N°. 104. GOESSCHE COURANT, MAANDAG DEN 30 DECEMBER. Frankfort, den 23 DecemberIn een geacht Duirsch dag- blad leest men een bijzonder berigc uit Parijs, van den 10 dezer waarin men, en wel, gelijk de berigtgever beweert, op grond van de jongste mededeelingen van den Franschen gezant te Pe tersburg, het doet voorkomen, als of het Russisch kabinet wer kelijk reeds zeer belangrijke inwilligingen aan het Engekch be wind, ten aanzien van de Oostersche zaak, zou gedaan hebben Het genoemde kabinet (dus leest men in dit berigt) heelt zich met de inzigten van lord Palmerstonomtrent het vraagstuk van de Dardanellen en Egyptevolkomen in overeenstemming ver» klaard. De Bosphorus en de Dardanellen zullc-n nu voor alk Mogendheden gesloten of, in een gegeven geval voor alle Mogend heden geopend zijo. Wordt het noodig geacht, dat een Rus sisch eskader in den Bosphorus binnenloope, dan zullen of kun ren vier Engelsche, vier Oostenrijksche en vier Fransche oor logsvaartuigen door de Dardatiellen binnenzeilen, om zich mer de Russische vloot te vereenigen. Tevens moet nu reeds het Russisch kabinet van de bepalingen van het traktaat van Hunkiar Skelessi afzien en hetzelve zal eene zekere gelijkheid met de overige Mogendheden in deszeifs betrekking tot de Porce in acht nemen De staat van zaken in het Oosten wordt daardoor we zenlijk veranderd. De groote zwarigheid is opgelost; her komt er nu maar op aan, om Mehemed Ali te beteugelen, hetgeen ook Rusland nu zoo zeer wenschc, als Engeland het tot dusver gewenscht heeft. Kleef, den 20 DecemberVoor onze stad, die haar mid del van bestaan hoofdzakelijk vindt in het doortrekken der vre.em delingen, was het eene verblijdende verschijningdat verschei den voorname Hollandsche huisgezinnen hun verblijf in ons mid den tot laat in den herfst verlengden. Vele hebben beloofd met het schoone jaargetijde te zullen terugkomen en alreeds kamers in onze logementen besteld. De houders derzelven maken zich bet wintersaizoen ten nutte, om hunne etablissementen te ver grooten en beter in re rigten. Zoo heeft de Heer Mailaud zijn hotel aan die zijde welke het onvergelijkelijk schoone oitzigt paar Emmerik oplevert, met eene verdieping verhoogd daaren boven verhoogr bij ook zijn nevengebouw roet eene verdieping ten gevolge waarvan het getal zijner logeerkamers bijna zal wor den verdubbeld. De heer Look, eigenaar van net logementZum Eömischen Kaiser, verplaatst zich naar een huis tegen over het Postkantooren doet daar een grootsch gebouw ia gereedheid Parijs den 24 DecemberUit Algiers zijn geene nadere tijdingen ontvangenook waren bij de regeringvolgens den Moniteur Parisiennog geeDe omstandige rapporten ingekomen omtrent de gevechten die den 14 en 15 December tusschen Buf» farick en Belidah hadden plaats gehaden waarvan in het in ons vorig nommer medegedeelde teiegraphische berigc werd melding gemaakt. Uit betgeen de regering dienaangaande ontvangen had bleek, volgens genoemd blad, het volgende: Belidah. '.My ,Z\ ia?' i sluiting der groote jagt. NOTIFICATIE, De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbendendat door het Departement der Opperhoutvescerij met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten in die Proviocie, de sluiting der Groote Jagt is bepaald op den 31 dezer maand met zons-oodergangzullende die van de Jagt op GanzenEenden en Watersnippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand biervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te geschieden gebruikelijk is, mitsgaders in het Provinciaal blad geplaatst. Middelburgden 27 December 1839. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. NIEUWSTIJDINGEN. JJuitediInctb. Uit Alexandrie wordt van 27 November geschreven De stilstand in het staatkundige heeft nog geen einde geno men; er heerschr eene doffe stilre, terwijl het vuur onder de asch voortsmeult. Daar de Fransche stoomboot eerst gisteren avond aangekomen is, heeft men nog niet kunnen vernemen of zij iets van belang voor den Onder Koning heeft medegebrag.dit is trouwens niet waarschijnlijk, daar gedurende den Ramazan alle zaktn zoo niet geheel rusten, dan toch met minder ijver vooit gezet worden dan anders, Mehemed» Ali bevindr zich welvarende, maar men kan hem toch