N°. 39. GOESSCHE VRIJDAG COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. In de pauselijke allocutie den 27 der afgeloopene rnaand in het geheim consistorie gehouden wordt van de kerkelijke ge schillen met de Hoven van Berlijn en Sc Petersburg Diets naders gezegdmaar uitgeweid over de opofferende pogingen der zen delingenom het Christendom in heidensche landen inzonder heid in Tonkin en Cocbir.-China uit te breiden met vermei ding der namen van die missionarissen cn bekeerde inboorlingen, welke uit getrouwheid aan bun geloof, de vreeselijkste marte lingenja zelfs den dood, hebben oodergaan. In genoemde consistorie zijn achrien nieuwe Aartsbisschoppen en Bisschoppen benoemd geworden waaronder men den heer L. de Bonaldals metropolitan van Lyon en den heer A. Billiet als merropolitaan van Chambciy opmerkt. Uit het Oosten is geen belangrijk nieuws want bet te Konstantinopel verspreide geruchtdat Mehemed Alina het ontvangen van depêches uit Parijs, zich bereid verklaard zou hebben om op de door Frankrijk verlangde voorwaarden in schikking te treden wordt door andere berigten uic de egypti sche hoofdstad welke zeer oorlogzuchtig luidenwedersproken en vereiscbt dus nadere bevestiging. Dc Napelsche regering heeft het herstel der vriendschappelij ke betrekkingen met Engeiand op de volgende wijs bekend gemaakts Terwijl door de tusschenkomst van den burggraaf d' Hans sonville zaakgelastigde van Z. M den Koning der Franschen de gemeenschap tusscben de regering en den ridder Templege. zant van H. Britsche Maj sedert den a6 dezer maand April, hersteld is, achten wij ons gelukkig te kunnen aankondigen, dat door eene voorioop:ge overeenkomstmet wederzijdsch goedvin den opgesreid, a] de buitengewone maarregelen van wedervergel dingdie tor den 16 April waren genomen, zoowel van de zLjde der Napelsche ais van die der Engelsche regering opgehouden hebben. De Napelsche schepen die tot dezen dag nog niet raar Makha waren gebragt, zullen oomiddehjk worden terugge gevenen is ook de verbintenis aangegaan tot teruggave der an dere schepen van dezelfde natie, die vóór het gezegde tijdstip naar dat eiland waren opgezonden (Berigten uit Livorno, van den 1 Mei, melden, dat verder niets vijandigs tusschen Engeland eD Napels is voorgevallen; dat het eerste rijk zijn hoofddoel, de afschaffing van het zwavel- monopolie, zal bereiken; maar dat het, aan den anderes kant. veel zal hebben verloren in den volksdunk in Italië De duitsche dagbladen vermeiden dezer dagen een ongemeen groot aantal zware branden die in onderscheidene streken van Duitschland en /Cvv'rserland gewoed en vele steden en dorpen gedeeltelijk in de asch gelegd hebben Zoo zijn onder anderen in de eerste dagen dezer maand, te Pforzheim, in Baden, 25 huizen verbrand; te Aavburg, in Zwitserland, 34 buizen met de kerk; te Sondheim, in Hessen, 150 woonhuizen met ver scheidene stallen en schurente Bergen in Hanoverdrie vier den van het dorp, met de in het vorige jaar gebouwde kerk; te Kremmen 5 mijlen van Berlijn, 157 woonhuizen, 400 stal len en schuren; te Bromberg, in Pruissen ruim 250 gebouwen ENGELAND. Met de jongste gelegenheid heeft de stoomboot de Batavier herwaarts uic Rotterdam overgebragt Prins Ernst van Hessen» Phüips-tha!baron Fagelbaron Boreel en familie, enz. Dezer dagen zijn de brief-omslagen uitgegeven, waarvan men tot verminderd port kan gebruik maken. Daarop zijn zinnebeel den met eert- zoogenaamde afbeelding der Koningin voorgesteld. Wij zeggen zoogenaamde want het protrei van H. M. is be neden alle kritiek potsierlijk uitgevallen; hetgeen Sir R. Feel dan ook aanleiding gegeven heeft om gisteren avond m het La gei buis den minister spottend af te vragen wie de kunstenaar was geweest, wi.n men dat gewrocht verschuldigd was, daar j hij er voor zou zijn om hera den dank en de bewondering der Natie te voteren De ministers hebben het beter geoordeeld den kunstenaar in zijne zedige onbekendheid te laten. De heer Gladstone zal eerstdaags weder een voorstel nopens de China-kwescie doen. De heer Colquhoun heefr de zaak van de blokkade der kus» ten van Buenos-Ayres door Frankrijk in het parlement opgehaald. De minister Palmerston wilde volstrekt niet toegeven dat de blokkade in den iaatsten tijd met meerder nadruk dan vroeger, was doorgezet; doch hij kon niet ontkennen, dac dezelve steeds bestond. Men heeft bijzondere berigten uit Malta en Athene