v VAN BUREN van den 18 dezer bij Goossen op de Kaai, Sebastianiwordt door den Moniteur van den 10 February aan» j aangevraagdtor dar 'de zeevareme aeo ouderdom van 23 jaren zal hebben bereikt, en dat, alleen de getrouwelijke voldoening aan dit voorschrift door de zeevarenden of hunne ouders of voog den hen voor verdere ongelegenheden kan bewaren, Men verhaalt dat Z. K. H. de Prins van Oranje de bui tenplaatsen Rustenburg en Oosthoek en verdere uitgebreide goe deren, gelegen aan den Loosduiuschen straatweg in de nabijheid dezer residentie en toebehoord hebbende aan de familie van der Goesvoor eene aanzienlijke som, men spreekt van 124,000, gekondigd Het bevelschrift des Koniogs tot 's mans benoeming draagt de dagteekening van den 9. Hy zal naar men meenc, den 12 naar zijne nieuwe besremming vertrekken. Onze oorlogsbrik Euryale heeft het steedje Cherchellop de Afrikaansche kust, van waar onlangs een zeeschuimer was uitgerust, welke zich van een'Franschen koopvaarder had mees ter gemaakt, beschoren, en zoo het schijnt, zwaar beschadigd; doch deze strafoefening heeft niet beletdat de kustbewoners andere kapers hebben uitgerust. De prelect van Marseille heeft met den telegtaaf berigt gezonden dat op de hoogte van Kaap Gates drie Arabische kapers zijn geseind voor welke verschei dene koopvaardij vaartuigen eene-schuilplaats onder de landbatteryen hadden gezocht. De infanterie van het fransche leger zal nu eerlang geheel van percussie geweren worden voorzien en de gewone geweren zuilen derhalve van hunne sloten met vuursteenen worden ont daan. De Staat bezit thans, zoo voor de troepen, als voor de nacionale garde byna drie miliioer.en geweren 350,000 derzelve zijn in handen der troepen het dubbel daarvan zal van percus sie sloten worden voorzien en de kosten dezer verandering wor den op 3I' miliioenen begroot, BELGIE. heeft aangekocht. Brussel, den 9 February. Het gerucht is algemeen, dat het kamp van Beverloo 't welk jaarlijks 600,000 fr, vordert, zal worden opgeheven. Eerlang wacht men, bij gelegenheid van de beraadslagingen over hec departement van oorlog nadere inlichtingen deswegens. Die beraadslagingen 'zullen vrij levendig zijn. Het bewind heeft zich verpligr gerekend, om deo {generaal .yan der Smissendie in 1831 de vorige orde van zaken heeft willen herstellen, en bij het mislukken van den toeleg, is uit geweken, na het sluiten van het vredes verdrag de bezoldiging, aan zijnen rang verknochtre moeten verleenen. De meerder heid der Kamer sc^ljik dit niet te vviiien toegeven, ep, zoo men verneemt, moet het hof van rekeningen reeds zwarigheid hebben gemaakt, op grond van den inhoud van het verslag der centrale sectie, om de betaling van een verschemn kwartaal goed re; keuren. Zoo men wilzal het tegenwoordige bewind daarvan eene kabinets zaak maken. De minister Nothomb is weder hevig in den senaat door den afgezeiten gouverneur de Stassart aar.gerand wegens de staat, kundige beginselen van bet bewind. Hij heeft verklaard, niet te zuilen antwoorden, en zijne ministeriële waardigheid te zullen behouden, zoo lang de meerderheid der wetgevende vergadering zich niet tegen hem verklaart. De ministers hebben eene wet iogebragt, waarbij de aankoop van 4000 actiën in den aanleg van den ijzeren weg van Keulen raar de belgiscbe grenzen worde gehomologeerd en fondsen wor den aangevraagd om één termijn te betalen. Indien Belgie zich niet met 'dezen aankoop had willen belasten zoude de weg nier zijn vervolgd geworden, en de gemeenschap, langs den ijzeren weg, van den Ryn met Antwerpen niet tot stand kunnen worden gebragt; doch de bewindslieden zijn voorzigcig genoeg geweest om dien aankoop aan de goedkeuring der wetgeving te onder werpen. Intusschen zijn de actiën 25 pc. in prijs gedaald. Men wacht nog al belangrijke beraadslagingen deswegens. Van de bclgische zijde wordt beweerd dat men zich te Men meldt uit het Luxemburgschedat hec aantal der dienstdoende troepen in het tegenwoordige Groot Hertogdom op Naar men verneemt, zal Z. Exc. sir Edward Cromwell Disbrowegezant van Groot-Öricranje aan ons hof, in den loop dezer maandeen luisterrijk bal geven eer eere van hec huwelijk der Koningin Victoria met Prins Albert van Saksen-Coburg, waar toe de invitatie-biljetten dadelijk na de officiële" mededeeiing der huwelijksvoltrekking zullen rondgezonden worden. De zifrke schipbreukeling van hec re Scheveningen gesrran* de Fransche schip la Providencedie op het Badhuis verzorgd werd, is gisteren morgen aan eene zenuwzinkingkoorts overleden. De wijze waarop die ongelukkige door de directrice van hec Badhuis is verzorgd geworden en de behandeling die hij van den heer docter van Renesse heeft ondervonden, verdienen allen lof. De