gelang zijner waardigheid, betamelijk kan worden gehuisvestJ en 'cwelk in de nabijheid van de hoofdkerk en van het aartsbisschop' pelijke paleis gelegen is. Op zijne reis van de spaansche grenzen naar Bourgesis de prerendent door zijne eigene koks verzeld gewordenwelke tel' Maas, den Rijn en de binnenwateren van Nederland gedaan, om op de plaats zelve te worden ingelicht. Heden hebben de broederschappen der scherpschutters alsmede die der hand- voet boogschuttershunne intrede gedaan met hunne vaandels en banieren. Twee dezer confrerien werden ken reize voor hem en zijn gezin den leeftogt hebben toebereid, door hansworsten verzeld, welke aan de zotten deden gedenken De Spanjaardenwelke DCarlos verzeilen vereeren hem steeds als hunnen wettigen Koning. De fransche overhedenen die welke onder hare bevelen staanbehandelen hem met de eerbe Wijzing aan eenen prins van den bloede verschuldigd Van de grenzen wordt gemelddat al de van Frankrijk naar Spanje leidende wegen en bergpassen thans door consmacioneJe troepen bezet zijn. en dat er gevolgelgk eerlang weder algeraeene verordeningen zullen worden gemaakt op het wederzydsch ver keer, Espartero isna eene brigade in de vallei van Basran te hebben gelaten in persoon naar Pampelono vertrokken alwaar men hem plegstatig denkt te ontvangen. Estella en Allo zijn nog door Carlisten bezet, doch kunnen fin geen geval, zoodra de Constiturionelen van het omliggend land meester zijn eenen duurzamen tegenstand bieden. De bevelhebbers hebben dan ook reeds verklaard, dat zij slechts op de aankomst van eene eenig» zins belangrijke constitutionele krygsmagt wachten om de poorten dezer beide bevestigde plaatsen te openen. Naar luid van den inhoud der jongste depeches der bevelvoe rende generaals uit de zuidelijke grens-departementenvordert de tegenwoordigheid van zoo vele vlugtelingenals dezer dagen uit Spanje naar Frankrijk zijn gewekenbijzondere onkosten|en spaart men alzoo geene moeite, om die lieden te bewegen, om terug te keeren, en hunne gewone werkzaamheden in de plaatsen, waar zij te huis behooren, te hervatten. Zoo gemeld wordt, zijn deze pogingen niet geheel vruchteloos, en hebben velen dezer vlugtelingen de reis naar hunne haardsreden reeds weder aange nomen. Inmiddels heeft men onderscheidenene plaatsen in het binnenland aangewezenals depotsin welke de uitgewekenen die om verschillende redenenvoor alsnogniet naar Spanje te rug kunnen keeren, zich moeten vereenigen. Een dezer de pots zal te Clermont Worden gevestigd. Uit Cordova schrijft men van den 12 September: „De tijding van het sluiten der overeenkomst tusschen Espartero en Maroto heefc in deze stad tot eenige ongeregeldheden aanleiding gegeven. Nationale gardes hebben met de blooce sabel in de hand de straten der stad doorloopen, onder het geschreeuw van: Dood aan den vrede! Leve de oorlog! Dood aan de gemag- tigdenLeven de exaltadosADe overheden hebben niets gedaan ,om deze beweging te stuiten." Dclgtc. Brussel» den 23 SeptemberInden Brusselschen Indêpen- dent vindt men, onderdagteekening van dett 25 September, een artikel, waarin betoogd wordt, dat het inkomend regt op de tarwe en rogge in Engeland thansten gevolge eener aldaar plaats gehad hebbende daling in den prijs dier granen, zoo hoog is, dat voor het oogenblik alle invoer van dezelven uit Belgie in Engeland onmogelijk is gewordenzoodat de vreesdie men in Belgie voor te grooten uitvoer de eerste levensbehoeften jnogt hebben gekoesterd, ongegrond kan worden genoemd, Daaren boven zegt te Independentzal uit de opgave der graanprijzen die heden door den Moniteur moet worden openbaar gemaakt, waarschijnlijk blijken dat de middelprijs der tarwe op al onze markten gedurende de laatste twee weken 24 franken bet hecto lieer èn meer is geweest, en dus vermoedelijk gepaard gaan met de verklaring, dat de uitvoer van tarwe verboden is.' En ver mits er geen redelijke twijfel omtrent de genoegzaamheid van den oogst in Belgie kan bestaanmag mep veronderstellen, dat de rijzing der graanprijzendie in de laatste weken op onze mark» ten heeft plaats gehad, een einde zal nemen De Koning en de Koningin zijn gisteren uit Konrijk op het kasteel van Laeken teruggekomen, en hebben tot nog toe geen deel aan de September feesten genomen De lijkplegtigheid welke gisteren in de hoofdkerk is gehouden is zeer luisterrijk geweest. De aartsbisschop heefteven a's by vroegefe gelegenheden, de dienst gedaan maar men heeft opge merktdat er ditmaal voor hem geen zetel was opgerigc gewor Öen De menigte van vreemdelingen zet aan de verdere fees ten nog al eenige levendigheid bijmaar van geestdrift is geen blijk bespeurt. Over 't algemeen zijn de gemoederen niet tot vrolijkheid gestemd. De veel te hoog opgedrevene industriële ondernemingen doen thans meer en meer eene tegenwerking ge voelen, welke menig een in verlegenheid brengt, en de plaatse lijke onlusten in het naburige Frankrijk zouden Jigrelijk ook hier te lande