N°. 85. GOESSCHE V&y. COURAN T. yRIJDAG t: X, df-:. DEN 25 OCTOBER. Sfstuvim cn Qlbmiuistvalicu. PUBLIEKE BESTEDING. BURGEMEESTER én WETHOUDERS der stad Goes, zulJeti op Zaturdag den 2 November 1839, des middags te twaalf ut enten Scadhuize aldaar, publiek en aan den minst aannemende trachten aantebesieden De VERLICHTING dezer Stadmet het aansteken der Lantaarns en de 'Leverantie van ae benoodigde OlieKa toen enz gedurende den tijd van vijf achtereenvolgende Jareningaande primo Januari] 1840, en eindigen ultimo December 1844. Overeenkomstig de voorwaarden gearresteerd door den Ed. Achtb. Raad dezer Staden van heden af tot den dag der be steding j ter Stads-Griffie ter lezing liggende des Voormiddags van tien tot twaalf uren. Gedaan ten Scadhuize van Goes den 19 Occober 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H, VERSCHOOR, van Nisse Ter ordonnantie van dezelven, De Sradf-Secretaris, L. DE FOUW, Jz NIEUWSTIJDINGEN. - SBuitocfcUnb Berlijn, den 17 OctoberZ, K. H- prins Alexander der Nederlanden heeft den 12 dezer, na de vesting Modio bezocht te hebben uit Warschau de terugreis naar de Nederlanden voort gezet. De nederlandsche legatie-raad .en zaakgelastigde hij de vrije stad Frankfort, de heer Scherfis van daarin deze residentie aangekomen. Zoowel door duitsche als door fransche bladen wordt ge wag gemaakt van eene zamenzweringdie onlangs onder het russische corps van den generaal Geismar ontdekt zou wezen. Indien hetgeen deswege verbreid wordt, eenig geloof verdient, zou die zamenspanning ten doel hebben gehad om zich van Warschau en Modlin (werwaarts genoemd corps uit het binnenste van Rusland verplaatst werd} meester te maken den inde tuig huizen aldaar te vinden voorraad van wapenen aan de Polen in harden te geven, en, terwijl alzoo Polen in opstand zou geraakt zijnnaar Petersburg te marcheren en den opstand onderweg in de poohch russische provinciën te verbreiden. Men voegt er bij dar het bewind van den aanslag onderrigt is geworden door een poolsch officier, terwijl het genoemde corps reeds tot Wilna was gevorderd dat het corps toen Lsc heeft bekomen om aldaar te vertoeven, onder voorwendsel dat herzei va door den Keizer in oogenschouw genomen zou worden, en dat toen plotselings eerp groot aantal officieren die in den aanslag gewik keld waren, 'gearresteerden ten deeie dadelijk doodgeschoten zijn. De zamenzwering zou alleen het werk van Russen zijn, zonder dat de Polen daarin de hand hadden, Toe dus ver is omtrent deze zaak niets met eenige zekerheid bekenden vereischen der halve de verspreide geruchten allezins bevestiging. Zoo vei-1 is slechts zeker, dat het ontslag van den generaal Geismar onlangs vnn regeringswege aangekondigd is geworden. Frankfort, den 19 October. Uit Berlijn word: onder dag teekening vaó den 13 October aan de Augsburger Allgemeine Zeitung gemeld': De aartsbisschop van Pozen en Gnezenis, nadat hij omstreeks honderd mijlen rondgereden isin de vesting Kolberg aangekomen alwaar hem een goed bewaakt huis tot woning aangewezen is. Daar men van hem eenen eed gevergd had dat hij niet zonder toestemming des Koniogs naar zijn aarts bisdom zou terugkeeren. en hij 'niet alleen stellig weigerde dec- zeiven af te leggen maar ook ronduit verklaarde zich verpligt re achten om derwaarts terug te keeren zoodra zich de gelegen heid daarvoor aanboodzoo zijn er gestrenge maatregelen ge. nomen om zijnen persoon te bewaken," /ranfevijfe. Pasijs den 20. OctoberEergisteren middag ten vijf ure op het oogenblik dat de Koning mee de Koningin en de Prin ses Adelaidevan de Tuilerien naar St, Cloud terugkeerde werd juist toen het rijtuig voor het hek van den tuin op de kade ■der Tuilerien was gekomen, een steen van een half pond gewigt «oor het glas van het regter portierraam geworpen vloog tegen hec voorste gedtclte aanen kwam van daar op hec hoofd der Koningin neder, die er eene steike knejzing door ontving. Lui» dens andere verhalen zou de Koningin door een stuk glos aan h^t hoofd iigtelijk gekwetst zijn. Met' rijtuig hield stil en werd in een oogenblik door eene aanzienlijke menigte omgeven, die de Koninklijke familie blijken van belangstelling gaf. Nadat de Koning zich echter