N°. 6. GOESSCHE 1840. COUK A N'T. -<>. %a t jf "i ..-:a: 'p| 7-L? - tfr MAANDAG 1 -S -. ir-l A -A J J /T 94 PEN 20 JANUARIJ. NIEUWSTIJDINGEN, DUITSCHLAND. cien zullen vertegenwoordigd worden. De Hessen-Darmstadsche regering heefc verboden, dat in Darm Stadt dit eeuwfeest gevierd worde. Het schijnt dat dit verbod eene staatkundige reden heeft. De Darmstadters zullen zich na aan die van Maintz en Frankfort aansluiten bij de feestviering. Het is echter mogelijk, dat ook hier (te Frankfort) in de ge maakte plannen van het feest veranderingen gebragt worden want men is hier, waar de Bondsvergadering gevestigd is, ook zeer voorzigtigofschoon voor eene verscoring der rust geene reden van vrees bestaat. Uit Petersburg meldt men, dat aiaagr een uitvoerig ant woord op de pausselyke allocutie tegen de vereeniging der grieksch- vereenigde met de grieksch russische Kerk in het iient is ge geven, zoo wel in het Duitsch als in hec Russisch. Toi dus ver is dit antwoord niecdoorde doitsche dagbladen medegedeeld geworden.- - Hec bevestigd zich meer en meer, dat her berigt, door het dagblad van Augsburg in brieven uit Londen medegedeeld, •dat Oostenrijk, Groot.Brittanje en Rusland een verdrag om- tren: de Ooscersche aangelegenheden zouden gesloten hebben, zonder dat Frankrijk daaraan was toegetreden is, ongegrond is geweest. Het blykc thansdat men nog altijd te Londen zich bezig houdt met onderhandelen, en dar die onderhandelingen om irent onderscheidene belangrijke punten reeds verre gevorderd zijn, doch dat er zich noch steeds gewigcige bezwaren opdoenten gevolge van de bijzondere staatkunde van Frankrijk hecwclk de belangen van den Onderkoning van Egypte blijft beschermen, en wegens de onzekerheid, of die Pacha, bijaldien de Mogend beden al tot eene overeenkomst mogren komenzich naar der zeiver raadsbesluiten zou willen schikken, en de zaak aldus, zon der ernstige botsingen, zou kunnen ten einde worden gebragt. De houding, welke Mehemed-Ali bij voortduring blijft aanne men, doet voor dirlnatste vreezen, daar hij voortgaat, zich in eenen geduchten sraat van verdediging te stellen, en bepaaldelijk het belangrijk Alexandrië sterk wapent, Z. K. H, prins Hendrik der Nederlanden is in de laatste dagen van December te Napels aan wal gestapt en heeftbij zeer schoon weder, den Vesuvius beklommen. In bijzondere brieven uit Konstantinopelwelke de dag teekening voeren van den 16 December, worde gemeld, dat, voor het vertrek van Kiatnil key naar Alexandrieeen raadsver gadering van den Divanis gehouden, in welke de mstruccien zijn overwogen, waarmede deze afgezant is voorzien geworden. Men wil weten, dat de afzonderlijke'bemiddelingvan welke Frank rijk zich eene gunstige uitwerking had voorspeld zonder uit» werking is gebleven en dat alsnu Kiamilbey gelast is geworden, om Mehemed eene dadelijke overeenitomsc aanteradeti, en hem de gevaren re doen gevoelen van eene vreemde cusscbeokomst De russische oostenrijksche en engelsche Consuls zijn tevens ge last gewordenom de pogingen van genoemden zendeling te ondersteunen, en het bewind van den Onder-Koning te doen be grijpen dat, indien de Porte de dadelijke medewerking hunner regeringen verlangtzij bereid zijn dezelve te wrleenen. Men dacht, dat Kiamil tegen 10 Januarij zoude kunnen zyn terug gekeerd en nren vleidde zich dat, als de Onder Koning tot geen wanhopig besluit roogt overgaanen zijne troepen last gevenom noordwaarts aantetrekkenhet in 't voorjaar tor eene minnelijke schikking zoude kunnen komen. Te Triest klaagt men zeer over het aanzienlijk geral schepen die ia deze dagen op de Zwarte Zee verongelukt zijn waardoor de handel beduidende verliezen geleden heeft en vele lieden om het leven gekomen zyn. FRANKRIJK, Gisrï ren hebben zich omstreeks 300 leden van de nationale garde, in volle montering, naar de heeren LaffitteMartin en Ar ago begevenora hen te bedanken voor den ijverwaarmede zij de uitbreiding van het stemregc voorstaanen hun tevens te verzoeken, dat de petitie, die tot datzelfde einde reeds door zeer veie onderceekeningen bekrachtigd is, in deze zitting door de heeren Ar ago Dupont <k V Etire en Laffitteaan de kamer moge voorgelegd worden. Men zegt, dat ziob verscheidene hoofdofficieren onder deze bezoekers bevonden. Deze optogc. heeft nog al opzien gebaard, doch de rust is daardoor niet ge» stoord geworden. Hec is niet onopgemerkt gebleven dat de Monlteut dit bérïgt mededeelt. Velen