en velen tot dit heilzaam doel vereenigtgaat zij geïuk- kighjk voort; tot Hem aan wiens doel dit beantwoordt, gaat de vrucht en klimt te gelijk de dank ter verheerlij king van zijnen naam. Daarvan geeft nu gedurende 25 jaren het Bijbelgenootschap in Nederland getuigenis en daarom mogt men wel godsdienstige gedachtenis vieren van deszelfs vijf-en-twintig jarig bestaan. Ook in ons midden wenschen wij het te doenen hoe veel reden wij hebben om dankbaar te zijn voor die instelling, mo^en onze jaarlijksche verslagen getuigen en ook hetgeen we derom in het afgeloopen Genootschappelijk jaar onder ons vcrrigt is, be vestige zulks. Wij hebben in <^e verschillende plaatsen van dit eiland en JSoord-Beveland 109 Bijbels en Nieuwe Testamenten uitgereikt, en mogen vertrouwen, dat wij ze daar hebben gegeven waar men hieraan behoefte had en er prijs op stelde. Wij hebben ons menigmaal tot onze vreugde overtuigd dat van dit geschenk een waardig gebruik wordt gemaakt, en mogen alzoo gelooven, dat het onder Gods zegen op het Christelijk leven heilzamen invloed heeft uitgeoefend. Bene onmiskenbare opwekking van Godsdienstigheid en zucht naar onderzoek, zich hier en daar bij velen open barende zal toch hiermede wel in verband mogen gebrast worden. Dit verder optewekken en er aan te voldoen was ook dit jaar ons streven en daartoe was ons de Zon dagschool een uitnemend hulpmiddel. In den afgeloopen winter bedroeg het getal der onderwijzelingen op de Zon dagschool te Goes 64 van verschillende geloofsbelijdenis, van welke er doorgaans 54 tegenwoordig waren, waaron der 22 boven de 30 jaren. In den zomer waren er door gaans 20 tegenwoordig. In het geheele jaar hebben er 39 leeren lezen, en zoo hebben velen de schoolverlaten, in staat gesteld om Gods woord te onderzoeken, waar- -voor hen de lust was ingeboezend. Daartoe werkte mede het door ons ten verleden jare uitgegeven leesboek over cenige voorname gedeelten van het O. T.waarvan het hoofd bestuur des genootschaps openlijk getuigenis heeft gegeven dat het voor de Zondagscholen allezins geschikt en doeltreffend ingerigt is, om tot het lezen van den ge- heelen Bijbel opteleiden en optewekken, en tot een on miskenbaar getuigenis strekt van de zucht om ook deze inrigting aan de bereiking van het hoofddoel des genoot schaps dienstbaar te maken," wij mogten ook van elders pp dezen onzen arbeid goedkeuring ontvangen, welke ons daarom verheugde omdat hierdoor tot hetgeen wij in onzen Meinen kring wcnschten te bevorderen, namelijk kennis, gebruik en hoogschatting van Gods woord, ook daar buiten In ons midden werd het zelfs voor de jeugd niet onge schikt geoordeeld en hierover verheugen wij ons, dat wij alzoo hebben medegewerkt, om in den geest des genoot schaps ook aan kinderen bij hunne wetenschappelijke vor ming de beginselen van ware wijsheid inteprenten en al zoo bij hen behoefte en verlangen naar onderwijs in de Godsdienst optewekken. Wij hebben dit leesboek bene vens den Bijbel zeiven en gezangboeken in veler handen gegeven, daartoe in staat gesteld door belangrijke bijdra gen van sommigen onzer Stadgenootenhiertoe opzettelijk ons geworden. Een aangenaam bewijs voor den opgewek- ten lust van onderzoek bij hen, die de school hadden verlaten, werd ons gegeven, toen na onze openlijke aan bieding van dat leesboek, bijna allen zich belangstellend tot ons wendeden en met hartelijken dank het aannamen. Ook in den afgeloopen winter hebben velen, die den Bijbel hadden leeren lezen de Catichisatien bezocht en sommigen hunner alzoo op grond van Gods woord belij denis afleggende en tot leden der Gemeente aangenomen mogten het genot smaken van die dierbare voorregten on zer gezegende Godsdienst, die in leven en sterven den eenigen waren troost geven. De te Krabbendijke geves- tigde Zondagschool beantwoordde aan het goede doel der oprigters, daar velen volhielden om zichte oefenen tot verkrijging eener kenniswelke zulk een heerlijk loon met zich brengt. Twaalf bejaarde Personen van de oprigting af aan getrouw opgekomen, hebben goed leeren lezen en men hooptdat in den aanstaanden winter velen van de bestaande gelegenheid zullen gebruik maken. Het Plaat selijk Bestuur en het Departement van 'tNut en vele bij zondere Personen ondersteunen deze inrigting. Volgaarne willen wij ook dè&r medewerken tot instandhouding eener inrigting, wier nut de ondervinding staaft. Te 's Heer Hendrikskinderen werden gedurende vier wintermaanden op kosten des genootschapszes behoeftigexbejaarde per sonen