NI0» 90- GOESSCHE A N T. MAANDAG BEN 11 NOVEMBER. NIEUWSTIJDINGEN. Smtschïaubs Frankfort, den 7 NovemberEr zijn van verschillende zijden brieven uit Konstaniinopel ontvangen, alle echter niet ver der Joopende dan tot den 16 October. Daaruit blijkt, dat de aan de Dardanellen vereenigde vloten reeds door het ongunstige weder geleden en alzoo besloten hebben andere stations voor het oogenblik te zoeken. Het Fransche eskader had Mirylene ge kozen. Men hield het er echter voor, dat de vloot zich in geen geval gedurende den winter tiet van de Dardanellen zouden ver wijderen; dezelve zouden zelfs aanzienlijke versterkingen vervvach ten en den Archipel niet denken te verlaten. In de laatste dagen had zich het gerucht verspreid, dat Ibrahim den 7 eene voorwaarrsche beweging'tegen Siwas op het oog had. Ten ge volge van dat geruchtwas er eene raadsvergadering door den Divan gehouden ten einde het nopens de te nemene maatregelen eens re worden. Deze raad was daarom bijzonder opmerkens waardigom dat de jonge Sultan denzelvenvoer bet eerst na zijne troonsbeklimming, had bygewoond Over het algemeen betoonde Z, H, groote werkzaamheid. Hij moet zich een voor naam gedeelte van den dag met staatszaken bezig houden. Tevens bezocht hij alle openbare inrigtingenteneinde door zijne tegen woordigheid en het uitdeelen van belooningen den ijver der be nmbten aan te sporen. Wat nu bovengemeld geruchtnopens het voortrukken van Ibrahimbetreft, hetzelve had zich niet bevestigdveeleer had men berigten uit Alexandrevolgens welke Mehemed-/Ili aan zijn' zoon hevel had gegeven, Marasch te verlaren en zich met het leger naar de stellingen terug te trekktn, welke hezelve vóór den slag van Nesbi bezette. Ook het hoofdkwartier van Ibrahim zou weder naar Haleb verlegd worden Van eene andere zijde echter worden nopens den stand van het Egyptische leger geheel andere opgaven gedaan. Ibrahim bevond zich met hezelve steeds te Marasch, alwaar hij al 2Ïjne strijdkrachten scheen te willen verzamelen. Hij maakte sedert eenigen tijd groote toebereidselen hetzij om in de door hem bezette stellingen te overwinteren hetzij om gereed te zijn op het eerste bevel zijns vaders voort te rukken. Zoo veelscheen jn allen gevalle zeker, dat hij besloten hadgeene rugwaart sche beweging te zullen doen, Intusschen was, niettegenstaande de geestdrift, welke de laatste overwinning had verwekt, het leger in geenen deele tevreden hetzelve werd slecht betaald en leed veel gebrek: men had dan ook groote laauwheid in de krijgstucht opgemerkt. Verder houden de brieven uit Kon stantinopelvoor de beslissing van het Oostersche vraagstuk voortdurend weinig van belang in. De vertegenwoordigers der groote Mogendheden waren steeds zonder nieuwe instruccien van di.- zijde hunner hovenenten gevolge van dien kwamen zij ook weinig in aanraking met de Porre. Men hield de jongste veranderingen der staatsbeambten in zoo verre van belang, dat daardoor de ongegrondheid blijkt van het gerucht, alsof dé in vloed van Chosrew-Pacha aan het afnemen was. Bij die benoe mingen waren namelijk uitsluitend 2ijne gunstelingen op den voor grond gesteld, terwylal diegenen, welke hun ontslag hadden bekomen, tot zijne tegenstrevers behoorden. De admiraal Roussin zou Konstanrinopel den 18 verlaten, om over Athene Londen, den 6 November. Men heeft bier berigten {later dan over Frankrijkvan het oorlogstooneel in Spanje ontvan gen Cabrera had zijne troepen te Cancavieja en Morella gecon errtreerd. Zijne luitenants waren Balmaseda Langnostcra en Forcadell. Hij had eene krachtige proclamatie aan zijne croe. Parijs den 5 November. Heden morgen ten 6 ure zijn in acht rijtuigen begeleid door een detachement gardes munv« cipalennaar de conciTgerie overgebragt der beschuldigden in de zaak der zamenzwering van het kruidwelke tot dus verre te St. Polagie en in la Force opgesloten waren gehouden. Ter stond na hunne komst in de conciergerie hebben zij gehoor on dergaan. Brussel den 6 NovemberDe werken tot het aanleggen van een vak van den Belgischen ijzeren spoorweg van de Maas naar de Pruisische grenzen welker aanbesteding thans stellig den 20 November zal plaats hebben zijn van eenen zeer belangrij ken aard. Het geldt hier het opwerpen eener aardenbaan en het tot stand brengen van werkt n van kunst van de Maas af op het punt, waar men thans bezig is, eene brug over die rivier te leggen, tot aan les Fins, aan gene zijde van Pepinster,, en dus op korten afstand van de stad