NIEUWSTIJDINGEN. Parijs, den 16 December, Van de 400 personen, welke gaandewegter zake van het oproer van Mei 1. i,, gevangen :ja genomenzijn sedert 361 weder losgelaten. De Kamer der pairs zal eerlang bijeenkomenten einde deze maatregelen te be ramen, ten aanzien der 39 gevangenen, welke nog, ter zake van .dien aanslag, zullen moeten worden te regt gesteld. De bijzondere berigten uit Algiersvan de zijde der be wmdslieden bekend gemaakt, houden in dat al de kleine voor ts itgeschovene posten zijn ingetrokken; dat de kampen van T>auera, Blidah en Bouffariken dat zij zich vleijen daardoor de Arabieren te kunnen verhinderen van tot in den ©nmiddeiijk bvbouwden omtrek van Algiers, bekend onder den naam van het Massiefdoortedringen. Het blijkt meer en meer, dat de aangevangene kolonisten van 'de vlakte van Metidja geheel en al is te niet gegaan. De daar cbior te weeg gebragt schade is in de eerste berigten een weinig vergroot, en schijnt niet meer dan 50000 fr. aan verbrande ge bauwen, en even zoo veel aan geroofd vee te beloopen; ter wijl het aantal der kolonistenwelke door de Hadjouren zijn om 's gebragr, op niet meer dan 10 a 12 kan worden begroot. Znpdra de vijand zal zijn bedwongenzal men van voren af aan moeten beginnen met de ontginning dezer grondenmaar volgens andere en meer doeltreffende beginselen. Men verzekert altyddat de hertog van Orleansin weerwil t vnn al de daartegen gemaakte bedenkingen 'er steeds op aan houdtom naar Algérie te mogen vertrekken. Men is op het kasteel der Tuilerien nog altijd zeer ver* bolgen over de min of meer vereerende wijze, op welke de hertog van Bordeaux te Rome thans wordt behandeld. In VusSchen schaart zich het voornaamste ochtendblad der bewinds 1 edenin de beoordeeling der in Rusland verordende maatre geien ten aanzien der grieksch katholyke Kerk ten eenemale aan de zijde des Paczen, Men rekent het aantal soldaren "t welk zich thans in Al 'ge,"ie bevindt, en in staat is dienst te doen, op 25,000 man; te weten 10,000 in Algiers, io,coo in het gebied van Constan tine, en 5000 in de provincie van Oran. Deze krygsrr.agc is ter naauwernood genoegzaamom de menigvuldige plaatsen rosten en kampen, die noodwendig bezet moeten worden, be Hoorlijk te verzekeren. De eerste versterkingwelke derwaarts wordt gevoerd, worde op 10,000 man begroot, doch men meldt bij herhaling, dat de geheele fransche krijgsmagc in Aigerie, op niet minder dan 60,000 man zal worden gebragtwaarvan 45-000 waarschijnlijk ten allen tijde tot de werkelijke dienst zul len kunnen worden gebruikt. Van regeringswege zijn dadelijk bevelen gegeven, om de hulpbehoevende africaansche kolonisten onderstand te verleenen 'ep dezelve bij voorkeur te werk te stellen. In berigten welke de bewindslieden uit Spanje hebben b komen, wordt gemeldt, dat de krijgsbenden van Cabrera eenig gebrek aan leeftogr begonnen te lijden en dar men daar uit opmaakte, dat zijn voorraad, welke hem tot dus verre in staat had gesteld om verdedigender wijze te werk te gaanten einde be".on to loopen. Door de Fransche regering is den 18 de volgende tele «jr.iphiscbe depêche bekendgemaakt, welke de ongerustheid door ,u- vorige berigten uit Algiers ontstaan eenigermate heeft doeu ophouden. Algiers den 13 December. Toulon den 16 December. De Maarschalk 'Valèe aan den Minister van Oorlog. Er heelc in de provincie Algiers geenerlei ernstig gevecht pilars gehad. "te Oran hebben de vijandelijkheden géenen aanvang genomen. De provincie Constanrine is volmaakt rustig" Van de Icaliaansche grenzen wordt, onder dagteekening va.i 8 December, aan de Allgemeine Zeitung geschreven: „De Fransche gezant in Rome de graaf Latour Maubourg h eft aan den kardinaal staatssecretaris Lambruschini eene nota gengc, waarin bij zijn leedwezen uitdrukt over het onthaal, dat de Herrog van Bordeaux van den kant van Z. Heil. genoten had Volgens die nota, kon Frankryk zoo min dit, ais over Int algemeen de aanwezigheid des Hertogs in Romemet onver sehil'ligheid aanzien, daar het de stelligste verzekeringen ontvan gen haddat de toesremming tot de intrede in de Pausseiyfce Suren aan den Hertog geweigerd zoude worden. Maar nu de Hertog eigenmagtig de Oostenryksche Staten verlaten had en in Home verschenen was, kon het niet anders dan bevreemden, d ;t de Hertog in eene audiëntie ontvangen was en dat zelfs zijne tegenwoordigheid in den Kerkdijken Staat gbduld vvierd. Ten •jutte verlangt de Fransche gezant, dat het verbiyf van den Her? t g van Bordeaux in Rome niet langer dan tot het einde van ou jaar duren moge. Waarschijnlijk zegt de berigtgevervreest men, dat tij (kus het carnaval wanneer de toevloed van vreemdelingen naar Rome zoo groot is, de Hertog met