N°. 26. GOESSCHE 1840». COURANT. MAANDAG I - 4 DEN 30 MAART. NIEUWSTIJDINGEN* DUITSCHLAND. Frankfort, den 24 Maart. De Allgemcine Zeitung geeft bet volgende schryven uic Galacz van den 3 dezer: Alle de etablissementen der Russen in het Donau*delta zul len eene aanmerkelijke hervorming ondergaan. Men spreekt vooral wan een belangrijke reorganisatie der quarantaine inrigtingen aldaar en van nieuwe bepalingen omtrent de lading der stroomopwaarts varende koopvaaröyschepen. Ten opzigte van beiden zullen maat regelen genomen wordenwelke de opkomst van Sulina bijzon der moeten bevorderen. Dit Russische etablissement aan den mond van dien Donau-armwaarvan het den naam ontleent, beloofd binnen eenige jaren eene der bloeyendste steden aan de kusten der Zwarte zee te zullen worden. Uic Silistria verneemt mendat de pest in die stad en hare omstreken nog niet heeft opgehouden. Brieven uit Odessa verzekeren, dat de geruchten wegens troepen bewegingen in het zuiden van Rusland zeer over* dreven zijn." Van de Italiaansche grenzen wordt geschreven, dat de jonge Aartshertog Karei Ferdinandzoon van Z Keiz, H. den Aarts .hertog Kareiden 7 des avonds niet dan met veel moeite van Florence te Bologne is kunnen komen, ten gevolge van de groote hoeveelheid sneeuw, welke in de Appenynen gevallen was. Zulks is in het tegenwoordig jaargetijde, ais zeer merkwaardig te be* schouwen; een groot deei der landstreek tusschen de Noordelijke Appenynen en de Po verkeeren nog geheel in den winter. De weg tusschen Bologna en Modena is zoo hoog met sneeuw bedektdat dezelve niet bereden kan worden. De onlangs in omloop zijnde geruchten wegens eene ziekte van de hertogin van Parma zijn ongegrond. Uit Rome wordt thans met meerdere zekerheid gemelddat 1Miguel voornemens zou zijn, vrijwillig afscand te doen van zijne vorderingen op den troon van Portugal. Bijzondere'brieven uit Alexandria van a 6 February melden het volgendeDe door het bevel tot oprigtmg eener nationale garde onder het volk veroorzaakte slechte stemming, welke het ter dood brengen van een aantal weerspanninge ten gevolge heeft gehad, heeft nu opgehouden. Het volk exerceer: dagelyks rustig, gedurende 4 uren, en gaat dan naar huis. Déze ver andering van de stemming der gemoederen is hierdoor re weeg gebragt, dat zekere Scheick Ibrahim, een dweeper, welke te voren Mehemed°.Hli ^vijandig wasvoor diens zaak gewonnen is en verkondigd heeft, dat-de bassa geenszins voornemens was zich aan het gezag des Sultans te ontrekken maar met dezen het Islamismus re verdedigen had tegen de Russen en Engelschen welke her turksche Rijk trachtreden te verzwakken ten einde "zich van Konstantinopel en van Egypte roeester té maken. Onder scheidene predikatiën van den Scheickin dezen zin gehouden hebben de gewenschte uitweiking gehad, en het voik is nu.vol ijver om tegen de „christen-hond" te vechten. Op de turksche vloot beerscht thans dezelfde stemming. Uic de troepen der Egyptische marine zijn drieen uit die der turksche twee infan terie - regimenten zaamgesteld. Bovendien had de turksche viooc twee regimenten landingstroepen, met derzelver artillerie, aan boord. Van de zoogenaamde nationale garde zijn twee regi menten gemaakt, Al deze troepen ziet men dagelijksch buiten Alexandrie exerceren. Men kan echter berekenendat een tiende gedeelte van deze manschap slechts knapen van 10 toe 16 jaren zijn en dat de helft van deze verminkt is. Wanneer men het ltarakter en de geringe oefening der manschappen in aanmerking neemt, en overweegtdat de fransche geweren welke men hier vervaardigd heeft alsmede de munitievan de slechtste soort zijn dan kan men nagaanhoe weinig tegenstand deze krijgsbenden legen een zelfs gering corps goede troepen zullen kunnen 6'eden. Bovendien ontbreekt het den bassa ten eenenmale aan officieren welke slechts eenigermate bekwaam geacht kunnen worden - De vaste punten aan de kust worden steeds versterkt en van be zetting voorzien. Maar welke maatregelen van verdediging dt bassa ook neme, of nog zal nemen, men houdt het er alhier voor, dat alles slechts moet dienen, om Europa zand in de 00 gen te werpen, en dat, zoodra hij wezenlijk gevaar loopt van «Wig aangetast te wordenhij dadelijk zal pogen ce onderhan» delen. Keulen, den 14 Maart. De bij Milligen gezonken stoom boot de Stad Keulen is gelige geworden, en zal nu naar Rot? terdam vervoerd worden. ENGELAND. Londen den 25 MaartDe heer Crawford heeft den 24 in het lagerhu-s een voorstel