellicus is hec, die de kunstig en keurig bewerkte vlag heeft vervaardigd, welke sommige onzer dagrdade met eene vereerende onderscheidmg vermeld hebben. Het wordr als een der vindingsrijkste kunstgewrochten van eene zijde weverij be schouwd. Ook de heer E H. Tegelvoornaam zijde-fabrikant te Oidenzaal heeft getoond dat zijne fabrijk insgelijks traaye zijde weefsels oplevert, daar hij in 1839 aan H.. K. K. H. de Prinses van Oranje een* mantel heeft aangebod n welke bestond uit dubbele en re gelijk gewelfde atlas of satyn, aan den binnen* kant wit en van buiten zwart. Deze stof was 67 Neder! dmmen breedop welke breedte 28.000 scheringdraden en op de 1 ngce 32,000 inslagdraden waren zoodat de geheeh 60,000 oplevert. advertëntiënT" Ondertrouwd R. C. H. R M E R en Goes, D H. T. van OOSTERZEE. 9 Julij 1840. Heden verloste voorspoedig van een' ZOON mijne ge liefde Echtgenoote C. J. van GEMERT. Goes, H. de JONGE, den 8 Julij 1840, Eenige Kennisgeving. BUROEMEESTER en ASSESSOREN van FJlewoutsdi/k en Everinge maken bekend, dat de Gemeente-Raad aldaar, onder nad.re goedkeuring, op Woensdag den 22 julij aanstaande, des namiddags ten 3 ure, in het Gemeentehuis dier Gemeente, in het openbaar, bij inschrijving en opbod zal Aanbesteden: Het verrigren van eenige HER STELLINGEN en VERNIEUWINGEN aan den Toren aldaar, met de levering van al de benoodigde Maverialen Het Bestek en de Voorwaarden liggen van heden af voor de gegadigden ter visie in hec genoemde Gemeentehuis. Zullende Zaturdag der» 18 Julij te voren, des voormiddags van 9 tot 12 ure en ook des voor middags van den dag der Besteding aan wij zigingen geschieden Ellewoutsdjk den 4 July 1840. Burgemeester en Assessoren voornoemd J. PRUMERS, Vt. Ter ordonnantie van dezelven F. W. PRUMERS, Secretaris De genen welke genegen zijn derzei ver ME EDE ter berei- ding in d<m aanstaanden 'Teelt, aan te voeren in de Meestoot DE HOOPstaande te Geersdijkgelieren daarvan aangifte te doen vóór of op den 19 Augu-rus 1840, bij den Boekhouder P O. SWEMER te Colijnsplaatzudende op dien dag des morgens ten 10 uren aldaar de oeurcen van Reeding bi) loting worden bepaald, terwijl de Meede weike van buiten 'slands tot in de haven van Cortgeen of Geersdijk wordt aangevoerd, van céar buiten kosten der eigenaren in de Stoof zal wordeti gebragt Een fatsoenlijk aankomend JONGELING op een Kan toor benoodigd adres bij de Uitgevers dezer. Bij S. IVOLFgeadmitteerd Debitant der K. N. Loterij te Goes alwaar in de 180ste Lm-erij zijn getrokken: Eene Premie van ƒ2000 op N°. 13042, Prijs - 1000 18431. a a a - 400 a 13029. zijn weder voor de 181ste Lou-rij waarvan de trekking beginc op d»m 3 Augustus 1840, te bekomen HEElE en GEDEEL TEN van LOTEN, zoo in Huur als Doorgefourneerd, inge volge Prijs-Courant. Ter Boekdrukkerij van F. KLEEUWENS ZOON,

Goessche Courant | 1840 | | pagina 2