van den Saltan te regelen en te oefenen» De verdrevene vorst Dost-Mahomed had middel gevondenom mer eenige troepen te ontsnappen. Sommigen vleiden zich dat hij eerlang vrywillig in onderwerping zon komen anderen hielden het voor niet onwaar schijnlijk dat hij pogingen zou aanwendenom met Rusland betrekkingen aanreknoopen. Voorts leest men in deze berigten, dat de naar Herat gezon dene kanonnen en manschappen onder bevel van een Engelschen majooraldaar zyn aangekomenzonder beletsel te ontmoeten en dat de Schach van Perzie zich zeer begeerig betoonde, om de vorige vriendschappelijke betrekkingen mee Engeland te her stellen. Met de pakket van New-York heeft men van daar tijdin gen ontvangen van den 25 October. De banken van New-York en Boston zetteden bare betalingen in gereed geld voorten ofschoon het geldgebrek aanhield en nog veel ongelegenheid baar de hadden de zaken over het algemeen een beter aanziendan by het afzenden de vorige betigten De nieuwe gojuverneut van Canadade heer P. Thomson had eene proclamatie uitge vaardigd by zijne komst in de kolonie, Hy verklaart daarin hoofd zakelijk dat hy zal trachten de welvaart der kolonie te bevor deren, de in dezelve bestaande geschillen te vereffenen, en bewe zerte grieven uit den weg te ruimen. Hij roept hiertoe de me dewerking van alle welgezinden in, en verklaart, dat bij steeds de regten der Kroon zal handhaven, en van de hem verlèebde magt zotjder aarzelen gebruik zal maken, om de rust te verzeke ren en de wetten te doen eerbiedigen. JTrAttfevijfc. Parijs, den 16 November. De jongste krijgstogt in Afrika wordt, gelijk te verwachten was, den hertog van Orleanswelke anderzins, in den tegenwoordigen vredelievenden tijd, geene ge legenheid .heeft, om krijgsroem inteoogsten hoog aangerekend-, ofschoon deze togc, in den eigenlijken zin, niets meer is geweest dan eene zeer vermoeijende militaire wandeling voor de troepen, die tot denzelven hebben medegewerkt. Welk voordeel de ko lonie 'erop den duur van trekken kan, zal te bezien staan; want zeker is het, dat noch de bezwaarlyke doortogt van den yzeren poort, noch het fort Hamza militaire bezetting heböen behou den, en derhalve op nieuw kunnen worden in bezit genomen door zoodanige vijandige stammen, als zich daarroe zouden wil lm verledigen. De ministerielen vleijen zich echter, dat alleen de tegenwoordigheid der Fransche troepen in de oorden alwaar zij ziGh nog niet hadden vertoond, en in welke de zendelingen van Abd~el-Kader de meeniog wortel hadden doen vatten, dat de Franschen zich nimmer zouden durven vertoonengenoeg zaam zal zyn, om de door Frankrijk benoemde buirenlandscbe overheden te doen eerbiedigen, en dat dit de vrucht zal zyn van den togt, waarvan (gelijk de legitimisten niet hebben nagelaten optemerken) een woordenrijker legerberigc is bekend gemaakt dan in de veldslagen van Austerlitz en Jera. De hertog van Orleans is niettemin met groote vreiigdebe tooning in Marseille, alwaar hij dezer dagen is aangekomen (en niet in Toulon, gelyk verkeerdelijk is gemeld,) ontvangen De vermaarde beesten-temmer van Amburgh, die onlangs door een zijner leeuwinnen in 't been is gebetenschijnt deze wonde niet genoeg te hebben geacht. Vrijdag is hem het been afgezet. Men verwacht nu spoedig ecu anderen beesten-temmer, met name Carter Bijzondere berigten van den 17 dezer houden het volgen de in „Lord Granvillede Engelscbe gezant te Parijs, heeft gis teren een langdurig onderhoud gehad met den maarschalk Soult en schijnt daarin eenige inlichtingen gevraagd te hebben omtrent de vereeniging van een reserve-smaldeel te Toulon, want deze maatregel heeft bij het geheele corps diplomatique veel opzien gebaard, en zal waarschijnlijk in Engeland, waar men met groo ten naijver elke uitbreiding der Fransche zeemagt gadeslaat, die pen indruk maken. „Men verzekert, dat de maarschalk Soult voor den Engel schen gezant de beweegredenen niet verborgen heeft, die het kabinet der Tuilerien genoopt hebbenom dezen maatregel van voorzorg te nemen. Hij moet verklaard hebbendat, daar En geland zich met Oostenrijk en Rusland vereenigd had om eene zekere overeenkomst te teekenen betrekkelijk de voorwaarden, die men aan Mehemed-Ali wilde opleggen, en daar Frankrijk aan deze overeenkomst vreemd was geblevenhet voor laatst genoemde mogendheid een dringende pligr werd hare zeemagt te versterken ten einde de regten van Mehemsd-Ali te onder steunen. - Men ziei derhalve dat de Engelsche staatkunde zich meer dan ooit van die van Frankrijk verwijderd heeft. Intusschen schijnt deze omstandigheid, die voor eenen oorlog zou kunnen doen vreezenaan het Fransche ministerie niet veel bezorgdheid in te boezemen. Men zegt, dat de Divan niets vuriger verlangt dan om weder regtstreeksche onderhandelingen nv