TOONEEL-BERIGT. Aan den boekverkooper Tarlier cc Brussel is door onze redering toegestaan hei uitgeven van eenen Koninklijken alma* nak van België. Men houdt zich te Damme, in Vlaanderen, bezig met het doen van nasporingen, ter ontdekking van den steen,-welke nog in de vorige eeuw het graf bedekte van den oudsten Neder- landscben dichter, van Maerlant. In den Brusselschen Indêpendant een ministerieel blad, vindc men een brief uit Wiesbaden van den 4 November, volgens welken Koning Leopold aldaarbehalve den Vorst von Metter nich verscheidene vreemde staatslieden, die meest uit Frankfort daarheen waren gekomenheeft ontvangen. De Koning schijnt nog eenigen tijd te Wiesbaden te zulien blijven. De brief ein digd aldusDegenendie de eer hebben van Z. M te na derenmerken met genoegen opdat het gebruik der wateren eenen gunstigen invloed op 'sKonings gezondheid begint uit te oefenen; men had sedert eenigen tijd met leedwezen vernomen, dat dezelve in eenen vrij lijdenden toestand verkeerde. ÉLcfcctirmbcu. 's Gravf.nhageden 7 November. Zr. Ms. fregat de Rijn. kapt. Arriensaan welks boord zich Z. K. H. Prins Hendrik bevindt, heeft den 17 October Gibraltar, na gedurende vijf dagen ter reede van die vesting vertoefd te hebbenverlaten en de reis naar de Middellandsche zee voortgezet. Men verneemtdat aan Z. M. concessie is gevraagd voor het aanleggen van eenen versnelden dienst van gemeenschap door middel van stoomvasrcuigenvan deze residentie met Rot terdam, Utrecht, Leiden, Haarlem en Amsterdam. In den kruidruin der hoogeschool te Utrecht bloeit thans eene Agave geminiflora Brande, Deze plant, welke ren on regte door sommigen voor de Buonapartea Juncea R. et P gehouden isheeft nog zeer weinig in Europa en nog nimmer in Nederland gebloeid. Men gelooft, dat een bijna dertigjarige leeftijd van de plant vereischt wordt, om bij ons te kunnen blodjen- Men schrijft uit Groningenvan- den 4 het navolgende d Donderdag namiddag is de pastorij te Schaldeburenbe woond door den weleerw. heer E. T PVesterhojfpredikant der Hervormde gemeente dier plaats, benevens eene daarbij staande boerenschuur, in eenen korten tijd, door eenen hevigen brand vernkldslechts ééne kamer is gedeeltelijk staande gebleven. De boekerij van den heer predikantmeest al de huismeubelen de boerengereedschappen, een zeer groot gedeelte van den winter voorraad met al het voorhanden zijnde hooistroo en turf en een kalf zijn eene prooi der vlammen geworden. Het gebouw de meubels en de bibliotheek waren voor brandschade verwaar- borgd. De oorzaak van dit ongeluk is niet met zekerheid be. wijze verlangt te dekken een verlies van ruim f 100 000, 'c welk de Staat aan inkomende regten van door vreemde schepen inge voerde steenkolen heeft geleden. Het jaar 1838 tot maatstaf aan nemende, worden er jaarlijks voor den accijns aangeslagen bijna 14! mil ioenen n. ponden schaalkolen 3,740 109 mudden maat- kolenen 146,458 mudden sintels, waarvan alleen ten behoeve der fabrieken strekken 9 miilioenen ponden schaalkolen 1,917,758 mudden maatkolen en 21,911 mudden sintels, en aizoo voor huisselijk gebruik overblijven 5,402,730 n. ponden schaalkolen L831.351 mudden maatkolen en 124,547 mudden simeiswaar van de verhooging van den accijns, als van f 1,20 voor de 1000 ponden schaalkolen, 10 cents voor het mud maatkolen, en 6 cents voor het mud sintels, de som van f 197,031 zoude kun nen bedragen. Vroegere bedenkingen hebben eene verhooging van accijns als het best geraden doen voorkomenom het be doeld verlies te vergoeder. Bij de voorgedragene wet, ter verbetering van den accijns op den turf, worden onder anderen verordeningen voorgesteld strek-* kende, om te verhinderen, dat, bij een meer dan gewoon lagen stand van het zomer watergeene lage veenenten onregte onder de hooge veenen zullen worden gerangschikten voorts nog verschillende bepalingen om andere misbruiken tegencegaan. De commissie voor de verzoekschriften heefc verslag gedaan omtrent eenige stukken als van fabrikeurs van grof aar dewerk in Vriesland, die verhooging van inkomende regcen ver zoeken ;„20 van de Staten van de provincie Vriesland, toe her»; ziening van de belasting wee op het personeel30 van zouthan delaren ce Marlingendie de herziening van de accijns wet op het zout verlangen 40 van C. van der Tuuk te Haarlem die een kend men vermoedt echterdat de brand in de schoorsteen pijp is ontstaan, Te jCoevorden zijn 11. Dingsdag avond drie huizen in de Kerkstraat afgebrand de oorzaak is onbekendeen derzelve was slechts voor brandschade gewaarborgd. Geene menschen of le MaacschaPPÜ °P het einde des dijks 2 Jarnaarnen zouden worden vendige have zijn bij die ongeluk omgekomen. De hulpvaardig