N°. 3. GOES S CHE VRIJDAG DEN 10 JANUARIJ DUITSCHLAND. Frankfort den 3 January* Volgens berïgten uit Oren burg van 8 December had men toen aldaar de tijding ontvan gen, dat de van daar uitgetrokken expeditie tegen Chiwaonder den generaal Perowskitoen reeds vier dagmarschen in de steppe der Kirgisen gelukkig had afgelegd. FRANKRIJK» Parijs, den 5 January. Op den 2 dezer, den treurige» verjaardag van het overlijden der Prinses Maria, hertogin van Wurtemberg, heeft H M. de Koningin zich naar Dreux bege» ven, vergezeld van HH. KK. HH. den Hertog van Aumale den Herrog van Montpensierde Prinses Clémentine en de» Hertog van Wurtemberg, ten einde bij de viering van eenen lijk* dienst in de kapel van her kasteel tegenwoordig te zijn. Na de» afloop der plegtigheid is H' M.benevens de leden der Konink lijke familie, afgeklommen in den grafkelder, welke het over schot van de door Frankrijk diep betreurde Prinses bevat. Alvorens naar Parijs terug te keeren heeft de Koningin eene som van 12,000 franken geschonken, om onder de verschillende liefdadige inrig- cingen van Dreux te worden verdeeld, 'i? 'fof COURANT, ME U W STI JDIJY GEN Een geacht Duitsch dagblad behelst ter zake van deze expe ditie de volgende opmerkingen: „De oorlogsverklaring van Rusland tegen Chiwa geeft aanlei ding tot gewigtige bedenkingen Wanneer Rusland 15 of 20,000 man afzonderen kan voor eenen krygstogt, die even goed als reeds zoo langen tydook nog langer had kunnen uitgesteld wor den, dan zou niet? daaruit opmaken dat er weioig waarschijnlijk heid van stoornis des vredes in Europa of het Oosten bestaat. Wat de omstandigheden betreft waaronder deze oorlog begonnen of liever voortgezet wordt, zoo blijkt reeds uit het bekendge maakte manifest van den generaal Perowskidat de grieven van Rusland reeds van langen tyd herdagteekeneo en menigeen zal welligt vragen, hoe her komt, dat men dezelven nier reeds lang uit den weg geruimd heeft. Aan pogingen daartoe heeft het nimmer ontbroken; maar Chiwa hoe onbekend het ook in Eu ropa wezen en hoe onbeduidend het daarom aan velen voorkomen moge, is desniettemin een niet te verachten vijand. „Reeds sedert meer dan eene eeuw is het een roofstaat, ge ducht voor alle zijne naburenmaar nog meer voor Rusland omdat het door eene uitgestrekte onvruchtbare en woeste steppe daarvan afgescheiden is; want de vermoeijenissen en ontberingen waaraan de troepen op den weg door die woestijn zijn blootge steld zijn de beste bondgenooten van de Chiwanen. Dit bleek voor 15 of 18 jaren, toen eene Russische expeditie om dezelfde redenen als de Tegenwoordige tegen hen afgezonden werd die wel de muren van Chiwa ie zien kreeg, maar in zulk een treu- rigen toestand aangekomen was, dat de bevelhebber geenen aan val dorst ondernemen, maar onverrigter zake aftrok en met eene zeer gedunde schare terugkwam. Destijds heette het, dat men alleep eenen verkenningstogt gedaan had maar daartoe was zulk een omslag niet noodig en het voldoende geweest, een aantal verspieders bij de gewone handelskaravaoen te voegenook werd toen aan eenen bij de mislukte expeditie gevoegden natuur on derzoeker gcstrengelijk verboden, om binnen tien jaren zijn reis verhaal uit te geven. Wanneer het nu althansnu men omtrent de gesteldheid der steppe en van het land van Chiwa naauwkeu riger ingelicht is, aan de Russen minder volk zal kosten dan vroegerom een legerkorps tot onder de muren van Chiwa te doen voortrukken dan moet men toch niet geloovendat zij zon der moeire eene bevolking zullen kunnen ten onderbrengen, die op meer dan .100,000 zielen begroot wordt, en waarvan alle mannen door hun roover-handwerk in den wapenhandel bedre ven zijn In den Grooten raad van het kanton Tessino is een voor Stel gedaan, om de leden van het onlangs omvergeworpen be stuur met eenige van deszelfs voornaamste aanhangers, in staar van beschuldiging te stellenter zake van hoog verraad Dit voorsrel is met eene afdoende meerderheid van stemmen verwor pen; maar daarop hebben de heethoofden de volksmenigte en een deel der gewapende raagt in beweging weten te brengen ten einde ,mer geweld en bedreigingen de vervolging van de vo rige regeringsleden te eischen. De Grodte raad heeft zich door deze bedreigingen laten verschrikkenen daags na het bovenver melde besluit eene tegenovergestelde beslissing genomen, Een in Tessino en elders in Zwitserland verbreid geruchtdat eenige Oöscenrijksche troepen van Conrio naar de grenzen zouden zyn opgebroken, ten einde in Tessino. ter handhaving van de rust, binnen