«er stil hier ter stede. De partijen schijnen elkanders krachten te berekenenen den loop der gebeurtenissen afcewichten. - Uit Toulon wordr gemeld dat de admiraal Baudin aldaar eerlang met de linieschepen OceanSujfren en Neptune uit Brest werd gewacht, en alsdan nog de Alger en de Marengo onder zijne bevelen zoude bekomen. De linieschepen Souve rainScipion en Marseille zouden alsdan eeoe reserve divisie uitmaken. Op deze wijze zoude de geheeie scheepsmast der Franschen in de Middelandsche zee tot zestien uitgeruste en ge wapende linieschepen worden uitgebreid. Bclgtc. Brussel den 23 OctoberOnze bladen vermelden dat Ko niog Leopoldby zyne tegenwoordige reis naar Wiesbaden, te Aken door den burgemeester meteene aanspraak is verwelkomd, waarin voorkwam dar men ten gevolge van het niet voortzetten van den ijzeren spoorweg van Luik naar Verviers gedwongen was gewotdenom de werken aan den weg van Aken naar de Belgische grenzen te schorsen. Koning Leopold heeic daarop de verzekering gegevendat in de volgende maand duizenden werklieden aan den spoorweg van Luik naar Verviers zouden arbeiden. -— De Monitéur bevat heden onder anderen het rapport van den heer Job'arddie als kommissaris door het Belgische gou vernement naar de Paryssche tentoonstelling was gezonden, we gens zijne bevinding op die tentoonstelling. Genoemde heer, hoofdredacteur van den Courrier Beigeheeft in dit stuk op nieuw blijken van zyne erkende wetenschappelijke kunde gegeven, Er is sprake om eene telegraphische linie van Brussel naar de Fransche grenzen daar te stellen, waarvan de eerste station tus- schen Qruievrain en Forest zal zijn. Het gedeelte van de aanspraak van Z. M. den Koning der Nederlanden v waaruit moet worden opgemaaktdat men van de beigische zijde nog niet aan de geldelijke verpligtingen heeft wil len voldoen, welke aan Belgie bij het tot stand gebragte trac- taat zijn opgelegd schijnt de bewindslieden eenigzins te hebben getroffen, en aanleiding te hebben gegeven tot eene verklaring iri het dagblad, 'twelk als het orgaan van het bewind wordt aangemerkt, dat, in elk geval, het halfjarige aandeel van Belgie ia de openbare Nederlandsche Schuldonder zeker voorbehoud ten aanzien der verdere geldelijke overeenkomstenzouden kun nen worden betaald. De fabriek van den heer Cockerill zal in het aanstaande janr worien te koop geveild. De aankondiging daarvan is gedaar. Men loopt dus gevaar dat deze belangrijke instelling voor Belgie verloren zal gaan en dit zoude, in de gegevene omstandigheden, der regering als' een misslag worden toegerekend. De gemeentelijke verkiezingen brengen te G?nt weder alles in rep en roer. Het is zonderling dac telkens wanneer in die stad tor verkiezingenhetzij gemeentelijk, betzy gewestelijkhetzij voor de nationale vertegenwoordiging moet worden overgegaan ce gisting zoodanig is, dat men eene revolutie gelooven zoude op handen te zijn. In eene voorbereidende bijeenkomst van een orangistisch comité zijn zestien kandidaten aanbevolen en met bijna eenparige stemmen aangenomen. Op dit oogenblik wordt in een eer gedeelten van de Sr. Gudule- Jterk het portret van den aartsbisschop van Mechelen voor eene retributie van 50 centen ten behoeve van etn der godshuizen ter bezigtiging gesteld. Men kan zich naauwelijks een denkbeeld maken van de menigte van geloovigen, die den Belgischen kardi jiaal in effigie gaan zien, In eene dezer dagen gehouden ministerraad is de kwestie be* bandeld ot er eene troonrede zou worden gehouden. Men heeft het doelmatige daarvan in de tegenwoordige omstandigheden er* ltend doch tevens begrepen den Koning niet te moeten dwingen, indien deze afwezig mogt zijn. In dat geval zou de minister de Theux de zitting openen. iHuburlattbjCtt. 's Gravenh age den 23 October Gisteren heeft de Hooge Raadniet overeenkomstig de conclusien van het openbaar mi* nisterie bij denzelven, verworpen het beroep in cassatie, inge siéld door K. van der Ploegtegen een arrest der criminele Regtbank in Holland, op grond, dat in zijne zaak gefungeerd had een tijdelijk substituut-griffier, hoedanige ambtenaar niet ge noemd wordt in de wet op de regterlyke organisatie. De Hooge Raad heeft beslist, dat het fungeren van zoodanrgen rijdelijken substituut-griffier, en het onderteekenen van het arrest door den zeivengeen grond tot cassatie kan gevendaar het konink lijk besluit, waarbij de tijdelijke substituut-griffier is benoemd, slechts heeft ten doel gehad en gestrekt, om eene stremming van den creregelden loop der justitie te voorkomen dar zoodanige voorziening niet strijdig kan geacht worden met art. 74 op de ruiterlijke organisatie, noch met art. 166 en 183 der Grondwet. Heden heeft de daartoe benoemde commisie van de Tweede Kamer der Stater-Generaal Z M, den Koning de lijst der kan didaten voor het voorzitterschap aangeboden Z, M heeft de zelve geantwoord, zich