N". 31. GOESSCHE VRIJDAG 1840, COURANT. DEN 13 MAART. NIEUWSTIJDINGEN. DÜITSOTLAND. Frankfort den 8 Maart. Uic Smyrna schrijft men van den 20 Februari] Onze baai heeft sedert, lang geen zoo levendig en ontzag wekkend schouwspel opgeleverd als thans. Het geheele Fran- sche smaldeel bevindt zich in onze haven» De schout-bij-nacbc Lalande is Dingsdag aangekomen en de schour-bij-nachc de la Susse den volgenden dag. Het smaldeel bestaat uit zes schepen]: de JenaMontebello TridentJupiter Santi Petri znDiadème de Brik Bougainville en de scoombooten Véloceen Lavoisier De korvet la Marne is dezen nacht vercrokken. De vlag van den schout-bij-nachc Lalande waait van de Jena Het Oostenrijksche smaldeel onder bevel van den schour-bij- nacht Bandierais insgelijks 11 Dingsdag hier ren anker geko* men. De Aartshertog brederik bevindt zich nog steeds op hetzelve, „De Èngelscbe vloot ligt steeds te Ourlac. De admiraal Le wis is den 9 aldaar aangekomen. Terscond daarop is de admi raai Stopfort vertrokken om zich (volgens vroegere berigten tot herscel ziiner gezondheid) naar Malta te begeven. De admiraal Lewis wordt binnen kort hier verwachr. „De beroemde fransche schiiaer Horace Vernet heeft zich vóór zijn vertrek tiaar Ronstantinopeleenigen tijd alhier opge- houden. Daar hy den wensch te kennen gegeven hadom eens getuige van etn zeegevecht te zyn een eincie naar de natuur eene schets ce maken heefc de admiraal Lalande aan zyn verlan gen trachten te voldoen en door eenige schepen een spiegelge vecht doen uitvoeren." In berigten uit Petersburg van den 22 February wordt melding gemaakt van eene verordening des Keizers, betreffende de geregtelijke vervolging dergenendie zich aan kerkelijke woe lingen schuldig rnogten maken. Daarbij wordt hoofdzakelijk be paald, dat de gewone regrerlyke overheden met her onderzoek van die misdrijven belast zijn, maar dat dit onderzoek door de- zelve gedaan zal worden met toevoeging eener commissie van de grieksch-russische cn van de roomsche gees'elijkheiddac de geestelijke personen, zoowel al.° de wereldlijke, welker deelne ming aan kerkelijke woelingen, na behoorlijk onderzoek, geble ken zal zijn voortaan voor de gewone regebanken, en dus niet meer zoo als tot dus ver door eene verkeerde opvatting der ver ordeningen aangenomen wasvoor bet geregt van de roomscb katholijke consiscotienteregc gesteld zullen worden. FRANKRIJK. Parijs, den 8 Maart. Uic Havre schrijft men, dat men al daar goede hoop heeft op het tot stand brengen eener geregelde stoomvaart russchen die zeehaven en New York. De Fransche regering schijnt geneigd, om deze onderneming door onderstand in geld uic 's rijks kas te bevorderen, - Volgens de biizondere correspondentie uic Parijs van den 9 Maart had men algemeen verwachrdac de eerste minister Thiers dien dag de aanvrage van geheime fondsen zoude doen welke als eene soort van proefneming za! dienen, of zijn ministerie al dan niet de meerderheid in de kamer der afgevaardigden bezit. Er is echter op den genoemden dag geene zitting der kamer ge houden Men schrijft dsr uitstel daaraan toe, dat de heer Thiers nog nier ver genoegd mer zijne onderhandelingen gevorderd is om de aanvoerders der onderscheidene kleine partijen, waarin de ka mer der afgevaardigden zich gesrnaldeel heefc voor zijn bestuur te winnen. Aan pogingen daartoe moet het niet ontbreken Te Parijs is eene daarop doelende spotprent:, waarop de heer Thiers als een visscher naar eene parlementaire meerderheid worde voor gesteld, uitgekomen. De voornaamsre Parijssche bladen hou den zich inmiddels met treurig twistgeschrijf bezig over de vraa3g, in hoeverre de heer Thiers op wezenlijke ondersteuning van de zijde der kroon kan rekenen iets wat door velen het zij dan te regt cf te onregt, in twijfel worde getrokken. Men begint thans te Parijs te twijfelenof de hertog van Orleans wel aan den aanstaanden veldtogc in Algiers deel zal ne men. Een der bladendie geacht worden het gevoelen van den heer Thiers uit te drukken, betoogtdat het onraadzaam zou zijn om den aanstaanden erfgenaam der kroon die thans zelf vader is am de gevaren van eenen veldtogc bloot testellen. Som migen willen, dat de herrog van Aumale een jongere zoon des Korjings, ditmaal in Algiers zijne krijgskundige loopbaan zal openen. De berigten uit Spanje blijven voldoende. De rust is te tatien plaats gehad Het gerucht liep van eere nieuwe overwin ning op de Chriscmos; zij zouden zich van Aliaga hebben mees ter gemaakr. Ook liep er een