goessche courant, m^fy N°* 101. VRIJDAG DEN 20 DECEMBER. ftcsttuvm cu Qlbmitiistvatieiu BEKENDMAKING. oproeping voor de NATIONALE MILITIE, {Vervolg van ons vorig Nommeri) Art, ai Almede zullen zich jaarlijks voor den vijfden Janu ari] aan het plaarselijk bestuur, in geschrifte moeoen adresse ren, de bij de Nationale Militie, voor zich zeiven dienende man schappen die in den loop van het laatstvoorledene jaar, hetzij door overlijden van eenen vader of wel moeder, weduwe zijnde, of door eene plaats gehad hebbende regcerlijke separatie of echt scheiding der ouderenof eindelijk door overlijden van een, broeder of broedersregt op vrijstellingovereenkomstig de be palingen bij Art. 91 gemaakt, hebben verkregen, en hun ont slag diensvolgens zullen verlangen. Bij deze verzoekschriften zullen moeten worden overgelegd de noodige bewijzeningerigc overeenkomstig de voorschriften bij het aangehaalde Are. 91 ge scatueerd. Tot het doen der voorschreve jaarlijksche aanvrage om ont slag zijn, even zeer als de manschappen zelve, ook derzelver ouders of voogden curators en gemagtigden bevoegd. Art. 22. De Plaatselijke besturen, na de voorschrevens adres sen en bijgevoegde bewijsstukken te hebben onderzochtzen den dezelve, voorzien van hunne consideratien voor den 15 Ja nuarij aan den Gouverneur der Provincie. Art. 23. Alle aanvragen om ontslag ter zake voorschre ven bij de plaatselijke besturen niet vóór den 15 Januarij inge komen zijnde, of waarvan de bewijsstukken niet in behoorlijke orde zijn bevonden, zullen voor dat jaar niet worden toegestaan Art. 49. Om tot eene geregelde loting te komen, zullen overeenkomstig art, 207 der grondwet, alle ingezetenen die op den 1 Januarij van elk jaar, hun negentiende jaar zij" ingetreden ra daartoe bij publicatie re zijn opgeroepen, vóór den 20 Janu arij van ieder jaarbij het plaatselijk bestuur van hunne woon plaatszich tot die loting doen inschrijven, Art. 51. Ten opzigte der inschrijving en loting zal wel in 't bijzonder in het oog moeten worden gehouden, dat, welke aanspraak op vrijstelling iemand zoude vermeenen wegens ge breken of anderzins te hebben desniettegenstaande de inschrij ving en loting door denzeiven eveneens als door alle anderen zal moeten geschieden, Onder de inschrijving zullen ook begrepen zijnde gehuw den en afwezenden de gehuwden zullen aan den Miiitie*Raad moeten overleggen de bewijzen van hun huwelijk, Art. 53. De ouders, voogden en regenten, zullen verpligc zijn hunne kinderen of pupillen, in persoon of door iemand, daartoe door hun schriftelijk gemagtigdte doen inschriiven daarin nalatig blijvende, zullen zij verbeuren, eene boete van niet meer dan honderd guldendoch niet minder dan vijf en twintig guldenen ingeval van volstrekt onvermogen met eene gevangenis van één tot twee maanden worden gestraft onver minderd de bepalingen ten aanzien der kinderen of pupillen bij Art. 166 hier na gestatueerd, Het Vervolg hierna. NIEUWSTIJDINGEN. SSSititejtftlAttb» Frankfort, den 14 DecemberUit Alexandrië zijn er be rigten tot den 25 der voiige maand. Men had aldaar de belang rijke tijding ontvangen, dat de Arabieren, ren getale van 4000 man, de stad Aden hadden aangetast. De Engelschen, slechts 400 man sterk, trokken tegen hen uit, maar moesten voor de overmagt wijken én trokken naar de vesr'ng terug, zonder, gelijk zij beweren, daarbij een man verloren te hebben. De Arabieren zouden door het geschut der vesting veel hebben geleden. Volgens brieven uit Rome, van het laatst van November, was danr in de laatste dagen uit Petersburg een antwoord op de voorstellingen van den Pauselijken Stoel, ten aanzien van de be trekkingen timchen dezen laatsren en de Roorosch-Karbolijke geestelijkheid in Rusland en Polen ontvangen, hetwelk te eenen male ongunstig luidde. Volgens berigten uit Kopenhagen, heeft in den avond van den 3 dezer een volksoploop aldaar plaats gehad, waarbij in eenige huizen van winkeliers de glazen zijn ingeworpen, De voorstanders van eenen meer liberalen regeringsvorm in Dene marken reekenen petitien aan den nieuwen Monarch waarbij zij de invoering eener constitutie, op den voet der Noorweegsche verlangen, en men geloof:, dat Z. M. niet ongenegen is aan dien wensch gehoor te geven. De handelsstand van Kopenhagen