zieke is door den weleerw. heer pastoor Quant tot hec laatste oogenbiik bijgestaan geworden. Leijden den 9 February. Gisteren heeft, bij de viering van den 2Ó5Scen verjaardag van de stichting der Leijdsche Aca demie, de hoogleeraar Pruys van der Hoeven de waardigheid van Reetor magnificus nedergeiegdmet eene redevoering over de academische opvoedingen is hij als zoodanig opgevolgd door den hoogleeraar Thotbecke De maaltijd, door den aftredenden rector gegeven is door de tegenwoordigheid van prins Alexander vereerd geworden De opcogc der studentenbij fakkellichtdes avonds gehou den en vooistellende de intrede van \\enogJanvan Beijerent na de belegering dezer stad, in den iare 1420, is allezins naar wensch uitgevalien. De kleeding en uitrusting der onderschei» dene personen waren naauwkeurig en getrouw, zoowel wat be treft de wapenrusting en wapenschilden der uic de geschiedenis bekende ridders en schildknapen, als de wapenkleeden hunner strijdrossen, de tabbaarden der voorname personen, de banieren der provinciën en steden, de schucters met hunne kruisbogen en kaproenende voerknechten met hunne lansen en morgensterren, de geharnaste speerruiters, enz. Hec ger heel stelde een levend beeld daar van den voortijd. Deze vermakelykheidwaarvoor moeite noch kosten waren gespaard, had eene overgroote menigte, ook uit de naburige steden en plaatsen, uitgelokr. Ondanks den toevloed, is alles ordelijk afgeloopen. Z. K. H. de prins van Oranje heeftmet den erfprins en prinses Sophiaden treinten huize van prins Alexander aanschouwd. Utrecht den ri FebruaryHeden trof onze academie op nieuw een zware slag, door .het overlijden van den jeugdigen en algemeen beminden hoogleeraar in de geneeskunde A. C. G Suer- maneene hevige zinkingkoorts deed hem heden morgen ten 8 ure in den bloei zijner jaren bezwijken. De academie, welke hij slechts sedert eenige maanden als hoogleeraar tor sieraad verstrekte, verliest veel aan hem en betreurt nu binnen een jaar drie harer geliefde hoogleeraren. Allersmartelijkst wordt zijn afsterven door zijne ouders gevoeld, die in hem den eenig overgebleven zoon van drie kinderen betreuren.1' 50 man is bepaald, en dat zij in Echtetr.ach in bezetting zullen worden gelegd. Men zegt, dat de baron d'Hoogvorst voornemens is, zijn ontslag te nemen als inspecteur-generaal der burgerwacht, uit hoofde van de reductie door de kamer in de gevraagde kosten voor den staf der burgerwacht gebragt. In 1839 zijn op al de Belgische ijzeren wegen vervoerd 1,9^2,731 personen; dar is 285,572 minder dan in 1838. Volgens sommige bladen wordt er weder gesproken van eene aanstaande vereeniging van de gemengde commissie te Utrecht, ter regeling van de aangelegenheden, betreffende het aandeel van Belgie ia de openbare nederhndsche schuld. Men sprak heden van berigcen welke langs een buitenge wonen weg uit Spanje zouden zijn aangebragten melding maakten van belangrijke onlustendie door de bewegingspartij in Madrid zouden zijn aangestookc, In hoe ver dit gerucht eenigen grond heeftblijkt nog niet. NEDERLANDEN» 's Gp.avenhage, den 11 February. Ter bevordering van de Nederlandsche koopvaardijvaarczijn de gemeente besturen aan geschreven, om de belanghebbenden bij de loting voor de natio nale militie opmerkzaam te maken op de tijdelijke vrijstelling van dezelve militiewelke aan het beroep van buitenlandsche zee varende is verbondenmaar hen tevens te onderrigtertdat de toepassing van dezen vrijdom jaarlijks zal behooren te worden 179ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Prijzen van f 1000, en daarboven. Trekking der Vijfde Klasse. 9de Lijst. N.° 3797 een Prijs van f 1000. 10de Lijst N.° 22607, een Prijs van f 100,000. N.° 3265 en 16956, ieder eene Premie van ƒ2000. N,° 14469, een Prijs van f 60.000, N 0 12251 en 19296, ieder eene Premie N.° 1144, van 1000, van ƒ1200. N.° 20160, een Prijs van ƒ30,000. 25313, 13070, 23218 en 15298, ieder een Prijs Lijst, Lijst. 1 ide 1 ade 13de 14de Lijst. Lijst. N 0 3332, een Prijs van f 1000. N 0 15790, een Prys van 1000. N.° 2686 een Prijs van f 20,000. Geene. ADVERTENTIEN, Heden overleed alhierde Hoog Geboren Vrouwe S. J. MARTINI, geboren Gravinne van Hogendorp* Utrecht, den 1 February 1840. Middelburg MOFFEN f 6, KRAGEN op Jassen f 1 't Vel en •tDozijn, MANUFACTUREN en PARFUMERIEN, billijke prijzen. blijft uitgepakt tot heeft nog BOA'S en f n toe Ter Boekdrukkerij van F. KLEEUWENS ZOON, vergeefs beijvert, om, des noods door opofferingen, de betrek kingen cusschen de beide afgescheidene deeleu van Luxemburg te behouden; maar dat her in het Groot Hertogdom er op toe gelegd wordt, om deze afscheiding hoe langer hoe meer te ver wezenlijken.

Goessche Courant | 1840 | | pagina 2