m 8L GOESSCHE 1839. COURANT# UVRIJDAG DEN 11 OCTOBER. NIEUWSTIJDINGEN. Londen den 5 October. De groote stoomboot the Great Western is, in den ongemeen korten tijd van twaalf dagen en dertien urenvan New-York te Bristol aangekomen, en heeft voor ruim honderd en zeventien duizend ponden sterling in specie medegebragt, welke aanvoer van geld, in de tegenwoordige om standigheden van hoog belang mag geacht worden. Brussel den 6 OctoberDe orde en de rust zijn voor* loopig in Gend hersteld geworden. Van de inwoners zijn zeven gekwetsten in het gasthuis opgenomen. Een daarvan is over leden; -T eeo paar anderen hebben ledematen verloren. De mi litairen hebben weinig letsel bekomen. Sommige fabriekeo waren, volgens berigten op heden ontvangen weder geheel of teo deele aan den gang. De stad was echter steeds bezet met militairen en zag er over Ygeheel vrij treurig uit, .Alles komt 'er op aan, of het bewind van Koning Leopold iets zal kunnen en willen doenom hei kwijnende fabriekwezen aldaar te gemoet te komen. Een der gouvernetrents-bladen heeft reeds aangekondigd, dat de regering buiten staat was, om in den nood der fabrieken te voor zienen tot dus verre is hetzelveterwijl de Moniteur een diep stilzwijgen in acht blijft nemenjipg niet daarop teruggekomen. Brussel den 7 October. Men meldtdat de voorgenomene oproeping van 200 verlofgangers van élk battaillon infanterie voor als nog niet zal worden te werk gesteld. Gmgclnub. Omtrent het vermoorden van den president der kamer van afgevaardigden in Buonos-Ayres en van zijnen zoonverhalen reizigers de volgende bijzonderheden: de kolonel Mazadie aan het hoofd van een regement stond, werd omstreeks den 25 Jung bg den president der republiek, generaal Rosasontboden, onder voorwendsel, dat hij hemeeiiig eerbewijzingeo doen wilde maar bij zijne aankomst in de gevangenis geworpen als van eene zarr.enzwering tegen Rosas beschuldigd. Toen de vader van den kolonel, de genoemde president der kamerzulks vernam, wilde hij zijn ontslag indienendoch in dienzelfden nacht werd zijn huis door gewapende lieden bezet, die hem te vergeefs overal zochten. Desniettegenstaande zat hij den volgenden dag in het huis voor, en bleef den avond in een der bureaux doorbrengen, waar vier gemaskerde personen hem overvielen en met dolksteken afmaaktenterwijl zijn zoon den volgenden dag in de gevange nis werd doodgeschoten. Deze wreede handelwijs van Rosas wordt aan de vrees toegeschrevendat zijne alagteffars geheimen aan den dag zouden gebragt hebben, met den dood van zijnen tegenstanderden generaal Qutrogain verband staande. JSjrfgU. Men heeft gesproken van het vermeerderen der militaire magt, en zelfs verzekerd, dat al de bactaillons infanterie, door eene oproeping van verlofgangers, tot 500 man zouden worden ge bragt. Dit laatste gerucht |is nog niet nader bevestigd; doch men verwacht algemeendat de krijgsmagt zal worden vermeer derd omdat hetgeen te Gend heeft plaats gehadhgtelijk te Luik, Verviers, en zelfs te Antwerpennavolging zoude kunnen vinden. De ministers komen dikwerf bijeen onder voorzitting! 1 des Konings, en van de reis naar het kasteel van Ardennes wordt thans niet meer gesproken Heden is het hof naar Tirlemont vertrokken, ter gelegenheid van de opening van den tak .van den ijzeren weg van Landen 6 naar St. Truijen. Door middel van dezen tak is de afstand van Maastricht tot den grooten ijzeren weg van Belgie tot op zeven uren gaans verkort. Tegen donderdag wordt de nederlandsche gezantde heer Falck alhier gewacht. De gemengde commissie van Utrecht heeft hare werkzaam heden en beraadslagingen zoo men meldttijdelijk geschorst. De belgische leden zijn deels in Antwerppndeels in Brussel teruggekomen. Schier dagelyks komen er vlugschriften in het licht over den toestand van handel en nijverheid. Men bekomt ook gedurig hekelschriften en spotprinten te zien tegen het bewind en tegen den Koning. De revolutionairen houden zich.stil. maar de voor standers van de voormalige orde van zaken voeren een hoogen toon. De zijtak van den ijzeren weg naar St. Troud is met de ge wone plegtigheid geopend. Eene bezending uic de kamer van koophandel en het ste delijk bestuur yan Verviers heeft zich dezer dagen naar Brussel begeven, om van den minister van ae openbare werken te ver werven dat de arbeid aan den ijzeren spoorweg van Luik naar Pepinsterwaai omtrent reeds eene openbare aanbesteding tegen den 30 October aanstaande was aangekondigd toch dadelijk daarna