n°. 16. goessche 1840. courant. besturen en administratien. duitschland. engeland. frankrijk- [p; 1|| fev Z'fXr&T /J&j MAANDAG V DEN 24 FEBRUARIJ. BcfeÉttbittafetttg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van dien, brengen ter kennis van een ieder die het aangaatdat het Kohier van Stedelijke Belasting op de Honden, over het loopende Dienstjaargearresteerd den 15 dezer maand en den 19 daaraanvolgende door Zijne Excellentie den Staatsraad Gouverneur dezer Provincie executoir verklaard aan den Stede Jjjken Ontvanger ter invordering toegezonden is mitsdien ieder Belastingschuldige vermanende», om hei deswegens verschuldigde ten Kantore van voornoemden Ontvanger te voldoen. En zal aan deze op de gewone wyze publiciteit worden ge geven. Gedaan ten Stadbuize van Goes, den sa Februarij 1840. Bjrgemeescer en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOOR van Nisse, Ter ordonnantie van dezelven, De Scads-Secrctaris L. DE FOUVV, Jz. NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort, den 16 Februarij, Eergisteren heeft een jong mensch (een horologie-makermet name Wilddie onlangs uit Darijs was aangekomen, om zyne bloedverwanten te bezoeken) op het raadhuis alhier eene vlag met de verbodene Duitsch- jevolmionoire kleuren (zwart, rood en goudgeel) opgestoken, tharbii uitroepende „dat hij Keizer was, en eene betere rege ring wilde invoeren". Deze persoon is dadelijk gearresteerd. Men houdt hem voor krankzinnig. De bedoelde vlag moet in een naburig Darmstadsch plaatsje vervaardigd zijn waaromtrent een geregielyk onderzoek wordt gedaan. Voor het overige beerscht hier aanhoudend eene voikomene rust, en schijnt de bewegings partij genoegzaam geheel versmolten te zijn Men dit e) worden er nog altijd buitengewone maatregelen van voorzorg genomen." In een bijzonder schrijven uit Alexandrië leest men nopens de gemelde maatregelen van verdediging het volgende „Eene algemeene wapening is in het land uitgeschreven, en xal zonder moeyelijkheid plaats grijpen, want het volk is in alle gevallen deszelf» Heer meer dan den vreemden, Christelijken veroveraar toegedaan. De Turksche vloot gewend zich aan het denkbeeld in Mehemed-Zli den verdediger van het geloof en des- Rijks te zien. Voor eenjge dagen liet Mehemed-AIi de offi c^e.r«n derzelve bijeenkomen, en sprak hen aidus aan: „Ons siolk was van oude tijrien af groot en magtig. Nog bezitten wij denzelfden Koranen hetzelfde bloed bruischr door onze aderen. Zouden wij den ooden moed niet vinden? Griekenland, Servië, Moldavië en Wallachve zijn van het rijk afgescheurd geworden deze piodncien worden niet meer door Muzelmannen bestuurd. Zullen wij ons ook Egypre laten ontrukkenomdat het eene Europesche magt in de gedachte krijgt, daarvan eene station voor Indië te maken? Ik ben een oud soldaat, en liever sterf ik dan dit toe te geven. De hooge rang, welken ik bekleed, legt mij dezen pligc op. Gij zijt Muzelmannen; val ik, zoo zult gij rnij wreken." De Turksche officieren zwoeren eenparig, hem tot in den dood te zullen volgen." Keulen, den 17 FebruaryHer eergisteren namiddag, op sleeptouw van Vle sroomboot der Rheinmet eene lading 5677 ct. alhier aangekomen Rijnscbip Rotterdamvan schip ptr Hendrik van Heesheeft zeker de snelste reis van Rotter dam naar herwaarts gedaan, die nog obit vooral.in dit jaarge tijde, volbragt is. Genoemd schip verliet Rotterdam den 9 des avond en legde, in weerwil van den meestal ongunstigen wind, den afstand van omstreeks 80 uren tegen siroom opna aftrek van alle oponthoud, in 72 uren af." De Augsburger Zllgemeine Zeitung behelst het volgende jchilpen van de Russische grenzen van 7 Februarij; Het Paryssche Journal de Commerce heeft onlangs zooge oaamde bijzondere berigten uit St. Petersburg medegedeeld om- irent zamenzwering welke daar ontdekt zou zijt? en over tegenspoeden, die het tegen Chiwa afgezonden legerkorps on Vergaan zou hebben. Het is reeds meermalen en te regt opge- juefkrdat de waarde van de zoogenaamde corrcspondances pat'' ticulières der Fransche bladen niet laag genoeg kan geschat wor den, Van die althans, welke heecen uil het Noorden te komen, zijn ten minste negen tiende aan de oevers der Seine, op grond der mededeeliogerj van een of anderen Duitschen of Poolschet» vlugteiing. of naar koffijhuispraatjes zamen gelapt, en al naar mate van de oogmeiken der partij waartoe het dagblad behoort, opgesmukt en