I - COUftAN T. ifr N°. 23. GOESSCHE MAANDAG DEN 16 MAART. DUITSCHLAND. Frankfort, /fc/r 9 MaartUit Trier schrijft mendat het in de nabijheid dier stad gelegen aanzienlijke vlek Wahlen in den nacht van den 3 op den 4 dezer geheel in de asch gelegd is 350 huizen met een groot aantal schuren en stallen voorts eene menigte vee en al her huisraad der inwoners, zijn een prooi der vlammen geworden, die zich bij een hevigen stormwind, zoo Snel verspreiddendat aan get ne redding van het een of ander te denken was. Vijf menschen werden vermist. Ruim 900 menschen hebben by deze ramp alles verloren. Aken, den 9 Maart HH. DD. de regerende hertog van Saksen-Coburg-Gotka en de herrog Ferdinand zijo gisteren op hunne terugreis uit Londen alhier aangekomen. ENGELAND. Londen, den 9 Maart. Na Paschen zullen de ministers de bijzonderheden doen kennen van de nieuwe belastingen welke zullen dienen te worden ingevoerd om op den duur in de behoef ten der openbare aaangelegenheden te khnnen voorzien, FRANKRIJK. Parijs den 11 Maart. Reeds worden op het kasteel van Coropiègne toebereidselen voor het huwelijk van den hertog van Nemours gemaakt. De Koninklijke familie zal den 21 zich der waaris begevenhet huwelijk zal den 24 plaats hebben. BELGIE. Brussel den 11 Maart In ons Handelsblad dat doorgaans wel onderrigt is las men gisteren het navolgende: Terwijl on* derscheidere dagbladen op onbepaaiden toon en naarmate van hec standpuncwaarop hunne staatkundige kleur of hunne hartstog- ten hen plaatsenhet vraagstuk der koloniën behandelen benoemd de regering eene commissie van zeven leden, die haar een vol- ledigen arbeid over het nut voor het land om koloniale vestingen te bezitten.en daar een uitweg voor dé voortbrengselen der na* c:: JNIEUWSTIJDINGENi De Eogelsche Bank heeft verslag gedaan van hare operarien gedurende de afgeloopene drie maanden'en her bedrag der edele metalen 't welk zij den 3 Maart in haar bezit heeft gehad. Een en ander schijnt een gunstigen indruk te hebben gemaakt De berigten uit New-York van den 5 February lulden almede vrij gunstigten aanzien der handels belangen. De berigten uit Lissabon van den 2 Maait melden, dat de Koningin de vergadering der Cortes heeft ombondenen de be nöeming van nieuwe Gedeputeerden heeft bevolenwelke den 25 Mei bijten moeten komen. De ministers hadden maatregelen genomen om zich bij de verkiezingen krachtig te doen gelden, en daarroe eene commissie benoemd aan welker hoofd zich de heer Palmella bevond. De prijs det fondsen wasten gevolge van dezen maatregelanderhalf ten honderd gerezen. De kamers der pairs heeft den 10 de wet, waarbij beschik kingen worden gemaakt om het opleggen van te zwaren en lang- durigen arbeid aan kinderen in de fabrijken tegen te gaan, met 91 regen 35 stemmen aangenomen, Zoo als die wet thans ligt, urordt dasrrsij aan de., fabiikanten die daar tegen zondigen eene geldboeteen aan de ouders of voogden die te jeugdige kinde ren naar de fa brijken zenden, mede eene geldboete, maar bij herhaling van misdrijf, eene gevangenis straf opgelegd. - De departementale raai van de Jura heeft reeds sedert eenigen rijd besloten tot bet oprigren van «en gedenkteeken voor Rouget de Lisleden vervaardiger der woorden en muzijk van bet befaamde omwentelings lied, den Marseillaanschen marsch. Dit gedenkteeken zou op de markt te Lons le Sailniér, waar Rouget de Lisle gebot' n is, worden opgerigt; en de woorden en muzijk van het litd zoucen op hetzelve worden gegraveerd De Fransche regering heeft 500 franken voor dit doel toegestaan, en thans is overal door Frankrijk eètie inschrijving voor de op rigting van het monument geopend Men weet, dat Rouget in 1792 den Marseillaanschen marsch dichtte, en in weerwil van den grooten opgang dien dit lied bij de omwentelingsnian neo maakte kort daarna in den kerker gewo pen werd zoodat hij zonder den val van Robespierrede guillotine niet ontkomen iöu zyn. De vertegenwoordigers van de beetwortelsuiker fabrikanten te Parijs, doen thans pogingen om den nieuwen minister van koop handel, den heer Gouintot de intrekking der wet door zijnen voorganger ingediend te bewegen die de opheffing dier fabrij ken tegen schadeloosstelling uit 's Rijks kasten gevolge zou moeten hebben. In den Echo du Motide Savant leest mendat de schoone verzameling van handschriften