a. A N». 34. GOESSCHE MAANDAG 1840. COURANT. DEN 27 APRIL. NIEUWSTIJD INGE N. DUITSCHL AN D. Berlijn, den 21 April, De Allgemeine Zeitung geeft he* is gemeten geworden pitein Ross vertrok naar de Kaap de Goede Hoop alwaar, on; der de leiding van den luitenant Wilmots een soortgelijk obser vatorium zou worden opgerigf. In het midden van den Atlarti- schen Oceaan waren peilingeri van ruim vijf en twintighonderd vademen diep verrigtzijnde dit de grootste diepte die nog 001c volgende schryven uit Akxandrie van 27 Maart De onlangs hier aangekomen Engelsche sroomboot Gorgone blijft hier gestationeerd, gelijk mede de sedert aangekomene En gelsche korvet Daphne. Oe meeste consuls hebben van hunne boven oorlogschepen verlangd om zich zeiven en hunne land- genooren daarop in te schepen, in geval het werkelijk tot eenen aanval op Alexandrie mogt komen Zoo verwacht men eene Sardinische et» eene Oostenrijksche korveteene Fransche kor vet ligt sedert twee maanden in de haven. Men zal echcer deze FRANKRIJK, Parijs, den 21 Aprils Men heeft thans berigren uit Algiers van den 11 dezer. Ofschoon toen de beide zoneo des Konings aldaar waren aangekomenen alles voor den groocen veldtogc tegen Abd-el-Kader gereed washad men met dezen nog geen begin gemaakt omdat het ongunstige weder hinderpalen daaraan in den weg legde. De overwinning die de inlandsche Scheik Ben-Gannag bij Setifop eene legeraideeling, door Abd-el- Kader schepen waarschijnlijk niet behoeven. De heer Cochelet (Fransch I naar de provincie Constantine gezonden, behaald heetc, is voor consul) heeft volgens gewoonte na de aankomst der stoomboot den generaal Galbois die te Constantine bevel voertzeer ver» eene ajdientie bij den Onder-Koning gehad rot nog toe weer rassend geweest. Geheel onverwacht vertoonden zich voor hem» men niet of hij aan denzelven eenefbijzondere mededeelmg namens eenige door den Scheik afgezondene Arabieren, die hem twee den heer Thiers ie doen had; wij zullen het echter wel verne- j linnen zakken aanooden, Waarin 572 regeer ooren |wareo gepakt men, want de Pacha houdt niets geheim. die de woeste Arabier van de lijken zijner verslagene vijanden M Hier komen nog altijd troepen in kleine afdeeltngen uit had doen afsnijden. Er was een karakteristieke brief van dén het binnenland aan. De ruitery van Gizéh ligt in de omstreken I Scheik bijgevoegd, waarin deze te kennen gaf, dat hij het slag- wan Daroannurmen gelooft niet, dat zy tot hierheen zal voort veld niet had verlaten, dan na al de gevallene volgelingen van tukken. Abd-el-Kader te hebben afgemaakt en tevens in plaats van zijnen In de maand Augustus zal eene regtstreeksche stoomvaart I in het gevecht geheel onbruikbaar geworden sabel, die hij vroe» lusschen Alexandrie en Engeland geopend worden; vier groote ger van de Franschen ten geschenke ontvangen had, eenen ande» stoombooten zullen tweemaal in de maand de reis doen en ze in ten verzocht. De Scheik meldde alverder, dat de helft van zyti *4 of 15 dagen afleggen. Daar de reizigers met deze stoombooten I gezin en van zijne volgelingen in het gevecht was gesneuveld, in Engeland geene quarantaine zullen behoeven te honden, zal De maarschalk Valèe heeft voorgesteld, om dezen barbaar, dia deze weg wel de aangenaamste zija voor de terugreis uit Indie en I reeds ridder van het legioen van eer wastot officier dier orde Turkije niet alleen r.aar Engeland, maar ook naar Frankrijk en I te verheffen. Noord-Duitschland want de quarantaine van 21 dagen in Malta is vooral voor reizigers die in 29 dagen van Bombay oaar Malta gekomen zijn, hoogst onaangenaam." Uit Weenen schrijtc men van den 15 dezer: Met algemeen leedwezen heeft men vernomen, dat Z M. de Keizer, na sedert twee jaren eene ongestoorde gezondheid te hebben genoten, eergisteren nacht weder eenen aanval van de jjtkre heeft gehad, waaraan hij vroeger zoo lang heeft geleden. Gelukkig is die aanval slechts ligt geweest, en Z. M reeds zoo ver hersteld dat dezelve heden her bed beefc verlaten Iorus- schen zullen, ten gevolge van des Keizers ongesteldheid, HH. MM. zich toch verhinderd zien, om op morgen, Witten Don* 'derdag, de gewone voerwassching in persoon te verrigten, maar •zich daarbij door Z. K, H. den Aartshertog Frans Karei en diens echtgenoote doen vervangen. De voor deze plegtigbeid *enomene twaalf grijsaards zijn te zamen 1049 jaren oud; de