N0; 99. GOUSS CHE COURANT. PEN 13 DECEMBER. NIEUWSTIJDINGEN* Frankfort, den 6 DecemberIn een brief uic Athene, den 17 November, door het dagblad van Augsburg medegedeeld, Parijs den 7 December. Wij kunnen thans als stellig be rigten dat er, ca eenen gisteren avond gehouden kabinetsraad, is besloten geworden, dat de hertog van Orleans, onverwijld naar Afrika zal vertrekken. De hertogen van Nemours en Aumale hebben de vergunning om hunnen oudsten broeder te volgen niet kunneo, erlangen. De reis van' Z K. li. is pp den ao dezer vastgesteld. Een groot aantal generaals heeft zteh Op. de Tuile rieo vereenigd, om den hertog van Orleans te verzoeken, deel van zijnen generaica staf te mogen uitmaken. Men weet rog niet of de expeditie door den maarschalk Val de zal worden aao - gevoerd. Sommigen beweren dat de gouverneur van Algiers in de hoofdstad d<?r kolonie zal blijven, en dat de maarschalk SquIï het legerkorps als oppergeneraal zal kommsnderen. Brussel, den 8 December, In het Belgische nieuwsblad V Industrie leest men her. volgende artikel YRIJDAG 53uitsdilaiib. lome bet volgende voor,; I Her nieuws van den dag is, dar sir Ed. Lyons eene nora aan de regering heeft ingediendwaarbij de Jonische-Republiek dat is Engelandde overgave eischt van de eilanden Elaphonisi aan de kust van Lakonieen Sphakteria, in de haven van Na" varinoals rot het Jonische gebied behoorende. Nadat het ge. schreeuw over voorgewende mishandeling van Jonische onderda* ren, als middel om de Grieksche regering te kwellen, geene uitwerking gehad heeftbeproeft men het nu mee deze eilanden. Men moet bekennendat lord Palmer stow niet gelukkig is in de keuze der middelen om de gestoorde goede verstandhouding met Griekenland te herstellen en dat hij het alleen aan zich zei- ven zal te wijten hebbenindien wy ons ten laatste san Rusland aansluiten. Men beweertdat Frankrijk de uitbetaling van het nog achter Y stal Hg gedeelte der derde serie van de leening geweigerd heeft, en zelis de renten der vroegere serien begeert Rusland daaren- tegen moet op het eerste aanzoek terstond de nog niet uitbetaal* de gedeelten der derde serie beschikbaar gesteld hebben." De Saksische dagbladen behelzen eene uiterst gunstige op gave van den staat der geldmiddelen des lands. Een derzeive voegt by die opgave de volgende aanmerking: Waar van den staat der' geldmiddelen een geheim wordt gemaakt, bestaat ligt aanlei ding om te vreezen voor misbruiken de constitutionele verze kering, dat een regent het beste wil en van boven af beter weet te beoordeeien wat hec beste is, dan dit van beneden af kan ge* schieden, is niet voldoende om te overtuigen. Naauwelyks zijn er 25 jaren vervlogen, sedert Saksen de rampen van den ver- scbrikkelijken oorlog en wat buiten alle vergelijking nog bitter der was, de verdeeling ondervonden heeft. Denzelfden Koning, die standvastig Napoleon*s voorstellen van vergrooting afwees, werden zijne erf.landen ontnomen en afgescheurd van degenen op wier kosten hij zich niet wilde verrijken. Heil ons, dar hij de opoffering deed van liever de helfc van zijn regtmatig verwor ven Rijkdan een groot veroverd land te bezitten. Zijn geest is in ons bestuur levendig geblevenzyn zegen rust op het ge trouwe volk, en terwijl andere staten in buiten en binnenland sche twisten gewikkeld zijn en kwijnen bloeit het kleine Saksen in eene ongekende mate, geniet het binnen* en buitenslands vrede, en de leus van deszelfs Koning schiet wortelen diep in de harten der zijnen, welke hem dagelijks meer vao harte toejuichen; Vertrouwen wekr vertrouwen. Hamburg, den 6 December, Z. M. de KoniDg van Dene marken is den 3 dezer ie Koppenhagen overleden. Hoogstdezelve heeft geen eigenlijk ziekbed gehad, maar is aan verzwakking, welke in de laatste 3 weken bijzonder toenambezwekenin ïijn 72ste levensjaar, Dien zelfden dag is Z. K. H. Prins Christ'taan Frederik (heef des overledenen Koningsj plegtig rot Roning uitgeroepenonder den naam van Koning Christ'taan VIII en hebben de troepen der bezetting en de stedelijke gewapende magt den eed van rouw aan den nieuwen vorst afgelegd. De thans overleden Koning Frederik VI had in 1784 de waar digheid van mede-regent zijns vaders bekomen, en in 1808 als Koning den rroon beklommen. Van Zr. Ms. kinderen uit zyn huwelijk met de tegenwoordige Koningin weduwe, eene dochter van wijlen den landgraaf Karei van Hessen-Kasseizijn nog in leven de Prinsessen Karoline en IVilhelminaDe thans rege ?ende Koning Christ'taan VIU% geboren in 1786, is een zoon von den in 1805 gestorvenen Erfprins