I N". 86. GOESSCHE COÜRA K T. 1889. f MAANDAG y DEN 28 OCTOBER. NIEUWSTIJDINGEN. JDuitecïiIaubj Frankfort, den 21 OctoberIn een berigt van de Turk- scbe greDzenvan den 8 dezerwordt het volgende omtrent de Oostersche aangelegenheden opgegeven „Volgens de jongste berigten uit Konstantinopel, duurt de al- gemeene onzekerheid daar nog voort. De vertegenwoordigers der Europesche Mogendheden wachttn nog altijd op nadere in structienweshalve ook de zaken nog op hetzelfde punt stonden als te voren. De aankomst eener Engusche stoomboot, op den 27 September, met depeches voor lord Ponsonbijheeft aanlei ding gegeven toe eene menigte geruchten onder anderen tot het zeggen, dat de admiraal Stopford bevel had bekomeD, om de monden van de Dardanellen te verlaten maar men heeft niets ze ken omtrent den inhoud van die depeches vernomenen in het verblijf der vloot is, voor zoo ver bekend is, geene verandering gekomen. In het antwoord der Porte op het verzoek, dat aan de vereenigde vloten eene ankerplaats in de Dardanellen zou ip aangewezen worden, moet voorkomendat die vloten buiten de Dardanellen naar welgevallen eene plaats fnogen kiezen zelfs te Alexandriedaar derzelver tegenwoordigheid nuttiger zou kun nen zijn, dan op derzelver tegenwoordige ligplaats." De Porte heeit onlangs eene nieuwe nota aan de gezanten toege zonden waarin zij andermaal dringend verzoektdat toch maat regelen genomen wordenter beslechting yan de Oostersche 2aak De jongste tijdingen uit de Europesche provinciën lui den minder gunstig. In Herzegowina heerschc eene groote gis tingter zake van de voortdurende knevelaryen jegens de Chris teJijke bevolking. Ook in Scutari heerscht veel ontevredenheid Op eene plaats moet het tot een' openbaren opstand zijn geko men, waarbij de Turksche Bty is weggejaagd, In Bosnië en Albanië is het mede onrustig. Volgens sommige berigten uit Berlijn, zou de Aarrsbis schop van Gnesen niet alleen geweigerd hebben onder eede te beloven dat hij niet zonder toestemming des Konings naar zijn aartsbisdom zou terugkeerenmaar zelfs ronduit verklaard heb ben, dat hij zich verpligt rekende derwaarts terug te keeren zoodra zich hiertoe eene gelegenheid mogt aanbiedenen zouden er mitsdien maatregelen genomen zyn om zijnen persoon te Kolberg gestrengelijk te bewaken. 'Intusschen wordt uit Posen gemeld, dat, sedert het vertrek vso den Aartsbisschopaldaar de grootste rust heerscht. Men verhaalde, dat de zusrer van den Aartsbisschop bevel had be komen van dezeo te verlaten, Gisteren avond hier van den Johaonesberg ontvangen brie ven melden, dat de heer Brunow* Russisch gezant aan het bof van Wtwtemberg den 19 dezer uit Londen op het kasreei Johan. neSberg is aangekomen en terstond daarna eene langdurende con feterue, waaraan groot gewigt gehecht wordt, met Prins Met ier nich heeft gehad. De heer von Brunow zalnaar het zeg gen iseerst in het begin det aanstaande maand door onze stad komen om zich naar Stuttgart op zijnen post te begeven Prins Metternich wordt hedm tegen den avond van den Johan resberg te Frankfort verwacht en zal wederom in het logement den Komische Kaiser afstappen. Her verblijf van den Koning der Belgen te Wiesbaden zal, naar rwn van daar verneemt, niet langer dan hoogst genomen 14 da gen duren. De eergisteren uit Petersburg hier aangekomen Prins Dolgoruki adjudant des Keizers van Rusland, heeft in last om zich naar Bi- berich te .begevenom den Hertog van Nassau wegens zijne regeringsaanvaarding te feliciteren. Daarenboven moet hy aan Z D de insignien van orderreekenen ter hand stellen. Weldra zullen de togcen op den Taunus-spoorweg verder wor J. den uitgestrekt re beginnen met 1 November zal de baan tot aan Hattersbeim, wejligt zelfs rot Hochbeim worden bereden. De Baron Karei von Rothschild zal, zoo men verneemt, aanstaanden Zondag naar Napels vertrekken. De zuster van den aartsbisschop van Dunin is re Berlijn aan* gekomen en zal zich daar vermoedelijk geruimen tijd ophouden. De vesting Colberg is den aartsbisschop voor onbepaalden tijd tot plaats van verblijf, aangewezen. Z. M.,dê Koning der Belgen is gisteren re Wiesbaden aangekomen Dit is de eerste maaldat Z M. sedert ZLjne komst rot den troon zich in Duitschland bevindt Z M heeft gewis zijne reis bespoedigd, om nog eene zamenkomst met prins Metternich te hebben, en men verwacht, dat hoogstdezeive bij die gelegenheid ook eene bijzondere zending van Koning Lode wijk Philips te vervullen heeft. Bij zijne aanstaande komst alhier, zal