te rukken, vindt geen geloof. Prins Albert van Saksen-Coburg, de toekomstige gemaal van Koningin Victoriaheeft den 26 der vorige maand de resi deotie Coburg verlaten, na van de autoriteiten en zijne vrienden aldaar afscheid genomen en taliijke blijken van de verknochtheid der ingezetenen ontvangen te hebben. De Prins en Hoogstdes zelfs Vader zijn naar Gotha vertrokken om in die stad nog eenige dagen door te brengen, alvorens paar Engeland re reizen. (Tegen den 20 dezer wordt de Prins in Engeland verwacht.) Z, H. de Paus beeft den 23 een geheim consisiorie ge houden waarin de bisschop van Arras tot de waardigheid van kardinaal is verheven. Tevens zijn verscheidene andere geeste. lijden tót bisschoppen benoemd. Des avonds na deze plegcigheid heeft de fransche gezantgraaf de Latour Maubourgvoor de» nieuwen kardinaal de gelukwensch-.n van de hooge geestelijkheid de vreemde gezanten en andere aanzienlijken ontvangen. Al de paleizen der voorname inwoners en de gebouwen der regering waren, volgens gewoonte bij zoodanige gelegenheid verlicht. - Wijders wordt bij {herhaling uit Rome gemeld, dat de hertog van Bordeauxin het begin van het nieuwe jaar, zich eenige» tijd naar Napels zou begeven „ofschoon (gelijk iren er bij" voegt) zich niet meer de vorige zwarigheden tegen zijn langer ver blijf opdoen, vermits zelfs Koning Lodewijk Philips in de» iaatsten tijd moet verklaard hebben r dar men aan de zaak te veel gewigt heefc gehecht." Uit Posen meldt mendat in het aan Polen grenzende dorp Wreschen dezer dagen eene sóórt van opsrand heeft plaats gehad die in verband scheen te staan met de kerkelijke aangelegenheden. Op het valschelijk uitgestrooide gerucht namelijk, dat de geeste» 1ijkë van het dorp gevangen genomen zou worden zijn de land lieden, voorzien van allerlei wapentuig, te hoop geloopenom de woning van den geestelijke te verdedigen. Het is dezen laatste» niet dan roet moeite gelukt, om de opgeruide rrenigte welke hem zijns ondanks verdedigen wilde, van de onwaarheid van het verspreide gerucht te overtuigen en te doen aftrekken. De over-, held heeft een .onderzoek naar het voorval gelast, en eeo twin tigtal der belhamels in verzekerde bewaring doen nerneD. In den nacht van 5 op 6 December is de stad Veneris- door een der hoogste vloeden welke bij menschen geheugen daar hebben plaats gehad, gepaard met een hevigen storm wind, over stroomd geworden. De schade moet zeer groot zyn» De baron Tvan, heelmeester van Napoleonen gewezen chirurgijn en chef van de invaliden, is dezer dagen alhier over leden. Z. M. heeft uit eigene middelen eene som van 12,003^ franken aan het Paryssche domkapittel gezonden om daaruit kosten der plegtigc begrafenis van den aartsbisschop van Parijs, den heer de Quelente bestrijden- Naar het schijnt, had het ka» picrel zich tot het erlangen van zulk eenen onderstand aan hep ministerie gewend, doch had dit zwarigheid gemaakt, om den- zeiven te verleeoen. De vereerders van den afgestorven aartsbis schop zeggen, dat hij arm gestorven is, en schrijven zulks, on der anderenook toe aan de schandelijke plundering van zij» paleiswaarbij groote geldsommendie hij onder zijne bewa ring had, verloren zijn gegaan. Zeker is het, dat hij een goect deei zijner aanzienlijke inkomsten onder de beboefiigen verdeelde en oa zijnen dood is een blijk voorgekomen, dat hij zijne wel dadigheid ook rot degenen uitstrekte die hem en der Roomsch- Katholyke kerk vijandig waren. Zekere Gillat, een letterkundig schrijver heeft namelijk thans openlijk jn de dagbladen getuigd dat hij door milde giften van den aartsbisschop uit de diepe ellende L waarin hij door eene langdurige ziekte vervallen was, gered is geworden, niettegenstaande de aartsbisschop z'ch over de Gods dienstige en staatkundige strekking zyner geschriften te bekla gen had. Het lijk van den aartsbisschop de Quelen is in den afgeloope» nacht naar de kerk Notre-Dame vervoerd De bisschop van Metz, de beer Bessonligt thans ook op het uiterste. In den loop van 1839 zijn langs den spoorweg van Parijs naar St. Germainof ook naar een der tusschen beiden liggende stations 1,302,486 reizigers vervoerd, Dir getal, hoe aanzienlijk ook, wordt nog overtroffen door dat van de personen, die ia 1839 van den spoorweg van Londen naar Greenwich gebruik hebben gemaakt, en hetwelk 1,544,266 beloopt. Langs den spoorweg van Liverpool naar Manchester zijn in het afgeloope» jaar gereisd 609,336 personenlangs dien van Londen naar Bir-

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1