t Mehemed-Ali aan te knoopen, ten einde de Oostersche geschillen te vertfToen pm dit ie bevorderen, is de admiraal Roussin terug geroepen èn indien er, buiten de tus-chenkomsc der Mogendheden, eer vr> de tusschen Mehemed-Ali en de Porte tot stand mogt komen dan zal de Franschet diplomatie rekeaéu efipg groote overwinning behaald te hebben. Bslgiu, Brussel, den 19 November. Io de zitting van de Belgische kamér van vertegenwoordigers van den 19 November is de heer Isidore Fallon tot haren voorzitter benoemd. Dadelijk hebben van de 75 tegenwoordig zijnde leden 45 hunne stem op zijnen persoon vereenigd. Hy heeft echter die betrekking nier kunnen aanvaarden, daar hy wegens ongesteldheid niet in de vergadering verschenen was. De heer Fallon is, zoo als men weer, lid van de Utrechtsche commissie van verëvening. Voigens een daaromtrent opgemaakren staat heeft de Belgi sche regeringna de bekrimpingendie men aan het leger heeft doen ondergaan, gedurende de maanden Junij tor September, 4,612 tot hetzelve behoorende paarden verkocht, die gezame- 995 >864 franken hebben opgebragc. JTcbctLtttbctu 's Gravenhage den 19 November. Laatstleden Zondag heeft eene nieuwe dienst van Omnibussende Batavier genaamd, te Amsterdam eenen aanvang genomen. Deze Omnibussen zijn zeer eenvoudig, doch ruim en gemakkelyk dezelve zijn te Brus- sel vervaardigd 10 elk is plaats voor 12 h 14 personen. Aan iedere Omnibus is eene dubbele wijzerplaatwaarvan de wijzer het aantal passagiers aanduidt. Den eersten dag is er slechts langs eene Jinïe gereden doch Woensdag zal eene tweede en later de overige beginnen. Voor elke linie worden twee wagens gebezigd. Den 17 dezer is de zes en twintigste verjaardag van de gezegende omwenteling des jaars 1813 gevierd r met het uitsteken van vlaggen uit alle openbare gebouwen en uit onderscheidene huizen van bijzondere personen. In de kerken is aan die voor het Vaderland gewigtige gebeurtenis herdachten den Allerhoogste plegrig daarvoor gedankt. De Koning in den jare 1830 bepaald hebbende, dat de Noord Nederlanderswelke op de hoogescbolen in de zuidelyke provinciën studeerden en daarop bleven doorstuderen tot zy ge promoveerd mogten zijnlater naar herwaarts komendeniet zouden worden geadmitteerd hier re lande, om op grond hunner by die hoogescholen verkregen diploma'shun beroephetzy' van advocaat hetzij van medicina? doctor of anderzinsuit te oefenenheeft thansten gevolge der bij de Hooge Regering ingediende adressen van zich in dat geval bevindende personen verlangddat de departementen van binnenlandsche zaken en justitie zouden nagaan of, en in hoeverre ten gevolge der eindschikking met Belgiëalsnu in deze zaak verandering zou behooren te worden gebragc, te dien effectedat dezelye, behoudens zekere bepalingen, van bijv. een nader examen, ongehinderd de praktijk zouden mogen uitoefenen- Roterdam den 19 November In den avond van gfsreren geraakten twee ligt matrozen, Sebastian Schnatz en Jan Frans van Leen geheeten, op her dek van het Nederlandscoe Brikschip de Dankbaarheidtot welke equipagie beiden behoordenen waarmede zy eerst in den namiddag van dien dag na eene afwe zigheid van 15 maanden voor deze stad waren aangekomen, in twist, met dit ongelukkig gevolg dat de laatstgenoemde in drifc geraakt zijndeaan den eerstgen. met een mes eene wonde aan het hoofd toegebragr, omtrent welker gevolgen men niet zonder reden beducht is. De heden door ons ontvangene Javasche-couranten van ro tot en met 20 July jl behelzen geen nieuws van eenig be- langHet Engelsche schip Stam kapt. IV. B, Bonaeevan Liverpool komende, is den 8 Junij op de zuidkust van Java, bij het Java hooid gestrand en op de klippen in den grond gesto ten. De gezagvoerder en equipagie zyn door een Fransch vaar- tuig opgenomen en naar Batavia overgebragt Van wege de re* gering is hulp verleend tot het bergen der lading, met die gevolg, dat eene aanzienlijke hoeveelheid goederenaan het zuiderstrand der residentie Bantam aangespoeldbyeengebragt en voor ont vreemding bewaard is. Ondertrouwd t J. C. L A B R A N T en ZierikzBe, November 1839. Eenige Kennisgeving, E. J. db LEPELAAR. Bij Vonnis der Arrondissement Regcbank te Goesvan den 18 November 1839 is JOHANNES ADRIANUS HA RINCKregcens gedomiciiiëerd te Goessedert vele j'aren ge? confineerd in het Stadskrankzinnigen huis te Dordrechtwegens Krankzinnigheid onder curatele gesteld. Goes% den ao November 1839, Mr. J. C. van der MEER MOHR, Advocaat Procureur Den Bontwerker FAN BUREN van Middelburg geene geschikte gelegenheid, ter uitpakking kunnende vinden, recom mandeert zich ten zijnen huize te Middelburg s of in 't Loge ment bij den Heer Swartz te Zierikzee. Ter Boekdrukkerij van F. Kleeuwens en Zoon»

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2