N". 18. GOESSCHE 1840* COUR ANT. MAANDAG DEN 2 MAART. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. ISIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAN D. Berlijn, den 25 FebruarijVan Odessa schrijft men. dat de buitenlandsche handel van die haven zoolang als Odessa be staat nog nooit van zoo veel belang geweest is als in het afge- loopene jaar. De waarde van den in- en uitvoer bedroeg 21,865,350 papieren roebels. De gunstige toestand van den Jiandel heeft natuurlijkerwijs grooten invloed gehad op de scheepvaart die dan oqjt buitengemeen levendig was: er zijn in die haven 1027 s-he* pen in- cn 889 uitgeklaard. Keulen, den 25 FebruarijDe passagiers van de in de nabijheid van Millingen gezonken stoomboot de Stad Keulen zijn onmiddelyk na hunne aankomst te Coblenz door de regering ontboden, om verklaring af te leggen, wegens de toedragr van dit ongeluk ren einde er in het belang der openbare veiligheid een gestreng onderzoek plaats hebbe. Uit Berlijn melde mendat de Pruissische regering thans Weenen, den ip FebruarijDe regerende vorst Schwar- zenberg heeft gisteren een feestelijk bal gegeven, herweik se dert den beroemden tijd van he: kongresvoor een der schicrerendsca wordt gehouden. Te Weenen is bezwaarlijk een tot dar einde becer geschikt gebouw te vinden dan het voortreffelijk zomer verblijf van den vorst De onkosten van stcff,ring tn versiering worden alleen reeds op 30 000 fl. conv, munt berekend. Na genoeg 400 personen waren op het bal verschenen van de kei zerlijke prinsen was de aartshertog Albertzoon van den aarts hertog Kareitegenwoordig, In de wit schitterend marmerop- getrokken zaal ontsprong eene levende fontein, en het meercndeel der vertrekken was met levende bloemen, als een tuin, bezet. Een aantal van omtrent x0,000 kaarsen verspreidde een licht, als op den helderen dag. Aan iedere tafel werden de honneurs door eene prinses van het huis des vorsten waargenomen. Voor het paleis bevond zich eene uit spiegelglas bestaande draaijende schijfvoor welke Bengaalsch vuur brandde, hetgeen zulk eene sterke verlichting te weeg bragcdat dezelve over het glacis toe aan de Burgpoort de meest gewenschte uitwerking deed. Dresden, den' ip Februarij. Voor eenige weken kwam de baron van Busekritmeester bij de garde ruiterij alhier, naar buis en vond zijnen secretaire opgebroken en 800 rth. daaruit gestolen. De dief was niet te ontdekkenrot dat een in som« nambulismus verkeerend boerenmeisje hem eenen bediende, die reeds 3 jaren bij hem in dienst was, als dief deed kennen. Deze werd gearresteerd beleed den diefstal en de bestolene kreeg op weinig na, zijnen eigendom terug Deze zaak heefc hier, wegens de wijze, waarop de diefstal ontdekt is, veel opziens ge baard, FRANKRIJK, Parijs, den 26 Februarij. De vermeerdering van de Brit sche zeemagt, tot welke de verschillende partijen daar te lande hare toestemming hebben gegeven, heeft alhier een onaangena- men indruk gemaakt. Wij kunnen ons niet beklagen (dus jeesc men in het ministeriële ochtendblad maar wij" kunnen het over dreven mistrouwen niet dan bemuren, 'twelk de regelmatige en natuurlijke ontwikkeling van onze moge bij de Engelschetj te weeg brengt, en het smart ons, uitboezemingen te vernemen, welke alleen kunnen strekken om eene nationale tweedragt leven dig te houden, wdke wij zoo gaarne zonden zien re niet gaan. Dat intusschen het bewind" van Gtoot-Bikcanje 'twelk thans nog verklaart binnen weinige maanden eene scheepsmagt te kun nen in zee brengen tweemaal zoo srerk als die van elke andere mogendheid, zijne reeas zoo bezwaarde geldmiddelen eene nieuwe last van eenige honderd miüioenen oplegd is eene roekeloosheid, welke dit bewind ook door deszelfs vijanden niet zoude wor» den afgeraden De Fransche regering heefc zich hoogelijk te beklagen over p v. ■r\ <r \-» .1' A av 5» 9» 9» 9) NATIONALE MILITIE WAARSCHUWING. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS der stad GOES en ressorce van dien brengen bij deze ter kemisse van allen die het aangaat - dat de Militie-Raadkrachtens art. 116 der Wet op de Nationale Militie, van 8 January >817, {Staatsblad n.® 1) over dezen jare hare 2e Zitting tot onderzoek der Gotelingen van den loopenden jare 1840, volgens art. 37 der Wet van 27 April 1820, Staatsblad n.