weerklank, kunnen vinden. In Luikerland ten minste wordt zeer geklaagd over toenemende werkeloosheid, en ofschoon men dan ook nog njet in Frankrijk voor den dag is gekomen met eene verhooging van regten op het vlaamsche linnen boe zemt de toestand der talrijke vlaamsche linnenwevers altijd be kómmering in, daar het vlas tegen hooge ptijzen wordt wegge kocht, en zij voor hun fabricaat geene voldoende prijzen kunnen bedingen. De gemengde commissie voor de regeling der scheepvaart tusschen de beide landente Antwerpen vereenigdheeft haren arbefd hervat, nadat dezelve gedurende veertien dagen geschorst' geweest is, ten gevolge van eenen togt, door de leden op 'de die de Brusselsche gilden gewoon waren in vroegere dagen re onderhouden, SJlcbcrlaubcu. 's Gravrnhage, den 26 September. Men leest in eeti Fransch muzikaal tijdschrift, vao den 22 dezer, het volgende: Er is op het oogenblik een Hollandsche zanger te Brussel die eenen grooten naam heeftte wetende heer Vrugthof» kamerzanger van Z. M. Koning Willem. Overal waar hij zich doet hooren, verwekt zijne tenorstem de levendigste sensatie Hij reisr met mejufvrouw Buyseene zangeres van uitstekende schoon» heid. Men zegt, dat de heer Vrugt en Mejufvrouw Buys voor» nemens zijn den winter te Parijs door te brengen. De beroemde componist Spöhr is thans te Norwich alwaar hij zijn nieuw oratorium de kruisiging zal dirigerenwelk werk als een zijner beste beschouwd worde. De violist Ernst vertrekt eerstdaags van Parij's, om eene kunst» reis door Duitschland en Rusland te doen. Onlangs heeft Lucien BonapartePrins van Canino, die zich gedurende eenigen rijd alhier heefc opgehouden, deze resi- dentie verlaten. Den 20 dezer is die Vorst te Frankfort aan gekomen. Z. M. heeft dezer dagen aan den heer A. B. Manchon te Parijs, domicilium gekozen hebbende ten huize van C. C Uhlenbeckte Amsterdam, een octrooi voor den tijd van tien jaren verleend, op de invoering binnen dit rijk van eene behan deling om uit de stengels van het kool- en raapzaad eene zelfstan digheid te trekken, geschikt tot vervaardiging van papieren carton. Amsterdam, den 25 September. De gisteren op liet paleis plaats gehad hebbende presentatie-cour is zeer luisterrijk en talrijk geweest Des avonds hebben de Vorstelijke personen de gala* voorstelling in den stads-schouwburg bijgewoond. Dezelve was mede zeer prachtig. HH. KK. HH. zijn door het talrijk publiek met levendige geestdrift begroet. Na de voorstelling van het blijspel Jamaaris eene door den heer Bsrtelman vervaardigde feest-ouverture uitgevoerd en daarna eene allegorische voorstel» ling gegevenHet nederlandsche volksfeest genaamdvervaardigd door den heer mr J. van 's Gravenweertmet muzijk van den heer G. H Broekhuizen Jr. Heden middag zijn HH. KK. HH. uitgereden, om eenige merk» waardigheden in deze hoofdstad te bezigtigen. Op het paleis is heden groot diner. Uit naam van HH. KK. HH. den Erfprinsen Erfprinses van Oranje is aan den heer Burgemeester dezer Stad ter hand gesteld eene som van J 2000, ten behoeve der algemeene armen, en nog, uit naam van Z. K. H. den Erfprins, eene som van ƒ500 tot ondersteuning der huisgezinnen die bij den brand in de rijtuig» fabriek, m de kerkstraat, ongelukkig zijn geworden. Onder de menigvuldige van stadswege daargestelde verlichtin gen, bij de illuminatie van eergisteren avond, muntten vooral uit de decoratie op den Dam, voor her paleis, voorstellende een huwelijks-tempel, en verlicht met omstreeks 4500 lampions; de eereboog in gothische orde, verlicht met 2000 gekleurde lam pions, op de Reguliers-Breestraatde verlichting van de Hooge Acistelbrug met 7000 lampionsenz. Voorts waren een groot aantal gebouwen van openbare inrigtingen, waaronder men in zonderheid opmerkte de localen der Nederlandsche»Bank ep van hec Grootboek van de Handel-maatschappijen eene overgroote menigte bijzondere gebouwen, welker vermelding hec bestek van dit blad niet veroorlooft, op eene in de daad allerprachtigste wijze verlicht. Gisteren is de diensr op de ijzeren weg van Amsterdam herwaarts voor het publiek geopend. De eerste trein bestond uit elf verschillende rijtuigen, alien met reizigers bezet, die, or.der een vrolijk gejuich, het stations-gebouw binnenreden. In de acht reizen heen en wederheeft men op dezen eersten dag met verschillende rijtuigenniet minder dan 1850 personen over gevoerd» dbucrfcnticu. Gisteren beviel mijne geliefde Echtgenoot M. van KO» GELENBERG, van eene DOCHTER.welke heden is over leden. Goes 30 September 1839, Eenige Kennisgeving, J. de JONGH. UIT de HAND te KOOPeenen sinds 6 j'aren Nieuw Gebouwden OVEN met alle deszelfs BROODBAKKERS-GE» REEDSCHAPPENalles zoo goed als nieuw gelijk hij thans nog in werking is» te bevragen bij den Eigenaar J. E. DE JOODEt op den Aprel van de Grooce Marfcc. Ter Boekdrukkerij van F. Kleeuwens en Zoon» Tk A CtNAMlAMtl J/tn /\MrA T~\ S1M*1n ItAKTA 11*11 1

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2