Vk 53. GOESSCHE 1840. C O CT MAN T. MAAJNDAG t 7 SCHUTTER IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en reesone van dien Brengen by deze ter kennis van een ieder die het aangaat, dat uc kdjrr.rrissie tot onderzoek der redenen van vrijstelling en uitsluiting van de Schuuerlyke dienst, voor dit jaar, ingevolge art 15 der wet op de Schutterij, van den n April 1827 zaam gesteld, hare zitting zal houden ren Stadhuize dezer Stad, op Woensdag den 15 Julij 1840, des voormiddags te eli uren. Wordende degenen welke vermeenen redenen tot vrijstelling of uitsluiting aan die kommissie te kunnen ;voordr3genaandachtig gemaakt op de navolgende bepalingen van Z. M. besluit van den 28 Junij 1828 Staatsblad n 0 42.) Art 9. Geene vrijstelling of uitsluiting van de dienst zal mo gen worden verleend aan personen welke in de art. 3 en 4 der wet niet worden opgenoemd, of die zich in de daarbij om* schreven gevallen niec bevinden. Art. 10. Aan personen die voorgeven met ziekten of gebre ken behebt te zijn, zal geene vrijstelling worden verleend, op vertoon van attesten maar zullen de zoodanigen worden onder zocht door de genees- en heelkundigen bij de kommissie Hi) die buiten staat is voorde kommissie te verschijnen, zal in zijne woning moeten worden onderzocht. Art. 11. De onvoorwaardelijke vrijscelling op grond van ziek ten en gebreken zal alleenlijk mogen worden verleend op grond van de zoodanigen welke in het Reglement op bet onderzoek der Manschappen bij onze beschikking van den 15 Januarij 1821, cc) vastgesteld worden opgenoemd als voor de dienst vol strekt buiten staat, of een volstrekt of betrekkelijk onvermogen tot de dienst daarstellende, naar welke laatste de kommissie vooral nier bijzondere oplettendheid onderzoek zal doen; zij die bij nom uier verwisseling in dienst treden, moeten in alle opzigten gezond zijn cn vrij van aüe gebreken. Art. 12. Als geestelijken bij de onderscheidene gezindheden en als studenten in de Godgeleerdheid zullen alleen worden vry gesteld die genen, weike als zoodanig voigens.de verordeningen op hcc stuk der Nationale Militie regt op vrystelling var, diensr hebben. Ter bekoming van deze vrijstelling zullen dezelfde m- wijzer, moeten worden overgelegd, welke voorde dienst der Na tionale Militie worden gevorderc. 'Vervolg en slot hierna NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCBLAND. Voor het aanstaande feest ter viering van de uitvinding der boekdrukkunstworden hier reeds verscheidene toebereidselen gemaakt. Men beklaagt zich echter steedsdat, ten gevolge van de bemoeijenis der hooge overheid dit feest geenszins zoo luis terrijk zal kunnen zijnals velen gewenschc haddenen dat des zelfs strekking zoodanig gewijzigd en beperkt is geworden, dar het slechts het fees? van eenigen tak van nijverheid zal wezen Naar men verzekert, zulien er, bij de te houdene feestmalen, geene andere toasten ingesteld mogen worden dan die vooraf schriftelijk aan de commissie van den senaat medegedeeld en door dezelve goedgekeurd zullen zijn. Het laat zich aanzien, dar alleen re Maintz de feestviering een zeker zedelijk gewigt en eenen meer verhevenen zin zai hebben. Men heeft zich namelijk aldaar beijverd, om vooral ook letterkundigen en schrijvers, welke eeni gen naam hebben, toe 'net feest te noodigen, en alzoo de gees teiijke kracht, die de drukpers doet leven, op den voorgrond te stellen. Te Leipzig daarentegen zijn de letterkundigen en schry vers bepaaldelijk van de feestviering uitgesloten geworden. Volgens berigren uit Rome van 12 Junij had de Rus-ische gezant aldaar eenige dagen te voren het antwoord der Pauselijk regering naar Petersburg overgezonden op de nota waarbij de Russische regering aan den Heiligen Stoel kennis gegeven had van de wegvoering des bisschops van Podladhie. Dit antwoord zegt het herige, is naar \vy vernemen in een zeer gematigden maar tevens hoogst ernstigen toon gesteld, en de daarin vervatte bezwaren nopens dien maatregel moeten ontwikkeld zijn op eene wijze, die het aan Rusland nitc onmogelijk maakcden bisschop spoedig weder in zijn bisdom ie herscellen en het gebeurde mee den sluijer der vergetelheid te bedekken Men hoopt dat die antwoord in St Petersburg het gewenschte gevolg zal hebben; de Russische gezant alhier moet ten minste zyne tevredenheid daarover te kennen gegeven hebben," Berigten uit Galaczvan