mïddenprijzen 3 FRANKRIJK. Parijs, den 28 Januanij. Tè Givois, een plaatsje in de om streken van Lyonis een verschrikkelijk ongeluk gebeurdwaar door eenige menschen van het leven zijn beioofd. Êene aldaar bestaande glasfabrijk is plotseling ingestort. Gelukkig waren er slechts drie ambachtslieden in de fabryk eenige oógenblikken Tater zouden al de werklieden daarin vereenigd zyt? geweest. Van genoemde drie personen hebben zich twee kunnen redden, de derde is het slagtoffer geworden. Bovendien is door de instor ting een nevenstaand huis beschadigd en onderscheidene daarin zijnde personen meer of min gekwetst. Een in de wieg liggend kind is verpletde moeder heeft zeer zware wonden bekomen. De depeches van den maarschalk Valieuit Algiers van den 18 January, melden, dat er in de laatste dagen niets bijzon ders in Algerie was voorgevallen. Sedert den 31 was Blidah niet verder ontrust, en de stammen der Kabylen schenen den oorlog reeds moede. De Emir was te Tagedempt, en bezig, om zijne verstrooide manschap te hereenigen, en krygsbehoeftea te ver vaardigen. De aanhoudende regen had de vlakte bijna onroegan keiijk gemaakt, zoo de Franschen nog aan geene nieuwe krijgs togten schenen te denken, Er waren ter beurze allerlei verontrustende geruchten in omloop Er zou bij de regering door den telegraaf de tijding ontvangen zijn dat Koning Otto afstand van den Griekschen troon gedaan zou hebben en aan boord van een Fransch schip zou pevlugt zijn. Dit zou plaats gehad hebben ten gevolge van een* opstand, en eene poging tot vergiftiging van den jeugdigen Monarch. Men zeide ook dar de heer Guizot gisteren naar Londen was vertrokken en dat hij in plaats van den heer Sé- bastiani tot gezant was benoemd, Al deze geruchten hebben de schuldbrieven eenigzins doen dalen. Op het einde der beurs verspreide men het gerucht, dat de Franscbe regering Mehemed Ali officieel zou erkennen, en dat dadelijk een gezant zou worden benoemd, BELGIE. Brussel, den 28 Januarij. Prins Albert van Saxen-Co burg wordt nog alhier verwacht. liet aanstaande huwelyk van den hertog van Nemours wordt almede grooteodeeis aan den invloed van Koning Leopold toegeschrevenen aangemerkt als moetende strekkenom zyo gezag te bevestigen. NEDERLANDEN. *s Gravênhage den 30 Januarij, In de Groningsche Cou rant wordt melding gemaakt van een werktuig, waaraan denaam gegeven wordt van Calorifére van Elsinga. Hetzelve is be stemd om groore localen te verwarmen door middel van verhitte luchten, is, onder leiding en medewerking van de heeren Mr. A> L, Wickers en J, Brugginkvervaardigd door den bekwa men Kagchelfabrikant J. H. Elsingate Groningen, Met het bedoelde werktuig is laatstleden Zaturdag avond eene eerste proeve gero ken in den schouwburg te Groningenwelke volkomen aan het oogmerk heeft beantwoord. „Daar wy, zegt de genoemde Courant, met de inwendige inrigting van het werk* tuig onbekend zijn kunnen wy hier alleen het gunstig resultaat vermelden cn daarbij nog voegen dat de plaatsing van hetzelve zeer doelmatig is aangebragtzoodat men in de gehoorzaal zelve waaronder zich de stookplaats bevindt, van den geheelen toestel niets ontwaart, dan alleen de uiteinden der warmtegeleiders, vijf in getalterwijl de gelegenheid is daargesrelddat de koude Tucht, welke, bij bet opgaan van de gordijn, van het tooneel naar de zaal afdaalt, doorgelaten wordt naar beneden in den kei» der en aldaar opgenomen door de Caloriférewelke die lucht ver warmd terug geeft." Men meldt ufr Fredriksoorddat de bevolking der kolo niën vao weldadigheid steeds toeneemt, en thans 8900 telt De woningen voor de arbeiders te Veenhuizen, zijn door het opne men van nieuwe huisgezinnen van veteranen, genoegzaam alle betrokken, en vooral is het bedelaars gesticht thans rijkelijk bezat. Het grootste deel der bevolking arbeidt thans in de fabrieken. Ia de gewone koloniën zijn 406 getouwen voor de katoenwe verij aan den gang; in 1839 zijn gefabriceerd 30,000 stuk Teen van 20 ellen; in 1840 denkt men dit bedrag tot 40,0001e brengen. In de Ommerschans vindt men 100 getouwen voor de koffij zakken-wevers, Wekelijks worden er 7000 geweven een bedrag 'twelk des zomers tot 8000 kan klimmen, - Nog zijn aldaar 37 getouwen voor gekleurd katoen aan den gang. Al de gewone kleedingstoffen zoo linnen als wollen, worden uitsluitend te Veenhuizen vervaardigd. Inmiddels worden de scholenzoo in de koloniën als in het bedelaars-gesticht, getrouw bezocht en met de naauevgezetbeid waargenomen en worden geene kinderen ontslagen, dan na ge moegzaam bekwaam te zijn bevonden. Over het geheel is tiet gedrag der ambtenaren en kolonisten zeer voldoende geweest. Goes den 2 Februari]Heden omstreeks