GOESSCHE G AN T. ^ÊÊÈÊt N°. 95. VRIJDAG "Ir Ëfe i S.'i. 1839. DEN 29 NOVEMBER. Jocsütrcn <w CSbmiiiislr.it Icn. Y R V I N C I E ZEELAND AANBESTEDING. Op Zaturdsg den 14 December 1839. des voormiddags ten 10 ure zalonder nadere goedkeuring door den Staatsraad Gou verneur der Provincie Zeelandof, bij deszells afwezigheid door één der Leden van de Gedeputeerde Staten en in hec bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in deze Provincie aan het lokaal van hec Gouvernement te Middelburgworden aanbesteed Het bouwen van eene geheel nieuwe ZA AL A binnen werks lang 25 el en breed 9,30 elen een POR» TAAL lang 5,50 e/, met de vereischte toegangen en eene Gaanderijmitsgaders e enige veranderingen en inrigtingen tot KAMÉRS in het oud Gebouwalles voor het Provinciaal Geregtshof te Middelburgom met de werkzaamheden in het voorjaar van 1840 te beginnenen in dit jaar te voltooijen Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Hec bestek op hcryvelk de bovengemelde Aanbesteding zal plan s hebben, zal. boven en behalve aan het locaal van het Gouver nement der Provincie Zeeland re Middelburgter lezing liggen te *s Gravenhage in de voornaamste Logementen; en voorts cp alle zoodanige Plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van Wa» rerstaatswerken in de Provinciën ZeelandZuid-Holland en Noord" Braband ter lezing gelegd wordenzullende drie dagen voor de bestedingde noodige aanwijzing in Joco worden gedaanen voorts nadere informatien re bekomen zijn by den Hoofd-Inge nieur A. Calandte Middelburg, Middelburgden 22 November 1839. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCH. NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort den 23 November. Over Galacz heeft men uit Siiistria van at October de tijding onrvangeo dat in de nabij held dier vesting de pest was uicgebarsrenen dat reeds een vrij aanmerkelijk getal personen daaraan gestorven waren, alvorens hec bestaan der ziekte officieel bekend geworden was, en derhalve ook eer er maatregelen van voorzorg tegen hare verdere versprei ding hadden kunnen genomen worden. De Augsbufger Zeitung geeft het volgende schrijven uit Bromberg, de tweede stad van hec Groothertogdom Posen, van 8 November NaauwKjks was de inhechtenisneming van den aartsbisschop yon Dunin te Posen en deszelfs wegvoering naar Kolberg in her regerings-cistrict Bromberg, bekend, roen ook onze Kacho liike geestelijkheid, itigevo'ge de uit Posen ontvangen bevelen een'algemeenen kerkelijl^en rouw uitschreef bet luiden der klok ken het orgelspel verbood en hier en daar zelfs leerredenen hield waarvan de strekking blijkbaar was het gemeene volk tot oproer ann te zetten. In weerwil daarvan kan men zeggen dat de massa der bevolkingnadat de eerste verbazing over de op die wijze aan haar aangekondigde gebeurtenis voorbij was, niet alleen daar in geene reden vond om voor verkorting van hare gewetens-vrij heid bedacht te zijn maar zelfs bij hare overtuiging van de regt vaardigheid des Konings van Pruissen, de wegvoering des aarts- bisschops als eene nier onverdiende straf voor zijne overtreding der lands-wetten beschouwde. Bijna overal hoort men in ons regerings-districc het landvolk de meenicg uiten dat de priesters en de adel niets anders beoogendan de boeren weder even als vroeger onder hunne rnagt te krijgen da- men dus aan hunne inblazingen geen gehoor moet schenken vermits het zeker was dar de regering, die altijd de regten der Karhoüjke kerk geëer biedigd hadook voortaan niec anders van haar zou verlangen dan dat zij op hare beurt de regten van den staat zou eerbiedigen. Niet zoo gunstig 'is echter de stemming der bevolking in de kleine steden bil welke over het algemeen minder bescha vingzedelijkheid en welvaart fuerscht dan ten platten lande, en die dus ook voor vreemde invloeden veel vatbaarder is. Dtze ongunstige stemming behoeft echter geene .bezorgdheid it? te boe ju-men want zij worde ruimschoots opgewogen door den goeden geesc van de bewoners der groote steden en van de landbevolking," Ter voldoening aan deu wersch van den Hoogaarschen Rijks» dag beeft de Oostenryksche regering nu bepaaldelijk bewilligd in eene verordening, waarbij vastgesteld wordt, dat voortaan al leen van de Mongaarsche taal gebruik gemaakt zal worden in de wederkeerige mede.deeliogen van de regering