Fr.ederiken werd den J9 Mei 1814 tot Koning van Noorwegen uitgeroepen, welke waardigheid hij echter den 15 Augustus daaraanvolgende weder neerlegde. Z. M. is in 1815 gehuwd mee de tegenwoordige Koningin, eene Prinses van Holstein Augustenburg, en heeft uit een vroeger huwelijk eenen zoonmet name Prins Frederik Karei Christ'taan geboren in 1803, welke in 1828 gehuwd is met eene dochter van den nu overledenen Koning. Nadere berigten uit Kopenhagen van 3 December houden in dat dien middag de gezamenlijke ministers eb andere hooge staatsbeambten, op het paleis vergaderd waren geweest, ten einde door der Koning in hunne bedieningen bevestigd te worden. Z. M. had bii die gelegenheid eene aanspraak aan dezelve gedaanwaarin hij oncer an leren aangemerkt had, dat by elke wyziging van be staande inrigting de grootste voorzigtihheid en het rijpste overleg moest m acht genomen worden* Men zag dien avond of den 4 de uitvaardiging eener proclamatie- van Koning Christ'taan. te gemoet. De oorlogsverklaring van Abd el-Kader luidt als volgt Sa'td Hadji Abd-zl-Kaderdien God helpt eD de zege schenkt, aan de Excellentie van Algiers, maarschalk Valée Heil, erbar ming en zegen aan d/enwelke de waarheid volgt. Uw eerste en laatste brief zijn mij geworden. Wy hebben den inhoud be grepen. Ik heb u reeds geschrevendat alle Arabieren, van Benk Hiesnass tot aan Kaf eensgezind denken en dat hun geene aodere reden overblijft dan de heilige krijg. Ik heb alles beproefd om hen van dit denkbeeld af te brengen, doch niemand wilde de voortduring des vr-edes. Zy zijn allen eensgezind om den heiligen krijg te ondernemen, en ik weet geece andere middelen dan hen te voldoen ten einde ons dierbaar geloof te volgen hetwelk zulks alaoo gebiedr. Derhalve verraad ik u niet: maar geef kennis van hetgeen is. Zendt mij mijnen Onkel van Oran terug, opdat hy tot zijn gezin terug keere. Weest daarop bereid, dat alle muzelmannen met u den heiligen ktijg beginnen wantwan» neer iets gebeurt, wii ik nier als verrader, beschuldigd worden. Ik ben zuiver, en nimmer zal dop.r mij iers gebeuren strijdig met de regtlievendheid onzer wet. Geschreven Maandag avond den 11 van den Ramadan 1255, te Medeah hetwelk door God behoude wordt. - Toen ik den Koning had geschreven, liet hy my antwoorden, dat alles bij u óf voor haat óf voor vrede was. Ik heb besloten den haat re kiezen ik en alle geloovigen, Houd u derhalve voor «nderrgc en antwoord wat ti goed dunkt, want de woorden zijn by u en niet by eenen snoeren - De Fran-che stoompiket Jancrède heeft berigten mede* gebragr van den ,18 uic Konstantinopel en van den 16 uit Alexaq** drie. In laatstgenoemde plaats scheen alles nog op den vorigen voet te zyn gebleven, en in de hoofdstad van het Turksche Rijk begon men zich op nieuw te beklagen over de traagheid der di plomatie in het tot stand brengen van een vergelijk tusschen de Porte en den Ondef-Koning, waarnaar beiden tyen ?eer schenen te veflangen. - Uit de meesre groote fabrieksteden bekomt men kiagten over werkeloosheid en in Lyon en Elboeuf schijn: het dringend nood zakelijk te zijn -gewordenom in de behoeften van een aantal personen te voorzien. De tooueeispeelster Racheldie laatstelijk met zoo veel bijvalin de Citma was opgetreden, is andermaal ongesteld, zoodat de Horaces en Mithridate tot nadere gelegenheid zulle» moeten worden uirgesteld De oudste zoon van den gewezen Koning van Napels Achille Muratis thans in Parijs. Z M. heeft hem, onder den naam van den kollonel Murateen bijzonder gehoor verleend. Bsïgic. „Terwijl Belgie in al zijne pogingen, deels om handels trac* taten, deels loutere wijzigingen inde tarieven te erlangen, worde afgewezen ziet Holland overal voor zich de rnoeijelijkheden uit den weg ruimen. Bij de voordeelcnwelke deszelfs vlag sinis geruimen tijd bij schier alle natiën geniet, beeh het sedert.twee jaren 19 eene voor deszelfs koophandel en scheepvaart bijzonder gunstige overeenkomst met het Londsche kabinet20. een han dels en scheepsvaartsverdrag roet de Proissiscbe monar ;hie30. eene dergelijke overeenkomst met het Duusche tolverbond ge. voegd. A! deze overeenkomsten geven rnet jedcren dag aan den handel en de nijverheid van Nederland nieuwe ontwikkeling. De reizigers, die de oude Bataafsche gevyesten bezoeken, meideD dat de bedrijvigheid in den koophandel daar te lande zoo groot is, dat het getal der koopvaardijschepenhoewel in den tijd van tien jaren verdriedubbeld zijadeter naauwernood aan de behoefte der 4

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1