1 t N°. 48. GOESSCHE MAANDAG /,^Jr .-s -v- —A P3 1840. COURANT. L DFN 15 JÜNIJ NIEUWSTIJDINGEN* DUITSCHLAND. Frankfort, den 11 Junij. Berigten uit Alexandrie van 16 Mei houden bec volgende in ,j Gisceren is een opperhoofd der Beduïnen uit het land el Gharbzuidelijk van Tripoliroet eene sterke bende ruiterij hier aangekomenen heeft zich in de nabijheid van deze stad gelegerd. Heden heeft hijdoor verscheiden zijner manschap pen vergezeld zijne opwachting bij den Pacha gemaaktdie hemnaar her gebruikroet een eerepels bekleeae hem een ceresabel omhing, en een prachtig opgetoomd paard ten ge schenke gaf. Men wi! dat niet minder dan 36000 ruiters uit die streken in aantogt zijnom het leger van Mehemed-Ali te versterken, en dat zelfs nog verafgelegen stammen dit voorbeeld willen volgen. Voor eenige dagen is de oude tachtigjarige Kaputana-Bey der Turksche vloot overleden waarop de Kapudan-Pacha ter stond eenige officieren tot hoogere rangen deed opklimmen. Vroeger was het bij de Turksche vloor het gebruik dat de Ka> pudan-Pacha slechts de officieren van minderen rang dan die van kapitein benoemde en dat die van hoogere rangen door den Schan aangesteld werden. Thans schijnt het anders geworden te zijn en de door den Sultan afgezette maar door Mehemed-Ali weder aangestelde Kapudan-Pacha treedt in de regten van den Sultan. Een nieuw bewy'shoe de bevelen en het gezag van den Groocen Meer hier geëerbiedigd wordenterwijl Mehemed- Ali toch altijd den mond vol heeft van zijnen eerbied en ge hoorzaamheid jegens den Sultan F' ENGELAND. Londen, den \o Junij. Men beeft alhier langs den nieu wen weg over de landengte van Suez, de Bombaysche jbriwen maal van den 30 April ontvangen. De daardoor aangebragte tijdingen zijn, voor zoo veel China betreft, van een en oorlog zuchtigen aard. Den 16 April heeft te Madras de inscheping van een deel der Eogelsche troepen die tot de onderneming tegen dat rijk gebruikt moeten worden plaats gehad Ook el ders in Brnsch Indie werden de Toebereidselen voor deze onder onderneming met ernst voortgezet. De Chinezen zijn van hun ne zijde, blijkens de berigien uit Canton tot den 10 Maart, niec werkeloos. In die stad werden ooriogs-jonken gebouwd en lagen vele vaartuigen met gewapende manschappen gereed Den ia February is aldaar een bevel des Keizers ontvangen waarbij het afbreken der handelsbetrekkingen met alle vreemde natiën bevolen en de commissaris Lin gelast wordt om alle maatregelen te nemendie hij tot het volvceren van dien maai regel noodig acht, zonder daarover verder raar Peking te schrij ven. Uit de stukken die te gelijk mee dir bevelschrift open baar zijn gemaakt blijkt dat onder die maatregelen door den boogen raad van oorlog te Peking het in brand steken der no" bij Macao in de baai van Tongkoo aanwezige Eogelsche oor Jog en koopvaardijschepen cn het vermoorden van derzeiv^r manschap geteld wordt- Als naar gewoonte vloeijen deze Chi nesche staatsstukken van ijdele soorkery overzoo als b. v. dat China niets van de vreemdelingen behoef terwijl dezen geenen enkelen dag zonder de Chinesc'ne rabarber en thee kunnen leven Intusschen hebben er werkelijk verscheidene pogingen der Chi rezen plaats gehad, om door middel van branders de Eogelsche vloot in de baai van Tongkoo te vernielen. Slechts mei moei te heefc men deze branders kunnen afweren- Een der Eogelsche schepen heeft een oogenblik vuur gevat. De Portugezen te Ma cao waren nog niet ten volle in den uicsluitings-maatregel der Chinezen begrepen doch stonden aan vele beperkingen bloot Vele Ch:nesche huisgezinnen waren uit Macao gevlugcdoor vrees dat het tot ernstige vyandelykheaen komen zou gedre ven. Intusschen moeten te Peking en elders ernstige^ oproerige bewegingen hebben plaats gehad. Verscheidene Mandarïjeo wa ren afgezetomdat zij de schuldigen niec spoedig genoeg "had den gevat, FRANKRIJK. Parijs, den 8 Junij. Inde Kamer der gedeputeerden heeft bij gelegenheid van de beraadslaging over het budget van oorlog eene woordenwisseling plaats gehad tusschen den generaal Bugeaud en den president van bet ministerie, den heer Thiers De eerste verdedigde het dcor hem gesloten vredestractaat roet Abd el, Kader, en wilde dat men her Gouvernement rwincig mi!lio<T zou geven om in Afgetie legioenen van militaire kolonisten op te rigten. Voorts deed hij opmerkendat men nu uit den juisC geëindsgden veidrogc wederom had kunnen Jeeren dat het niet zoo gemakkelijk is om een gelukkigen oorlog tegen de Arabie ren te voeren. De minister Thiers