TOONEEL—BERIGT. Men beklaagt zich over de traagheid van de'commissie belasc mee het onderzoek der aangelegenheden, betreffende de ijzeren wegen. Al wat zij tot stand heelt gebragc, is een ver beterd ontwerp van wet op de onteigeningen ten algemeenen nutte. De vraagot de ijzeren weg naar de belgische grenzenop kosten van den Staat, of door bijzondere personen, met behulp van het bestuur, zal worden aangelegd, schijnt voor alsnog niet te zullen worden opgelost; daarentegen overweegt men thans de vraagin hoe verre het aanleggen van een ijzeren weg van Parijs naar Havre, langs de Seineaan bijzondere personen zoude kun nen worden opgedragen. Over 'cgeheel wacht men nog niet spoedig eenigen uitslag. Volgens de jongste berigten, is de rust te Foix niet ver der gestoord geworden. Men weet thans, dat het getal dooden bij den volksoploop is geweest n dat der gekwetsten 17 in het hospitaal liggen nog 5 gevaarlijk gewond. Behalve de berigten uit de stad Algiersheeft men thans ook tijdingen uit andere gedeelten der Fransche bezittingen in noordelijk Afrika. Die uit Oranen dus uit het westelijk deel der kolonie, loopen tor den 12 January, en houden in, dat de vijandelijke Arabieren in dien omtrek, na allerlei kleine viiande- lijkhedeo te hebben gepleegd, zich tot eenen algemeenen aanval op de Fransche sterkten en legerplaatsen gereed maakten. Men schatte het aanral der vyaodeo op niet minder dan 15.000. De ie Oran bevelvoerende generaal Gueheneuc zag echter zonder eenige bezotgheid die aanzienlijke magc naderen. Hij had al de moeijelijk te verdedigen punten laten ontruimen De met de Franschen bevriende stammen waren met grooce kudden vee naar de versterkte punten teruggetrokken, In den loop van 1839 ziln van <^e rijks-werven in Frank rijk elf oorlogsschepen van stapel geloopen namelijk een linie schip, twee fregatten, drie kleinere oorlogvaarruigen en zes ge wapende stoombooten. Met den aanvang van 1840 staan 56 oor logsschepen op die werten op stapel en men rneencdac inden loop van dit jaar nog van 12 andere de kiel zal worden gelegd. In sommige der rhans omvangene bijzondere brieven uit Algiers klaagt men zeer dac de maarschalk Valdeofschoon eenige duizenden krijgshaftige manschappen onder zijne bevelen hebbende, de vervolging der benden van Abd el Kader niet verder heeft voortgezet. Volgens die brieven welker schrijvers echter blijkbaar aan den maarschalk vijandig zijnis het voor de Franschen in de stad Algiers eene ware teleurstelling geweest hem den 5 des avonds aldaar weder inden schouwburg te zien. Ook spreken die brieven van kleine srrooprogceo welke nog door roofzieke Arabieren tot op korten afstand der stad worden onder nomen, en zeggen zij, dat men den n January nog altijd van de terrassen der stad vijandelijke tenten bespeuren kon. Van on derscheidene kanten wordt voorts van vredes voorslagen gesproken die Abd el Kader aan den maarschalk Valeé had laten doen doch het verslag van dezen bewaart daarover een diep srilzwygen.' In een der bijzondere brieven leest men deswege het volgende: De maarschalk Vateé heeft den 6 aan personen, die hem kwa men bezoeken verhaald, dat Abd-el Kader hem vredes voorslagen had laten doen, en dat hij, maarschalk, geantwoord had, niets daarvan te willen hooren zoo lang de Arabische aanvoerder zijn zoon niet als gijzelaar gezonden had. Dac antwoord bewiisc, hoe weinig de maarschalk de Arabieren kent. Zoo de Emir eenig voordeel in den vrede ziet, zal bij voorzeker niet aarzelen, om zijnen zoon te zenden want hij weet zeer goeddat deze in onze handen even veilig is als in de zijne, en dat du kind geenerlei gevaar zou loopenal mogr zijn vader ook het nieuwe verdrag verbreken. Abd el Kader, kenteven als al de zijnen de Franschen beter, dan degenen, die Algeria regeren, de Ara bieren kennen BELGIE. Brussel, den 21 Januari]Sedert de bewindslieden, ter Zake van het kanaal van rEsnierre. met eene niet onbelangryke meerderheid de bovenhand hebben behouden zijn zy meer be moedigd. Op nieuw wordten zoo het schijntin goeden ernst, gesproken van het voorschieten aan Spanje van 80 mil loenen fr.» tot aankoop van de Phiiippijnsche eilanden teneinde daarin een uitweg te vmden voor de voortbrengselen der belgische nijverheid, welke sommen door de brusselsche Bank, met behulp van bet Hois van Rothschildzouden worden voorge schoten indien men namelijk aan de genoemde iostelliug andere concessien wilde vereenen, waarop zij hoogen prijs 'stelt, en die haar tot dus verre zijn geweigerd Sommigen echter hech ten nog weinige waarde aan deze geruchten, en beschouwen dezelve als middelen ten einde de oppositie der fabriekanten zoo mogelyk, eenigermate te betoomen NEDERLANDEN* 's Gravenhage den 23 Januaiij Gisteren namiddag om streeks vier ure is even benoorden her Badhuis bij Scheveningen een scheepje onder Fransche vlag gestrand Met den gewonen ijver werd terstond