N". 24. GOESSCHE MAANDAG AT 1 W I COURANT. DEN 23 MAAKT. JNIEUWSTI JDINGENt DUITSCHLAND. schrijft men van den 5 dezers Ten gevolge van een' onlangs in de haven van Ancona voor gevallen twist tusschen havenwerkers en de matrozen van een En- gelschen schooner, werd een scheepsreeder uit Ancona door een Engelsch matroos doodgestoken waarop het regt den dader in hechtenis deed nemen,die ook het gepleegde feit geenszins ont leende. Van zijnen kant schreef de Bricsche consul naar Korfu om bijstand onder voorgeven dat de Anconezeo de aanvallers geweest waren en de vorm van het tegen den matroos ingestel de geregtelijke onderzoek onwettig was. Zeer spoedig kwam dan ook eene Engelsche oorlogsbrik opdagen en in de haven ten anker, waardoor in Ancona, en vooral onder de schippers en havenwerkers eene groote gisting ontstaan is, die echter geluk fcig nog geene verdere gevolgen gehad heeft. De wederkeerige verbittering duurt inrusschen voort en men vreest nog altijd voor nieuwe onaangenaamheden,'' Volgen berigten uit Konstantinopelzou de heer Zogra- pho%% die een handelsverdrag tusschen de Porce en Griekenland had bewerkt, naar Griekenland cerugkeeren. Het bekend Engelsch Turksche craktaac van 1838 is ten grondslag van genoemd ver drag gelegd. Men sprak te Konstantinopel van de terugroeping van den f ran schen gezantden beer Pontois» De Sultan heeft zich weder in het openbaar vertoond, en had een welvarender aanziendan vroeger. Het schijnt dar de goede verstandhouding tusschen hem en zijne moeder, de Sultane Valide js verbroken daar deze Sultane zich met kuiperijen ten nadeele der verbeteringen in het bestuur heeft ingelaten. Aan Nuri Effendi, te Parijs, zijn bevelen gegeven, om zich raar Londen te begeventen einde aan de aldaar te voeren on derhandelingen deel te nemen. Het denkbeeld om een' Turkschen gezant daarbij tegenwoordig te doen zijnis van lord Palmers- ton uitgegaan betgeen den Suitan zeer ten voordeele van En geland gestemd heeft. Intusschen zouden velen het te Konscan linopel nuttiger gekeurd hebben, dat de groote Mogendheden voor lang rot eensremmigheid over het Oostersche vraagstuk wa zen gekomen, daar men nu genoegzaam op hetzelfde punc als in Julij des vorigen jaars staat. Uit officiële scacen bkjkcdat het lager onderwijs in Opper- Jraiië gedurende de laatste jaren eene aanmerkelijke uitbreiding heeft ondergaan. Reeds in 1838 telde men in Lombardyëop eene mannelijke bevolking van2x.35.480 zielen, 2633 scholen, die door 124,728 jongens bezocht werden rervvyl 79 395 meis jes lis J929 scholen onderwijs ontvingen, Onk bec hooger on derwijs is in toenemenden bloei daar Pavfa ongeveer 1500 en Padua bijna 1400 studenten trie. Te Milaan en Venetië is men Jiu öok voornemens zoogenaamde technische scholen op te rigten. "Uit Weenen schrijft mendat de fransche gezantgraaf Si. Aulaire zoodra hij den 8 dezer het berigc der zamenscelling yan het nieuwe Ministerie ontvangen hadzijn vertrek naar Parijs op den volgenden dag heeft bepaald. Men wil weten dac de Hertog van Bordeaux, door tusschen» komst van den Russische Gezant te Rome, vno keizer Nicolaas verlof gevraagd heeft om voortaaan zijn verblijf in Rusland te mo gen houden en dat hem dit verzoek zou toegestaan zijnmits hy St. Petersburg van plaatsen uitsloot waar het hem vrij zou staan zich naar verkiezing te vestigen. Deze inwilliging zou tot eene verwijdering tusschen de Fransche-en Russische Gezanrep aanleiding gegeven hebbendie echter van korten duur geweest was. Nog zegt mendu de hertog van Angoulème zijnen jongen Neef, bij diens terugkomst teGórz, ernstig over zijn onverwacht vertrek uil de Oostenrijksche Staten heeft gegispt en zich inzon derheid zeer ontevreden betoond jegens den heer de Levisdie den Prns op zijnen togt naar Italië vergezeld heeft. Sommigen ge'oofden zelfs dar die heer van de kleine hofhoudiog der uitge weken Vorstelijke Familie verwijderd zou worden. De graaf de Montbel was naar Weenen gezonden om de wederkomst van den Hertog re berigten. Van de Russische grenzen wordt aan de Augsburger Alge tneine Zeitung geschreven: Uit zeer goede bronnen verneemt men thans stellig, dat het huwelijk van Z K. H den Grooc vorst Troonsopvolprr met «ie Prinses Sophia Maria van Hes itn-L armst ad eers in het jaar 1841 en wel te St, Petersbug zal voltrokken worden. Dit uirstel schijnt geene andere reden te hebben dan de nog zoo zeer jeugdige ouderdom der Prinses. In tusschen zal de Grootvorst in die voorjaar een bezoek te