Verviers. De geheele thans aan te besteden baan zal 20,043 meiers of Neder], ellen, en dus omstreeks s^-Nederl. uren gaans lang zijn. Men zal op die uit gestrektheid 9 tunnels of onderaardscbe gangen, ter gezamenlijke lengte yan 1678 merers, moeten boren13 bruggen, 22 water leidingen apueducsen 25 wegleidingen (jnaducs) aanleggen en eene helling van 77I merers wegwerken. De weg zal groó- cendeels door de schilderachtige vallei van de rivier de VeSdre loopen, en wel, van de Maas afvoorby het kasteel van La Ro- chette de dorpen Fraipont en Pepinster. tot aan het reeds ge noemde gehucht les Fins. Er zullet) in het geheel 895,800 vier kante merers aarde en zachceren of harden rotsgrond moeten ver plaatst worden. De kosten van een en ander zijn in de ramingen, die van de zijde dej; Belgische regering openbaar zijn gemaaktcp 4,530,060 franken geraamd waarbij naderhand nog de kosten der houten leggers, ijzeren spoten, en wat verder toe dén eigen lijken weg behoort moeten komen. 9 Malta naar Frankrijk terug te keeren. Èen Zuidduitsch dagblad geeft het volgende berigt van den DonauTot de nieuwste Parijssche leugens van den dag behoort ookdat de republiek Krakau by de Engelsche regering onder dersteuning zou zoeken tegen de onderdrukking der drie bescher mende mogendheden. Dit is een zeer oud nieuws. Reeds voor larger dan een jaar werd het hier rondgeventen ook nu wordt er beweerddat eenige aanzienlijke Krakauersdie zich door den tegenwoordigen staat van zaken persoonlijk benadeeld achten raar Londen zouden vertrokken zijnom de belangen van den vrijstaat aldaar, te verdedigen. Volgens anderenzouden deze perso nen zelfs met stelligen last van den Krakauschen senaat naar En» geland gegaan zijn. Het eene zoowel als het andere is intusschen volstrekt ongegrondintegendeel kan men de republit-k Krakauj, in weerwil van haren ongunstige!) toestand met opzigt tot alle verkeer met de naburige statenals het rustigste gedeelte van Polen beschouwen. pen gedaan, waarin hij uitweidt over het verraad, door Marot0 gepleegd. Hij zegtdat zoodanige stap geen vrede kan genoemd worden dat de eenige vredewelke zijne vrijwilligers te hopen hadden, bestond in de spoedigste terugkomst van hunnen gelief den meester, Karei V; dat hij Cabrerazoowel als zijne vrij* willigers, dus haakten naar het oogenblik, om zich in het veld te meten en de., verraders, te straffen. - De plaatselijke staf der hoofdstad heeft dezer dagen nieuwe bevelen naar al de casernen gezonden voor de uitvoering van het plandoor den maarschalk Gérard voorgesteldom by dreigende onlusten de troepen in een oogenblik tijds beschikbaar ie hebben. Volgens dit plan, hebben al de corpsen, bimiep deze hoofdstad in garnizoen hunne vaste standplaatsen en zou den zij binnen het half uur tijds jn al de wyken der hoofdstad op de voornaamste punten zijn gestationeerd. JNaar men verzeker;worden de toerustingen ter zee op de Koninklijke wet ven tegenwoordig op zulk eene groote schaal en zoo ijverig voortgezet, dat er weldra geen enkel zwaar oorlogs schip in de zeehavens zal voorhanden zijn de vaartuigen zijn deels voor Buenos-Ayres deels en vooral voor het Oosten be stemd. De vice-admiraal Baudin begeeft zich binnen eenige dagen van hiernaar Brest, om zich tegen den 15 in te schepen, De Hertogin van Berry en de Hertog van Bordeaux bevonden zich beiden in de laatste dagen van October te Rome en ontvingen daar van den H. Vader vele blijken van oplet tendheid. rDe generaal Bernardeen der krijgslieden uit de school van Napoleon, is den 5 November des avonds te Parijs over» leden. De klagten tegen het stelsel onzer graanwetten worden met eiken dag levendiger. Inzonderheid geeft daartoe aanleiding de steeds hooger klimmende prijs der Rogge, het meest alge» meene voedsel der behoef.igen. Men verEngt vooreerst een lager inkomend regt op de van buitenslands ingevoerd wordende mindere graansoorten eo vervolgensals indirecte maatregeleene bezwaring van den uitvoer van aardappelen en integendeel een lager inkomend regt op het vee De Indópendantna medegedeeld te hebben de diplomatische stukken aan de Staten Generaal voorgedragen geeft den wensch te kennen, dac het Hollandsche gededce van Luxemburg, even als het nieuwe Hertogdom Limburg, door de grondwet der Ne derlanden moge worden geregeerddaar een zoogenaamde Duit- sche regeringsvorm uitermate hard nioec vaij^ri voor eén land aan constitutionele vormen gewoon.

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1