N°. 43. sjm GOESSCHE VRIJDAG JN IE'VWSTIJDINGEN# DUITSCHLAND. Weenrn, 16 In het Salzburgscbe is het vlek St. Pantaleon met 19 woonhuizen en 50 boerderijen in de asch gelegdslechts 6 huizen waren "tegen brandschade verzekerd, In Moravisch Truban heeft in denzelfden scormachtigen nacht van 30 April op 1 Meitoen Baia afbranddeeen naar men ver moedt door brandstichcing ontstane brand van 522 huizen 186 verteerd, waardoor eene schade van 250,000 fl. ontstaan is, en waarbij 5 menschen het leven verloren. Bij Presburg is het plaatsje Ratserdorf met 40 woonhuizen, en by Ofen hét vlek Hidegkoet almede met 40 huizen eene prooi der vlammen ge worden. Te Baia waarvan niet meer dan 200 huizen bleven staan, terwij) volgens de laatste betigten 2414 gebouwen zijn verbrand, verloren bij deze ramp 18 menschen het leven, en in het Markvlek Truffer in Stiermark verbranddentevens met na genoeg 100 huizen, 7 personen. Nabij Baia brandde ook het dorp Intvanmegye tot den grond toe af; 60,000 Presburger mud den graan gingen onder anderen- hierbij verloren, In de stad judenburg worde de door brand geleden schade op 300,000 fl en in C-anserndorf op 120,000 fl begroot. Zoo even brengt de Presburger Courant van gisteren het berigtdat by eenen tegen het einde van April in het markvlek Holies ontstane brand 82 huizen zijn in de asch gelegd en 2 menschen omgekomen, in het dorp Bogalcsch hebben insgelijks de vlammen 23 huizen vernield. Berlijn, den ij MeiAangaande de gezondheid-van den Koning luiden de jongste berigren gunstiger. Tegenzin van vleescbspyzen en dien tengevolge het Galaten Van derzelver ge bruik schynt de oorzaak des krachrsVerva'is eti der geneigdheid tot veelvuldigen slaap te zijn geweést. In deze ongelegenheid zal, naar men verneemt, op raad van den professor Schönlein door bouillon-baden worden voorzienwaardoor het gemis aan vleeschspijs zal worden vergoed, Dezelfde geneesheer moet het gebruiken der baden van Töplitz voor dezen zomer hebben af geraden. Frankfort, den 22 Mei, Het dagblad van Augsburg be helst het volgende berigt van de poolsche grenzen Frankfort, den 23 Mei, Uit bijzondere brieven ENGELAND, Londen den 24 Mei. Volgens het goedgekeurd plan «ot weder opbouwen der Koninklyke beurs in deze hoofdstad zal dat gebouw eene lengte van 293 Engelsche voeten hebben ter» wijl de grootste breedte, aan de oostzijde, 175 voeren wezen zal. Het plein, tot algemeene verzamelplaats der kooplieden be stemd komt nagenoeg in het midden als een langwerpig vierkant van 170 op ri2 Engelsche voeten. De gebouwen» welke dis plein omringen, zullen weder, even als vroeger, tot bureaoxen plaatsen van vereenigingmet den handel in verband staandein» gerigt worden, FRANKRIJK, Parijs den 24 MéL De schout-bij-nacht Dupotctcom mandant der Fransche zeemagt op de Plara-rivierheeft eene voorlopige overeenkomst gesloten met den dictator, welke thans aan de goedkeuring onzer regering onderworpen is Deze over eenkomst houdt in, dat de Argentyosche Republiek een' gezant naar Frankrijk zal zenden, om de geschillen te regelende blok» kade zal opgeheven en het eiland Martin Garcia teruggegeven wordente Parijs zou men zich over de door de republiek te 'betalen schadevergoeding verstaan, en middelerwijl de Franschen in Buenos-Ayres op den voet als de vreemdelingen in Frankrijk behandeld worden. De wapenen en krijgsbehoeften door de Fransche agenten aao de partij tegen Rosas versterkt, zullen wor den teruggegeven. Men verwacht hier nog altijd de'komst der Russische Keizerin. Volgens een geruchtvoor de waarheid waarvan wy niet kunnen instaan zou die Vorstin aangezien bare gewondheid noch de ver» inoeijenissen eener zeereis, noch langdurend rijden kan verduren, zich den ganschen weg door elkander afwisselende soldaten doen dragen. De onlangs vermelde wegvoering en gevanschap vat! den bisschop van Podlachie bevestigd zich. Voor eenigen tijd was aan de acht bisschoppen van het koningrijk Polen een bevel ge zonden om alle keizerlijke verordeningen van wat inhoud ook m de kerken te doen bekend maken. Zeven dezer bisschoppen onderwierpen z:eh aan den wil des Keizers; alleen die van Pod Jachie waagde hetzich tegen het gebod der regering te verzec ten. Hij ontwikkelde in een eerbiedig vertoog aan den keizerlij ken sredehouder in Polen de redenen waarom zijn geweten hem niet toeliet te gehoorzamen. Hierop werd geen antwoord gege ven maar eenige weken later werd plotselings de bisschoppelijke woning des nachts door soldaten omringd; een politie-beambte