goessche N°. 103. COURAST, VRIJDAG 'v.' 'ï- -v:^. - yV\ ■v.v';' v REN 27 DECEMBER, NIEUWSTIJDINGEN. iüühaifcstfïtïanb. Frankfort, eo DecemberIn berigten uit Triest van 10 December wordt weder melding gemaakt van zendelingen door Mehemed alt naar Albanië afgezonden, ten einde aldaar de bevolking regen den Sultan in opstand te brengen. Eene egijp ïische korvec, welke die zendelingen moest aan boord hebben, zou op de kusten van Albanië gezien zijn geworden, en men voegde er bij, dat het die lieden reeds gelukt was aldaar aan wal te gaan in weerwil van de maatregelenwelke terstond door de britsche bevelhebbers op Corfu genomen waren om zulks te verhinderen, Te Rome is op de hoeken der straten eene breedvoerige, In het Latijn opgestelde verordening van Z, H. den Paus aange plakt geworden, inhoudende eene vernieuwing van het reeds door verscheidene andere Pauzen uitgevaardigde verbod tegen den sla venhandei, In dat stuk wordt aan alle geestelijken en leeken ver bodenopenlijk of in het bijzonder te leeren dat de genoemde handel geoorloofd is, -- Naar nifen verzekert, zouden de aangeknoopte onderhande- ïïngeb'betreffende de aansluiting van bet nederlandsche gedeelte van' Luxemburg aan de groote duitscbe tolvereenigingzoo ver gevorderd zijn dat men reeds met het begin des volgenden jaars daarvan eencn bepaalden uitslag verwacht Ook spreekt; men van voorstellen der belgische regeringomtrent eeo handels ver drag van Beigie mee de genoemde vereeniging doch tegen het tot stand komen van zoodanig verdrag moeten zich zwarigheden ópdodh van den kant1 der hoogere staatkunde. tiet bevestigd zichdat onlangs een handels verdrag cusschen Hamburg en dé diiuschë tol-vereeniging gesloten is, Te Bre men beijvert men zich nuom insgelijks zoodanig verdrag tot stand te doen komen, Parijs, den h DecemberOnze Moniteur geeft het volgen dè op als den inhoud van berigceo uit Algiers, van 13 Decem ber, die de Fransche regering ontvangen heeft Er heeft een vrij levendig gevecht plaats gehad in de provincie Algiers, tusschen hec kamp van den Arbaen den Artsch (omstreeks drie uren van de stad Algiers). D&kolonel Lafontainevan dat kamp jerugkeerende waarheen by met eéhè mobile kolonne eenen togt gedaan had heek omstreeks 10,00 Arabische ruiters ondersteund door eene afdeeling voetvolkontmöet. Met dezen geraakte men slaagshet 64e, regement van linie en een eskadron jagers hebben zich biaaf gehouden. Wil hebben vier dooden en eenige ge kwetsten gehadde vijand heeft een vrij groot verlies geleden De generaal Dqmpierredie met eene koionnè in de nabijheid was i^töegesneld, en zyne aankomst heeft den vijand terug doen fckken. Den 11 is eene afdeeling van 400 man man voetvolk en 200 ruiters voor het kamp van Kara Mustapha verschenen en heek een half uur lang met de bezetting daarvan geweerschoten gewis seldwaarop zy afgetrokken is. flierbij verloren vyij eenen doode en eenen gekwerste, de Arabieren drie dooden. Tot nog toe is geen onzer forten ernstig aangetast. Deze beide gevechten zijn de eenigen welke plaats gehad hebben- De scoombooten van Bona en Oran zijn te Algiers aangeko n:en Bij derzelver vertrek was alles in de provinciën rustig In den omtrek van Oran is nog geen enkele daad van vijandigheid gepleegd Daar Abd-el-Kader zich in de provincie Titterie be vindt, aarzelen de volksstammen in het westen, die bij eenen oorlog veel te verliezen hebbenzich tegen ons te verklaren. Intus&chtn is de Emir, naar men zegt, derwaarts vertrokken; waarschijnlijk zal hij het fanatismus weten op te wekken en zul len alsdan de vijandelijkheden spoedig beginnen. De provincie Constantine is volmaakt rustig. De hoofden, die het meest invloed hebben hebben zoodra zij de ooriogs verklaring vernamen aan den generaal Galbois geschrevenom Je vèrklaren, dar zij aan Frankrijk zouden getrouw blijven. De Kabylen hebben de zendelingen van Abd-el-Kader niet gunstig oncvangen en geweigerd aan den oorlog deel te nemen. Ons etablissement te Setif is gevestigd de Arabieren hebben het noo dige hout, voor de huisvesting der troepen derwaarts gebragt. Hu fort Oi leans is in volkomen staar van verdediging. „Te Coïisïan.ine wordt de gezondheidstoestand beter; aan het «.pbouwen van een hospitaal en eene kazerne is begonnen en wordt niet ijver voortgtwerkt, Door de genie zijn 150 werklieden aan genomen waardoor de werkzaamheden in die provincie mei nieu« we krfCht kunnen voortgezet worden." De bijzondere brieven uit Algiers luiden niet zoo gunstig* Men had aldaar de zoo vurig gewenschce versterking