N°. 80. GOESSCHE 1839 MAANDAG COURANT. DEN 7 OCTOBER. Besturen cu &bmi«isiva*wtu DE STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland Gezien de missive van ZE, den Minister van Financiën dd. 3i September 1839 Afd Registratie, N.° 73. Brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden Dat ofschoon «edert de invoering van de nieuwe wetgeving sommige Hypotheek bewaarders, by de afgifte van verklaringen, hun salaris altijd berekenen naar het getal Kadastrale Perceelen waarover die verklaringen worden uitgereiktechter alleen dan by de berekening van het salaris het getal Kadastrale Perceelen jn aanmerking kan komenwanneer de verklaringen worden ge vraagd en uitgereikt op de Perceelen, zonder de eigenaren in aanmerking te doen komenwelke verklaringen nogtans slechts kunnen worden verstrekt, ten aanzien van het tijdvak sedert de invoering der nieuwe wetgeying verloopenzijnde de boek houding op het nieuw hypothecair stelsel zoodanig ingerigt, dat rog steeds de gelegenheid bestaat om ook staten en getuigschriften op de namen der eigenaren aftegeven. Middelburg, den 26 September 1839. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VRÉDENBURCH MEUW8T1JD1NGÈN. Shaitscïiiaub Berlijn, den 1 OctoberMen schrijft uit St, Petersburg van den 21 September: ■ffZr. M. heeft by een rescript aan den minister van oorlog zijne hööge tevredenheid betuigd over den voortreffelijken toestand, waarin de bij Borodino vereenigde 120,000 man sterke troepen zich bevonden, Het nieuw opgerigte gedeukteeken te Borodino prijkt met verscheiden opschriftendie een geschiedkundig belang hebben. Zoo behelst hetzelve onder anderen de volgende opgaven: Op het slagveld stond een Russische krijgsmagt van 85,000 man voetvolk, 18,000 man ruiterij, 7000 man kozakken, iooo man landmilitie en 640 kanonnen. Daarentegen bedroeg de vyande- lyke mafft 554,000 man, waarvan op net slagveld aanwezig wa ren 145000 man voetvolk, 40,000 man ruitery en 1000 kanon nen. De Russische troepen werden aangevoerd door Kutusof Barclay de Tolly en Bagration, Het verlies aan onze zijde bedroeg aan gesneuvelden 3 generaals eti 15,000 krijgslieden van andere rangen aan gekwetsten 12 generaals en 30,000 andere krijgslieden. Aan hunne wónden overleden onmiddelijk na den slag de generaals BagrationTutschköf en Tutschköf II en graaf Kutaisof. Van de bovenvermelde aanzienlijke vijandelijke krijgsmagt keerden slechts 79,000 man buiten de grenzen van Rusland terug Z M. de Koning van Beyeren is door de griep aangetast geworden. Volgens de jongste berigten was Z M. echter reeds zoo verre herstild, dat rhen bepaald tegen den 5 October zijne komst te MuncheD te gemoet zag. Parijs, den 30 SeptemberKoning Bodewijk Philips heeft den 29 September, door de léden van zijn p.ezin vergezeld, over de thans in het kamp van Fonrainebleau vereenigde troepen eene groofe wapenschouwing gehoudendie zeer luisteryk moet geweest zijn. De gevreesde verhooging der broodprijzen heeft werkelijk met den 1 October plaats gehad. De Moniteur heeft den in druk van deze omstandigheid zoo veel mogelijk trachten te ma tigen door te doen opmerken dat de verhooging plaatsheeft, op een oogenblik nu het ongunstig jaargetijde zich nog niet doet 4 gevoelen en alle openbare en bijzondere werken nog krachtdadig worden voorgezet. Wij wetenvoegt de Moniteur er bij dat het stedelyk bestuur zich met maatregelen bezig houdt, om die hooge broodpryzen, io het geval dat zij zich in het on gunstig jaargetijde, als het werk rooeijelijker te verkrygen is en de behoeften zoo veel grooter zijn mogten handhavenvoor de minder begunstigde standen zoo weinig drukkend als mogelijk te maken," Intusschen hebben in den ochtend van den t October eenige werklieden van de vóóirstad'St. Antóine van hunne meesters eene vérhoóging van werkloon gevorderd. Men heelt hun dit alge meen geweigerd. De vrees voor onrustige bewegingen onder de arbeidende klassen te Parijs bleef bestaan doch de overheid bleef op bare hoede. Dé heer Michaudschrijver van eene geschiedenis der kruistogten en van eene hoogst belangrijke reis door Palestina, is^den 30 September, in twee en zeventig jarigen ouderdom ns- by Parijs overleden. Hij is altijd een voorstander der Jegicimis tische beginselen geweest, en heeft het dagblad la Quotidienne helpen