prins Metternich lujsrerryk ontvangen worden. By de eergisteren hier plaats gehad hebbende viering van den 18 October zou, volgens gewoonte, eene afdeeiing onzer stede lijke krijgsmagt dienst hébben gejdapn by het altaar in de Dom-, kerk; maar dit is niet gebeurd, omdat de manschappen vooraf, te kennen hadden gegeven dat zij ditmaal niet zouden knielen by het ronddragen van het Hoogwaardige. De britsche minister Landsdowne en ook de uit Londen teruggekeerde russische gezant v. Brunowhebben op den Jo haonesberg een onderhoud met priDs Metternich gehad. De jongste brieven uit Konstantinopel luiden steeds gunstig, omtrent de beslechting der oostersche zaak. Engeland schijnt zich naauw aan Oostenrijk te hebben aansloten." JT Parijs den 22 October. In de onderscheidene Maden der hoofdstad vindt men een aantal uiltreksels uit de verhooren, die de vrouw heefc ondergaan, welke een' steen in het rijtuig des Konings heeft geworpen, alsmede een verslag van de bevinding der geneesheeren welke haren toestand hebben onderzochjt. Uit een en ander schijnt stellig te blyken, dat deze vrouw,, die 31 jaren oud is en Stephanie Girondelle heetin hare verstandelijke vermogens gekrenkt is. Zy is voor weinige maanden keukenmeid geweest, doch was thans buiten dienst. Van eene som van 400 frankendie zij voeger had overgewonnenwas haar door be drog de helft ontvreemd, en dit schijnt tot hare verscandsverbys»» tering te hebben by'gedragen. Zij verbeelde zich gesradig door kurassiers vervolgd te worden, en hare verbittering tegen den Koning was dan ook grootendeels daaruit voortgesproten, dat deze, in weerwil van hare schriftelijke aanvragen, geene moeite deed om haar van die lastig gezelschap te bevrijden. Overigens heeft zij smart betuigd, aan de Koningin eenig leed te hebben gedaan. Er is door de politie bevel gegeven, om de ongelukkige naar een maison de santé te vervoeren. De Engehche paketboot Hermesden 17 I. 1. met de oost indische brieven maaldie over de .land engte van Suez wordt aangebragtin Marseille aangekomen heeft berigten uic Alexandrie medegebragr van den 7 October, waarvan de inhoad op het navolgende nederkomt „Den 30 is eene britsche paketboot van Malta, met de Ion- densche brievenmaal, te Alexandrie aangekomen. De britsche consul heeft depeches met dezelve ontvangen waarvan de inhoud nog niet mer genoegzame zekerheid bekend is geworden. Som migen meenden, dat de genoemde consui met deze depeches de tijding had bekomen dat er gewisselyk maatregelen van bedwang, ten aanzien van den Onder Koning', zouden worden aangewend, om hem te noodzaken, de turksche vloot teruggegeven. Dit is zeker, dat de britsche, fransche en russische consuls dadelijk eene bijeenkomst hebben gehouden en o'ac de laatstgenoemde zich onmiddelijk naar Rozecte heeft begeven om den Onder- Koning te spreken, doch hem aldaar niet meer beeft kunnen aantreffen, Mehemed heeft zich van Alexandrie naar Cairo begeven volgens sommigen ten einde zich van de dagelijksche bezoeken der consulsdie hem zeer lastig waren en tot geenen uitslag konden leiden te ontslaan; volgens anderen om niet lang in de nabijheid re blijven van de equipagien dtr turksche vloot, by welke men een toenemend misnoegen meende te kunnen be speuren. - Die maatregel heeft intusschen de consuls zeer mis haagd. Die van Frankrijk en Engeland hebben beiden verlangd dat hun eene plaats mogt worden aangewezen, waarop een paar oorlogschepen hunner natiën het anker zouden kunnen laten val, len, ten einde, ingeval van nood, de europesche bevolking van Alexandrie voor alle overlast te kunnen vrijwaren. „Uit Sijne had men den 7 October te Alexandrie niets na ders vernomen. Ibrahim bassa stond steeds te Maraschdoch was altijd gereed om voorwaarts te rukken. - De organen der bewegings partij toonen zich zeer ver bolgen over het gerucht, dat Koning Leopold /.ich naarDuitsch* land zoude begeven, om vorst Metternich te spreken. Zij be weren da: zulks verre beneden zijne waardigheid zoude zijn en noodwendig behoorde te worden tegengesproken. Het bewind v3n Koning Philips tracht sjeeds de welwil lendheid van de r. katholijke geestelijkheid te verwerven. Den 5 heefc de hertog.van Orleans zichte A'giers,naar Stora ingescheept. Z. H heeft de landhoeven in de vlakte van Metidja bezigtigd, en zich hipuitstek voldaan betuigd over alles, wac hem is vertoond geworden. Het is thans, wat de bianenlandsche staatkunde betreft -.-J/

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1