~0$N N4. 42. GOESSCHE MAANDAG m L^tSm ri COUR A DEN 25 MEI. 1840» T. M IE WSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Frankfort, den 18 Mei De Augsburger Zeituug geeft het volgende berigt uu Galacz van 2 Mei FRANKRIJK» Parijs, den 19 MeiDe meerderheid van de kamer der af gevaardigden verklaart zichnaar men verzekert, voor het denk beeld om het gebeenre van Napoleon niet naar de kerk der Inva liden, maar naar de Nieuwe Magdalena-kerk te Parijs over te brengen. Het besluit der Fransche regering omtrent dat gebeente wekt thans hier en daar denkbeelden en verwachtingen opdie waarschijnlijk met hare inzigten niet strooken. Zoo leest men thans in het Capitoleeen Bonoparrisch bladeen artikel waarin zinsneden voorkomen als de volgende: De nationale erkente» lykhcid jegens Napoleon is by ons meer dan een duister gevoel, is een ziedende harcstogt gewordendie al wat cr groots en edels in hét tmnschelijk gemoed schuilt in beweging brengt. Wij zyn een ander volk, andere tnenschen geworden, Aller verbeelding' j— Nog heeft men geene nadere berigtenten aanzien van da krygsverrigtingen in Algérie en van daar nieuwe ongunsrige ge ruchten betreffende den staat van zaken daar te lande. Heden zelfs verhaalde men, dar het bewind stellig nadeeiige tijdingen had ontvangen en dat de hertog van Orleans in een scherp ge vecht met de Arabieren gewond was geworden, en dit gerucht heeft zelfs een oogenblik ter beurze aanleiding gegeven tot eene niet onaanzienlijke daliog tot dat de voornaamste makelaars van de zijde der bewindslieden stellig otiderrigt werden dat er getne dergelijke tijdingen waren ontvangen als wanneer de prijzen der fondsen spoedig weder op de vorige hoogte werden teruggebragrw J».#* -f$7 ---- *f 4, .5* 4 - -. 'V 1 De berigten uit de Russische havens aan de Zwarte zee worden van dag tot dag verontrustender. De geheele Circassi sche kust schijnt in de magc der inboorlingen gevallen te zyn. Ook fort Nikolaas is bezweken, waar eene menigte proviand en krijgsbehoeften benevens belangrijke zout magazijnen de buit der overwinnaars geworden zijn. Aangemoedigd door de voordeelen die de Circassische stammen behaald hebbenkomen nu ook de gebergten van Lesghistan te voorschijn en vereenigen zich met de overwinnaars wier magt daardoor reeds tot over de 20.000 tnan geklommen is, en die nu reeds Anapa bedreigen! Sudschuk Kalen moet nog niet aangetast zijn. De aanvoerder der vereenigde Circassiers is de bekende dap pere Hamilonder wiens bevelen een groot aantal Poolsche officieren aan den strijd deel neemt. Hamil zelf heeftvolgens de berigtenvoortdurend drie Poolsche stafofficieren by zich Wier raad hij by grootere ondernemingen opvolgt. Vreemd steekt bij deze berigten eene zekere werkeloosheid af, die men bij de Russische generaals in de noordelyke havens van (te Zwarte zee ontwaart. Er werden welop het berigt van de vorderingen der Circassiers, mastregelen genomen om 10,000 man troepen naar de meestbedreigde punten over te voe rende manschappen werden zelfs ingescheeptmaar de sche pen bleven roet de troepen aan boord onbewegelijk in de havens liggen, en tot op dit oogenblik schijnt nog geen derfelven naar de Circassische kust afgezeild te zyn. Men acht namelijk deze troepen niet talrijk genpeg, en meerdere zijn niet beschikbaar, daar, op grond van de laatste bevelen, die uit St. Petersburg te Odessa ontvangen zijneen nieuw leger aau de Pruch moet wor den bijeengetrokken, dat uit 50,000 man bestaan zal; terwijl er zoowel in Sebastopol als in Odessa eene genoegzame krijgsmagt rooec blijven, om, ingeval van nood, Koostantinopel te bescher men. Dit baart geene geringe verlegenheid, waarin men nieuwe instrucrien moet afwachten alvorens krachtdadige maatregelen te N gen de Kaukasische stammen genomen kunnen worden." Men schryft uit Konstantinopeldat Z. K. H. prins Hen drik der Nederlanden den 25 der vorige maand ter audiëntie bij den Sultan is toegelaten. In de voorsteden Pera en Galan hebben eenige deftige fran kische familien eene maatschappij van weldadigheid opgerigt wier doel is, de noodlijdende volksklasse ter hulp te komen, De Sultan had nier alleen dit plan goedgekeurd, maar ook eene gift van tienduizend piasters tot bevordering daarvan bijgedragen Andere brieven uit de turksche hoofdstad schilderen den toe stand van het Keizerrijk als zeer ongunstig af. In Adrianopel onder anderen zou een zeer oproerige geest heerschenen openlijk van een plan gesproken worden om de Sultan te ont troonen. Ook zeide men dat talrijke gewapende zendelingen van daar vertrokken waren om het land te doorkruisen en overal tot ops and aan te zetten en dat zij te Philippopoiis in dir hun doel waren geslaagd. De