dadelijk met de keuze te zullen bezig houden, ten einde de Kamer in staat te stellen, om hare belang rijke werkzaamheden aantevangen. Heden middag wordt ver zekerd. dat Z. M. keuze op den eersten kandidaat, don heer van Swinderenafgevaardigde uit de provincie Groningenis gevallen, eb dat reeds op morgen aan de Kamer herigedaamtj zal worden gegeven. Haarlem, den 24 October. In berigten uit Londen van den 21 wordt gemeld dat liedendie doorgaans wel ooderrigt waren v rzekerden, dat het parlement kort voor Kerstijd zoude worden bijeengeroepen, en dat alsdan wel denkelijk aan hetzelve hecaan staande huwelijk van H. M. de Koningin met Prins Albert van Saksen-Coburg zoude worden bekend gemaakt. De jongste berigten uit de volksplanting op de kust van Nieuvr Holland luiden iets gunstiger, ten aanzien van bet gebrek aan leeftogt. Eergisteren avond heeft in een manufactufen-winkel in de Grooce Houtstraat alhier, met gaz verlicht, eene felle uitbars ting van deze ontvlambare lucht plaats gehad. Het schijnt, dat, door een lek in de gazpijp, zich eene zekere hoeveelheid gaz heeft verzameld in de ruimte tusschen het plafond van den win kel en den daarover liggencten -zolder, en dat dit gaz, bij hec zoeken naar het lekmet lichtis ontbrand. Het plafond is ver» oieid; de zolder is opgeworpen, en de glasramen zijnzoo wel beneden als boven naar buiten uitgeslagen. Amsterdam den 23 October. De eerste klasse van hec Koninklijk Nederlandsche Instituut van WetenschappenLetter kunde en Schoone Kunsten, heeft op heden hare twaalfde open bare vergadering gehoudenonder voorzitting van den heer IV. 5 Swart. „Na het openen der vergadering, gedacht de voorzitter, in eene beknopte rede, de wereoscbappeiijke verdienscen van zoo vele leden en korrespondentenwelke der klasse gedurende het laatstverloopene rweetal jaren door den dood waren ontvallen en deelde vervolgens de nieuwe verkiezingen mede, door welke de klasse gemeend heeft de opengevallene plaatsen te moeten vet» vullen, „Hierna las de vaste secretaris der klasse, de heer G, Vrolik. hec verslag voor van de werkzaamheden der klasse sedert de laatstgehoudene openbare zittingen deelde daarna den uitslag mede der prijsuitschrijvingwaarbij bleekdat de eerste klasse aan hei ingezonden antwoord op de vraag betrekkelijk de oor zaak van bet longlijden van velen der blindgeborenen en doof stommen in de gestichten te Amsterdam en te Groningen deo uitgeloofden eereprijs niet heeft kunoen toekennen wordende wijders nog de nieuwe uitgeschreven vragen van het volgende programma aangekondigd, Aisnu wendde de voorzitter het verzoek aan den heer G. J. Mulderom der vergadering datgene voor te dragen, hetwelk zijn Ed, toe dit oogmerk had bestemd. De heer Mulder plaatste zich daarop aan het spreekgestoelte en las van daar eene verhandeling over den steeds toenemenden bloei van de beoefening der natuurstudie op welvaart en be* schaving' x. Na het eindigen dier voorlezingsloot de voorzitter deze openbare vergadering met eene korte en gepaste rede, daarbij den Edel Achtbaren heer burgemeester, eene commissie uit den raad dezer stad en verdere aanzienlijke genoodigdendank zeggende voor de eere hunner tegenwoordigheid.'' Den 18 is hec schip Trafalgarkapitein Bruckuit Mannheim beladen met 3000 centenaars koloniale goederen, van Rotterdam naar Mannheim bestemd, op den Rijn, io de nabij» heid van de zoogenaamde groeven bij Goderf, in het midden van het vaarwater, gezonken; het grootste gedeelte >ier lading is bedorven, het overige zwaar beschadigd. Men wil hier weten, dat de nalatenschap van den te Am» sterdam overleden baron van Brienen ongeveer 65 millioen frs. bedraagt. Ook verhaalt men dat aanzienlijke legaten aan gods huizen vermaakt zijn. Bath, den 28 October- Van den 19 tot en met 16 October zijn bij het kantoor van Expeditie en eerste wacht alhier bin nengekomen 25 schepen, als, 7 met stukgoederen, 1 mer wijn, 3 met meubHèn 3 met boekweit, 2 met houtwerk, 8 met zinksceen1 met hardsteen en glaswerk. En uitgevaren 65 als: 13 met koffij, tabak, Indigo, specerijen en verder stuk goederen, 1 met jenever, 23 met boomvruchten en aardappelen, 6 met bokking en zoutevisch, 2 met koolzaad, 3 met kaas, traan en zaden5 mee gerst, 3 met hooi, 2 met hoepen en biezen 1 met haardasch6 met beerwaarvan 68 onder Nederlandsche en 22 onder Belgische vlag. 178ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Prijzen van f 1000, en daarboven. Trekking der Vijfde Klasse. 23ste Lijst. N.° 23810 een Prijs van f tooo. van f 2000. abucvtcuticu. In Lossing best brandende Newcastelscke-Sunderland sche- en Ruhr MBETKOLEN en Zwarte Schotsche WAAG- en DROOGKOLEN; voor rekening van DE JONGH <2? PILAAR Ter Boekdrukkerij van F. Kleeuwens en Zoon. 24ste Lijst. N.° 9986, een Prijs van f 70 en eene Premie

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2