Darm- stadt komen afleggen. Sedert eenige dagen verneemt men dat in de vruchrbaarsta gewesten van Rusland, onze zoogenaamde korenschuren, geene gunstige verwachting van den oogst in dit jaar gekoesterd word.:. De staat der velden moet slechts een geringe opbrengst beloven. Men weet dat in Ruslandde uitslag van den oogst een grooceo invloed heeft op de staats-inkomsten." FRANKRIJK, Parijs, den 16 Maart. Men melde uit Algiers, dat her on* gunstige regenachtige weder het verzenden der convooijen van leeffogc nog al heeft belemmerd. Den 8 Maart was het weder gunstiger geworden, en de maarschalk Valée meldde, dat hij zich aan het hoofd der troepen meende te stellen om ettelijke krijgs» bewegingen aan de zijde van de ChifFa oittevoeren, welke nood# zakelijk den voorgenomen veldtogt zouden behooren voorafcegaan. Abd-el-Kader was te Medeah aangekomen en scheen ook vaa zijne zijde aanstalten te maken tot een aanval, Bijzondere berigten uit Algiers melden, dat de vlakte sreeds onveilig blijft, en dat van tijd tot tijd nog kolonisten worden op- gelige en in gevangenschap weggevoerd, Sedert twee maanden zijn er onderhandelingen op het tapijc tusschen Frankrijk en Engeland, wegens het sluiten van een trac# taac van koophandel. Men dacht dat deze, zoo al niet geëin digd ten minste zeer ver gevorderd waren, en nu verneemt men dat van den kant vaa Engeland de zaak in het lange gerekt wordt en de heer Porterdie door zijn Gouvernement naar Londen geroepen was om eenige ophelderingen te geven van dag toe dag uitstelt naar Parijs terug te keeren, Eergisteren is in den schouwburg van de Porte Saint-Martin een tooneelspel van den als romanschrijver zoo bekenden de Bal* zac vertoond, getiteld VautrinDit stuk, dac wegens de zede. loosheid die daarin doorstraalt weinig opgang gemaakt heeft, is van Regeringswege verboden geworden en worde door de too* neel-criciek algemeen gegispt Sedert de gevechten van den 2 tot den 6 Fehruarij hebben zoo als men van Mostaganem schrijft, de Arabieren zich niee meer vertoonden zijn zij achter de Mina terug getrokken. Abd« el-Kader zou den Kalit van Mascara die zeshonderd man voor Mazagran verloren heeft, zonder die kleine sterkte te kunnen veroveren, hebben afgezet. Mostaganem is met vier stJkken geschut versterkten men werkt vlijtig 3an het herstellen van Mazagran, waarvan de bezet* ting met vijftig man vermeerderd is geworden, De kamer van afgevaardigden heeft den 18 Maart in hare afdeelingen het voorstel van zes leden (de heeren Chapuys-Mont- lavilleLarabilLaffitteAr agoMau gun et, den maarschalk Clauzelonderzochtscrekkende om de heldhaftige verdedigers van Mazagran op eene buitengewone wijze te beloonen. Vol gens die voorscel, moest de kamer verklaren, dat de bezetting van Mazagran. zich verdienstelijk jegens het vaderland heeft ge maakt; eene herinnering van de verdediging dier sterkte voortaan in gouden letteren op het vaandel van het iste Afrikaansche ba» raillon, waartoe die bezetting behoorde, gelezen worden; en aan het compagnies-vaandel dat gedurende den aanval der Ara bieren op de reduit van Mazagrandaar steeds geplant is geble ven met plegtigheid het ordeteeken van het legioen van eer wor den vastgehecht De ministers hebben zich tegen den geest van dit voorscel niet verzetmaar toch beweerddat bij dergelijke belooningen de regering den eersten stap behoorde te «ioen. Daar op is door de meerderheid van al de afdeelingen het besluit geno» men, om aan het voorstel geen verder gevolg te geven, - Het bewind heeft de verdedigers van Mazagran gedeeltelijk met bevorderingen gedeeltelijk met eerbewijzen beloond. Men meldt uit Madrid van den 8 dat dien dag in de Kamer der Gedepureerden heftig is beraadslaagdover het al of niet toelaten van groaf Torreno als lid derzelve. Men heeft dezen staatsman bij die gelegenheid openbaar verweten dat hij in Spanje zoowel als in geheel Europabekend stond als een man die zich aan oneerlijke handeling had schuldig gemaakt tijdens hij in 1834 en 1835 met het beheer der spaansche geld middelen is belasr geweest, en men heeft begrepen dat de waardigheid der Kamer verbood dergelijken man, zoolang hij zich nier had geregtvaardigdals haar medeiid te erkennen Graaf Torreno heeft bewijzen gevorderd doch de voorzitter heeft niet veroorloofddat artikel van dagbladenin welke deze beschuldigingen zijn ontwikkeldzouden worden voorgelezen aA>, Frankfort, den 17 Van de Italiaansche grenzen

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1