die de houding des Konings van Napels tegen Engeland aan Ruslands invloed toeschrijven en die beweren dat deze invloed meer en meer in Griekenland toeneemt. Volgens geruchten zou ingevaile Koning Otto zonder erfgenamen mogt sterven aan den Hertog van Bordeaux de Grieksche roon door Rus land toegedacht zijn' De staatkunde is schier afgeleid door den gruwelijken moord van Lord William Russell een algemeen geacht grijsaard. Men is de daders nog niet op het spoor. Men heeft een brief op den post gevonden, waarin een naamlooze veiklaartï Ik heb den moord gepleegd en ben als deze i.i handen komt reeds op het vaste land om nimmer in Londen weder te kee» ren." Men heeft zich gehaast dezen brief aan de politie over te geven. Lord W Russelloom des ministers heeft eena roemvolle loopbaan vervuld hij behoorde tot de Whigs en stemde in 1797 reeds voor Lord Grey's voorstel tot parlemencs-hervorming. In eene dezer dagen gehouden vergadering van de maatschap- py ter bevordering van het Christendom onder de Joden is een verslag gelezen van eene deputatie der leden van de Schotsche kerk te Alexandrie bij Mehemedom denzelven te vragen of hy ook eenigen hinderpaal in den weg zou stellen dat de Jo den van allerwege zich naar Palestina zouden begeven en dac zy aldaar grond ter bebouwing zouden mogen koopen. Mehe med had hierop een toestemmend antwoord gegeven. Dezelfde onderkoning laat zich volgens hier ontvangen be« rigten thans zeer aan de gebeurtenissen te Damaskus gelegen liggenen heeft op een adres van de Israeliten aldaardat hun regt mogt worden verschaftgeantwoord dat hij sints zoo lang had geregeerd, maar nimmer een zweem had bespeurd van de wreedheid die men den Joden thans te laste legde dat hij overigens de zaak persoonlijk onderzoeken zou, FRANKRIJK. Parijs, den 10 MeiIn bijzondere berigten uit Algiers," van den 2 dezer, wordt mede gewaagd van de verkoeling tus schen de Prinsen en den maarschalk Valée. Uit dezelve blykc verderdat het toooeei der krijgsverrigcingen vooral in de Pro» vincie Oran zal zijn. De maarschalk heeft het leger in drie co* lonnes verdeeld: de regtervleugel staat onder bevel van den ko» lonel de Lamoncière de linkercolonne onder den Kroonprins en de middel colonne onder bevel van den maarschalk zeiven. Al de erablisemeoren der Hadjoute, die zoovele roofnesten uit maakten zyn vernield. De hertog van Orleans is van Blidaf* tot aan den voet van den A;las doorgedrongen. De maarschalk iukt mede derwaarts aan Het geheele leger bestaat uit omstreeks 20,000 man. Een corps van 3000 Arabieren heeft den doortogl naar Miliane willen af snijden maar is overhoop verworpen 800 Arabieren zouden daarbij buiten gevecht zijn geste'd; van onze zijde telde men in dit gevecht ongeveer 150 gekwetsten en weinig dooden onder de Iaatsten behooren vier officieren onder anderen een jeugdig Deensch vrijwilliger, de lieer Rasloff Onder de gekwetsten bevindt zich de luitenant-kolonel Miltgen In het voormalige Bretagne worden thans ongeregeldheden bedrevenwaarvan de duurte der granen de redenof het voor* wendsel is. Niet verre van Rennes zijn eenige karreliedendie granen en anderen Jeeftogc vervoerden door een hoop gewapende lieden overvallen, welke zich van een en ander hebben meester gemaakt. BELGIE. Brussêl den 11 Mei Koning Leopold is eergisteren avond uit Parys alhier terruggekeerd. 'L M heeft den heer S. van- de Weijerdie zich nog met verlof in deze residentie bevoDd ny zich doen roepen. Gisteren morgen heeft deze gezant zich over Antwerpen naat Londen terug begeven Een der Vlaamscbe bladen spreekt van de mogelijkheid, dar de Belgische gezant bij het Nederlandsche hof, Prins de Chimaijdie betrekking zou verlaten Aisdan zou in zijne plaats benoemd worden de heer de Rijckeretegenwoordig gezant te Stokholm. DUN 15 MEI. Frankfort, den 9 MeiDen 29 der vorige maand heeft de Aartshertog Palatijnin eene zitting van den Hongaarscheo Rijksdageen koninklijk bevelschrilc voorgelezen waarbij aan alle Hongarendie om politieke misdrijven veroordeeld of in staat van beschuldiging gesteld waren volkomen amnestie wordt verleend. De Rijksdag zou nu denkelijk den 11 of 12 dezer door den Keizer in persoon gesloten worden» Londen, den 9 Mei. Zondagden 24 dezer zal H. M. haar 21 src jaar hebben vervuld. De feesten deswege zullen echter eerst den 25 dezer gevierd worden.

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1