N°. 13. 0 GOËSSCHE VRIJDAG COURANT. DEN 14 FEBRUARIJ. JN IE U W STIJDING EN DUITSCHLAND. Berlijn, den 8 FebruaryUit Sr. Petersburg wordt ge- ireld: De bevolking van Rusland in 53 gouvernementen en provin ciën bedraagt, volgens de laatste telling, 25,560,645 personen van het roanneUjke geslacht. Voegt men daarbij de talrijker vrouwelijke bevolking, dan verkrijgt men 52 millioen inwoners Wanneer men nu daarbij rekent 4§ millioen bewoners van Polen, millioen in Finland omstreeks 2 millioenen Trans-Kaukasiërs en bewoners onzer koloniën in Noord-Amerikameer dan een millioen geregeld krijgsvolk, eindelijk i£ millioen binnen de gren zen des Rijks wonende Kaukasische bergbewoners, dan beloopt de bevolking van Rusland 62 millioen. In de laatste jaren is zij bij ons buitengewoon toegenomen zoo zijn er in het jaar 3837 in het keizerrijk i§ millioen menschen gestorvenendaar- entegen omstreeks 2,400,000 geboren. Voor de volkrijkste gou Vernementen worden gehouden Pultawa en Orenburg, voor de minstbevolkce Olonez en Jeniseisk. Naar men uit Warschau meldtzullen, met het aanstaande voorjaar, de werkzaamheden beginnen tot hec aanleggen van den ontworpen ijzeren weg van die stad naar Weenen. De Keizerlijke akademie der wetenschappente Petersburg telt tegenwoordig 27 werkende leden, 98 leden van verdiensten, en 130 correspondenten, te zamen 255 leden Den 11 Januarij heeft de lord oppercommïssaris der Ioni sche eilandeneene proclamatie, betreffende de in Griekenland one dekte zamenspanning, uitgevaardigd, waaruit genoegzaam blijkt, dat die zamenspanning ook aldaar hare takken had. De procla macie luidt aldus: „Hec uitvoerend bewind dezer eilanden is officieel verwittigd, dat in het Koningrijk Griekenland eene zamenzwering is gesmeed geworden welke de omverwerping der bestaande orde ten doel bad, en dat de hoofdraddraaijers dezer strafbare zamenspanning, onder welke zich een Ionische tot een aanzienlijk geslacht be- hoorende. onderdaan bevindt, ten gevolge van de doeltreffende maatregelen der Grieksche regering, in hechtenis genomen zijn. Voorts blijkt uit dezelfde mededeeimg dat eenige andere bijzon dere personen dezer eilanden onder verdenking liggenvan de be doelingen der zaamgezworeDer re hebben ondersteund, met oog merkom de diepe rustwelke de Ionische Staten genieten ingelijks te storen, Z. E. de lord-oppercommissaris en de senaat zullen de noodige maatregelen nemen, om de gemeenschap tus schen deze Staten en het Koningrijk Griekenland te stuiten of te beperken, tot dat de bedoelde onlusten aldaar geheel zullen on derdrukt zijn In een berigt uit Brünn wordt melding gemaakt van het doortrekken van 60 jonge Polen welke ter zake van staatkun dige woelingen veroordeeld waren en nu naar den Spielberg gevoerd werden. In berigten uit Krakau wordt hij voortdu ring gesproken van arrestatien wegens staatkundige woelingen, Keul"N. den 9 February. Te Cleef is dezer dagen hei von nis afgekondigd hetwelk gewezen is tegen de lieden die aan de, in de maand Maart van het vorige jaar, aldaar plaats gehad hebbende onlusten deel genomen hadden. Het getal der veroor deelden bedraagr 58waarvan éenige tot gevangenistot andere tuchthuisstraf, van 1 maana tot 3® jaar, verwezen zijn. Den 4 dezer is in het dorp Erkirch, bij den Moezel, een zeer zware brand ontstaan, welke de allertreurigste gevolgen heeft gehad. Het dorp nog al op een' aanzienlijken afstand van de rivier gelegen zijndemoest het water met veel moeite door mid- del van emmers en bakken aangebragt worden waardoor slechts vier brandspuiten en/iiog wel traaglijk konden werken, hetgeen de oorzaak is geweestdat de brand wijd en zijd gewoed heeft. Twee en veertig der voornaamste huizen, waaronder een nieuw fraai schoolgebouw, en 17 mindere woningen, te zamen 59, zijn tot op den grond toe afgebrand; zes andere woningen en gebouwen zijn meer of minder beschadigd. Het jammerlijkste is, dat van het huisraad, den voorraad, enz., bijna niets ver» zekerd was zoödat 59 huisgezinnen in dè diepsie ellende ver- keeren. ENGELAND. Londen, den 8 February. Naar mate de dag der voltrek king van Hr„ Ms. huwelijk nadert', vermeerderen ook de toebe reidselen voor die plegtigheid. Niet alleen in deze hoofdstad, maar in alle andere plaatsen des Rijks zal die dag met openbare vreugde-bedrijven en bijzondere partijen gevierd worden. Het paleis V8n St. James, alwaar de plegtigheid der huwelijks voli trekking zal plaats hebben, is daarvoor op 'tprachtigst ingerigti in de velschillende