middernacht open baarde z'ch io de woning van den beer Mr Voijer in de wijn gaardstraat eeri allerheftigste brand, waaruit de bewoners, toen zij denzelven bemerkten, ter naauwernood zich redden konden. Spoedig nam het geweld der vlammen dermate toe, dat de aan gebragte hulp ontoereikend scheen, dezelve te beteugelen en er vrees bestond, dardezelven zich alras aan de belendende gebouwen zouden mededeelen, terwijl de door den wind v'oörcgésuiïvfe: vonken zich verre verspreidden, en een groot gedeelte der stad met vernieling bedreigden. Op dedoor den kortelings oeerge. vallenen en toen ook aanhoudende regen doorvochrigde daken werden zy echter gelukkiglijk uitgebluscht en door het bedaren van den wind voor eenige oogenblikkengelukte het aan onze toen werkende spuitendoor de aangesnelde nulp uic Kloetinge en het Wilbelminadorp krachtig ondersteundden brand meester te worden voor de wind wederom opstak. Genoemde woning met her merendeel van den huisraadals ook de aangrenzende stal en pakhuis dat met hennep opgevuld was zijn alzoo alleenlijk eene prooi der vlammen geworden. De belendende gebouwen heb oen eeni ge ligte schade bekomen, dieevenwel groorer is ten opzigte de zich daarin bevindende en üitgednigene meubelen, Op brandde gebouwen waren tegen brandschade verzekerd hij Ronerdamsche algemeeie Brandwaarborgmaatschaupyonder di rectie van den Hr. van der, Looij en ingeschreven by ueo Correspondent den Hr C. C, van den Bosch alhier. Hoewel sommigen bijzonder smartelijke herinneringen aan die voorval hebben, zoo mag men over algemeen de bewaring Gods danken waardoor van onze stad groot gevreesd gevaar is afgewend. De aanleiding tot den brand is onzekerdoch voorzigtigheid zal lierdoor wel op nieuw aanbevelingswaardig zijn. van ver- de ADVSRTENTIEN. By vonnis der Arrondissement Regtbank re Goes, van den 27 Januarij 1840, is ELISABETH HAMELINKWe duwe van Adriaan de KrakerParticuliere wonende te Axel wegens Krankzinnigheid onder Curatele gesteld. Goesden 31 January 1840. Mr. J. C. van der MEER MOHR,' Advocaat Procureur. VERZEKERING TEGEN BRANDSCHADE De Ondergeteekende Agenten der Nederlandsche Maatschap pij van Brandverzekering te Tielberigcen mits dezen, dat ten hunne Kantore dagelijksch wordt gevaceerd, tot het verze keren tegen Brandschade, van a'le GEBOUWEN, mitsgaders van MEUBELEN, KOOPMANSGOEDEREN, enz. De algemeen erkende soliditeit dezer Maatschappij doet de onderge teekende roet vertrouwen dezelve in de aandacht hunner Stad* en Landgenooten aanbevelen. Goesden 3 February 1840. H. SCHAAPMAN Comp. De Ondergeteekende brengt by deze ter kennis zijner Stadgenootendat ten zijnen Kantore gelegenheid bestaat ter Verwaarborging en Verzekering tegen Brandschadezoo van GEBOUWEN als vao MEUBELEN en KOOPMANSCHAP* PENniets uitgezonderd. By dezeiven zijn ook de meest voldoende informatien te bekomenten aanzien der Nederland sche Algemeene Levensverzekering Comp wier uitgebreide werkking, op solide berekeningen berustende, haar teregt alge meen vertrouwen heeft doen verwerven we^halven de onderge® teekende haar met voikomene overtuiging aan elks beoordeeling en behartiging aanbeveelt. C. C. van den BOSCH. TE PACHTEN eene HOFSTEDE io Wolpjiaarsdük grooc circa 63 Bunderste bevragen bij den Notaris LENS HOEK aldaar. De Weduwe van Joos Felius maakt bekend, dat bij haar nog re bekomen zijn eenige soorten van voorname OLIJEN en ZALVEN voor Wonden, Verzeeren enz. der Paarden en Koe beesten; en verzoekt een ieders gunst. a II VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. 2Uati fcjett 15 tot beu 31 Jatiuav» 1840. zonder de belasting. Tarwe f9,08. Rogge f 6 52 Vroege Gerst 5,30. Late' Gerst f5,22. Boekweit ƒ0,00. Haver 2,55 Witte Boo- nen oioo. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 6.83, Graauwe Erwten 10,00. Tarwe Meel f 11,08 Rogge Meel f8,17, allen per mudde. Boter ƒ0,65. Noord Hollandsche Kaas 50 cs. Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 26 cf. Tarwe Brood T05 cs. Rogge Brood 12 cs. Osse- Vleesch 40 cs. Koei Vleesch 40 csKalfs Vleesch 40 cs. Schapen Vleesch 30 cs. Lams Vleesch 30 cs. Versch Varken Vleesch 50 cs. Gerookt Varken Vleesch 60 cs allen per Ned pond. Vroege Aardappelen 0,00. Late Aardappelen 1,70 de mudde. Jene ver f 24,00, per vat. IJpen Hout f 7,00. Essen Hout f 7,00. per wisse. Grooce Takkebossen f 10,00 Kleine Takkebossen f6,00, de honderd, Steen Kolen 1,60, de i00 pondenHours Kolen/00,00, de mudde. Turf 0,60, dediibb muddeKool- Olie f 36 00. Lijn Olie f gr,00 het vat. Kool Zaad f 9,85. Lijn Zaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 63 cs. het Nedpond. Ter Boekdrukkerij van F. KLEEUWSNS ZOONs

Goessche Courant | 1840 | | pagina 2