het begin dszer maandhouden in, dat de vroeg, re opgaven, nepers d$ nederlagen, weike cè Russische troepen op de kusten van Circassie hadden geleden steeds bevestigd werdendat verscheidene kleine forcer, in han den der laatstgenoemden waren gevallen, welke daarbij veel wa- peneo en inzonderheid buskruid hidden buit gemaakt, en dat men zelfs vrees voedde voorde veiligheid van het iotc Nicolaus, 'twelk de generaal Sasz laatstelijk nog met een klein corps Rus* sen bezet had De derwaarts bestemde Russische veisterkings- troepen zouden in twee afdeelingen, teTuabsence Besoaud aan. land gaaa. ENGELAND* De nieuw benoemde Engelsche gouverneur van Nieuw- Zeeland Hobson geheeren is aldaar den 20 February aangeko men en heeft de reugels van het oewind in naam der Koningin van Engeland, aanvaard. Uit zijne hij die gelegenheid uitgevaar» digde proclamatien moei men opmaken dat de Engelsciien toe nu toe slechts op het regtstreeksch bezit van een kleiner deel van Nieuw-Zceland aamp'aak makm. Eergisteren is Edward Oxfordwelke op de Koningin geschoten heeft, voor de regters der centrale criminele regtbank gebragc Zijn voorkomen was bedaard, en hij scheen in *t minst niet aangedaan. Na het voorlezen van de acie van beschuldiging heeft hij, op de gewone vraag of hij zich schuldig erkende, zeer verstaanbaar g-antwoord; niet schuldig. Een zijner verde digers. de advocaat Taylorheeft, vtrlaogd, dat de zaak moge worden uitgesteld tot de volgende zitting, ten einde hij gelegen heid mogt hebben, om zoodanige getuigen cpreroepen als hij in 't belang van den beschuldigde noodig achtteen de regthank heeft daarin berust weshalve de zaak den 9 Julij op nieuw zal worden voorgebragt Men heeft gemeend te kunnen op merken, dat Oxford-, gedurende het pleidooi, dikwerf moeite had om zich van lagchen te onthouden. FRANKRIJK, ,5 Bayonneden 23 Junij. Den 17 was het fort van Cararo waarin Balmaseda zijne krijgsbehoeften en zijn roof bewaarde, in de magt van den ge neraal (der Chrisrinos} Piquero Nagenoeg geheel de bezetting is ontsnaptdoch de manschappen daarvan hebben enkel hunne wapenen kunnen medenemen," De bijzondere berigten van de Spaansche grenzen melden dat Espartero met zijn hootdk war tier te LJrrida is De divisien wa ren op rnarsch naar Katalonië Cabrera was nog altijd aan het hoofd van 4000 man Hy moet zijn voornemen te kennen gegeven hebben om alles te vuur en re zwaard ce vernielen en met het overschot zijner benden Frankrijk binnen te rukken. Men verzekerde dat hij Berga had doen ontruimen. De voor hoede der Chriscioos was voor Maureza verscheneozich op die plaats rigtende. Van de reis der Koninginnen had men de gunstigste berigten Men wilde dat HH. MM in Katalonië onderscheidene zeer aanzienlijke personen zouden ontvangen. Men sprak van een* Franschen Prins, die de Vorstelijke personen zou ommoeten. Het dagblad van Nancy me'dt, dat de overheden van de srad Trier het gezag van den cegenwoordigen Koning van Pruis- sen niet zouden hebben willen erkennenen dat de inwoners hunne begeerte zouden hebben te kennen gegeven om met Frank rijk vereenigd te worden. Dat in Trier, en in 't geheel in de Rijn provinciën, lieden gevonden worden, die dit laatste verlan gen wordt tiiet betwijfeld maar dat zij zulks thans reeds open lijk zouden hebben verklaard vindt in 't minst geen geloof. Men meldt uit Toulon van den ao, dat de linieschepen k BFN 29 JÜNIJ BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. Bf.rlijn, den 22 Junij. Uit Ptrersöurg wordt van den 12 geschreven, cue Z. M. de Keizer bij besluit bepaald heeft, dat bij de voordrage tot het benoemen van personen tot ridders van eenige orde of het verleunen van eenige andere belooning voort aan niet meer, zoo als dikwijls het geval is geweest, op het geta! dienstjaren maar naar de bijzondere verdiensten moet gelet worden- Londen den 24 Junij. In het regeringsblad van den 23 Junij is het besluit der Koningin in rade betrekkelijk het op brengen van Chinesche koopvaarders door Engelsche oorlogsche* pen onenbaar gemaakr Dit besluit is reeds van den 3 April gedagteekend. De officiële bekendmaking daarvan staat waar schijnlijk met het aanvangen der vijandelijkheden tegen China ia verband. Parijs den 23 Junij Nopens Spanje is de volgende tele* graphische depeche bekend gemakt:

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1