GOESSCHE 1839 COÜRANT. 1°. 77. VRIJDAG DEN 21 SEPTEMBER. Dcshttrcn en QLbmintettratütt» PUBLICATIE. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS DER STAD GOES en ressorce van dienbrengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen Dat de Patenten over het Dienstjaar 1839 (loopendè van 1 Mei 1839 tot ultimo April 1840,) aangevraagd by de primitive be schrijving en gedurende het eerste Kwartaal vab dat jaaringe vuld gereed liggen en tot derzei ver afgifte ter Stads-Griffie zal gevaceerd worden, Van heden af tot den 12 der volgende maand, dagelijks, uitgenomen des Zondags, 's voormiddags van tien tot twaalf uren. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die af haling in "Persoon te verrigtenen zich den bepaalden tijd ten nutte te tnakehten einde van alle kosten bevrijd te blijven daar Hun Edel Achtbaren verpligt zijnvolgens Art. 2. van Zijner Maje steits Besluit van den 17 October 1820, om dé onafgehaalde Pa tenten of de afschriften van dezelvedoor eenen Deurwaarder der Directe Belastingen onverwijld aan de Patentpligtigeh te doen uitreiken tégen betaling van tien cents Waart'óé dan ook den 14 October 'eerstkomende en volgende dagenZal worden over gegaan» Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 26 September 1839, Burgemeester en Wethouder voornoemd J. H. VERSCHOOR van Nisse Ter ordonnatié van drzelven, De Stads-Secrecaris, L. DE FOUW, Jz. NIEUWSTIJDINGEN. Berlijn, den 21 September Den 14 heeft men te Peters- butg Uit Borodino het berigt ontvangen, dac Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden den 3 en Z K. H Prins Albert van Pïüissen den 4, aidaar waren aangekomen Op beide da gen evenzeer als op den 5 hadden er wederom inspectiën en manoeuvres plaats. In dtn namiddag van den 5 werd eene bij zondere inspectie gehoudenvoor Prins Alexander der Neder landenvan het Nfeuw Russisch dragonder regement. Den 7 liet Z M, de Keizer dé volgende dagorder aan het leger uit vaardigen KinderenVoor u staat bet gedenkteeken hetwelk van de roemvolle daden uwer kameraden getuigt. Hier, op deze zelfde plaatswaande voor 27 jaren de hooghartige vijandhet Russi sche krijgsheer, hetwelk voor Geloof, Czaar en Vaderland streed, te overwinnen. God strafte den dwazevan Moskowa rot aan de Niemen Werd het gebeente der overmoedigendie in dit Rijk binnengedrongen warenverstrooideti 'wij trokken in Parijs binnen Nu is de tijd daar, om den roem der groote daad re wettigen. Dat dan het aandenken aan den voor ons onsterfeiijken Keizer Alexander I eeuwig dure; door zijnen vasten wil werd Rusland gered. Eeuwige roem Zij onzen kamaraden die d-.n heldendood stierven Dat hun roemruchtig feit ons en de late nakomeling schop tor voorbeeld diene. Wat u betreft, gij zulr steeds de bonp en de steun van uwen Keizer en van ons aller moeder Rusland zijn Wijders heeft Z. M. bij gelegenheid der gemelde inwijding aan alle militairen, die aan den slag van Borodino hebben deel genomen en nog in dienst zijn, eene vërmeerdering van bezoldi ging toegelegdbedragende de soldijdie zij tijdens dien slag genoten. In de russische dagbladen vindt men thans eene ukase des Keizers, van het begin der maand Julybetreffende de io den aanvang van dit jaar plaats gehad hebbende vereeniging der zoo genaamde Vereenigde grieksche kerk in de westelijke provinciën des Rijks met de zoogenaamde Grieksche moeder-kerk van welke dezelve zich in het laatst der iódé eeüw had afgescheiden. De Vereenigde grieksche kerk is diéWelke den Paus van Rome er kent als geestelijk opperhoofd der Christeoheid. Men berekent, dat door de bedoelde vereeniging 3^4 millioehén Christenen die tot dusver onder hét gééstêlyk yez&g van den Paus stonden zijn gekomen onder het gezag van de petersburgsche synode. Frankfort, den 20 SeptemberIn eenen door het dagblad van Augsburg medegedeeJden brief uit Weenen van 14 Septem ber., Wórdt gemeld, dat in de laatste dagen aldaar weder con ferentien over de oostersche zaak waren gehouden, waaraan nu ook de russische gezant v. Tatischeff had deel genomen. Men verhulde te Weenen dac de vclmagc van dezen gezant niet zeer uitgebreid wasmaar niettemin werd deszelfs toetreding toe de bedoelde beraadslaging als een gunstig teeken beschouwd. In de door hetzelfde dagblad medegedeelde brieven uit Aicxart- drie van den <16 Augustus komt voor, dat Mehemed~Ali steeds^ bij zijne vorige eischen volharddeen