voordragt van het fransche ministerie, om het lijk van Napoleon naar Frankrijk overcevoeren heeft hier eenigen indruk gemaakt. Het belang van dezen maatregel schijnt zich echter tot Frankrijk te zullen bepalen en ten hoogste te zullen bestaan in het verwekken van eenige blydschap bij de vereerders van dien krijgsman. Men verwacht, dat de verwanten van den overleden Keizer deze gelegenheid te baat zullen nemen om hunne vor deringen die zij nog jegens Frankrijk meenen te hebbente doen gelden, en men acht her niet onwaarschijnlijk dat zy hierin ook door den heer Thiers ondersteund zullen worden. voelt zich getroffen. Allen erkennendat iets geheimzinnigs ons wacht, hetwelk de een evenzeer vreest, als de ander hoopt. Groote gebeurtenissen zijn achter den sluyer van den tijd verbor gen. Wat zal er gebeuren? Ons voegt het niet, voorspellin' gen te doen, maar wel kunnen wij aankondigen dat Frankrijk, als het de schim van Napoleon in zyn midden heeft, tegenover Europa eene houding zal aannemen, waarover zyn Keizer zich niet behoeft te schamendatin tegenwoordigheid dier schim degenen die thans de aan Frankrijk passende rol miskennenge dwongen zullen zijn, stoutmoedig in de raadsvergaderingen der Koningen te spreken of aan anderen de zorg over te laten vani ons te doen eerbiedigen. Onze wil spreekt zich met uit, omdac hij steunt op ons regrmaar het oogenblik zal weiligt komen, dat Frankrijk, bij het aanschouwen der door onze verminking vernederende schim, zich niet vergenoegen zal, met: naar den Rhijnte roepen maar daarheen onder de hoede van zijnen ouden Keizer zal oprukken." Al wat men weet, berust op bijzondere berigten uit Algiers», en de opgave, welke tot dus verre het meest geloot vindt, komt op het navolgende neder: Na het bezetten van het kamp van Afroun heeft men verschillende afdeelingen afgezonden, om de Arabieren, welkö zich in den rug van hetzelve hadden vertoondte verjagen» Vervolgens moeten er twee belangrijke gevechten zijn geleverd den 5 en den 7, aan de bergengte van Teniah, eo in de nabije heid van Miliana. In beide moet scherp gestreden zijn terwijl het verlies des vyands op 1000 man wordt begroot, en van de Franschen 300 man buiten gevecht zijn gesteld. De Kol'onel van het Vreemden-legioen, de heer Bedeaumoet, by een de* zer gevechten eene zware wonde hebben bekomen* Den 10 moet de maarschalk zich weder te Cherchel hebben bevonden om leefcogt te erlangen en zijne .zieken en gekwetstenwelke op 1000 man worden begrootnaar Algiers inteschepen. Daar na zoude de maarschalk de operarien tegen Miliana en Medeah ■hervatten." Wat van dir een en ander waarheid is, zal spoe dig moeten blijken; zooveel schijnt zeker, dat de Arabieren eet» heftigen tegenstand bieden, en een goed gebruik weten te maken van de moeilijkheden van den grond, en van hunne bijzondere wyze van oorlogvoeren, In den Parijsschen Moniteur van den ao Mei leest mee een berigt wegens een uitstapjeden vorigenj dag door den Ko ning en zijne gemalin van het paleis der Tuiierien naar het park van Neuily gedaan Men meentdat dit berigt openbaar is ge maakt om de ongunstige geruchtendie omtrent de gezondheid Zijner Maj-steit in omloop zijn gebragtte logenstraffen. De Prins de Joinvilie lijdt nog altijd aan de mazelen. Aan het Fransche minisrerie van marine worden thans, naar men verzekert, allerlei beschikkingen omtrent het afhalen van Napoleon's gebeente gemaakt Voor dien togr zal niet enkel hec fregat la Belle Poule faan hetwelk sommigen voorat een minder prozaïschen naam zoo als bijv dien van Napoleon's Arend wil len gegeven hebben) maar ook de korvet la Favorite worden bestemd. In dit laatste oorlogschip zou in eene daarop in te rigten kapel de lijkkist door brandende waskaarsen omringd worden geplaatst. Een geestelijkedie door de Koningin der Fran schen is aangewezen, zou gedurende den geheelen overrogt bij het lijk gebeden doen. Ook meent men dat de getrouwe ka merdienaar des Kejzers Marchand geheeten, zich op de korvet zal inschepen; waardoor de zwarigheden omtrent den rang, dien meo aan dezen persoon, welke echter thans officier der nationale garde isby de naar Sc, Helena af te vaardigen bezending ge* ven moet, zoude vervallen. Tot die bezending zullen, behalve de Prins de Joinviliede generaals Gourgand en Montholen alsmede de jonge las Cases bebooren. Of Napoleons getrouwe lotgenoot, generaal Bertrand, de reis zal kunneo mededoen, is nog onzeker Daarentegen zal de beroemde schilder Scheffer t aan her gezelschap worden toegevoegd. De commissie voor het overbrengen van het lijk des Keizers heeft eene langdurige conferentie gehad niet den presiderendeo ihi-

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1