verder inhet lezen onderwezen, en maakten daar in zulke vorderingen, dat de Bijbel niet langer voor hen een gesloten boek is. Wij mogen aan de onderwij zers in beide Gemeenten, zoowel als aan hen die op de Zondagsschool in de Stad onderwijzen, den lof van ijver en geduld met ruimte geven, en hiervoor zij meer dan geld hun loon, Terugziende op hetgeen hierdoor is ge sticht, waartoe ook de Predikanten door korte bijbel oefeningen het hunne zochten bijtedragen hebben wij re den van dankbaarheid. Want alware hierdoor niets anders uitgewerktdan dat velen uit hunne onkunde en onver schilligheid ontwaakten en dat zij urenanders welligt in ledigheid of ijdelheid doorgehragt, nu goed besteedden, zouden wij reeds tevreden moeten zijn, doch steunende op de belofte van Hem die gezegd heeft, dat zijn woord niet ledig tot hem wederkeertgelooven wij dat het goede zaad ook nog andere vruchten heeft veortgebragt. Dit getui genis mogen wij toch naar waarheid afleggen dat diegenen, die getrouw onze scholen bezoeken onder de geschiktste mensehen te tellen zijnen dat zij met aandacht- daar te genwoordig zijn, waarvan in het huisselijk en maatschap pelijk leven veel goeds wordt gezienzoodat zij die hunne dienstboden deze leeruren toestaan, zich daarover niet beklagen. Met blijdschap vermelden wij dit jaar geene mindere belangstelling en medewerking te hebben ondervonden dan vroeger, ja dat deze zelfs zijn toegenomen; waardoor wij alzoo in staat werden gesteld het aangevangene in stand tc houden en voorttezetten. Dewijl evenwel de deelneming nog geenszins algemeen is, en er zich eene meer algemeene behoefte kenmerkt, zoo zouden wij, om onzen werkkring verder uittebreiden meerder ondersteuning behoeven, Wij twijfelen niet of de erkentenis van het nut onzer inrigting en andere drang redenen, die Welligt bij de feestviering ingang zullen vin den, zullen eene meerdere opwekking te weegbrengen. Wij geven de verzekering naar ons beste weten te han delen alleen daar te helpenwaar men onvermogend is iets te doen,, of naar verinegen medewerkt. Naauwgezet- heid om het ons toevertrouwde alleen tot het hoofddoel aantewenden, doet ons alles vermijden wat niet dadelijk noodzakelijk of nuttig is. Zoo hebben onze Medebestuur ders Ds- van Oosterzee en de Heer Lankhorst volgaarne, op eigene kosten onze Afdeeling op de algemeene verga dering willen vertegenwoordigen alwaar laatstgenoemde daar de eerstgenoemde verhinderd werdgetuige is ge weest van handelingen en pogingen, tot wier bevordering wij het ons eene eere rekenen medewerken. Wij eindigen ons verslag met dankbaarheid en vertrou wen, verwijzende naar de beide vertoogen, onder den titelhet Bijbelgenoatschap en de toekomst.geplaatst in onze Stads-Couranten van den 11 en 14 October 11. hopen de dat die woorden door velen zullen behartigd worden- 178ste KONINKLIJKE NEDBRLANDSCHB LOTERIJ. Prijzen van f roooen daarboven. 9de Lijst. N.° 12138 en 8684, ieder een Prijs van fioooï 10de Lijst. N 0 10378 en 46, ieder een Prijs van f 1000. nde Lijst, N.° 2778 een Pry's van f 20,000. N.° 25673, een Prijs van f 1000. 12de Lijst. N.° 17001 295 en 329 ieder een Prijs van f 1000. Cïbucrlmtlim. Ondertrouwd Mr. M. P. BLAAUBEEN. Góes en den 17 October 1839. J* A A, BURGER. Eeoige Kennisgeving in deze Stad. Op Woensdag den 23 October 1839, des namiddags te twee urenzuilen de Erven ten boedele van wijlen de Wed. JACOB M1ERAS, in de Herberg bij Minnaar ce Wolphaars- dijky op bekomene Autorisatie, publiek presenteren te Verkoo» pent 4 Perceelen ZAAILAND, ter n'ombre van 7 Bunders, 4 Roeden70 Ellengelegen in den Goesschen Polder en in het Bree; bij uitgezette Biljetten breeder omschreven. Informatien zijn te bekomen ten kantore van den Notaris LENS» HOEK te Wolphaarsdijk. A. FRANKEN van Zierikzeeuitgepakt bij/. Pikaar met een groot Assortiment HAARDEN, KAGCHELS, enz.; zal nog tot Woensdag aanstaahde vertoevenverkoopt tot zeer civiele prijzen en verzoeke een ieders gunst. De ondergeteekenden berigcen door deze hunnen geëerden SracL en Landgenooten dat zij, daartoe aangezocht door een der voor# naamste Fabriekanten in Meubel-Papieren te Parijs met 1840 ten hunnen huize zullen gevestigd hebben een Magazijn van MEUBEL-PAPIERENtot zeer civiele Prijzen zullende de ontvangst daarvan nader door dit blad worden kenbaar gemaakt. F. KLEEUWENS ZOON. Ter Boekdrukkerij van F. Kleeuwens en Zoon, aanleiding gegeven werd. Trekking der Fijt de Klasse. I I lil 1 1 I—

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2