bepaaldelijk nog altijd aandrong op de verwijdering van Chosrew bassa van het bewind te Konstantinopel, Zonder deze verwijderingwilde hij vdn geene onderhandelingen hooien De door den bassa naar Salonichi ter verwekking van een opstand afgevaardigde zendelingen welke men daar (zoo als r,u gemeld wordt) niet aan wal had toege- laten, waren te Alexandrie teruggekomen. Onder de officieren der turksche.vloot heerschre veel ontevredendeidwegens hun langdurig verbiyf te Alexandrie, alwaar zij onder anderen hunne Harems misten Aan eene poging der turksche vloot, om zich weder van Alexandrie te verwijderen was echter niet te den» ken, daar dezelve ontwapend was en door de egyptische schepen bewaakt werd. Voor de hav-.n van Alexandrie kruisten sederc eenige dagen een turksch en een egyptiscb fregatdenkelijk voor het geval eener demonstratie der europesche vloten tegen Alexan drie maar het scheen dat Mehemed Aligeen geloof hechtende aan het bestaan eener genoegzame overeenstemming onder de mogendhedenvoor dergelijke demonstratie geenszins bezörgd was. Eene fransche oorlogsbrik had op eenigen afstand van Alexan* drie zich bezig gehouden met het peilen der gronden, maar, tQen de bovéngemeide kruissers naderden, zich verwijderd. Naar luid vaq een berigt uit Bessarabievan 4 September was toen de russische vloot te Sebastopol geheel zeilvaardig en van allen voorraad voor den rijd van vier maanden zelfs van water, voorzien- Onder de nabij Sebastopol geregelde troepen heerschten zi-.kten vooral de oogziekte men zeide dat er 7000 man in de hospitalen tagen Men sprak van het vermeerderen der krijgsmagt op de Krimm, en wel tot eene sterkte van 50000 man; maar deze opgaaf werd overdreven geacht, omdat op ge» noenid schier eiland geene gelegenheid was, om eene zoo talrijke krygsmagt behoorlijk te huisvesten, ^frankrijk, Parcjs den 22 September,, De politie schijnt steeds be ducht voor ongeregeldheden te zijn. Heden zijn wederom alle wachtposten verdubbeld, en piketten troepen in de casernes ge consigneerd geworden. De vrees, die men gekoesterd had, dat er te Mans, op den 20, ter gelegenheid van den marktdag, nieuwe onlusten zou» den plaats hebben heeft zich niet verwezenlijkt. Er waren daar ook een groot aantal troepen aangekomen en de nationale garde was onder de wapenen. De nieuwe prefect had dienzelfden och» tend zijne betrekking aanvaard en dadelijk eene proclamatie uit gevaardigd, waarin hy verklaarde alle verdere aanranding van deft handel in en het vervoer van graan met kracht te zullen beletten. Hij zeide daarbij tevensdat de rijzing der graanprijzen niet,een gevolg van wezenlijk gebrek, maar juist van de gepleegde on» geregeldheden was geweestdat de oogst over het geheel even» redig was aan de behoeften; en dat het sterke vervoer van graan» waartegen het volk zich met geweld had verzetzelfs dien over vloed bewees, en enkeld aanduidde, dat men uit de meer be gunstigde landstreken aan de zoodanige te hulp wilde komen, die door hagelslag hebben geleden. Werkelijk zijn de graanprijzen den 20 te Mans vrij gematigd geweest. Men had daar en in den omtrek her volk in het belagchelijk denkbeeld gebragt, dat En geland graan opkocht, om de FranSchen uit re hongeren, en dat de granendie naar Parijs werden opgezondendaar niet verbruikt maar in de Seine geworpen werden. In den Moniteur van den 22 September leest men de beide volgende artikelen Daar de troepen van de Koningin van Spanje thans de grens» linien bezettendie vroeger door de Carlistische troepen werden ingenomen heelt de minister van binnenlandsche zaken bevelen j' gegeven om langs de geheele uitgestrektheid der Pyrenesche gren zen de bevelschriften wegens her verbod van in- en uitvoer buiten werking te stellen. Die bevelen zijn in gemeen óverleg met de Spaansche overheden uitgevoerd. „Eene telegraphische depêche van den 21 kondigt aan, dat In den avond van den 20 de orde te Rijssel verstoord is geworden.' Werklieden van spinnerijen hebbenzonder eenige kreet te doen hooren, de stad doorkruist, en aan de fabrijken van dezenaard welker werklieden zich niet met hen vereenigden, de glazen inge worpen De nationale garde en de troepen van linie hebben deze zamenscholiogen uiteengedreven. Er zijn inhechtenisnemingen gedaan, In den ochtend van den 21 genoot de stad de volinaaks* te rust, dezer Gemeente

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1