ander geruchtvolgens hetwelk Llangostera die Cabrera moet vervangen hebben metEspar* tero over de bevrediging van Arragon in onderhandeling zou zijn getreden. Men was nog altijd in het onzekere omtrenc Cabrera Espartero had Segura verlatenten einde raar Cascillate op te rukken. Men sprok er van om aan Espartero ce Sarrsgossa een srandbeeld op te rigtentot opschrift dragende: Aan den bevrediger van Spanje BELGIE. Brussf.l den 9 MaartDe heer Donny advokaar*generaal te Gent, is tot lid der gemengde Commissie re Utrecht benoemd, en wel bepaaldelijk in plaats van den heer Fallon. Of de heer Liedts op nieuw aan de beraadslagingen dezer commissie deel zal nemen, blijkt nog nies, Alleen is, bij hetzelfde besluit ,de heer van Gaillie als commissaris plaatsvervanger aangesteld. Bij besluit van den minister van oorlog, zijn er eenige be* palingen gemaakt, om de veelvuldige ongelukken te voorkomen, welke er nu en dan plaats hebben ren gevolge van bet dragen van wapenen door militairen buiten diensttijd. Er is, namelijk, vastgesteld dac aan elk onderofficier of soldaat, die zijn wapen uit de scheede tri kt, zonder daartoe door de noodzakelijkheid van zeifsverdeaigipg gedwongen te zijn verboden za! worden om van een tot zes maanden zijn wapen te dragen. De onderoffi ciers en korporaals zullen bovendien gedurende dien tijd in hun* nen rang geschorst worden. NEDERLANDEN. Amsterdam, den 9 Maart. Gisteren heeft Z. M,, bene vens de verdere vorstelijke personen de godsdienstoefening by- gewoond in de Nieuwe-Kerkonder het gehoor van den leeraar van Meterenen in 'r bijzijn eener overgrooce menigte. Vrijdag avond hebben de Prinsen het inwijdigsfeest van de socie» reit de Vriendschap bijgewoond. Zaturdag heeft het Koninklijk® gezin den Franschen schouwburg met een bezoek vereerd, en is herzelve ook aldaar met geestdrift begroet. Naar men meldtheeft Z. K. H Prins Frederik de ij'zerens werktuig-fabrieken van de heeren van Vlissingen en van den heer Verveer met een bezoek vereerd. Heden ochtend is het Koninklijk gezin, onder het gejuich der menigte, vertrokken, ten einde naar's Gravenhage terugtekeeren. 'sGravenhage, den 10 Maart. Bij Koninklijk besluit is toegestaan de heffing van één buitengewonen opcent op de hoofd som der belasting wegens de gebouwde eigendommen en het per soneel in de provincie Holland, over de diensrjaren 1840 ea 1841 en zulks tot bestrijding der bijdrage, van wege datgewesc, in de kosten der droogmaking van het Haarlemmermeer re leveren. Ten gevolge van dat besluit, zijn de ontvangers aangeschreven, om zich, bij de opmaking der kohieren voor het personeel over hei aanstaande dienstjaar, daarnaar ce gedragen invoege als zij den bedoelden opcent reeds op de kohieren voorde grondlasten zullen uitgetrokken vinden. Het huis in het Westeinde alhier, waarin zich thans nog de Muzijkscbool bevindiis, naar wij vernemen, dezer dagen voor rekening eener nieuwe Maatschappij van Schoone Kunsten aangekocht, welke in deze residentie, onder bescherming en medewerking van Z K. H. den Prins van Oranjedoor de heeren van Rijckevorselde Smcth van Deume, Huijssen van KattendjkeDrielingvan den Heuvelde Ceva en Eeckhout is opgerigt. Reeds sedert lang gevoelde men de behoefte om in Neder land de Graveerkunst, Steendrukkerij en Houtsnede, takken der kunst, die groocéndeels in verval zijn, op te heffen en oezelve te brengen op die hoogte, waarop dezelve buiten 'slands zijn gestegen. Dit beeft de nieuwe Maatschappij ten doel die tevens zal trachten door ruil met hare voortbrengselen op eene min kostbare wijs de groote menigte prachtuitgaven plaatwerken en geïllustreerde boeken van buien "slands voor Nederland magt g te worden, waarvoor tegenwoordig groote sommen gelds jaarlijks aan de vreemdelingen worden uitbetaald. De namen van eenen RembrandtRubbensMierisJan Steen Bergheim en van zoo veel andere uitmuntende schilders, waar op de Nederlandsche school zich met regt mag verhoovaardigen zouden voorzeker niet zoo wereldberoemd zijn gewordenindien zij niet ot zelve de graveernaajd hadden in de hand genomen of indien hunne voortbrengselen door eenen VisserHoubraken. de BastVinkeles en andere kundige mannen niet in het koper waren overgehragren wijd en zijd verzonden. Door een aan zienlijk handelskapitaal bijeen te brengen, en de Nederlandsche kunstenaars rondom zich te verzamelenzal de nieuw opgerigte 'Madrid niet verder gestoord geworden. Er hadden eenige arres

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1