nog niet zien opdagen en deze omstandigheid heeft welligc eenigen in -■ vloed gehad op de gemoedsgesteldheid der berigegevers. De kampen aan de grenzen van de vlakte bleven steeds bezeten werden van het noodige voorzien doch dit belette niet, dat de Arabieren nog in dezelve vlakte doordrongen, en alles, wat te voren gespaard was geworden in brand staken. Alleen hec zoo genaamde Massief scheen nog veilig te zijn ofschoon men duchtte dat de stroopende Hadjoutén hetzelve eerlang zouden bezoeken en dat het aan de noodige magt ontbrakom hen zulks te be letten en ook aan genoegzame ruiterij in de kampen, om hen te gelegener tijd den afcogt aftesnijden. Aan de gevlogte kolonisten werd leefcogc uitgereikt, doch in geringe mate. Abd-el-Kader s die zijne volgingen had beloofd, den 8 in AI giers te zullen zijn heeft welligc onze troepen en posineniu be" teren toestand gevonden, dan hij verwachtte, en den cogt der» waares nog niet ondernomen. Men heefr echter de zekerheid be komen dat hij in persoon de bewegingen des vijands,-bestuurt. Hec is nu voor de eerste reis, dat by zijne arabische stroopers door voetvolk heelt doen ondersteunen. Dit kan welligc eene verandering in de wijze van oorlogvoeren te weeg brengen, en de Franschen zoodra zij eene genoegzame versterking zullen heb ben ontvangen, gelegenheid geven, om de arabische krijgsmagc tot een gevecht in massa ce noodzaken en te fnuiken Parijs, den 23 DecemberDe door Z, M, den Koning der Franschen bij de opening der Kamer uisgesproken redevoering is allezins geruststellende met opzigt tot hec behoud vso den al- gemeenen vrede. De kwestiën van het Oosten en van Spanje worden voorgedragen als zeer spoedig eene voldoende oplossing' te zullen verkrijgen. Louis Philippe verblijdt zich in het onthaal door zijnen zoon op ?yne reis door een groot gedeelte van Frankrijk allerwege ontmoet/ De woorden der troonrede, die den meesten weerklank zul/ea ontmoeten, zijn die, betreffende Algiers, na de jongste wanda den van Abd'el-Kader een oczinnigen aanval te genoemdzege de Koning: „die aanval moet gestraften deszelfs herhaling on» mogelijk worden, opdat niets meer de ontwikkeling der welvaart scuire, welke het Fransch bewind aan eenen grond waarborgt, dien het niet meer zal verlaten De troonrede strekt tot onderpand der veiligheid binnen 's lands, met op2igc tot de zedelijke gesteldheid en tot de materiële belan*» gen. Eene wet op de ijzeren spoorbanen wordt beloofd. -Uit Spanje wordt gemeld dat onder de troepen van Ca brera meer en meer desertie beginc te heerschen, Hy zelf moet een togt naar Kotalonie hebben ondernomen welke door sommi gen als eene vlugc is voorgesteld onderen beweren echter dat., daar hij weder naar Arragon is terug gekeerd hy zich alleen met het opperhoofd de? katalaansche Carlisten, den generaal Se> garra die zich nog niet aan de Christino's heeft onderworpen heeft willen beraden. Espartero schijnt zich meer en meer gedrongen te gevoelen om zeer scherpe maatregelen te nemen ten aanzien der Carlisten, welke in hunnen tegenstand volharden. De gendarmewelke den heer Crouy Chanelbetrokken in het napoleontische complotheeft lattn ontsnappen en weike te dier zake is gevangen gezet, heeft erkend, dat hij zelf den genoemden gevangenene in de gelegenheid heeft gesteld om te ontvlugren, en dat hij door zijne gevoelens over cie staatkundige aangelegenheden van den dag daartoe is geleid geworden, Hec dagoiad, 'c welk de napoleontische partij vertegenwoordigt verzekert, dat de heer Crouij Chanel te Havre is aangekomen, en aldaar gelegenheid heefc gevonden om zich aan boord van de stoomboot Phcetüxnaar Engeland te begeven Zekere mevrouw Dacostawelke gehouden werd voor de echtgenoot van den heer Crouij Chanelen die zijne vlngt schijnc te hebben bevorderdis in verzekerde bewaring gesteld. Brussel den 24 December, Met begin der discussiën van de Kamer der Vertegenwoordigers welke beden geopend zijn werd een oogenblik afgebroken door de belangstelling waarmede de troonrede, gisterendoor Z. M Louis Philippe uitgesproken, door ieder der leden gelezen wierd. Particuliere brieven berigten ons, dat bij deze plegtigbeid de openbare rust in Parijs niet hec minst is gestoord geworden, dat de Koning met de ondubbelzinnigsre toejuichingen is begroet ge# worden. De weinige woorden, in de troonrede ingelascht, be, treffende de ijzeren spoorwegen wérden vooral in eene gunstige stemming aangehoord, en ook schijnt juist deze zinsnede hec

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1