oprigten. Men meldt uir Navarre, dat de bezetting van het sterke berg-kasreel van Guebara het voorbeeld van die van Estella en andere bevestigde plaatsen binnen die Provincie, niet heeft ge volgd, en zich nog niet aan de Constitutionelen heeft overge« geven. Dit kasreel was de voornaamste wapenplaats der Cariis* ten in dat oord, en bevat nog eene menigte zwaar geschut en krijgsbehoeften. De bezetting bestaat uit 8 compagnien en eene afdeeling artilleristen. Men verzekert, dat deze manschap voor den tijd van tien maanden leeftogt heeften dat twee of drie putten binnen her kasteel hetzelve genoegzaam van water voor» zien. Welligt willen de Navarezen zich niet van dit laatste steun» punt ontdoen dan na re hebben afgewachtin boeverre het be wind van Madrid de beloften van Esparteronopens het behoud der fueroszal nakomen. De berigten uit de zuidelijke departementen meldendat de generaal dyEspanna zijne soldaten op doodstraf heeft verboden, om van het verraad van Marotoof de vlugt van D. Carlos te sprekenen dat hijbij den onverhoedschen aanval op het kasteel van Campredon, een groot gedeelte van die plaats in de asch heeft gelegd. De Constitutionelen meendendat het den genoemden generaal geen ernst konde zijn, om den striid volte- houden maar dat hij de eerste gelegenheid, die zich mogt op doen zoude te baat nemen om wat zijn persoon betrof, naar Frankrijk :e vlugtén. Hij is zeer gehaat bij zijne tegenpartij en zoudeindién hij den Constitutionelen op de eene of andere wijze m handen mogt vallen, *er denkelijk het leven niet af brengen. Bulgte» Brussel den 1 October. In den avond van den 29 Septem» ber heeft te Gend eene zoogenaamde meetingof vergadering van fabriekarbeidersonder de leiding van de beruchte volkslei ders Kats en Jottrandplaats gehad. Daarin is tot het aanbie den van een adres aan de wetgevende kamérs besloten, om dezelve te verzoekenvan m den nood der fabrijken té hulp te komen# Een der tegenwoordig zijnde arbeiders heeft zich met vee! warmte beklaagd, dat sedert de omwenteling van 1830 de katoenfabrie kanten te Gent het werkloon hunner onderhoorigen steeds ver»1 minderd hadden, en werkelijk daartoe gedwongen waren geweest» Hij stelde voor, dat al de fa brij k arbeiders zich in den ochtend van den 2 October, op de Vrijdagsmarkt te Gent zouden ver» eenigenom van daar gezamentlyk naar het gebouw van het ge<i westelijk bestuur te trekken ten einde op het onmiddelijk bijeen roepen der kamers en het nemen van maatregelen, tot redding der katoenfabryken van ge wissen ondergang, aan te dringen. Dit voorstel is onder groot gejuich aangenomen. Den 2 heeft zich werkelijk eene grooce menigte de Messa ge}' de Gand zegt eenige duizenden) van werklieden op de Vrij jdagsmarkt vereenigd, en zich van daar eene deputatie van 15' personen naar het hotel van den gouverneur begeven. Naar hec schijnt, heeft die deputatie gevraagd het verbod van den invoer van vreemde katoenen, en den uitvoer der tarwe. De gouver neur zou geantwoord hebben dat hijwat het eerste verzoek betrof, niet dadelijk een antwoord kon geven, maar dat hij on middelijk naar Brussel zou vertrekken en dat hij het hun daarna zou mededeelen en dat de uitvoer der tarwevolgens de be staande wetsedert den vorigen dag reeds besloten was. Toe dusverre was het dien dag rustig gebleven, doch dit antwoord schijnt .den werklieden niet voldaan te hebben de Messager de Gand zegt althans in een naschriftdat hét vólk de pompiers en agenten van politie met straatsteenen begon te smijten.. Reeds den vorigen dag was het zeer onrustig te Gent, ge weest wanneer een aantal jonge lieden en ander volk uit de mindere klassenonderscheidene kreten aanhieven welke toonen, dat de tegenwoordige bewoners van Gent met de tegenwoordige orde van zaken zeer ontevreden zijn. Eindelijk kwam het toe dadelijkheden, daar het volk een der vrijheidsboomen gedeeltelijk om verre rukte, en vervolgens in brand stak. De poging, om eenen tweeden dergelijken boom mede :e vernielen mislukte daar alstoen een sterk detachement troepen, welke zich tot dus verre stil gehouden hadden, kwam oprukken en het volk uiteen dreef. Antwerpen den 3 October- Van allen zijden zijn troepeo naar Gend in aaniogt. Heden ochtend is het regiment der par

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1