chaftes ér» diploma's van den heer Paul Lacroix (onder den nbam van Bibliophile Jacob bekend.) betr> kkelijk de geschiedenis der gemeenten in de middeleeuwen en fevattende omstreeks 180 deelen in folio, welke genoemde heer roet onafgebroken Zorg had bijerngebragt en om bijzondere redetn n wilde veikoopen, in haar geheel verkocht is aan den heer /4lp. Polainy boekverkooper te Luik. Het verlies van deze kostbare en gewigcige verzameling doet den Franschen geschied» schrijvers en letterkundigen zeer leed en men beklaagt zich ovér de onverschilligheid der regering, die zulks niet heeft weten te verhinderen. Morgen zullen de gedeputeerden eene openbare bijeenkomst houden, waarin hec nieifwe bewind denkelijk eene voordrage v3n wet zal inbrengen ten einde de benoodigde gelden te erlangen voor den dienst der geheime politie. De toon die de oraanen van de behoudende partij jegens hec bewind van den heer Thiers voeren, is altijd min of meer vij andig, en van de zyde der liberalen wordt stellig verzekerd;, dat deze partij wel spoedig van hare vijandschap in de Kamér zal doen blijken. Zonder de medewerking der genoemde partij zal de heer Thiers kwalijk meester van het bewind kunnen blij ven. en, indien zij het zoo verre mogt brengen, dat ook de tegenwoordige ministers hun ontslag moesten vragen zoude meo in de daad niet wétenaan wie zich te wéndenten einde op* volgers te erlangen. Alsdan zoude men welligt moeten overgaan tot eene ontbinding der Kamer, en vermits het zeer waarschijn» lijk is, dat, indien men daartoe moest besluiten, by de tegen woordige stemming der gemoederenèene vergadering zoude ontstaan, waarin de revolutionairen, of bewegings-partybepaal» delijk de overhand zouden verkrijgen, stellen velen zich voor, dat de behoudende partij het niet tot het uiterste zal laten kornet^ Dezer dagen zijn' er bij het committé van den heer Lafitte4 ter bevordering eener parlementaire hervorming, uit ruim 400 gemeenten verzoekschriftenm dien zin gesteldingekomenwelke door bijna 150,000 personen zijn geteekend. Over Marseille zijn tydingen van China ontvangenwaar de zaken zich meer en meer verwikkelen. De Chinezen rusten zich ten oorlog en zij hebben troepeh naar Macao gezonden De Mandarijns der stad hebben den Por* tugezér. bevolen, alle berrekking met de Engelscben te schorsen. Zij willendat de Portugesche schepenin stede van zoo als vros» ger te Macao aan te leggen, bij Whampoo zullen ankeren. Middelerwijl, en krachtens uitdrukkelyk bevel "van den Keizer heeft de kommandaor Ljn bij proclamatie verklaarddat de han del met Engeland voor altijd is verboden. Deze proclamatie heeft te Bombay en te Calcutta groore sen satie verwekt, alwaar zij op bevel van den gouverneur-generaal is verkondigd gewordendie tPr zelfder tijd zeer krachtvolle maatregelen heefc genomen. Hij heeft bevel gegeven, transport schepen te zamen 14000 tonnenlasc roetendein gereedheid tö brengen* Verscheidene regemententien zegt menwaarvan zes gezegd worden van Engeland, twee van Madras en twee van Calcutta te komen een oorlogschip van 80rwee van 74 stukken en zes fregatten, behalve nog een groot aantal Indiaansche troepen zijn, zegt men, tot eene expeditie besremdwelke de overmees tering van het eiland Supata ten doel heeft. Eindelijk zegt men nog, dat lord Aucklandals buitengewoon gezant, naar China zal gezonden worden. Men beklaagt zich by voortduring zeer over het gedrag der Amerikanen. De berigten uit Madrid van den 2 dezer melden, dat of schoon de rust en goede orde ongestoord blijvende bewinds» lieden den staat van beleg, waaronder genoemde hoofdstad is ge steld rog niet hebben opgeheven. Meo meende dat het bewind op eenen maatregel bedacht was, om de vrijheid der drukpers aan banden te leggen. De commissie, belast met het opstel van een adres van ant woord der Gedeputeerden op de aanspraak der Koningin-Regentes had haar ontwerp ingeleverd. Hetzelve bevatte niets meer dan eene weerklank der aanspraak. De vermeestering van Segura heeft bij de consritntionele troe* pen een zeer gunstigen indruk gemaakt Onpartijdigen echter erkennen, dat deze zegepraal, or> zich zelve, weinig te bedui den heeft, en dat, als men Cabrera in de daad wil ten onder brengen, 'er meer zal behooren te geschieden.

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1