Sffplaatsl: d®nadering over de Ooscer*ScheIde bij nacht meer beid der militairen eo de door dezelve aangewende pogingenom CC ver"emahkelijken en te verzekeren. plan tot aflossing der staatsschuld voordragr. Alle deze stukken zullen ter griffie nedergelegd en de verslagen van eenige gedrukt worden. De heer Cats heeft het door de Staten van Vries* land aangebodene adres aan de byzondere aandacht der vergade ring aanbevolen. De vergadering is gescheiden tot aanstaanden vrijdag. Alsdan zal de verkiezing van drie candidaten voor de openstaande be trekking van lid der Algemeene Rekenkamer plaats hebben. Bath, den 10 November. Van den 1 tot den 9 dezer maand zijn bij hec kantoor van Expeditie en eerste wacht alhier binnen® gekomen 24 schepen, als: 6 met stukgoederen3 met kluitkalk, 4 met boekweit, 3 met hout en houtwerk, 1 met steenkolen, I met hop, r met Brusselsche aarde, 1 mee aardewerk, 4 met zinksttJen. En uicgevaren 51als: 14 met granen en koolzaad, II met boom en veldvruchten, 6 met stukgoederen en koffij, 6 met bokking en zoutevisch3 met haardasch3 met hooi 3 met meubelen, houtwerk en oud ijzer2 met ongezaagd hout, t mer hoepen en biezen, 1 met meekrap, 1 met boter en kaas, 1 met beerwaarvan 49 onder Nederlandsche en 26 onder Belgische vlag. Naar men verneemt besraat het voofnemen het tegenwoordig vuur alhier eerlang door een catadroptriek licht der 4de grooce te doen vervangen; terwijl voor rekening van dé Ned. Stoomb. -I- -- den brand te stuken worden zeer geprezen en daaraan wordt toegeschrevendat dezelve niet meerdere verwoesting heeft ver oorzaakr, waarvoor met regc veel vrees bestond." Naar men verneemtheeft Z. M den generaal-majoor jhr W. Boreel benoemd tot opperbevelhebber der ruiterij, met be paling dat deszelfs hoofdkwartier te Haarlem zaf worden ge vestigdtot commandant der brigade ligce kavaüerie den gene raal majoor baron de Possonhoofdkwarner Tilburgen tot commandant der brigade zware kavallerie den generaal-majoor Z, II. prins Alexanderhoofdkwartier Leijden. Z. M. heeft bepaald dat het te Willemsoord liggende gera seerd fregac Algiers zal worden opgelegd tot Het doen der noodige herstellingen; dat, ter vervanging van hetzelve, in dienst zal gesteld worden hec geraseerde fregat Rotterdammer 250 koppen onder bevel van den kapt. ter zee Tuningen dat dit fregat zal bestemd worden ter versterking der zee-magt in Oost Xndie dat de korvet Boreas mee i° December in dienst ge steld zal worden, mee 160 koppen, onder bevel van den kapt, luitenant Boelenen naar Oost Indie zal vertrekken, ter aflos» sing van eene der zich daar bevindende korvetten Triton of Hip pomènes. In de zitting van de Tweede Kamer van heden, zijn inge komen vier koninklijke boodschappen, ten geleide van even zco vele ontwerpen van wee, met daarbij gaande memorien tot toe lichting, Dezelve zijn: 18 een ontwerp omtrent den vrijdom van lasten, ter zake van hod ontginningen en landverbeteringen; 20 een ton verbetering van den accijns op den turf; 30 een, hou dende bepalingen van den accijns'op den turf uic de irreguliere veenderijen en 40 tot verhoogtng van den accijns op de steen koien. Bij de voorgedragene wetwegens de verhooging van den accijns op de steenkolen, wordt die accijns voorgesteldvan elke 1000 n. ponden schaalkolen f6,20; van elke mudde gtove ma.tkolen en kolengruis 40 cents, en van elke mudde sintels 26 Uit de memorie van toelichting blijkt, dat het bewind op deze Heden verloste van eene DOCHTERELIZABET IOHANNA van CASTEEL, Echtgenoot van Goes, P. A, HOCHART. den 8 November 1839. Eenige Kennisgeving. PUBLIEKE VERKOOPING ten overstaan van den Noraris L. DE FOUIV Jzop Vrijdag den 15 November 1839 des voormiddags ten tien urente Schore in de herfltrg bij P'. van Boven, voor P J. GLERUM en J. DE KO" TER van eenige Perceelen VASTE GOEDEREN, én wel ie« 3e' 4e» JSe tot J7e' I9e tot a3e en 2<^e Perceelen van de uitgezecce Biljettenzullende de overige daarop geplaatste Perceelen niet geveild worden. Voorts vóór den aanvang dier veiling de GEBOUWEN der Hofstede van J. de Kouter voor Afbraak en nog 12 Zware OLMEN en ESSEN-BOOMENstaande op de Hofsteden van beide verkoopers. ■fwi F. TACH1 ZOONvan ZIERIKZEE. Zijn alhier gearriveerd mee een schoon Assortiment Engel sche. Duitsche en Fransche KRAMERIJEN, VERLAKT- WERKPARAPLUIESSPAARLAMPEN en verder dif. ferente Nieuwigheden, Uitgepakt by Pikaar op de Kaai te Goes. Op Woensdag den 13 dezer, VERLEGENHEID en LIST na hetzelve, DE RE1ZENDEN ttisschen de pauzen, ver aangenaming door de familie Bakkerzich thans alhier bevin dende. Aanvang 6£ ure» Ter. Boekdrukkerij van F. Kleeuwens en Zoon, centen. -é00

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2