° 11 welke ver.neenen mogten regc op vrijstelling te hebben, zal houden te Middelburghoofdplaats dezer Provincie, op Dingsdag den 24 Maart aanstaande, des morgens ten tien uren in de Abtdii aldaar. Wordende een iegelijk bij deze indachtig gemaakt aan de be palingen vervat in art, 127 der Wet op de Nationale Militie, houdende! Al wie zonder wettige verhindering, op tien dag, wanneer hij daartoe is opgeroepenvoor den Militie-Raad niet verschijnrzal deswegens verbeuren eerte boete van zes gul den en zal tot het aanvoeren zijner redenen van verschooning riet worden geadmitteerd dan op vertoon van eene kwitantie van de betaalde boete. De redenen ongegrond bevonden zijndeof zich tot dat einde aangemeld hebbende en er in het geheel geene kunnende alle- gueren. zal hij nader vervallen in eene boete van zes ioi twin tig guldens.'* Van deze verpligting zijn echter uitgesloten zoodanige Lote lingeu welke geenerbande reden tot vrijstelling hebben daar dezulken voor den Militie Raad niet behoeven te verschynenen finaal voor de dienst gedesigneerd zullen zijn. Zullende de Mi litie-Raarf den 9 April 1840, des morgens ten tien uren vaceren, tot het behandelen van alle zaken waaromtrent dezelve in de Tweede Zitting geene definitive uitspraak zal gedaan hebben.. Terwijl bij deze alle ouders, voogden, curators of gemagtig- den worden herinnerd, dat zij reclames hebbende, voor hunne absente zonen of pupillen zich zullen moeten sisceren ten dage, ure en plaatse voormeld. Zullende de Commissie voor de werk zaamheden der Naiionnle Militie tot de afgifte der benoodigde attesten, vaceren ten Scadhuize alhier, Woensdag den 4 Maart 1840, des voormiddags te elf uren ter opmaking van welken, men vooraf ter Stads-Griffie de coodige opgaven gelieven te doen. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gepubliceerdgeaffigeerd mitsgaders geplaatst in dezer Stads courant. Gedaan ten Scadhuize van Goes den 29 Februarij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H, VERSCHOOR, van Nisse Ter ordonnantie van deze!ven, De Stads Secretaris L. DE FOUW, Jz Onze Stadscourant deelt een berigt mede, onderteekenci door eenen Amerikaan en door eenen Duirscher vat\ Sc. Goar waarin de schuld van het zinken der Nederlandsche stoomboot, de Stad Keulengeheel op rekening van den kapitein van de JDusselaorpsche stoomboot, de Komeetgesteld wordt, waarin gezegd wordt, dat laatstgenoemde stoomboot zich aan de zinken de boot niet htt minste heefc gestoord en de grootste lof wordt to eg zwaaid aan den ijver en kloekheid van den Nedkrlandschen gezagvoerder, Scott heefr toegestemd in het aanleggen van eenen ijzeren weg van die stad naar Stettir. en tevens de provinciale Stenden gemagtigd heefc tor het waarborgen cener rente van 4 pc aan de actie houders. Men vleit zich nu dat deze onderneming tot stand zal komen. Wijders zag men eerlang de concessie tot het aanleggen van eepen ijzeren weg van Berlijn naar Frankfort a. O, te gemoer. Aan den anderen kant worden in Rijr-Pruissen de werkzaamheden aan den ijzeren weg naar Belgie ijverig voortgezet. Naar men meldr, zijn 4000 arbeiders daaraan werkzaam, Ook aan den weg van Dusseldorp naar Elberfeld (welke gedeelrelijk tot Erkrath reeds sedert een geiuimen tijd gebruikt wordtj) wordt ijvtrig gearbeid, zoodat dezelve in 1841 voltooid zal wezen. Men spreekt van een plan, om laatstgenoemden weg, door een zij-takmet den Keulsch-Belgischen te verbinden. Men meldt, dat de in functie zijnde bewindslieden eerlang van den kant der liberale oppositie zullen worden verzocht, zich te verklaren nopens onze betrekkingen met Engeland. Men meldt uir Marseilledar de maarschalk Valèe lasc heeft bekomen, om zoo spoedig mogelijk een begin te maken met de voorgenomene krijgsverrigtingen tegen de Arabieren. Men betreurt het zeer, dat de Franschen geen gehruik hebben kunnen maken van de vcrwaning, in welke de Arabieren, na de neder laag van den 31 December, waren gebragr, en dat zij den tijd hebben gehad zich eenigermace te herstellen, Bouffirick wordt thans de stapelplaats van al de oorlogsbehoefr ten. Van uit dat punt zal de eerste divisie sterk 8000 man onder den generaal d'Houaetoten bij welke de maarschalk zich in persoon zal bevinden, den veldtogc openen. Terzelfder tijd zal de generaal Schrammwelke het bevel voert over de 2de divisie, sterk 7000 man. zich oostwaarts -.venden, en za) er eene reserve van io,coo man overblijven, om de veiligheid der steden cn versrerkte kampen te waken.

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1