N°. 97. GOESSCHE COUEAN Tt VRIJDAG DEN 6 DECEMBER. NIEUWSTIJDINGEN. 23mterltl*ttb. Frankfort, den 30 November, In de jongsre brieven uit Konstgntinopel wordt steeds, en met meerdere zekerheid, van eene op handen zijode minnelijke schikking tusschen de Porte en jyiehemed-Ali gesproken. Eerstgenoemde zou reeds aan de ver tegenwoordigers der vijf Mogendheden eene vertrouwelijke nota in dien zin hebben doen overhandigen. Nopens de bepalingen van het te sluiten traktaat waren intusschen onderscheidene lezin gen. Volgens sommigen zou Mehemed-Altvvaoneer hem het erfelijk bezit van Egypte, Syrië en Arabie verzekerd werd, van Candië en de districten Tarsus en Adana afzien, waarmede de Porte genoegen zou nemen. Volgens anderen, zou de Onder- Kooing het gouvernement vat? Adana levenslang voor een zijner zonen, die geen deel aan de erfelijkheid wan Egypte, enz. had, verlangen. Candië zou eerst na den dood vaq Mehemed-Ali aan de Porte terugkomen. Het russisdh keizerlijke gezinhetwelk zien in den laatsten tijd te Sarskoje Selo had opgehouden, is den 19, over den ijze ren weg, naar Petersburg teruggekeerd, en beeft het nieuwe winter paleis betrokken. De stad is, ter gelegenhe'd der terug* komst van HH. MM,, prachtig verlicht geweest. Na de reeds vermelde strenge vorst, waardoor de Newa met ijs bedekt is geworden, heeft men te Petersburg een paar dagen dooi.weder gehaddaarna is den 17 weder eene koude van 8° R. ingevallen. De gemeenschap tusschen Petersburg en Kroon stad was nog altijd open, maar achter Kroonstadt was de zee, zoo ver men zien kon, den 21 dezer geheel met ys bedekt, Me» had nog in 't geheel geene sneeuw. Terwijl in sommige berigten uit Italië gemeld wordtdat de hertog van Bordeaux zich voor een geruimen tijd in Rome schijnt gevestigd te hebbenalwaar hij meermalen prachtige maaltijden en andere partijen gaf Cop welke echter, met uitzon dering alleen van den napelschen gezantniemand verscheendie met eenig officieel karakter bekleed was)wordt in andere brieven geschreven, dat Z. R. H, plotselings weder uit Rpme verdwenen is. Het zeggen was, dac hij den weg naar Livorno had ingeslagen. Wijders leest men nog in berigten uit Turin, dat de genoemde hertog uit Rusland eene uitnoodiging zou ont vangen hebbenom zich voortaan te Petersburg te vestigen. Nadat reeds lang van de Pruissische zijde ernstig geklaagd is geworden over de strenge afsluiting der russische grenzen word nuin een door de dagbladen medegedeeld berigc uit Ber lijn ook geklaagd over het bij herhaling schenden der pruissische grenzen door de russische douanen en kozakken (Engzlmb. Londen den 30 November, Bij- herhaling wordt gesproken van het voornemen onzer bewindsliedenom ae chinesche ha vens te doen blokkéren, ter zake van de tegert den opium-handel genomene maatregelen, Dit gerucht 't welk cp zich zelf niet zeer waarschijnlijk is, heeft m den aanvang geen geloof gevonden, en is slechts beschouwd geworden als een verzinsel om in den thee handel eenige levendigheid te brengen nu echrer wordt in een geachr dagblad verzekerddat lord Palmer ston aan den N Americaanschen gezant alhier eene nota heeft toegezondenwaarin te kennen gegeven wordt, dat het bewind voornemens is dechi* hesche havens gestrengelijk te laten blokkeren, indien de omstan digheden zulks noodig mogten maken. JfVfmfsrijfc. Parus, den 30 November P In den avond van den 28 is geheel het kwartier van het Palais Royal verschrikt geworden door eene geweldige oncbarscing, en, bij onderzoek is gebleken, dat men eene zekere hoeveelheid buskruid met een groot aantal ge weer kogels, met kracht daarom henen gepakt, in een heul, of warerloop, had geplaarst, en aldaar had aangestoken, zoodat de kogels wijd en zijd zijn verspreid geworden. Gelukkig schijnt er rqemand door gewond. Van het doel dezer misdadige onder neming scheen den 30 nog niets gebleken te zijn. Men had eenige welbekende lieden in verzekerde bewaring genomendoch yan hetgeen men van hen vernomen hadwas nog niets uitgelekt. De berigten uit Spanje iuiden steeds gunstig voor de partij der jminiscerielenof der zich noemende gematigde Constitutioneien. De kunstenares Rachel is weder in het booge treurspel ten tooneele verschenen beeft zich uitsrekend van hare taak ge kweten, en is met het uitbundigst vreugdegejuich begroet, Den 16 liep op Maitha liet gerucht, dat, naar luid van be. rigten van de engelsche vloot, in de baai Vouria, van 10 Na*, vemberde curksche scheepsmagt