N°. 44. GOESSCHE MAANDAG - V''i*sv ml v iêf V M Vh.; - -'-f >/7 7- :.i COURANT, DEN 1 JUNÏJ JN IEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Frankfort, 26 A?«\ Z. M. de Koning van Napels, vergezeld door de Koningin is den 10 dezer des avonds, ge heel onverwachts, aan boord van eene oorlogs-stoomboot naar Sicilië vertrokken, oer» aldaar toe hec laatst der maand te ver blijven, De generaal Saiuzzo en verscheiden andere officieren waren in het gevolg des Konings, Deze onvoorziene reis, waar over renboden aan verscheiden hoven afgezonden waren had te Napels tot allerlei gissingen aanleiding gegeven te meer omdat in de laatste dagen het gerucht in omloop was geraakt, dat in Sicilië onder alle klassen der bevolking eene groote gisting heerschcedie hier en daar reeds tot uitbarsting gekomen zou zijn. Wat betrefr het geschil met Engeland twijfelde men geenzins aan het tot stand komen eener minnelijke schikkingal mogten dan ook de onderhandelingen langer gerekt worden, dan wel te wer.schen ware. Als een bewijs van het algemeen vertrouwen op het behoud des vrèdes wordt in de berigten aangehaald dat de prijs der Napelsche staatsschuldbrieven aldaar laatstelijk tot 105I gerezen was, Berigten van de Turksche grenzen, van den 7 Mei, hou den in dat de gisting onder de Turken ten gevolge van de nieuwe wijs van belasting, in de Europische gewesten des lands immer toeneemt* De Egyptische invloed zal daaraao zeker niet vreemd zijn. Dweepzieke Turken lieten zich zelfs uit. dat het tijd werd om de ganscbe Christen bevolking te vermoorden Men wil, dat, bij gebrek aan troepen, de overheden in Bosnië, Albanië enz., den helschen aanslag niet hebben kunnen verijde len, dan door de Christenen op hec hun dreigend gevaar op merkzaam te maken en hun tot waakzaamheid aan te bevelen, ENGELAND, Londen, den 25 Mei. Het Zondagsche dagblad the Obser ver kondigt in de meest stellige bewoordingen aan, dat H. M de Koningin zich werkelijk in eenen gezegenden toestand bevindt er bijvoegende dat deze tijding voorzeker met de grootste vreug de in geheel het vereenigd Koningrijk zal worden vernomen. Londen den 27 MeiH. M. heeft bij gelegenheid vao Hoogst derzelver verjaardag, een groot cour gehouden. Voorts heeft den avond van dien dag eene prachtige illuminatie alhier plaats FRANKRIJK, Parijs den 27 Mei. In de gewone Parijssche correspon dentie van den 25 dezer', leest men: Uit Londen wordt gemelddat een groot aantal jonge lie den die tot de levendige bewonderaars van Napoleon behooren besloten hebben, zich naar St, Helena te begeven, om bij de opgraving van Napoleons gebeente tegenwoordig te zijn. Daar men in Ft ankrijk welligt zwarigheid zou maken om hun de vergunning daartoe ce geven willen zij naar Londen gaanen daar een schip tot het volvoeren van hun plan huren. Wij kunnen daarbij voegen, dat de Fransche politie uit Londen waarschuwingen ontvangen heeftdie bij hec ministerie groote ongerustheid baren. Men beweertdat Prins Lodewijk Napoleon besloten zou hebbenzelf met een Engelsch schip naar St. Helena te gaan om de plegtigheden aldaar bij te wo nen en dat bij door een groot aantal zijner aanhangers verge zeld zou worden. Wij willen gaarne gelooven dat |hij daar mede geen ander oogmerk heeftdan eene laatste hulde te bren gen aan de nagedachtenis van Napoleon Maar zulk een stap van den kant van een man als prins Lodewijken na het gebeur de te Strasburg verdient van de zijde der Fransche regering de ernstigste aandacht. Wij hopen dat er gepaste maatregelen genomen zuJien worden, om te heletren dat de tegenwoordigheid van Prins Lodewijk Napoleon te Sc. Helena niet gevolgd worde door eenige nieuwe dolzinnige onderneming van dat jonge mensch. Naar men ons verzekertzijn er reeds onderhandelingen 'geopend, om van de Engelsche regering te verkrijgen dat aan geen vaartuig hoegenaamd vergund worde St. Helena aan te doen zoolang de Fransche commissarissen zich op dit eiland zullen bevin denmaar men vreestdat die onderhandelingen niet tot het gewenschte doel zullen leiden. Het komt ons intusschen voor, dat de Britsche regering niet kan weigeren de noodige maatregelen te nemen om voor te komen, dat de overbrenging der asch van Napoleon de oorzaak of hec voorwendsel worde van onlusten in Frankrijk. Wij zou den dan reden hebben om ons over eene regering te beklagen die ons dit dierbaar overschoc alleen met den geheimen wensch zou wiilen teruggeven dat daardoor eene bron van tweedrag en openbare onlusten mogt geopend