versneden. Dit is ook ten deze het geval. Ik kan u ten stelligste verzekeren dat hier geen enkel woord be kend is van het ontdekken eener grooie zamenzwering, van het omsingelen van het huis der weduwe Bestuschcffen van het iti den asch leggen van dat gebouw in den nieuwjaarsnacht en. Zeker zoude men toch iets daarvan vernomen hebben wanneer 89 jonge, officieren, vele studenten en omstreeks 100 jongelieden van dca hoógeren koopmansstanddie in deze zaak zouden betrokken ge weest zijn, opgeligt en naar Azie gezonden waren, om aan da expeditie tegen Chiwa deel te nemen Wat de medegedeelde ongunstige berigten over die expeditia zelve betreftzou de redacttor van het Journal du Commerce daarnaar te oordeelen, in het begin vao January te Parijs meer omtrent die onderneming hebben moeren weten, dan de ICtizer zelfs te Sr. Petersburg den 1 Februarij vvisr. Ik kan slechrs op de laatste officiële berigten welke dienaangaande bekend gemaakt zijn, verwijzen, en er bijvoegen, dat ik onlangs, behalve eene zeer naauwkeurig geteekende kaart van den 1500 werst bedragende weg van Orenburg naar Chiwü, een' brief van eenen officier van het Perowskysche korps voor mij gehad heb, die zeer merkwaar dige bijzonder heden inhield. Hij was van 5 December (n. si.} uit Karawan Oseri, 105 wersten van Orenburg, gedagceekend en schilderde, bij eene koude van 250, met inkt die op hee vuur vloeibaar gehouden moest worden den toestand des legers als hoogstvoldoende af. De soldaten waren met rokken en muc« sen van pelsw'eik bekleed, en droegen, onder stevige laarzen, vilten kousen, die hun tot aan de heupen gingen. Eik officier had twee paarden en een kameel mogen medenemen. maar 12,000 kameelen droegen den proviand en het noodige brandhout voor het korps. Niettegenstaande menig bivouac in de steppe bij slechrs weinig vuur gehouden gehouden zal wordenen het leger zjch dikwerf met „de koude keuken" zal moeten behelpen, brand den de soldaten roch van begeerte, om het roofnest te gaan ver» nielen, werwsarts zooveel duizenden hunner landgenooten in sla» vemy gesleept zijnen welks bewoners zoo langen tijd eene plaag voor de naburige gewesten zijn geweest. Aan een goeden uitslag der onderneming valt, bij de zoo zorgvuldig getroffen maatrege» len van voorzorg, wel niet te twijfelen." Londen den 15 Februarij. Uit de omstandige berigten uit China nopens de plaats gehad hebbende vijandelijkheden eti de aanleiding tot dezelve blijkt noodzakelijkdatten gevolge van aangeknoopte onderhandelingen tusschen de britsche gezag voerders en den chineschen gouverneur Lin deze laaisre den 14 October had toegestaan, dat in afwachting van nadere schik kingen, de engelsche schepen reChumpy, buiten de haven vat» Canion gelegen, weder handet zouden mogen drijven, mits geere opium door dezelve werd aangevoerd, waaromtrent door de chinesche overheden onderzoek op dezelve gedaan zou kun nen worden. Nadat een paar Engeische schepen op dezen voet, zich naar Chumry begeven hadden, en olzoo in de magc der Chinezen waren gekomen heeft de gouverneur Lin een be sluie uitgevaardigd, waarbij al de overige Engelsche schepen ge» last werden zich insgelijks derwaarts te begeven, of onmidde» lijk de chinesche wateren geheel te verlaten. Ten einde zich tegen deze vordering te verzetrenis de super-intendant Elliot Volage en Hyacinthnaar Chumpy gezeild. Aldaar aangeko men zijnde werden deze vaartuigen weldra omringd en ingesloten door 29 chine»che oorlogs-jonkenwelkenaar men meldt, aan stalten maakten rot eenen aanval. De kapitein Smithbevel hebber van de Volagefkeft terstond hierop vuur gegeven eh vyf jonkers in den grond geboord terwijl de overige een goed heenkomen zochten De vernieling van al de chinesche jonken is, naar men zegt. alleen door de gebiedende tusschenkomsc van den supper-inrendent Elliot verhinderd Men begroot het aantal d. r bl) deze gelegenheid omgekomene Chinezen op 8 900. - Hoezeer dt Chinezen bij deze gele genheid, geheel het onderspit hebben gedolven en deerlijk geha vend zijn gewordenmoeren zij echter meer moed en welbera denheid hebben betoond, dan van hen verwacht iverd» parijs, den 8 FebruarijDe hertog van Nemours ver» gezeld van zijn* broeder den herrog van Orleansis dezen nacht naar Brussel vertrokken om bij 2ijne aanstaande bruid een bezoek af te leggen, Men denktdat het huwelijk binnen

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1