en den Rijksdag. Of schoon- door deze bewilliging voldaan is aan het v« rlar gen van 'slands vertegenwoordigers, merkc men aan, dat in die verande- ring eigenlijk zeer weinig wezenlijk nut gelegen isen wel te minder, omdat rwee derde der bevolking die zoogenaamde lands-j taal niet verstaat Te gelijk met de tijding omtrent deze in* williging wegens het gebruik der taal wordt in de berigren uit Hongarije, zonderling genoeg gewag gemaakt van zwarigheden, die de Rijksdag eensklaps weder zou opgeworpen hebben regen de aanvraag eer regering, omtrent de Ügcing der rekruten. Naar men uit Weenen meldtis de gezondheid van den Vorst von Metternich nog geenszins volkomen hersteld, en zijn uic dien hoofde de gewone avondpartyen bij hem nog niet begon nen. Aan den zvyakken coestand von genoemden staatsman schrijft men ook roe, darde terugreis van graaf Liquelmont naar Peters, burg vooreerst nog uitgesteld is geworden, Omtrent het erkennen van Koningin Isabella van Spanje door de zoogenaamde noordsche mogendheden, wordt nog altijd te Weerren onderhandeld. Inzonderheid wordt door de vertegen woordigers van Engeland en Frankrijk op die erkenning aange drongen. Near men verneemt, zoude eene der eerstgenoemde mogendheden zich voorshands daartoe bere'd hebben verklaard, doch onder zekere voorwaarden, waa'onder ook deze zou voor komen dat door het bewind van Madrid voldoende waarborgen moettn gegeven worden voor de beteugeling der democratische- partij, en dac tot dit einde eene herziening der bestaande consti» tutie moet plaats hebben. M. Koning Leopold bevindt zichmet zijnen broeder, den regerenden Hertog van Saksen^Coburg en diens beide zonen nog ahijd re Wiesbadenen schijnt nog eenige dagen aldaar te zullen blijven.Op hunne reis van Londen naar Wiesbaden, zijn de genoemde jeugdige prinsen te Bonn, alwaar zij vroeger eenigen tijd aan de academie hebben doorgebragtmet luister onr* vangen door hunne voormalige mede-studenten, bi] welke zij zich allezins bemind hadden weten te maken Prins Albertde aan staande gemaal van Koningin Victoriaheeft zich, niet zonder vrucht, op de dichtkunst toegelegd. Londen den 23 NovemberTegen heden zijn al de leden van den koninklijken geheimen-raad bijeengeroepen tot het hou den eener vergadering waaringelijk van de ministeriële zijde te kennen gegeven wordt, door H. M. mededeeling zal gedaan worden vati hoogscderzelyer voorgenomen huwelijk met prins Al» bert van Saksen-Coburg. De -ongesteldheid van dm hertog van Wellington heefc niec die ongunstige gevolgen gehad, welke men daarvan vreesde. Hij is in staat geraakt, om zich van Dover herwaarts te bege ven, en is gisteren op zijn gewoon verblijf, Apslc y-housein vrij goeden welstand aangekomen. Dac hij door eene beroerte zou getroffen zijn wordt tegengesproken. Van den ministerielet! kant wordt verkondigd dat de jongste berigten uit Perzie allexins gunstig luiden. De Schach moet in ahes, wat door onze regering van hem verlangd werd bewil* iigd hebben. Londen, den 24 NovemberIn de gisteren op het paleis van Bückingham gehoudene vergadering van den geheimen raad heeft H M. de Koningin aan denzei ven eene mededeeling ge daan. inhoudende, dat het haar voornemens was, in het huwe lijk te treden met Prins, Albert van Saksen Coburg. H. M» voegde er bij: „dat zij, diep gevoelende het gewigc van de be» trekking, die zij zou aangaan niet anders tot dac fcesluir gekomen was, dan na rijp overleg en met de vaste overtuiging, dat het' zelve, onder den zegen des Allerhoogsten gelijkelijk haarhuis- selijk geluk zou verzekeren en de belangen des lands bevorderen."* Na hec ontvangen dezer belangrijke' mededeeling, welke door H. M. met veel waardigheid werd voorgedragen hebben de ie- den dier vergadering H. M, verzocht, dat dezelve openlijk be kend gemaakt zou worden en hiertoe heefc H. M last gegeven. De hertog van Wellingtondie geheel van zijne ziekte her steld isde heer Veel en andere hoofden der behoudende partij waren tegenwoordig bij deze raadsvergadering. De raadsleden der genoemde partij hadden zichgelijk door een der voornaamste organen van dezelve aangemerkt wordebeijverd, om op te komen en einde alzoo van hunne gehechtheid aan H. M. en pligstbe- «achting jegens den Troon te doen blijken. Bij het verlaten

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1