antwoordde, dat' men Ahd» el-Kader nooit rust bad moeten iatentoen men over e<?n leger van honderd en vijftigduizend man te beschikken had. De maar schalk Clattzel was,vroeger met vijf en dertighonderd man da bergente van Teniah zonder moeite doorgetrokken en nu had de maarschalk Valée roet eene vierdubbele roagt -dien pas niec kunnen forceren dan mee de grootste inspanning van krachten en heldenmoed, en dat alleen om dar men de fout begaan heeft den Emir tijd te laten om zijn krijgsvolk te oefenen en den oorlog van de Franschen te leerem De minister prees ten hoogste de dapperheid en het goed gedrag van het leger van Afrika en ver» klaarde te geloovendat de uitslag der laatste expeditie wel verre van ongelukkig geweest was. De heer Salvandy heeft zijn rapport over de oprignng van eene stoombootdiensc naar Amerika ten borele van den President der Kamer oedergelegd. Hij heeft breedvoerig deze zaak. die hij als eene nationale onderneming ten hoogste aanptijsc. behan deld en aangetoond van hoeveel belang de markt der Vereenig- de Staten voor Frankrijk is daar zij eene totale waarde van driehonderd raijlioenen bedraagt en Engeland daarin Frankrijk reeds is voorgekomen. De Commissie moet zich veel moeite hebben gegeven om het plan van alle kanten te onderzoeken. Tegen de linie van Havre naar New York en die van Nantes naar Brazilië en naar Zuid-Amerska zijn geene bedenkingen gemaakt. De Kamer der Pairs heeft nagenoeg met eenparigheid van stemmen het ontwerp tor overbrengiog van Napoleon's asch naar Frankrijk aangenomen. Slechts drie leaeu hebben daartegen ge stemd. Parijs, den 9 Junij. H M, de Koningin en Prinses Cléi mentine zijoe heden namiddag een één ure uit Brussel alhier te ruggekeerd. dc Mtniecat »an uien dag deeit een vertoog medein houdende dat de dagbladen verscheidene omstandigheden, dia cot den jongsten veidtogc in Algiers betrekking hebben in eeti geheel verkeerd Hebt hebben voorgesteld en op de alleronregt», vaardigste wijze zaken gegispt, die zulks niet verdienen. Zoo is het, volgens hec regeringsblad, stellig onwaar, dar het plan van den veldtogt na de inneming van Medeah gewijzigd is ge worden opdat de beide prinsen te spoediger naar Algiers zouden kunnen worden ceruggebragc; dat her gevecht bij het olijf bosch op den 20 Mei noodeloos is verlengd omdat de Maarschalk Valée tijd wilde hebben om te ontbijten dat men gedurende den cerugtogt de legerafdeelingaan welker hoofd de Herrog van Orleans stond, heefc gespaard enz. Wat dit laatste puoc betreft, bewijst de Moniteurdac de afdeeliog des Hertogs naar evenredigheid meer heeft geleden dan de andere troepen. Dac blad verheft zich voorts met kracht tegen de beschuldiging dac de Franschen genoodzaakt geweest zijn', een deel hunner ge«- kwetsten achter te laten aan wie dan naar de barbaarsche ge woonte der Arabieren hec hoofd zou zijn afgehouwen. Mee geen enkelen gekwetste is dit het geval geweest Uit hetgeen de Moniteur daaromtrent zegt, blijkt echter alweder, hoe aan zienlijk hec verlies der Franschen bij den afgeloopen veldtogt is geweest. Die blad zegtdat bij het gevecht van den 20 Mei hec 17 regement ligte infanterie, hetwelk daar slechts 750 mant in het vuur'bragt, 200 gekwetsten heeft gehad, en dat deze gekwecsten allen door de brave manschappen van het regemenc zyn medegevoerd. Aan den anderen kant zal de Moniteur wet gelijk hebben, als hij het voor geheel onwaar verklaart, dat de Franschen viermaal zooveel verloren hebbenals de Arabieren en integendeel bet vermoeden oppertdat eene omgekeerde ver houding de juiste is. Aan hec slot van het vertoog lees: men dat de generaal Duvhierdie met 2500 man te Medeah is; achtergelaten, eerlang eene aanzienlijke versterking zal erlangen, die hem in staat zal stellen zich roet kracht te doen gelden t aismede dat bij den nieuw te openen veldtogtde troepen die gedurende den vorigen in de legerplaatsen en sterkten gebleven waren zullen worden gebruikt. Uit een en ander mag men opmaken, dat de maarschalk Valéeten minste by voorraad, niet zal worden teruggeroepen maar waarschijnlijk in de eerste dagen van Junij ten cweedenmale naar Medeah op marsch is gegaan. BELG IE Brussel, den 11 Junij H. M. de Koningin en de jong geborene Prinses bevinden zich welvarende. Aan de kamer der vertegenwoordigers is de geboorte der Prin» *es roédenedo'-ld biet vermelding dat haar de namen gegeven zijn van Maria Charlotte Amelie Auguste Vicjoire Clementine Leo-

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1