aanzien, dar de spanning der laatste rijden hem aangegrepen heeft. Door de consuls schijnt hij minder lasrig gevallen te worden dan vroeger. Overigens is hij vooroe mens, zich voor eenigen tijd naar het Delta en naar Rairo te begeven. brengen, Öok de overige logementhouders blijven niet ten ach ter om hunne hotels aan de vorderingen van den rijd te doen beantwoorden. De Heer van Steengrachteigenaar van hec ridderlijke verblijf Moiland in onze nabijheid, is voornemens hetzelve in der aanstaande lente te verfraaijen op eene wijze, die de algemeene bewondering zal uitlokken. Daar wij aan de drukte van den zomer zijn gewend schijnt ons de winter vervelender toe dan hij verdient want de gezellige omgang ter dezer plaatse is aangenamer dan men van eene platreiandsscad zoude verwachten vooral is ons gereorganiseerd Casino zeer geschikt om aangenaam avond onderhoud te verschaffen aan hemdie zulks daar zoekt wij echter verlangen naar den zomer. J'Vftttfcvtjfc Den 14 December, op het oogenblik toen de mobiele ko- ionne, bescaande uit de 2de en 17de regementen ligte infanterie, 400 ruiters en 4 stukken geschut, van Mered naar Belidah trok ontdekte zij den vijand in de vlakte. Zoodra de troepen van den Emir onder het bereik van het geschil* waren, tascre de Fransche ruiterij ze aan onze jagers wierpen de in verwarring gebragce Arabische voetknechten overhoop en vervolgden ze rot in de bosschen aan den voet van den Atlas. De vlugteiingen lieten vele dooden achter. Vele Arabieren badentoen onze soldaten hen overvielenom lijfsbehoudmaar zij werden zonder raededoogen neergeveld. „Gedurende dit gevecht hadden omstreeks 300 ruiters eene beweging gemaakt, om ons in den rug aan te tasten; onze ach terhoede, uit 100 jagers bestaande, ontving bevel om hun te gemoet re trekken, en joeg hen met een aanzienlijk verlies op de vlugt, De kolonne hield daarop haar nachtverblijf in het kamp van' „Den 15 des morgens ten 6 ure, terwijl eenige wagens uit het kamp naar de stad Belidah op weg warentrok het 2de re» gemene ligte infanteriedoor de artillerie ondersteund tegen de Arabieren op, die zich aan den voet van den Atlas, tusschen ce stad en de Chiffa, vercoouden. Ook hier werd het geregelde voetvolk van Abd el-Kadermet nog grooter verlies dan den vorigen dag. op de vlugt gejaagd, Genoemd regemenc hetwelk onder de oogen van het 23 en 24 regemenc van linie streed die als reserve in het kamp stonden, heeft bij deze gelegenheid nieuwe aanspraak op de achting des legers verworven. Na deze nederlaag heeft de vijand zich niet weder met ge* regelde troepen durven vertoonenen slechts enkele ruiters en kabylen zijn voortdurend in de vlakte verschenen. Te Koleah en in Sahel is alles rustig; aan dien kant heeft de vijand zich niet in de nabijheid onzer linie gewaagd. Den 16 bevond zich eene mobile kolonne onderden overste Lafontainetusschen den Aratsch en de Hamise indien dezelve den Vijand heeft kunnen bereikendan zal hij ongetwijfeld weder eene gevoelige les ontvangen hebben want de troepen waren van den vurigsten strijdlust bezield. De stoomboot le Stijx is den 16 te Algiers aangekomen met 400 man voor het 17 regemenc ligte infanterie, De schepen aan boord waarvan zich het 58 regemenc bevondwaren in hec gézigt en moeten den 16 voor Algurs ten anker komen" De aartsbisschop van Parijs bevindt zich weder Jn een* bed nkeltjkeo staat, De volgende teiegraphische depêche is door den zee pre» fect te Toulon, onder dagteekening van den 22 December, aan den minister voor het zeewezen toegezonden „Volgens hec berigt van den kapitein van den Neptune (>en linieschip dat troepen naar Algiers beeft overgevoerd en thans reeds weder te Toulon is teruggekeerd) liep te Algiers het ge ruchtdat de door den generaal Rulhières aangevoerde kolonne. terwijl zij de legerplaats van Coleah ging provianderen, nabij die van Mahelroa in een ernstig gevecht is gewikkeldwaarbij de Arabieren weder verslagen zouden zijn. Hetzelfde berigt vermeldt, dat een den 18 uit Oran aangekomen schip heefc doen weten dat de vijandelijkheden in het westen hervat waren en dat het hoofd van den stam der Carabas in een gevecht tegen onze troepen gesneuveld was."

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1