gedaanstrekkende om een com missie te benoemen tot het doen van een opzettelijk onderzoek omtrent den rot nu toe door de Ergelschen gedreven handel in opium met China De ministers hebben zich tegen dit voorscel niet verzeten de commissie zal dun ten. gevolge benoemd wor den. De heer Crawford scheen zi;ne landgenooten in deze zaak gelijk te geven maar lord Sandon heeft een geheel ander ge voelen voorgestaan en aangekondigd, dat hij na paschen een be slissing van het huis zou trachten uit te lokken, strekkende om aan den opium handel uit Britsen Indie naar China, als in alle opzigten verderfelijk een einde te maken. Dé meeste Londen- sche bladen spreken thans in dezen zin. De Times inzonderheid meent, dat een oorlog tegen China, aangegaan om dat land tot schadevergoeding te noodzaken voor het in beslag remen van te gen stellige verbondswecren aldaar ingevoerde opium het top punt van onregtvaardigheid zou zijn. Dit blad schrijft de jongste voor den Brirschen handel verderfelijke gebeurtenissen in China vooral ook daaraan toedat men den uitsluitenden handel op dac rijk aan de Oosc»Indische compagnie ontnomen en de betrek kingen daarmede van de onberedeneerde winzucht van bijzondere kooplieden afhankelijk heeft gemaakt. Dezer dagen is uit Portsmouth de oorlogskorvet the Pearl die met buitengewoon zwaar geschut is gewapendregtstreeks naar China onder zeil gegaan" Op de rijkswerven en in de dokken van Chattham en Sheernëss heerst bijzondere levendigheid, Het 16de regetnenc Engelsche lanciers in Oost-Indië heeft, bij den nfcogt uit Afghanistan, by het overtrekken van de Jhelutn een treffend verlies geleden. By het doorwaden van die rivier, in welke de waadbare plaatsen niet duidelijk genoeg afgebakend waren werd eene menigte manschappen door den hevigen stroom medegesleepten heef: kapitein Hiltonmet tien lanciers en ne gen paarden bet leven verlorencerwyl kolonel Cureton en een vijftigtal andere krijgslieden ter naauwernood hee dreigend gevaar ontsnapt zijn, FRANKRIJK. Parijs, den 24 Maart Heden hebben bij de afgevaardigden de beraadslagingen over de geheime fondsen een' aanvang geno men. Reeds vroegtijdig waren alle tribunes bezet Het eerst was het woord aan den voorzitter van den raad. Hij gaf te ken. nendat het ministerie nog te kortstondig zamengesteld was om deszelfs handelingen te kunnen beoordeeletien dat hem dus niets overbleef dan aan de kamer inlichtingen te geven nopens de vorming van het kabinet en den weg, welken hetzelve dacht te volgen. Hiertoe overgaande zeide de heer Thiers dac het kabinet van 12 Mei het meest verkieslijk was, onder de om standigheden waarbij het zamengesteld werd; dat, bij de vorming van een nieuw kabinet, hij, Thiersaan Z. M. verklaard had, alle leden van hec gewezen ministerie in hetzelve te willen op nemen zoo zij zulks verkozen, dat hij dadelijk in het voorzit terschap van den hertog de Broglie bewilligd haddoch deze dit onherroepelijk had geweigerd ditwat eene combinatie met den graaf Molé berreftna de geschillen tusschen dezen en den redenaar geredenzoodanige combinatie onmogelijk was; dat dus niets beter was overgebleven om aller belangen te vereenigen dan een kabinet zamen ce stellen uic mannen, welke den middel weg hielden tusschen de gevoelens van beide genoemde staacslie. den. De heer Thiers betoogde, dat hec tegenwoordige minis» terie als een kabinet van transactie moest beschouwd worden als het meest noodzakelijke in den cegenwoordigen stand van zaken. Na de rede des ministers, werd de zitting een half uur gei schorst. Vervolgens voerden onderscheidene leden het woord, zoo voor als tegen de aanvrage. Een dev laatstende heer Béchard. bestreed het tegenwoordige ministerie. Hij noemde hetzelve geen kabinet van transactie (van overeenkomstmaar van transition (overgang,) willende daarmede te kennen geven dat 'hetzelve alleen was opgetreden, om spoedig voor een ander plaats te maken. De woorden van dezen redenaar bragten een*' diepen indruk te weeg. Bij het afzenden der berigtenduurden de beraadslagingen voort. Gisteren is bij de Pairsonder anderenhet ontwerp voorgedra» gen tot ligting der nationale militie. Ook is er eene aauvrage gedaan van 80,000 frankenvoor versieringen van het paleis Luxemburg Uit Toülon meldt men dat de telegraaf voortdurend in werking is, en ook de beweging in de haven steeds levendiger werd. Alles werd voor de groote expeditie in gereedheid gebragt.

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1