lieden in aanraking zoo Kennen komen, die hem in zekere denkbeelden en ontwerpen i.undcn versterken, waarvan de uitvoering, zoo men deze ooit i«proefdevoor dien jeugdigen Vorst verderfelijk zou worden,' vermits de Fransche regering voor het behoud der rust in haar eigen land verphgc isbij het eerste voorkomende gevaleen voorbeeld van groote gestrengheid te geveneen einde anderen van den lust toe verontrustende ondernemingen te genezen. Wer kelijk verneemt men thans van andere kanten, dat de bloedver» wanten van den Hertog reeds ernstige maatregelen nemenom den vlugceling in den schoot zijner familie terug te voeren." Te Triest was den 7 dezer een koerier aangekomendie aldaar voor de Hertogin van Berrij en haar talrijk gevolg eene reeks van vertrekken in de Locanda Grande had besteld. De Herto gin werd elk oogenblik te Triest verwacht. %sl§ie. Brussel, den 17 "December's Konings verjaardag is nog nooit met zoo weinig vreugdeoetooning gevierd, als gisteren. Noch Z. M. noch de Koningin hebben het te Deunt in de hoofdkerk bijgewoond, by welke plegdgheid zich daarentegen voor het eerst, met her corps diplomatique, de nederhndsche gezant heeft laten vinden. De openbare verlichting was dao ook niets minder dan luisterrijk Den avond te voren bad de baron de St assartals directeur der brusseische academie als naar gewoonte, zyne zalen geo pend doch gelijk te verwachten Wasniemand der beigische ministers, ofderzelver volgelingen, is daar verschenen. Dene- derlandsche gezant, die lid dezer academie is, heeft zich ook aldaar vertoond. De tegenstand tegen den heer de Theux schijnt toetenemen; niet alleen onder de liberalen, maar ook bij een deel der katho. Hike partij. De Koning ontvangt dagelijks peticien, waarbij op zijn ontslag als minister, en op eene verandering van het bewind wordt aangedrongen. De gedeputeerden hebben onderscheidene sommen, op de begrooting der uitgaven voor de buitenlandsche zakeo ingekort en, onder anderen, de bezoldigingen der gezanten te 's Graven» hage en te Frankfort, van 60 en 50,000 fr. gebragt op 50 en 40,000 fr. De heer de Foere heeft gezegd, dar men zaakge lastigden die niets anders te doen haddendanom ons de be velen ouzer vijanden te doen kennenaltijd te duur betaalde. Shang, (Prov. Noord Brabandden 20 DecemberDoor de aankomst alhier van een twinugtal gendarmen is de bezorgd heid van de ingezetenen dezer gemeente weder eenigzins verminderd. Die bezorgdheid was zoo groot, dat, om niet levend verbrand te worden nacht aan nacht in alle huizen gewaakt werd. Door den ijver der marechaussées zijn dan ook reeds twee personen in hechtenis genomen, als de vermoedelijke brandstichters. Het doei dezer brandstichtingen blijkt geen ander geweest te zijn dao om zich de alsdan heerschende verwarring ten nutte te maken om in alle veiligheid diefstallen te kunnen plegen. Bath, den 23 December. Van den 15 tot en met den 21 December zijn aan het kantoor van Expeditie en eerste wacht te Bath uitgevaren 30 schepen, als: 9 met granen, 3 met bok king en stokvisch, 2 met haardasch, 5 met teenen, 2 met stuk goederen 3 met zaad1 met ijzerr met traan2 mee vlas 1 met huiden en 1 met hooi; en binnengekomen 22 schepen, als j 7 met stukgoederen, 5 met steen, 2 met kolen, 5 met hout werk, 1 met rijst, 1 met ijzer en 1 met aarde; waarvan 38 onder Nederlandsche en 14 onder Belgische vlag. Qibvcvtmtim* Op Vrijdag den 27 December 1839, des voormiddags 11 uren zal ANDRIES BRU1JNOOGE in de Gemeente Bortselein de Dorpsherberg; ten overstaan van den Notaris STOKMANSresiderende te Dleinkenszandin het openbaar aan de meestbiedenden presenteren te Verkoopen123 extra Zware Gaaf en Regtstammige OLMEN BOOMEN zulks in twee partijen', één van 63 en één van 60 stuks, mitsgaders in massastaande deze Boo-nen op eene Weide in de Gemeente Borssele zeer nabij de Hofstede van den Ver- kooperop korten afstand van de Kaaien kunnende men zich ter bekoming van aanwijzing en informatie op gemelde Hofstede vervoegen. OPENBARE VERKOOPING. Op Dingsdag den 7 Januarij 1840. des avonds re 7 uren zuilen de Erlgenamen van KRIJN OREEL, in het Logement de Zoutkeet te Goesten overstaan van den Notaris A. SMAL- LEGANGE residerende aldaar, publiek en aan de meestbieden de presenteren te Verkoopen. 1. Een Hecht, Stérk en Welbetimmerd WOONHUIS en ERVE staande en gelegen aan de Kleine Kaai binnen de Stad Goes, Wijk B. N.° 186. 2. De uorobre van 1 Bunder, 06 Roeden, 90 Ellen WEI-' LAND, gelegen in de Gemeente van VHeer Abtskerke in Klaas-WillemshoekSeccie C. N.° 265. Tnformatien zijn ten Kantore vaD genoemden Notaris te be komen. Ter Boekdrukkerij van F. Kleeuwens en Zoon»

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2