begaf zich in het vertrek van den bisschop en beval hem zijn huis te verlaten en in het rycuïg te klimmen, hetwelk voor hem ge reed stond. Hij werd vervolgens naar Mohilew gebiagtalwaar hij thans gestrengelyk bewaakt worden." - Z. I(. H de erfprins van Oranje heeft den 19 te Darm stadr een bezoek bij den grootvorst troon-opvolger van Rusland eo het groot-hertogelijk hessische gezin afgelegd. Na bij den pruissischen gezant eene ïer eere van den grootvorst gegevene danspartij bijgewoond te hebbenis Z. K. H. dés nachts naar Stuttgart teruggekeerd. Dezer dagen liepen er geruchten van een* nieuwen opstand te Warschau van het in brand steken dér Citadelenz. Uit brieven van de Poolsche grenzen blijkt thans, dat deze geruch ten geheel verzonnen zijn en dal de aanleiding daartoe is geweest een hevige brand, welke irt eeöe der cazernén van genoemde hoofdstad was uitgebarstendoch welke men spoedig was meester geworden, Er werden te Warschau groote toebereidselen ge maakt tót ontvangst van den Keizer en Keizerin. De mdruk, dien het voorstel der fransche regeringherrek kelyk het overbrengen van het lijk van Napoleon naar Frank rijk, in Duitschland gemaakt heeft, is geenszins gunstig, en het ontbreekt niet aan liedenwelke vreezen dat die gebeurte nis niet alleen de rust van Frankrijk op eene harde proef zal stellenmaar ook ligtelyk voor de rust van Europa gevaarlijk kan worden. Men herinnert zich bij déze gelegenheiddat reeds in het verledene jaar zich onmiskenbare sporen vertoond hebben eener aansluiting van de zoogenaamde Bonapariiscen aan andere staatkundige partijen in Frankrijktot omverwerping van de be staande orde van zaken én men vreest nu dar de gunstige gele genheidwelke zich, by de openbare geestdrift wegens het over» brengen van 's Keizers lijk-, hiertoe zal opdoen, door de onrus tige party te baat genomen zal worden, om op nieuw, op eene nog veel breedere schaaldergelijke ontwerpen te smeden Daar. by bomt dat reeds sedert lang aan den heer Thiers eene zektre toegenegenheid voor de in leven zijnde betrekkingen van wijh-n den Keizer is toegeschreven geworden weshalve het thans onder zijn bewind zoo plotseling en gehetl uit eigene beweging voor* gedragene plan tot vereering van 's Keizers nagedachtenis hgreiijk fhoewel waarschijnlijk ten onregte} door somo-igen Wei eens zoude kunnen aangemerkt worden als eene verdere strekking en meer gewigtige beteekem's te hebben dan men oppervlakkig wil doen voorkomen. In ieder geval zal deze onverwachte maacregel van ihet Fransche bewind gewis te weeg brengen, dat de overige kabinettenbij welke het ministerie Thiers tot dus ver eigenlijk nog geenszins een volkomen vertrouwen genoot, met dubbele omzigrigheid de gangen van dat bewind en de gebeurtenissen in Frankrijk zullen gadeslaan. Aan den anderen kant is het niet te ontkennen, dat de julij-troon nog aanmerkelijk meer beves tigd zal zijn, wanneer de gevaarlijke proef van hec overbrengen van 's Keizers lijkzonder denu gevreesde schokken zal vjn af» geloopeo. Den 20 dezer is een gedeelte der prachtige hoofdkerk te York inzonderheid een der torens en wat daaraan het naast grens» de door een' hevigen brand vernield geworden. Dit onheil worde aan de nalatigheid van een uurwerkmaker toegeschreven, Men heeft hier bijzondere berigten uit China van het mid den van Januarij. De Keizer van dat rijk maakte vele toebe reidselen om zijn grondgebied tegen aanvallen onzerzijds kracht dadig te verdedigen. Hij heeft in eene oproeping zijne krijgs benden met warmee aangespoord beloofd voor de achterblijvende becrekkingen van hen, die mogten sneuvelen, te zullen zorgen, en aangemaand om alles liever te verduren dan zich aan de Engelsche ongeregtigheden" te onderwerpen. Sommige onzer bladen vreezen altijd, dat het gewaagd spel is met een zoo mag-» tigen en ver gelegen staat oorlog ce voeren en datal mogten wij eene zege behalenja al mogt Canton een tweede Moscou worden, zulks ons geenerlei blijvende voordeelen zal aanbrengen- Men heeft berigten uit New-York van 2 Mei. Met handel en baok-zaken ging het weinig vooruit; in den staat New-York had men weder nieuwe gëldleeningen gesloten. Volgens brieven uit Algiers van den 17, waren de troe» 'oen te Medeah binnengerukt, na een levendig gevecht. Den vol genden dag zouden dezelve naar Milliana op marsch g3anen ra het vermeesreren van deze plaats zouden de prinsen te Algiers aankomen en de terugreis naar Franktijk aannemen.

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1