overtuigd had, dat de Koningin niet gevanr- lijk was getroffen gelaste hij na3r St. Cloud voort te rijden. De dader van dezen aanslag was eene in lompen gekleede vrouw, die men opgemerkt had, dat reeds een uur lang op dezelfde plaats had heen en weer gewandeldenden steen onder haar voorschocc moet verborgen gehouden hebben, tot zij dien, op het oogen blik van het voorbijrijden van het Koninklijk rijtuig, met kracht door het portier wierp, Zij werd terstond door de in de nabij heid zijnde politie-agenfen in verzekerde bewaring genomen, en éérst door eenen commissaris en vervolgens in de concïergerie door den prefect van politie en den procureur des Ivonings ver» h'oord doch gaf slechts onzamenhangende woorden ten antwoord zoodat men weldra vermoedde, dat hare zinnen verbijsterd waren; dit Wérd later door hec onderzoek van een paar geneesheeren be vestigd, en zulks is gisteren morgen door den Moniteur bekend gemaakt. De Koningin heeft des avonds de gewone receptie kunnen bijwonen zoodat de kneuzing weinig te beteekenep heeft gehad, Io het ministeriële ochtendblad vindt men thans een vrij breedvoerig vertoog tot strekking hebbende, om te doen zien dat de Fransche regering geenerlei belang heeft, om D. Carlos op haar grondgebied te houden, én dat het haar geheel onver schillig moet zijnof die Vorst zich te Rome bij D Miguel gaat voegenof zich naar Sa'lczburg begeeft. Er wordt daarbij vooruitgezet: dat D Carlosnu hg eenmaal zijnen voornaamscen steun die in de bevolking der Baskische provinciën bestond', voor goed verloren heefrden burgeroorlog in Spanje niet kan hervatten; dat Cabrerazoo deze zich niet onderwerpt, toch weldra tot den rang van aanvoerder eener rooverbende moet af dalen; en dat de tegenwoordigheid van D. Carlos in Frankryk slechts tot we! geheel scbadeiooze, maar toch onnoodige eerbe» wijzen en hartstogrdyke betuigingen van de zijde der Fransche legirimisten aanleiding geeft Men kan dit vertoog als de voor bode van het vericenea van passen aan D Carlos en zijn gezin beschouwen, In bijzondere öerigten uit Parijs wil men dat de Fransche regering daartoe te eer zal overgaan omdat sommige vreemde mogendheden daarop aandringen. België» Brussel, den 22 October, Volgens een verslag over den roestand der stad Antwerpen, hetwelk onlar-gs aan haren gemeente raad is medegedeeld bedroeg hare bevolking op den 1 January 1839, 78,058 zielen. In een der Belgische bladen. V Esp oirleest men: Er wordt aan de oprigting eener maatschappij voor het tot stand brengen eener geregelde stoomvaart cusschen Antwerpen en Keulen gearbeid. De bepaalde vestiging dier maatschappij heefc tot dus verre naar de regeling der toiregten op de binnen» wateren tusschen de Schelde en den Rijn gewachtmaar zoo hec schijnt, zijn de narigtendie men omtrent de door de gemengde commissie voor de vaart op de rivieren aangenomene grondslagen ontvangt, van dien aard, dat er genoegzame kans bestaat, om met voordeel met de reeds bestaande stoomvaartdiensten op de hier in aanmerking komende rivieren te kunnen mededingen. Dien ten gevolge zijn verscheidene stoomwerktuigen in Belgie besteld en zal de aanbesteding der benoodigde stoombooten eerlang plaats hebben." £Icbc**Ii*nfreu. 's Gravenmage den 22 October. Z« K H, Prins Alexan der der Nederlanden is den 18 uit Warschau te Berlijn aange komen. Alvorens eerstgenoemde stad te verlaten heeft genoemde Prins, op den 11 October, nadat hij van het bezigtigen der vesting Modlin was teruggekeerd in het paleis Belvedère een diner van 90 personen gegeven, waarbij tegenwoordig geweest zijn de Vorst-Stadhouder van Polende zich in Warschau be» vindende adjudanten generaal van Z, M. den Keizer van Rusland en andere hoofdofficieren. Des avonds bezocht de Prins nog maals den schouwburg nam vervolgens afscheid van Vorst Pas kewitschen vertrok naar Holland, Heden heeft Z. M. de Koning zich met de gewone pleg- tighedep, naar de vergaderzaal der graten generaal begeven ren einde derzelver zitting te openen, Z M is verzeld geworden door H. H. K. X. II. H. de Prins van Oranje Prins Frederik der Nederlandenen den Erfprins van Oranjeen is door n

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1