worden Gisteren is bij de afgevaardigden over de voordrag! nopens de overbrenging van Napoleon's stoffelijk overschoc beraadslaagd. De heer Glais Bizoin heefc haar bestredenomdat men gelijk hij zeide, ten doel scheen te hebben eene,, Napoleontische geestdrift op te wekken, eene geestdrift voor een groot veld- heer, een groot genie, maar die de geest van hei goed en kwaad was In den roem des Keizerrijks den roem van Frankryk erkennendeachtte de spreker nogtans de grootste weldaad der Voorzienigheid, aan zijn land, aan Europa bewe zen, den val van 'sKeizers heerschappij! In weerwil van eenig gemor, betuigde de spreker verder, dat hij al zijnen inv oed zou bezigen, otn zijn vaderland voor den terugkeer van zulk eene heerschappij te behoeden en hij geloofde dat de meer derheid der natie hem daarin'zou ondersteunen. Hij gaf ce ver» staandac het later eene mode was gewordenNapoleon op te v hemelenen de afgevaardigden daaraan niet mogtcn torgeven. De heer Gauguier sprak ten voerdede van hec voorstel. Hij zag geen gevaar in de verwezenlijking ven het edel 'denkbeeld der regering. De keus van het gebouw der invaliden tot Napo leons gral beaamt hij echter niet. De heer de Lamartine wenscht zich geluk dat aan een grooc manaan een der eerste genien van laceren rijd eere worde be wezen, maar, uit een wijsgeerig oogpunthad hij gaarne ge2ien dat de assche des grooten velóhee.-s nogeenigen tijd afgezonderd en in rust ware gebleven. QSj het afzenden der berigten was de redenaar nog aan het woord). BELGIE Brussel, den 25 Mei. Eerstdaags wordt H. M. de Konin gin der Franschen hier verwachteer gelegenheid van de beval ling harer dochter, de Koningin der Belgen. De hertog van Saksen-Coburg is met zijn zoon uit Parijs bier aangekomen. Brussel den 26 Mei. H M, de Koningin der Franschen wordt heden avond alhier gewacht, ïn den Observateur leest men Thiers is een koen mar en als daarvoor nog een bewijs moge ontbroken hebben, dan zoude voor geheel de wereld die bewijs gegeven zijn in het wets ontwerp beert ffende Napoleons gebeente. Als men hetzelve van St. Denis naar Parijs ce brengeo had, den tijd er toe kiezen tn eenen regenachtigen dag afwachten kon dan was de zaak oog altijd vermetel genoeg, doch liet zich dan toch nog wel ter hal verwege wagen. Maar het gebeente van hec eiland Sc. Helena te willen halen; drievier maanden lang geheel Frankrijk onder den invloed te laten, dien de gedachte, Napoleons overblijfsels in Frankryk te zien aankomenop jong en oud zal uitoefenen en dan bij den zamenvloed van minstens een millioen menscheo onder den kreet: Vive T Empereur niet aan eene mogelijkheid der onberekenbaarste verwikkelingen te geloovendeze niet ce vreezendat mag wel heecen een rotsvasc vertrouwen in de ver* molmde, wormstekige grondsteunseis van alle Frankrijks tegen woordige gesteldheden te hebben, een vertrouwen, hetwelk de geringste toevalligheid in staat zal zijn in de onverklaarbaarste vermetelheid te veranderen. Het aanzien van Thiers wankelt reeds heden op veelvuldige wijze, de arrangementen met de drukpers hebben het vertrouwen op hem reeds voor de helft verminderd. En nu onderstelJe rtvendat in drie vierzes maapden hem ge* beure, wat tot dusverre aan al zijne voorgangeren is gebeurd, dat hy afgesleten zij of wel dac zelfs een geheel nieuw minis terie in Frankrijk aan het staatsroer kome, bijv, een ministerie der behoudende partij. En een millioen stemmige kreet: Five V EmpereurDaarbij is geen mensch in staat, te zeggen, wac daaruit worden kan. NEDERLANDEN. 's Gravenjuge den 26 Mei. In de bijeenkomst der Twee de-Kamer van heden zijn ontvangen onderscheidene verzoekschrif ten welke aan de daartoe bestaande commissie zyn verzonden. Deze commissie heeft verslag gedaan omtrent verscheidene vroeger ingekomene stukkenalle betrekking hebbende tot da herziening der Grondwec. Onder deze verzoekschriften zijn er van ingezetenen van een gedeelte van Noord-Brabandverlangen, de, dat de door hen bewoonde landstreek weder bij Zuid-rïol' land gevoegd zal worden. Voorts worden door ingezetenen van Noord-Holland bezwaren ingebragt tegen de voorgestelde ver deeling der provincie Holland en tevens de wensch genie, dat ingeval die splitsing der provincie mogt worden goedgekeurd alsdan Wesr-Vrieslandmet het Noorder-kwartierweder als een afzonderlijk gewest onder de provinciën zal worden opgeno» ipen. Deze verzoekschriften zullen ter griffie worden nedergelegd^

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1