de reddingboot in zee gebragc en snelde de bemanning derzelve versterkt door eenige andere Scheveningsche zeelieden, den schipbreukelingen re hulp. Gelukkig, maarniet zonder groote inspanning, werd het schip bereikt. De equipage daarvan bestaande uit den kapitein drie matrozen en een jon gen j was behouden in de reddingsboot opgenomen en deze werd reeds naar het strand teruggetrokken, toen, door het onklaar raken van de lijn, waarmede de boot aan het schip was vascge^ maakt geweest, de persoon van Willem Knijperstuurman op een der vaartuigen van den beer P. Varkevisser, en die zich als vrijwilliger op de reddingsboot bevond, over boord geraakte. Mee groote moeite slaagde men er indeo verongelukte ie bereiken en de lijn, die hem meteenen slag omkneld had, los te maken; maar bij de pogingen om hem binnen de boot te krijgensloeg deze om, en storten alle de personen, die zich ten getale vao 18 op dezelve bevonden, in zee. Door de ongehoorde inspan ning en opoffering van den kant der tailooze menigte welke aan het scrand getuige van dit verschrikkelijk tooneel was, wer denmet uiczondering van den Franschen scheepsjongen, wiens lijk tot heden morgen nog niet gevonden was, alle de drenke lingen gered, sommigen zonder noemenswaardig letsel, anderen schier uitgeput of schijnbaar levenloos, D.ze laatscen werden dadelijk in bet Badhuis en onder zorgvuldige geneeskundige be^ handeling, in het leven ceruggebragc en aan hunne beirekkingen wedergegeven, met uitzondering vap voornoemden Willem Knij per die, ofschoon aanvankelijk weder tot bewustzijn gekomen, gisteren avond overleden is. Deze brave man, aldus in den bloei des levens een offer zijner menschenliefde geworden laac eene hoogzwangere weduwe en vier kinderen m bedrukte omstan digheden na. Het zal onze landgenooten door wie de voorvaderlijke deugd der weldadigheid nog steeds met blijdschap wordt uirgeoefend, aangenaam zijn Ce vernemen, dat zich eene commissie zal zamen- stellentot het inzamelen van bijdragenter verzorging v de weduwe en vier nog jeugdige kinderen van W. KnijperGz. die het slagtoffer van de edelste pogingen is geworden, en zijn huisgezins eensklaps van deszetts middelen van bestaan beroofd, heeft moeten achterlaren. Eindelijk vernemen wij nog, dat de Fransche gezant heden eenen zeer verpligtenden brief aan den heer Staatsraad, Burge»> meester dezer residentie heeft geschrevenmee dankbetuiging voor de door denzelven in dezen betoonde goede dienstenen met bijvoeging van eene som van honderdguldenvoor de we- duwe van den stouten en menschlievenden zeeman, die het siagt» j offer van zijn edelmoedige pogingen is geworden. Z» Exc. drukt er bij aan, dac deze gift niet op zich zelve moet beschouwd wor» den, maar als eene onbeteekenende hulde aan de zelfopoffering van de brave Nederlandersdie zich bij deze gelegenheid op eené edele wijs zoo onderscheiden hebben. Bij Zandvoorc is in den nacht van den 22 dezer gestrand de Engelsche schooner Bramhofvan Londen naar Amsterdam. De manschap daarvan is aan wal gekomen. Uit Napels wordt aao de Allgemeine Zeitungonder dag» teekening van 7 Januarijgeschreven Prins Frederik Hendrik der Nederlanden schijnt hier veel genoegen te vinden. Eergisteren woonde hij eene faisanten jagc in Ca°erta bij, die Z. M. te zijner eere aangelegd had, en waar aan ook de Prinses Amaliagemalin van D. Sebastiaan deel nam. Morgen zal het Nederlandsche fregat de Rijn de haven van Bajae verlatenom hier ter reede te komendaar Z, M. den wensch geuit heeft, dit schip te zien. Daarna zal de Prins mee den eersten gunstigen wind zijne reize naar de Levant voortzetten." ADVERTENTIEN. Heden werden wij op nieuw in zwaren rouw gedom peld, door hec overlijden op den 23 dezer, te Zierikzeevan onze hartelijk geliefde Moeder, Mejuffrouw CORNELIA GOOSEN, Weduwe van den Heer A, Buijze, aan het iyden eener Maagkwaal en daarop gevolgde verzwakking in den ouder dom van Ó7 jaren en 10 maanden. Goes, G, BUIJZE, den 24 Januarij 1840, W. BUIJZE, geb. Bosdijk. De ondergeteekende heeft de eer zijne geëerde begun stigers Stad- en Landgenooten ,/ce berigten dat hij zijne BROODBAKKERS-AFFAIRE, met den 30 Januarij zal gaan uicoefenen in de 'sHeer Hendrikskinderenscraat liet. D. N.w 37, bevorens bewoond door Jacobus Scheeleverzoekt een ieders gunst met belofce van eene prompte bediening. NICOLAAS MAGIELSE, Bij de Uitgevers dezer wordt uitgegeven en is a 30 ets. verkrijgbaar LEERREDE gehouden in de Hervormde Ge meente te Goes den 30 Juni] 1839 door den Wel Eerw. Heer G. BLAAUBFEN, bij hec einde Zijner Bediening. De Liefhebberij Comédie te Goes zal de eer hebbenop aanstaande Woensdag den 29 dezerop vereerend verzoek voor de tweedemaal ten Tooneele te voeren: de WONDERDOCTOR Blijspel in drie Bedrijven; na hetzelve dë DESERTEUR., Blij spel in één bedryf. Ter Boekdrukkerij van F. KLEEUWENS ZOON,

Goessche Courant | 1840 | | pagina 2