heeft bij adres aan den Koning dringend om opbeuring verzocht. Het lijk van Koning Freder'tk VI was gebalsemd, en zou eerst den 22 Januarij te Rocschildc bygezet worden. Parijs, den 15 DecemberMen verzekertdat de Aarts bisschop van Parys eene reis naar Italië zal doen. Of zulks gal leen coc herstel zijner gezondheid zal geschieden dan wel of deze reis met andere doeleinden in verband staat, hetzij om zijn hof aan den hercog van Bordeaux te maken, hetzij om naar den kardinaalshoed te staan is onbekend. Het half officië'e bind, le Moniteur Parïsienspreekt hec berigc tegen van verschillende zijden aangekondigddac de maarschalk Valée door den markies de Trésel zou vervangen worden Het ministerieel orgaan zegt, dat de maarschalk steeds het volkomen vertrouwen van den Koning en zijn gouvernement blijft behouden. Men verzekert, dat de generaal Trêzclof schoon niet coc gouverneur benoemd, echter deel aan de expe» ditie zal nemenen zich onverwijld naar Algiers begeven zal. De expeditie, verneemt men thans stellig, zal uit twee leger corpsen bestaan bet eene onder bevel van den maarschalk Valée in de provincie van Algiershec andere onder den genetaal Cu- bièresin de provincie van Conscantine. Door den telegraaf onrvangt men telkens berigtendat er troepen naar A'giers worden afgezonden. De dagbladen van Toulon deelen eenige nadere tijdingen uic Afrika nriede. Daarin wordt gemelddac er een verspieder van Abd el-Kader was gevatdie brieven bij zich hadwaarin om standige bijzonderheden nopens de sterkte der Franschen in man schap en materieel werden opgegeven, Meer en meer bleek dus dat de Emir overal geheime betrekkingen beeft aangeknoopt. De maarschalk Valée had een besluit genomenwaarbij aan de Arabieren verboden worde, gewapend binnen of buiten de stad ce gaan, op straat bijeen te scholen of zich later dan tot 9 ure "s avonds op de openbare plaatsen te vertonnen. Nopens de beweging van Abd el-Kader vernam mendac hij her kamp van Medeah en de westelijke grenzen van het gebied der Hadjoncen bezette; dat hij voornemens was zich, tusschen den 8 en 10, met 6000 ruiters, 10,000 man voetvolk en 20 stukken geschut; naar de vlakte te begevenen dat Ben Zamoun van het Oosten komende, zich met zijne Knbaïlen bij hem zou voegen, teneinde een' aanslag op Algiers te wagen. Een dagblad, V Eclair eur de la Méditerranèebehelst ver or.trusrende berigten uic Algiersvan den 7. Volgens dezelve vreesde trien dien dag een" aanval, Men zcide dat al onze rroe- pen evenzeer als de kolonistenop Algiers waren teruggetrokken. De kampen waren, met uitzondering van eenige versterkte- pun ten, alle door onze troepen verlaten. Tot dusverre spreken geene andere dagbladen daarvan. De ministeriele bladen laten zich thans omtrent de jongste geruchten van zamenzwering uit. De Moniteur Parisien heefc verklaard dat er snoode toebereidselen waren gemaakr maar dat de politie alles ontdekt had. De Moniteur verklaarc. dac hec gouvernement dagelijks de gedane ontdekkingen die het op den weg van de misdadige aanslagen bragtenhad medegedeeld, maar dat her niet meer doen mogezonder in bijzonderheden van de regterlijke instructie ce komen een ander blad zegtdat men 25" brieven in beslag genomen heeft van Prins Louis Bonaparte in cijfers geschreven, waarin hij zich mee groote vrijheid uitliet, en van welke de heer Grouij Chanelbij wie zij schijnen in beslag genomen te zijn de ontcijfering had gegeven de Prins Louis zelf hadop hec vernemen dac die brieven in handen van het gouvernement gekomen waren aangeboden of doen aan» bieden, om Engeland te verlaten en zich naar Amerika te be« geven mits de bewjste brieven verscheurd wierden. Volgens eenen brief uic Tunis heeft men daar in den avond van den ió November eene vreesselijke uitbarsiing ge hoord. Men vreesdein 'teerst, dac hec kruidmagzijn te Goletta gesprongen was, doch weldra bleek-, dac een uit Malta aange komen scheepje, de Santissimo Christohetwelk in 't geheim 117^ vaten buskruid aan boord had, voor Goletta had gelegen; dat door de onvoorzigtigheid van een scheepsjongen dit buskruid vuur had gevat, en dac door de daarop gevolgde uitbarsting hec scheepje geheel vernield was. Van de negen daarop aanwezige

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1