Na de huwelijksplegtigheid van den hertog van Nemours zal Z. K. H. de prins van Joinville zich naar Touion begeven t ten einde het commando op zich te nemen over het fregat de Belle Poule, en zich te gaan voegen bij het eskader van dea admiraal de Rosamel De Napolitaansche Ambassadeur heeft de eer gehad aan den Koning, op eene plegtige audiëntie, zyne geloofsbrieven te overhandigen. De heer Thiers heeft eene audiëntie verleend aan de leden der fransche maatschappij die het regt verkregen heeft om de zwavelmijnen in Napels te bewerken. Omrent den Joop en uitslag der verrigtingen van den admiraal Stopford en den gezant Templein de geschillen tusschen En«i geland en Napelsheeft men over Marseille nog de volgende nadere berigten: Na het ontvangen der orders van zij'ne Regering, liet de En» oudste daarvan telt 106, de jongste 83 jaren. Merkwaardig is I gelsche Admiraal de zich aldaar bevindende oorlogsvaartuigen de ^et dat de twaalf insgelijk daarvoor aangenomen oude vrouwen* haven van la Valletta verlaten, zond eene stoomboot naar Our« tezamen mede 1049 j3ien 0U(^ zy°» va" deze re'c echter de oudste lad, nabij Smyrna om de aldaar gestationneerdeschepen bij zich slechrs 102 jaren. te ontbieden, en vaardigde eene andere stoomboot, de Hydra, Uit Italië meldt men, dat het geschilhetwelk onlangs naar Napels af, otn de beslissende instructien vao den Gezant te te Ancona gerezen is tusschen eenige engelsche zeelieden en in vernemen, woners dier plaats; en 't welk in den beginne eenigermate een Laatstgenoemde deed, bij de aankomst van dit vaartuig, den ernstig aanzien scheen te hebben, geene verdere gevolgen heeft Koning de formele sommatie toekomen, dat hij binnen den tijd gehad. De engejsche diplomatieke agenten hebben berust in de van tweemaal vier en twintig uren, het contract vernietigde, bestraffing van een der matrozen, en alzoo de wetten des lands j hetwelk, oaar het oordeel der Engelsche Regering, het tractaac geëerbiedigd. Daarentegen moet er te Ancona een geschi' van 1816 schond, en het beginsel der schadeloosstelling aan de ontstaan zijn tusschen de plaatselijke overheden en den franschen engelsche onderdanen erkendevoor de nadeelendoor hen ten consulwegens het arresteren van een fransch matroostec za gevojge van dat contract geleden, ke van sluikerij't welk aanleiding scheen te zullen geven tor I De Koning had, naar verzekerd wordt, na zijnen Staatsraad eenige staatkundige verwikkeling, gehoord te hebben, hierop het volgend antwoord aan den Ge» tzxtz-'-ct Aivm I zant doen toekomen: ENGELAND» verdrag van 1816 is blijkbaar niet door het contract Uondèn den 22 April, Terwijl de Tory-bladen den oor- wegens de zwavel geschonden. Wel verre van schade te heb ïpg of de represailles tegen Chir.a voortdurend als anri.nationaal ben geleden hebben de engelsche onderdanen aanzienlijke voor. en onregtvaardig blijven beschouwen, zien zijde maatregelen tegen deelen getrokken Ik heb alzoo God en mijn regt aan mijne zij fJapeis uit een tegenovergesteld oogpunten prijzen het nemen van- energieke maatregelen daartegen aan, - Volgens de jongste berigten uit Lissabon van den 13 April, bad het vertrek van twee militaire gouverneurs naar Oporto en in de Minho een' zeer ongunsrigen indruk tegen het bestuur ge» maakt, zoo zelfs, dat men van eene verandering der ministers sprak. Berigten van St. Helena, in het begin van February, we gens de wetenschappelijke expeditie onder kapitein Ross afgezon den houden indat de luitenant Lefrcy die de waarnemingen op h^t observatorium in dat eiland moet besturen Longwood de'laatste woonplaats van keizer Napelecn, betrokken had, Ka- i de, en voed meer vertrouwen in de srerkce van het regt^dan ia het regt van den sterken.'* Hierop meende hec Corps Diplomatiek eene poging bij den Koning te moeten doen en hem een meer eerbiedig en minder eischeöd ontwerp dan dat van den Engelschen Gezant te moeren voorleggen, Z M. weigerde echter daarin toe te stemmen en des avonds van den 7 keerde de Hydra die den uitslag dezer poging van de Ambassadeurs had afgewacht, naar Malta terug de order aan den Ad miraal overbrengende om onverwijld de havens van Napels en Palermo te blokkeren, en om alle schepen onder de vlag der Beide Siciliën op te brengen. De dagbladen van Marseille blijven beweren dat alle hoop op I

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1