zien daarin hec oogmerk van het ministerie hetweik altyd zeer wankelbaar staat, om de kamer nopens dö inzigcen der oppositie af te schrikken. De beschuldigden wegens den opstand van 12 en 13 Me! zijn gisteren naar de gevangenis van het Luxembourg fn drie rijtuigen, overgebragcen hebben onderweg de Marseillaise en andere republïkt iosche liederen gezongen. Een troep kinderen en jonge lieden liep achter de wagens, doch bloot uit nieuws gierigheid, en keerde ordelijk weder, toen de beschuldigden aan hei.' paleis van het Luxembourg gekomen waren. Heden zijn de genoemde beschuldigden, ten getale van gt, meesc zeer jonge liedenmet Blanqui aan het hoofdvoor hec geregeshot cier pairs verschenen Uit de akte van beschuldiging blijktdat hun te laste wordt gelegddat zij te Parijsin de maand Mei laacsrleden, een' aanslag hebben gesmeed en uitge voerd, met oogmerk om de bestaande regering omver te werpen of te veranderen, en de burgers hebben aangezet, om de wape nen op ce vatten tegen het Koninklijk gezag en tot burgeroorlog te hebben opgeruid door hen tegen elkander in de wapenen te brengen; alle misdaden bij art. 87, 88, 89 en 91 van het lijf-, straffJijk wetboek voorzien, en op welke de doodstraf van toe passing is, Naar men zegt zal hec reservé-eskader, dat zich te Ton» Ion onder de orders van den admiraal de Rosamel vereenigea moettegen de maand Maart naar de kust van Marocco zeilen en er in observatie blijven gedurende den tijd dat de fransche expeditie tegen Abd el Kader zal optrekken en hem op alle punten aanvallen. Men verzekert ook dac een adjudant van deti maarschalk Soult naar Marocco vertrokken is, met eene bijzon dere zending en met lastbrieven voor den Franschen zaakgelas tigde aldaar. Nog zou hiervan aan de Engelsche Regering ken nis gegeven zijnmet verzoek om een waakzaam oog te houden op het gedrag van sommige harer agententen voordeel© vat» Abd el Kader, Uit Afrika schrijft mendat Abd el Kader in groote moey'e» lijkheden gebragt isdoordien zijn vijand de marabout Tedïjeni gebruik makende van de gelegenheid dac hij de handen vol heeft met den zoogenaanoden heiligen oorlog eenige arabische stammen bijeengebragt en daarmede de reserve van den Emir aangevallen en een aanzienlijk deel van den door hem gemaakcen buit, bené» vens al zijne kameelen en muilezels weg geroofd heefc. - Steeds blijven de berigten uit Spanje nopens Cabrera twij felachtig, en spreken sommigen zijne ziekte steliig tegen, terwijl anderen die bevestigen. Parijs, den 14 Januarij, Het schijnt dat het ministerie het gedrag der nationale gardes zeer euvel opneemt. Men leest alchans heden in het regeringsbiaddac zij tegen hunnen pligt gehandeld hebben, en dac het gezag maatregelen zal nemen, om de herha ling van iets dergelijks te voorkomen en dat de officieren die aan de vereeniging deel hebben genomen zich wegens hun gedrag zullen hebben te verancwoorden Men verneemt intusschen dac een groot aantal nationale gardes van de banlieu zich vereenigd hebben met hetzelfde doel als die uit de hoofdstad zelve, Bij hec hof der Pairs zijn heden de getuigen in het regts- geding van Mei gehoord. De hoofdheschuldigde Blanqui heefc daarbij gelegenheid gevonden te zeggen, dat hij alstoen niet te Parijs was. Naar thans wederom uit Sarragossa wordt opgegevenzoy Cab) era stellig zeer ziek en naar Morelia vervoerd zyn. BELGIE. Brussel, den 14 Januarij. De jeugdige, maar reeds be roemde Belgische schilder de Keyzer staat naar men verzekert op het punt, om zich met eenige andere jonge kunstenaarsnaar Rome re begeven. Men wacht eerlang een blaauwboekjein antwoord op het laatste geschrift van den bisschop van Luik, den heer van Bommel waarin deze prelaat beweert, dat in een lard als Belgie het open* baar onderwijszoo wel het hoogereals het middelbare en la gere, ten eenemsle Katholiek behoort te zijn. /v»"' —5.. ••-f V--.W t - •w'> Frankfort, den 13 JanuarijHer vierde eeuwfeest der drukkunst zal dit jaar op vele plaatsen van Duirschiand worden gevierd. Voor de Pruissische Rijnprovinciën zal zulks denkelijk te Keulen geschieden alwaar de overige steden uit die pro vin Parijs, den 13 Januarij, Het is thans zeker, dat de her tog van Nemours de huweüjksplegtigheden te Londen zal bij wonen. Z. K. H. zal den 25 op reis gaan, Er is nog geen gezant benoemd, om Frankrijk by die gelegenheid te verregen woordigen.

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1