zalen en gangen van dat paleis, alwaar de trein zal doortrekken, alsmede in de koninklijke kapel, zijn zit* plaatsen gemaakt voor 1760 toeschouwers. Onder de vele toebereidselen voor het feest, welke de nieuwsgierigheid der menigte opwekken behoort ook de hier te lande by huwelijken gebruikelijke bruids«koek. Deze koek, welke bestemd is voor de koninklijke tafelbij het dejeuné in hec paleis van Boeking- ham, heeft een omtrek van ruim negen voeten en eene dikte van 26 duimen; dezelve is fraai versierd, en weegt 300 ponden. Prins Albert is eergisteren avond te Dover aangekomen en met vele eerbewijzen ontvangen. Z. K. H. was door de zee-reis min of meer vermoeid Gisteren heeft hoogsrdezelve de reis tot Canterbury voortgezet, en heden zou hij van daar herwaarts vertrekken. Londen, den 10 February, Volgens onze berigten van den 9 dezeris Prins Albert van Saksen.Koburgmet zijnen vader en broeder en een talrijk gevoig den 8 na den middag in die hoofd stad aangekomen en aan het 3uckinghamsche paleis afgestapt. Ècne talrijke volksmenigte, waaronder vele in rijtuigen geze':ece aan zienlijken, hebbenden aanstaanden gemaal der Koningin met hec levendigste vreugdegejuich ontvangen, In het laatste nommer der London-Gazette (het regeringsblad) wordt vermeld dat de Koningin Victoria bevolen heeft, dat Zijne Doorluchtige Hoogheid AlbertHertog van Saksen Prins van Saksen-Koburg-Gocha, ridder der orde van den Kousenband .voort aan vóór al zijne andere titelsdien van Koninklijke Hoogheid zal voeren. Al verder heeft de Koningin bevolen dat Prins Albert voortaan het Engelsche wapen met in zulke gevallen gewone veranderingen en met het kruis van St. Joriszal voe ren zullende echter een der kwartieren van het schild het wapeo van *s Prinsen vorstenhuis voorstellen. Nog gedurende den loop van den 8 is een bijvoegsel tot de London-Gazette in het licht verschenen, de kennisgeving inhou dende, dat de Koningin, Prins Albertbij een patent van dien dag, tot Veldmaarschalk van het ieger heefc benoemd. Doof geheel Londen werden den 8 en 9 toebereidselen voor de illuminatie gemanktdie den volgenden dagter gelegenheid van het hooge huwelijkaldaar zou plaats hebben en naar men meent, al wat ooit van dien aard te Londen te zien is geweest, zou overmffen. FRANKRIJK. Parijs den 9 February. Dcor onze regering is thans hec uittreksel van een ambtsberigt van den maarschalk Valêeden 1 February uit Algiers gedagteekend openbaargemaakt, waar uit blijkt, dat de vijandige Arabieren van Abd-el-Kader op nieuw in den omtrek van Belidah eene nederlaag hebben geleden. De Franschen zijn reeds sedert eenigen tijd druk bezig, om die stad nog meer te versterken en werken aan te leggen die de nabij gelegene legerplaatsen met de stad verbinden. De onder bevelhebbers of kalifa's van Abd-el Kader hebben daaruit aan leiding genomen to: het ontwerpom de Fransche soldaten als zij des morgens vroeg uit de stad of de legerplaatsen naar den arbeid gingen, te overrompelen. De generaal Duvivierdie to Belidah bevel voert en naar het schijnt met het ontwerp vooraf bekend was gemaaktwas echter op zijne hoede en had maac- regelen genomen om den vijand zijnen aanslag duur betaald te' zetten. In den nacht van den 28 op den 29January trekkende Arabische troepen de rivier el-Kebir over en zetreden voorposten uit tot aan den weg, die de stad Belidah met de op eemgeri afstand op eene hoogte gelegene legerplaats verbindt. Door eenigé geweerschoten gewaarschuwdtrokken de Franschen in drieko- lonnes het kasteel van Belidah een nabij gelegen blokhuis in eene der legerplaatsen uit, zoodanig, dat zij den vijand, die zich nabij het heilige bosch ten westen der stad ophield, als om singelden en zijne ruiterij van zijn voetvolk afscheidden. Weldra begon de aanval en werden de Arabieren eerst in het heilige bosch geworpen vervolgens daaruit verjaagd en ten laatste gedwongen om de rivier el Kebir weder over te trekken en in de gebergten eene schuilplaats te zoeken. Het verlies der volgelingen van Abd cl Kader bij deze gelegenheid moet vrij aanzienlijk zijn. Aan de zijde der Franschen zijn naar de opgave des maarschalks, 65 man buiten gevecht gesteld. Gedurende de dagen van den 29, 30 en 31 Januarij is de arbeid aan de werken rondom Be lidah, zonder eenige stoornis van de zijde der Arabieren, voorti gezet. De lang verwachte benoeming van den heer Guizot lot Fransch ambassadeur 10 Engeland, in plaats van den generaal

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1