weder van Alexandria onder weg zoude zijn naar Koostantinopel. In de zitting van her Parijssche hof van assises van den 30 November zijn twee der perfconen die wegens het schrijven en verspreiden van den repubiikeinschen Motiiteuf te regt stop den, door de gezworenen aan de meesre der hun ten laste ge legde feiten schuldig verklaard. Vilcocqy de man met het houten been is, als blijkbaar een d^r schrijvers der laatste twee nommers van die schandelijk blad, tor acht jaren gevangenisstraf en 10,00.0 franken geldboete veroordeeld. De andere veroordeelde heet Béchet en is tot eene gevangenisstraf van vijf jaren verwezen, *r— Men heeft nog altijd de schuldigen aan de losbarsting va.n het moordwerktuig in de straat Montpensier te Parijs niet kun» nen ontdekken doch schryfc dien aanslag tot moord vrij alge meen aan de republikeinen of revolutionairen toe, De verbitte ring der weidenkenden te Parijs tegen dfze partij schynt,daardoor toegenomen te zijn, In den ochtend van den 2 December heeft de hoogleeraar IS Herminier te Parijs zijne lessen weder willen beginnen doch is daarin door de in grooten getale opgekomene stud-neen, die het geschreeuw van;, weg met den renegaat 1 deden hooren. ver hinderd. De studenten zijn door de gewapende magc qiteenge» dreven. In het vorige jaar is met dezen hoogleeraar ter zake van zijne openlijke verwisseling van repubhkeinsche met meec ministeriele gevoelens, juist hetzelfde voorgevallen. - Men heeft thans berigten uir Oran van den 17 N°v5mber* die op nieuw vrij oorlogzuchtig luiden. Abd-el-Kader zou. vol gens dezelve, alle toebereidselen maken, om eenen nieuwen strijd op leven en dood met de Franschen aan te gaan In brieven van de Spaansche grenzen wordt gemeld dat Espartero om redenen van gezondheid zijn ontslag zou hebben aangeboden en toescemming gevraagd om in eene zuidelijke stad den winter te mogen doorbrengen. Uit Madrid wordt gemeld, dat H, M. de Koningin.Regentesbij besluit van den 16 No vember, eene uitbreiding heefc gegeven aan de kwijtschelding, op den 10 October 11, mieend. JDie uitbreiding betreft vopr* namelijk de militairen, Brussel den 2 December, Eergisteren namiddag is de Kp» ning van zijne reis naar Wiesbaden op Laeken terug gekomen. Z. M. had den vorigen namiddag zyn intogt te Luik gedaan waar hij ten zes ure aan het hotel van het gouvernement is af gestapt, en de onderecheidtne autoriteitenbepevens den bisschop ter maaltijd genoodigd waren. Des avqnds had de Koning den schouwburg bezochten den volgenden morgen de autoriteiten ten gehoore toegelaten, Volgens de bladen, is de Koning met welwillendheid ontvangen. Ook te Brussel is den 29 November eene soort van ge dachtenis feest van den opstand te Warschau gehouden. De heer Gendebien was daarbij voorzitteren de heeren Ducpeti- auxJottrand enz., hebben brommende redenen over de ver- pligting, die de Belgen aan de Polen haddenuitgesproken. De bekende Pool Lelewcl heeftin deze bijeenkomst een somber tafe reel van den tegenwoordigen toestand van zijn vaderland opge hangen. t Bij de opening van den spoorweg van Brugge naar Ostende, die den 28 Augustus des vorigen jaars heeft plaats gehad, liep die weg nog niet verderdan rot het glacis der vesting en was de aanvang daarvan nog omstreeks een vierendeeluurs van de eigen» lyke stad verwijderd Sedert echter heefc men den weg door de vestingwerken vat? Ostende heen voorgezejt, en het siation daar van midden in de stad aan een der dokken geplaatst. Die nieuwe vak van den wegdoor welks voltooijing de van Ostende naar andere Belgische steden vertrekkende reizigers van vele n oeijehjk- heden ontheven worden, is den 1 December met de gewone plegtigbeid en met een gastmaal ingewijd. De minister voor de openbare werkendie voor dit feest was overgekomen, heefc niet nagelaten in eene aanspraak op te merkendat thans eerst de groote Belgische spoorweg gezegd kan worden tot aan de zee te loopen, en dat tevens het eerste voorbeeld van het leggen yan zulk eenen weg door de vestingwerken eener stad heen ge geven was. Onderscheidene dagbladen beginnen luid te klagen over de Zorgeloosheid der politie, welke eene verschrikkelijke toeneming van het getal misdaden njer tegen gaan kan. Men teltvoorna melijk onder de bppswi.ch.ten, ci.ie de openbare veiligheid storen, een aantal deserteurs uic het leger en de manne, die, niet dur vende gaan werken, van diefstal en plunderen leven.

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1