een aanvang mogt nemen en gedurende den geheelen winter wor« den voortgezettevens te kennen gevende dat vooral het arbeiden in de nabijheid van Verviers aan dien spoorwegtak wenschelgk zou zijn. Al verder had de bezending in last om ér op aanj te dringendat de werken aan den spoorweg van Pepinster naar de Pruissische grenzen zoo spoedig mogelijk begonnen werden Blij kens de daaromtrent openbaar gemaakte stukken, waren deze wenscben gegrond pp de oms anJigheiddat te Verviers in ver scheidene fa brij ken slechts weinig en in andere in het geheel niet gewerkt wierddat dus een groot aantal werklieden zonder be staan waren hetgeen bij den naderenden winter en de buitenge woon hooge broodprijzen een zorgelijk vooruitzigt baarde te meerdaar de afdanking van een deel des legers het aantal aan arbeid behoefte hebbende personen vermeerderde en dat. er geen ander afdoend middel bestond, om den nood der arbeidende standen te verzachten, dan de ledigloopende lieden daarvan voor het op werpen van e aarden baan des spoorwegs te gebruiken. Nog gaf de bezending te kennendat het bezit van den spoorweg voor de fabrijken van Verviers van groot belang wasvermit9 daardooralleenvoor zoo veel het vervoer van steenkolen be» trof, aan die fabrgken eene jaarhjksche besparing van 350,000 franken zou worden verzekerd. De minister heeft aan de bezending ten antwoord gegeven, dat hij er orde op stellen zou, om den arbeid aan den spoorweg van Luik naar Pepinster veertien dagen na de aanbesteding te doen beginnen, en dat ook de voorbe reidende studiën voor het vak van Pepinster naar de Pruissische grenzen roet deu meesten ijver zouden worden voortgezet, £lcbcx^.ittbctn *s Gravënhage, den 8 OctoberZondag hebben de Erfprins en Erfprinses op nieuw de Tentoonstelling bezocht. Gisteren heeft Z. K. H. de Prins van Oranje eenen geruiraen tijd ook aldaar doorgebragt, en met veel belangstelling de voortbrengse len van onze binnenlandsche en der buitenlandsche kunstenaren aanschouwd. Heden morgen hebben H. K. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranjemet Hoogstderzelver Dochter, en H. K. H. Mevrouw de Prinses Albert van Pruissen de Tentoonstelling we derom met Hoogstderzel ver tegenwoordigheid vereerd. Op nieuw is de Tentoonstelling met eene fraaije schilderij ver» rijkt, zijnde een Zeegezigtdoor onzen beroemden stadgenoor, Schelfhout. Dit stuk trekt de algemeene aandacht en verwekt bewonderingre meeromdat ditnaar wij roeenenhet eerste van die soort is, hetwelk de vermaarde kunstenaar geleverd heeft. Men schrijft uit Weimarvan den 30 Septemberdat Z. K. H. de regerende hertog voornemens was, zich binnen weinige dagen naar Holland te begeven, ten einde een bezoek bij de Konidijke familie en den hertog Bernard van Saksen- Weimar af te leggen. De toevloed der menigtedie van den snellen vervoer langs den spoorweg tusschen Amsterdam en Haarlem gebruik maakt, blijft nog gedurig toenemen. Laatstleden Zondag bedroeg het getal dergenen, die de reis gedaan hebben, 4080; en men be rekent, dat in alles, sedert de opening van den weg, 20,000 personen op denzelven vervoerd zijn. De laatste rid geschiede Zondag avond ten half acht ure zoodat men reeds het bewijs heeftdat de togten in den donker even veilig als gedurende den dag geschieden kunnen. De Javasche Courantvan den 12 Juny j! behelst het volgende berigt: „Batavia den 11 Junij 1839, „Volgens berigten van Ternate, heeft op den 25 Maart j!., des middags omstreeks vier ureeene zware uitbarsting van den berg aldaar plaats gehad, voorafgegaan door een donderend ge® luidals een schot van het zwaarste geschut. De wind, uit het westen waaijende, heeft de geheele negory met eenen dikken aschregen gevuld, welke op de wegen en daken der huizen zigtbaar en zoo sterk was, dat die door den wind naar Tidore voortgestuwdook spoedig den overwal geheel be nevelde. Een half uur later is de uitbarsting op nieuw begonnen en heefc bij tusschenpoozen tot half eif ure aangehouden stroo men gloeiiende lava naar de noordzijde van den berg afvoerende.' Den volgenden morgen, ten half vier ure, hoorde men we» der een geluid als van zware kanonschoten, en toen begon de aitbarsting ten derdenmale. In den donker konde men nu de uitwer ping der vuurkolommen beter waarnemen. Een vrij sterke noor- dewind dreef de rook en aschwolken voort, welke de zuidzijde van den berg geheel verduisterden; terwijl door het sterk vuur

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1